Autor Tema: ESC 2019 - Polufinala i finale - LIVE  (Pročitano 17365 puta)

• Mark
  • Golden Member
  • Zemlja: hr
Odg: ESC 2019 - Polufinala i finale - LIVE
« Odgovor #1575 poslato: 10 Novembar 2019, 22:31:50 »
Kako ne bih spamao svaku temu zasebno, dat ću u ovoj općoj temi mišljenje o pjesmama, nastupima i plasmanima ovog, sad već podosta odmaklog ESC-a 2019.

Kad bih formirao neki svoj top 3 na temelju nastupa, interpretacija i svega skupa, vjerojatno bi mi poredak bio ovakav:

1. Nizozemska

Nije što je pobjednik, i nije što mi je od početka bio sigurni broj 1, ali Duncan je stvarno zaslužio ovu pobjedu. Svo ono, uvjetno rečeno, foliranje, koje je kod zadnjih nekoliko pobjednika ipak bilo primjetno, u manjoj ili većoj mjeri, kod Duncana je posve izostalo. Čista emocija i čista umjetnost. Čista pjesma i interpretacija. Nastup koji ne traži pojašnjenja, propitkivanja, odgovore... Samo traži da se prepustiš magiji. I ta magija je u konačnici bila dovoljna.

Nevjerojatno mi je to kako djeluje kao da su Nizozemci sve ovo tempirali. Nakon godina lutanja, ispadanja, loših pjesama, polako su se dizali, bili tu negdje, i evo čime je kulminiralo - zaokruživanjem jednog ESC desetljeća pobjedom. I to, meni osobno, najboljom pobjedom ovog desetljeća, ali i 21. stoljeća.

Što se Duncana tiče, zasigurno neće postati mega-zvijezda. Neće kao Mans voditi nacionalna finala, pojavljivati se posvuda, neće kao Conchita postati neki vid ikone, ali vjerujem da će svakako nastaviti stvarati dobru glazbu, a što je i nagovjestio ovom novom pjesmom. Ali baš ga ta tišina, nenametljivost i neopterećenost čini posebnim izvođačem. Veseli me pomisao na to što sprema za budućnost.

2. Sjeverna Makedonija

Koliko mi je bilo drago kad sam naknadno vidio plasman Makedonije. I ne samo to, već i činjenicu da je pobjedila kod žirija. Zemlja koja godinama, baš poput Nizozemske nekad, nije uspjevala isplivati i postići nešto na ESC-u. I eto, desi se Tamara i njena "Proud". Isprva pjesmu nisam toliko doživljavao, nije dopirala do mene, ali tamo negdje pred ESC me uspjela kupiti. Iskreno, mislio sam s jedne strane, ne vrijedi, opet će Makedonija ostati negdje zaboravljena, kao i uvijek. Drugi, manji dio mene se nadao da može makar u finale, ako ništa drugo. Ispalo je da smo je skoro svi potcjenili. Teška zabluda. Velik uspjeh, velika pjesma i velika interpretacija. Ogroman vjetar u leđa za Sjevernu Makedoniju, ali i za sve ostale ex-yu zemlje.

3. Albanija

Od početka mi je Albanija bila tu negdje, ne u uskom krugu favorita, ali sam uživao u pjesmi i bio siguran da može solidno proći. Ali nije čak ni pjesma sama po sebi, a naročito ne nastup, ono što me toliko kupilo nakon ESC-a kod Albanije. Glavna zasluga ide nevjerojatnim bek-vokalima, poglavito u polufinalnom nastupu, koji su uzdigli ovu pjesmu na neki puno, puno viši nivo. Posebno djevojka skroz desno, Artemisa, koja prva započinje s onim "ojkanjem", fantastična je. Vidjeh ovogodišnji spisak FiK-a, šteta što se, za razliku od prethodne dvije godine, ove nije prijavila, apsolutno je potencijal za solo nastup na Eurosongu.

