Autor Tema: Rusija 2012: Buranovskiye Babushki - Party for everybody  (Pročitano 26801 puta)

• mirCo
  • Golden Member
  • Rene ću podržati uoči Oskara!
  • Zemlja: rs
Odg: Rusija 2012: Buranovskiye Babushki - Party for everybody
« Odgovor #810 poslato: 28 Oktobar 2019, 08:10:41 »
Ja starenje ne mogu da gledam kao bolest. :neznam:

• Doctor Who
  • OGAE member
  • #JeSuisMaruv
  • Zemlja: cz
« Odgovor #811 poslato: 29 Oktobar 2019, 16:03:28 »
Slažem se sa Mirkom. Starenje je neizbežan deo života.

Sent from my MRD-LX1 using Tapatalk

"People demand freedom of speech as a compensation for the freedom of thought which they seldom use."
- Soren Kierkegaard

:nlb: :sib: :isb: :rsb: :itb: :chb: :rob: :azb: :ptb: :cyb:

11. :am: 12. :al: 13. :cz: 14. :mt: 15. :es: 16. :gr: 17. :pl: 18. :by: 19. :ie: 20. :fr:

• Milos-S
  • Global Moderator
  • Veliki Brat koji sve posmatra
« Odgovor #812 poslato: 31 Oktobar 2019, 15:36:02 »
Ja starenje ne mogu da gledam kao bolest. :neznam:

To je zato sto imas pogresnu predstavu sta je starenje, tj. ne znas sta je starenje. Verovatno mislis da je hronolosko starenje (protok vremena od trenutka rodjenja) i biolosko (u sustini, akumulacija ne jednog vec razlicitih vidova ostecenja na celijsko-molekularnom nivou) jedno to isto ali zapravo nije.

Za veliki broj ljudi, bioloski broj godina je negde na plus/minus 5 u odnosnu na hronoloski broj godina. Dakle, ako imas 23 hronoloski sada, mozes bioloski da imas manje ali i vise u zavisnosti od raznih faktora. Ali isto tako postoje ljudi koji bioloski imaju po 10-20 godina vise u odnosu na hronoloski broj godina. Lose zivotne navike takodje mogu da uticu na to ali ima i genetskih faktora pa i drugih okolnosti.

Dakle, hronolosko i biolosko starenje nije isto. Hronolosko starenje nije podlozno intervencijama, ali biolosko starenje jeste. Vec neke obicne stvari danas mogu da imaju uticaj na bioloske godine a u eksperimentalnim studijama smo nekim vrlo jednostavnim intervencijama pojedinim zivotinjskim modelima produzavali njihov zivotni vek i do 50% pa i vise.

Takodje, period razvoja i starenje opet nisu isto. Period razvoja nije degenerativni proces a starenje (biolosko) jeste. Ove dve faze se preklapaju u pocetku pa se stvara iluzija da je degeneracija organizma nakon sto se telo u potpunosti formiralo logicna posledica, a zapravo to su dve razlicite stvari. Starenje krece bukvalno dok si u majcinoj utrobi i traje dok te ne ubije. A period razvoja ima svoj kraj i na zavrsava se fatalno.

Jos dve stvari samo:

1. Nauka ne poznanje misljenja vec cinjenice. Dakle, to sta neko misli je nebitno iz ugla nauke vec su bitne cinjenice. Drugim recima, mi danas imamo npr. ljude koji misle da je Zemlja ravna ploca. Da li to znaci da su oni u pravu? - Ne. U svakom slucaju, moraju da dokazu svoje tvrdnje da bi ih iko iole ozbiljno shvatao. To isto vazi i za one koji tvrde da razne pseudonaucne metode poput kreca, urina i slicno mogu da izlece ljude a ovo sto prodaje (kako to oni kazu) "farmaceutska mafija" je smrt. Znaci, ako neko tvrdi da je krec lekovit, slobodno neka to dokaze u kontrolisanim studijama i nema nikakve frke. Nauka ne priznaje "Radilo je dobro na onom tamo liku, radice i kod mene". Jer cena moze da bude velika a ljudi su cesto takve "dokaze" placali glavom.

Nauka je sklona da je mnogi osporavaju ali nauka je ta koja je uvek u pravu.

2. Istorijski gledano, sve sto je nekada bilo normalno, u buducnosti je proglaseno bolescu. Gojaznost je nekad bila normalna, za gojazne se nekad mislilo da su puni zdravlja i da pucaju od vitalnosti. Danas medjutim se sa pravom kaze da neko ko je gojazan..........nije zdrav. Najmanji je problem to sto kozmeticki ne izgleda lepo ali gojaznost poprilicno povecava rizik za razne bolesti, ukljucujuci i kancer generalno. I evo konkretno, po pitanju starenja, Svetska Zdravstvena Organizacija je vec pocela da naginje ka tome da starenje proglasi bolescu. Jer em sto i SZO ima uvid u to sta pokazuju razlicita istrazivanja, em sto je vrlo, ali vrlo jasno da je starenje medicinski problem.

Ako je npr. SZO rekla da definicija zdravlja "potpuno odsustvo bola i opste blagostanje" a mi imamo ljude koje zive po 20 godina (ali i vise) sa raznim oboljenjima (i gle cuda, uvek se jedne iste bolesti javljaju u manje-vise istim periodima)  sa najmanje 2-3 razlicite tipicne staracke bolesti + terapijama koje (u osnovi) ne lece ta stanja, jasno je da tu nesto ne stima.

Ako je dakle gojaznost (sa pravom) bolest, sasvim jasno je da je i starenje bolest. Mozemo i drugu terminologiju da upotrebimo pa da kazemo da je u pitanju "medicinski problem", ok. Ali je u svakom slucaju stanje podlozno intervencijama. I verujem da ce zvanicno tako i biti u narednih 10 godina ili ranije.

Slažem se sa Mirkom. Starenje je neizbežan deo života.

Slazem se. Jednako neizbezan kao i rak. Npr. 50-ih godina se smatralo da je rak normalan deo zivota i da nema potrebe mi sad to da lecimo. Kakav je danas stav medicine po pitanju kancera?

Starenje uzgred ne vazi za sve organizme i postoji vise organizama koji uopste ne stare. Znaci, jednostavno ne stare. A ima i onih koji stare toliko sporo da zapravo, uslovno receno, takodje ispunjavanju taj kriterijum. Dakle, starenje nije sudbina koju dele svi organizmi.

Nije problem imati stav i msljenje, apsolutno. To je zapravo odlicno. Ali morate znati da medicina napreduje kao i nase shvatanje sveta, nije sve zacementirano na jednom odredjenom stanju. U nauci je vrlo normalna stvar da se nesto pobije i da se ispostavi da nesto sto smo mislili da znamo, zapravo ne znamo.

Mi smo civilizacijski uceni da nista ne mozemo da uradimo povodom toga, to ide svojim tokom.........i onda je imalo smisla tesiti sebe, izmisljati razne price o reinkarnacijama i slicno (za koje ne postoji niti jedan dokaz). Ali to vise ne pije vodu jer starenje (biolosko) nije neizbezan proces, podlozno je intervencijama a uzgred je "stareca populacija" vrlo veliki problem.

"Stareca populacija" je toliko veliki problem da je u rangu klimatskih promena. Nasa zemlja i te kako to oseca, mi smo medju najstarijim nacijama u Evropi i ekonomski je ta cinjenica da imamo puno penzionera (i sve cemo vise imati) na koje se trosi ogroman novac za lecenje samoubistvo. O Japanu necu ni da pricam.

Jednostavno, starije populacije je sve vise na celoj planeti a mladje sve manje. Sada ima grubo receno oko 900 miliona penzionera na celom svetu a do 2050. ce biti oko 2.5 milijarde. Znaci, jedno totalno rasulo, a u praksi to znaci - jos vise kancera, jos vise Alchajmera, jos vise srcanih bolesti, itd itd.....ne smem ni da pisem sume koje su izdvajane samo da se Alchajmerova bolest izleci. Milijarde dolara su u pitanju.

Da ne duzim vise, ali znajte da to sto ste ucili (i vi a i mi svojevremeno) vise ne pije vodu. I imperativ nauke jeste da starenje bude pod medicinskom kontrolom. A ja sam apsolutno na strani zvanicne nauke.

• Doctor Who
  • OGAE member
  • #JeSuisMaruv
  • Zemlja: cz
« Odgovor #813 poslato: 31 Oktobar 2019, 15:59:05 »
Dobro.

• Leo Cezar
  • Moderators
  • Florin Cezar Ouatu
« Odgovor #814 poslato: 31 Oktobar 2019, 19:35:01 »
I vise sam nego upucen u temu sto je i  logicno i po meni covek treba da zivi maksimum 85-90 godina.

Послато са 5046Y помоћу Тапатока

" Leo - Državna zajednica Azerbejdžana, Švedske i Rusije sa posebnim ministarstvom za tursku, rumunsku i moldavsku dijasporu "

23.septembar 2014.
Scooby

• Josipa.
  • Golden Member
  • never let me fall, hold me close
  • Zemlja: it
« Odgovor #815 poslato: 31 Oktobar 2019, 21:31:27 »
Jedva cekam da produze zivotni vijek ljudima🤞🏻🙏🏻

• mirCo
  • Golden Member
« Odgovor #816 poslato: 31 Oktobar 2019, 22:06:02 »
Mi smo pre svega duhovna bića, tako da mi je prihvatljivo do 200 godina života, ne više. ;zv:)

• Björn
  • Golden Member
« Odgovor #817 poslato: 31 Oktobar 2019, 22:33:31 »
Kakvo sad starenje kad cemo svi da pomremo od gladi za koju deceniju?! Izvor: Greta Tunberg

• Milos-S
  • Global Moderator
« Odgovor #818 poslato: 12 Novembar 2019, 02:10:55 »
Sve doomsday prognoze generalno imaju jedan kljucni nedostatak - ne uzimaju u obzir napredak tehnologije (i nauke generalno).

Klimatske promene jesu problem, nema sumnje, ali vec sad postoji najmanje 5 razlicitih resenja a postojace jos vise tako da ce taj problem biti resen znatno pre nego sto postane zaista ozbiljan. Ljudi koji zaista rade ozbiljno na ovome se ne eksponiraju po medijima.

Mi smo pre svega duhovna bića, tako da mi je prihvatljivo do 200 godina života, ne više. ;zv:)

Eto vidis, i zar nije lepse da si ti taj koji ima kontrolu koliko ce da zivi (mada ni bez starenja nemas potpunu kontrolu ali u svakom slucaju vecu nego sada) nego da tu slobodu oduzimaju faktori na koje moze da se utice? ;D

I vise sam nego upucen u temu sto je i  logicno i po meni covek treba da zivi maksimum 85-90 godina.

Послато са 5046Y помоћу Тапатока

Evo jedno (potencijalno) filizofsko pitanje. Npr. legnemo da spavamo sad i probudimo se. I sad u medjuvremenu neki Hari Poter kvrcne stapicem i umesto da na nasim krstenicama pise da smo u 20ima i 30ima, pise da smo u 120ima i 130-ima. Dakle, probudimo se i odjednom vise nemamo 30 nego 130, a isto se osecamo i isto izgledamo kao danas. Da li bi trebali da se ubijemo istog dana?

Nama je dato da mozemo da guramo do nekih 122  (za sada dokumentovan limit) okvirno gledano ali naravno jaki mali broj ljudi dogura dotle zbog gore pomenutih faktora, a i taj koji dogura, u sadasnjem svetu, to nije zivot vredan zivljenja.

Medjutim, u post-aging svetu, ako ta ista osoba ima 120 i u prime-u je, te aktivno doprinosi drustvu, ne vidim zasto bi trebalo da je ubijemo.

Pritom, ta osoba nije besmrtna, znaci jednako je podlozna da nastrada kao i danasnji ljudi u prime-u.

Dakle, ako je briga prenaseljenost - to je bazirano na mitu i necemo biti prenaseljeno cak i kad bi danas "resili" starenje u potpunosti. Postoji obrnut problem - smanjenje populacije.

Japan ce za 15 godina ravno imati 75% stanonistva iznad 65 godina starosti. To je katastrofa za ekonomiju ali i za zdravstvo.

Ako je do kvaliteta zivota, to naravno nece biti problem. To je sad problem. Sad i zivot nakon 50. je nekome pakao. Sad imamo situaciju da smo povecali zivotni vek a kvalitet zivota nismo i onda je agonija gde god se covek okrene.

Ako je do religije, ovde izlazim iz okvira nauke ali ajde ;D Religija smatra samoubistvo grehom a spasavanje zivota imperativom. Dakle, i religiju smo ispostovali.

Dakle, krajnji cilj je da covek ima kontrolu nad svojim zdravljem u mnogo vecoj meri nego sada. Ovo nije rad koji ce nekog uciniti "neunistivim Hulkom" koji je besmrtan ;D Ali mislim da je ocigledno da niko ne zeli da bude bolestan a jos je vise ocigledno da je bolje da zbrisemo sve staracke bolesti u istom cugu te da predupredimo da se iste uopste razviju nego da lecimo svaku ponaosob. To je i imperativ medicinske nauke od pocetka.

A oko limita..........mislim da niko od nas nema pravo da nekome ogranicava koliko ce da zivi. Jer da se priroda pita, mi bi vec sa 30 mogli pod zemlju. A nisam siguran da ovde ima nekog kome se umire sa 30 ;D Dakle, zdravlje u svoje ruke a ostatak je na ljudima.

Ova tragedija koja se desila npr. Mihajlu Sporicu samo pokazuje koliko "lutrija" igra ulogu. Sad imamo sve sto nam treba da preokrenemo taj tok stvari i istorija nam nece oprostiti ako ne iskristimo tu mogucnost.

• mirCo
  • Golden Member
« Odgovor #819 poslato: 12 Novembar 2019, 02:28:57 »
S jedne strane mi je to "igranje Boga", a sa druge sam siguran da ništa ne može da bude slučajno tj. da Bog ne bi dozvolio da čovek dođe do takvih otkrića da je to pogrešno ili "neplanirano".

Tako da to mogu shvatiti kao novu epohu ljudskih bića na Zemlji (uskoro možda i na drugim planetama ;D). Jer sami životi ljudi se potpuno razlikuju u odnosu na one od pre samo 100 godina, a kamoli pre hiljadu i više godina.

Miloše, šta si to po struci i za koga radiš kada poseduješ takve informacije i pričaš kao da si deo toga? Izvinjavam se, ako sam indiskretan. ;D
« Poslednja izmena: 12 Novembar 2019, 02:37:24 mirCo »

• Milos-S
  • Global Moderator
« Odgovor #820 poslato: 12 Novembar 2019, 10:40:00 »
Da, to "igranje Boga" je jako cest argument koji se cuje, jer kad god nauka negde odmakne pa pocne da se preispituje status quo, onda se neko igra Boga. I kad su se pojavile prve transplatacije, neko se igrao Boga, i kad se pojavio pejsmejker,neko se opet igrao Boga..... ;D

Evo jednog pitanja za razmisljanje apropo religije (ne ulazim u to ko u sta veruje, imaju ljudi pravo da veruju u sta zele) - zasto bi Bog zeleo da njegove kreacije pate? Zasto mu ne smeta to sto se ljudi ubijaju medjusobno svaki dan a moglo bi da mi zasmeta ako neko hoce da ucini nesto sto je dobro za covecanstvo? ;D

Takodje, donekle povezano pitanje - a mozda je Bog isplanirao da neko stvori utopiju na zemlji (neke vrste) pa nam je ostavio znanje i alate da to ucinimo? ;D

Religijom se ne bavim i apsolutno sam za to da svako veruje u sta hoce ali eto ovo su bila dva pitanja koja se namecu, verujem da ima ljudi koji se pitaju isto ("da li se igramo Boga") pa evo pitanja za razmatranja ;D

Dobro je sto si me pitao za pozadinu, pa se nadam da cu jos nekog inspirisati. Posto sam ja sada u neku ruku pionir biotehnologije, nekako je logicno da (bar za pocetak) imam ili medicinsku pozadinu ili tehnolosku/tehno-ekonomsku pozadinu. Jer sa 29 godina je nemoguce da neko ima formalno dve (osim ako ne studiras paralelno vise stvari ali stvarno nisam imao novac da studiram paralelno dva fakulteta). Jer ovde pricamo o tehnologijama koje spajaju ove dve stvari u jedno. Ja sam prvobitno dosao kao neko ko ispunjava ovaj drugi kriterijum, dakle tehnoloski i ekonomski kriterijum. Ali u medjuvremenu sam prosao kroz proces "nadogradnje/promene" obrazovnog profila (proces jos uvek nije gotov) tako da imam zaokruzeno vec postojece znanje iz ekonomije i IT (necega u cemu sam vec bio) + imam i pozamasno znanje iz biologije.

Sreca u nesreci je jos i to da sam se i pre ovog upgrade-a svog naucio biologije za tri (sadasnja) zivota. Imali smo toliko zadrtog profesora u srednjoj da smo morali, pazi, da ucimo anatomiju (nesto sto ljudi uce na fakultetu). Sad tek u stvari shvatam koliku mi je covek uslugu ucinio ;D

To je vrlo cesta pojava sada, da ljudi menjaju ili nadogradjuju svoje vec postojece profile da bi mogli da rade na problemima na kojima neko dugi ne radi (a moze). Neki promene i za 180 stepeni profil. Jedna osoba koju znam je zavrsila teologiju ali je u medjuvremenu krenula da se bavi fizikom i tu se i ostvarila. Poseduje toliko stravicno znanje iz fizike da se bukvalno i ljudi koji su doktori nauka u ovoj oblasti jeze. Ali nije zavrsila fakultet (u toj oblasti). Evo i jos jedan primer iz ove konkretno oblasti (biotehnologije/lecenje starosti). Jedan od prilicno jakih autoriteta trenutno, a ujedno i tvorac za sada jednog od najprecizinijih biomarkera je po struci matematicar a nema apsolutno nikakve dodirne tacke ni sa biologijom ni sa medicinom ni sa tehnologijom. Ali ocigledno je da ipak ima znanje jer je dakle "stvorio" biomarker koji sada koriste ljudi koji dolaze iz ovih oblasti ;D

I da zakljucim post ;D Ja sam npr. jos kad sam imao 5 godina i kad mi je prvi put receno da je starenje to sto jeste i kad sam video do cega dovodi, ja sam bukvalno tada rekao, znaci sa 5 godina, "ovo je medicinski problem, treba da ga resimo". Ali posto sam odrastao bez (do tada) ikakve podrske u tim stavovima, vremenom sam imao neku viziju da pomognem ljudima na drugi nacin. A sve sam mislio da ce se eto neko pojaviti i da ce shvatiti ono sto sam ja shvatio kao dete u vrticu. I tako, eto prodju godine i i dalje ista prica.

A onda vremenom shvatis neke stvari, dobijes nova znanja, zakljucis jos stvari sam, pa posto sam od malena voleo uvek da preispitujem status quo, onda sam jos vise poceo da preispitujem ono sto sam preispitovao i ranije i poceo i samostalno da istrazujem. I tako mic po mic, shvatim da smo svi pogresno uceni celog zivota, da ovo sto nas fakulteti uce (nevezano za profesiju).........pola toga moze u vodu da se baci jer je gradivo zastarelo i nije primenjivo u svetu kakvom zivimo. I onda shvatim i da razni ljudi koji su mogli nesto da urade nisu iz raznih razloga. E tad sam lupio sakom o sto i rekao "E kad vi necete, ja hocu".

Sve ovo sto iznosim, veruj mi, nije ni 1/1000 deo informacija koje imam, a samim ni 1/1000000 deo znanja koje o ovome imam. Imam svoju internu ekipu i zajedno radimo na resavanju ovog problema. Neki iz te ekipe dolaze direktno sa Kembridza, Harvarada ali ima nas raznih ;D

Sve u svemu, mirCo, uzivaj, voli svoj zivot i trudi se da budes zdrav. Nemoj da pusis, budes gojazan, pijes 2l akohola na dan, nemoj da udies azbestnu prasinu i tako neke stvari...........jedni zdravo, redovno imaj (umerenu) fizicku aktivnost, izbegavaj stres i na dobrom si putu. A ostatak je na nama koji smo se upetljali u to u sta smo se upetljali ;D

• Petar
  • Golden Member
  • Demonsko prisustvo
  • Zemlja: ca
« Odgovor #821 poslato: 12 Novembar 2019, 11:12:38 »
Jbt, ispisa seminarski rad
:plb: :rsb: :aub: :alb: :nlb: :esb: :gbb: :rwb: :mkb: :ieb:
JESC 2019 - top 10

• EvilSmile
  • Hero Member
  • #PokretNištaLično!!1
« Odgovor #822 poslato: 12 Novembar 2019, 13:02:29 »
Evo jednog pitanja za razmisljanje apropo religije (ne ulazim u to ko u sta veruje, imaju ljudi pravo da veruju u sta zele) - zasto bi Bog zeleo da njegove kreacije pate? Zasto mu ne smeta to sto se ljudi ubijaju medjusobno svaki dan a moglo bi da mi zasmeta ako neko hoce da ucini nesto sto je dobro za covecanstvo? ;D

Takodje, donekle povezano pitanje - a mozda je Bog isplanirao da neko stvori utopiju na zemlji (neke vrste) pa nam je ostavio znanje i alate da to ucinimo? ;D

...jedni zdravo, redovno imaj (umerenu) fizicku aktivnost, izbegavaj stres i na dobrom si putu. A ostatak je na nama koji smo se upetljali u to u sta smo se upetljali ;D

Uhhh odakle počeetiii :D

Dobar učitelj ti ne daje rešenje testa. Već samo alate, da. Kao ljudi, rađamo se bez znanja i svesti o bilo čemu drugom, sem elementarnih nagona. Tako da verujem, da je pitanje religije odgovoreno sa - dat nam je izbor. Ukoliko bi Bog, ili ko u šta već veruje, reagovaro kao brižna majka na svaki plač deteta - šta bi tek tada čovečanstvo bilo? Utopija? Ne bih se složio ;)

I naravno da nikad neće biti to. Prosto život može biti jedan veliki test. A možda zaista samo slučajnost.

Ovo poslednje bih ti rekao, jok čoveče. Tu je lutrija u pitanju i genetika. Zdravim načinom života ćeš malo produžiti lošu genetiku, nezdravim skratiti dobru. Ako bih nekom skrenuo pažnju na bilo šta, je da se ne izlaže radijaciji  ;D

Ne znam jesam li pisao o tome ali znam kako teče proces starenja, i da je u pitanju "namerna greška" prirode. Detalje sam zaboravio lol, jer se time nikada neću baviti. Međutim ne mislim da i ukoliko se pronađe rešenje u skraćivanju DNK pri deobi ćelije, nameće se pitanje mutacija (raznih karcinoma), drugih teških bolesti (autoimunih, kardivaskularnih, neurodegenerativnih...), tako da čovečanstvo opet ne bi bilo besmrtno.

Ja bih da dobijem bocu da ostanem mlad, vi omatorite  ::()
We're just air conditioners. I mean, after all, we're just walking around on the planet, breathing, conditioning the air...

Deli preko delicious Deli preko digg Deli preko facebook Deli preko furl Deli preko linkedin Deli preko myspace Deli preko reddit Deli preko stumble Deli preko technorati Deli preko twitter

clip
122. FSC - PARTY FOR EVERYBODY

Započeo Lund

511 Odgovora
13172 Pregleda
Poslednja poruka 22 Novembar 2015, 13:07:14
tetsujin
clip
150. FSC - A little party never killed nobody

Započeo Leo Cezar

1191 Odgovora
16637 Pregleda