Što se ostalih utisaka tiče - pobjeda Norveške na tvt-u mi je istovremeno i iznenađenje i skroz normalno. Ipak se potvrdilo točnim da pjesma pali na prvu i da se Europa uželjela pravog, dobrod scandipopa.
Islandski performans s palestinskom zastavom ne podržavam, moglo je proći i bez toga, ali dobro, nije da nije bilo za očekivati. Drago mi je ipak što su uspjeli ući u top 10, ja bih ih osobono smjestio i na bolju poziciju, ali ajde, i ovo je zaista super, posebno za Island koji se isto godinama nekako gubi.
Drago mi je zbog solidnog plasmane Malte, Michelino radovanje prolasku u finale je bilo preslatko, baš onako dječje.
Što se Nevene tiče, zaslužila je više. Ako ništa, barem da je ušla u top 15. Meni je s vremenom "Kruna" postala sjajna i tek sam shvatio koliko sam se prvobitno ogriješio o nju. Moguće je da mi je čak postala najboljom srpskom pjesmom još od "Oro".
Hrvatsku je izlišno komentirati. Treba biti realan i reći da bi bila apsolutna nepravda išta osim ostajanja Roka u polufinalu. Dogodine se nadam da ćemo pametnije, iako Dora u istom formatu ne ulijeva puno povjerenja.

Što se ispadaka tiče, najviše žalim, naravno, svoje velike favorite Portugal i Rumunjsku. Ipak, za oboje mogu shvatiti zašto nisu prošli. Esterin nastup je bio stvarno previše, krajnje neprikladan. Conan se izgubio u želji da bude poseban, različit od drugih. Na trenutke je nastup djelovao malo neprijatno. I da, šteta za ispadanje Jurijusa za samo jedan bod, iako ni njegov nastup nije bio bog zna što, al' radije bih da je on prošao nego Danska. Još se jednom dokazalo koliko je litavska dijaspora zapravo nevjerojatno jaka, bez obzira na ne baš sjajan nastup i pjesmu koja se možda ne ističe. Od ostalih iz mog top 10, ispadanje Belgije me nije potreslo baš jer je Elliot stvarno bio preslab. Ali ulijeva nadu to što u Nizozemsku šalju jedan tako sjajan i renomiran bend.

Vidjet ćemo što donosi Rotterdam. Uvijek se nadamo da će pobjednička zemlja izdominirati organizacijom i onda često ta dominacija izostane, ali s Nizozemcima imam baš dobar osjećaj. Ozbiljni su oni.

:win: :nlb: :win:
:mt: :ro: :is: :pt: :be: :mk: :lt: :pl: :ee:

• hipotalamus
  • Hero Member
  • ćemu tlk heit??
  • Zemlja: mz
« Odgovor #1576 poslato: 10 Novembar 2019, 22:36:47 »
Marka treba uvest u popis lektire za maturu
VLAHO 2020 DUBROVNIK 2021

• mirCo
  • Golden Member
  • Rene ću podržati uoči Oskara!
  • Zemlja: rs
« Odgovor #1577 poslato: 10 Novembar 2019, 22:42:42 »
Ja sam u šoku! :o Malo je nepristojno reći, al' ne mogu da verujem da Mark nije napisao post još od esc-a i da nisam primetio da nije tu. :o

Mark, pa vrati se! :(

• Petar
  • Golden Member
  • Demonsko prisustvo
  • Zemlja: ca
« Odgovor #1578 poslato: 10 Novembar 2019, 22:48:14 »
Marka treba uvest u popis lektire za maturu
Sacha Jean-Baptiste & Eurovision
2011: :ru:  2016: :am: :cy: :ge: :lt:  2019: :cy: :ch: :se:
2012: :se:  2017: :au: :bg: :am: :ge:
2015: :ge:  2018: :au: :bg: :cy:

• Tinte
  • Hero Member
« Odgovor #1579 poslato: 10 Novembar 2019, 23:13:49 »
Znaci, mi ostali smo uspeli da nadomestimo Markov izostanak.  :)

Bilo mi je zanimljivo citati.

Meni i dalje Duncan nista posebno. Ta njegova emocija me ne pogadja. Dok kod drugih je vec drugacije.

• hipotalamus
  • Hero Member
  • ćemu tlk heit??
  • Zemlja: mz
« Odgovor #1580 poslato: 10 Novembar 2019, 23:26:33 »
Duki je pobijedio jer je uperio papak u publiku

« Odgovor #1581 poslato: 11 Novembar 2019, 00:03:53 »
Po mom mišljenju, najgore proglašavanje je bilo u Bg-u, prvo pf. Ok, praštamo, ipak se prvi mačići u vodu bacaju, a to je prvi put da su bile 3 večeri i ostale stvari su bile vrh za naše standarde, pa ko će još o dramatici da razmišlja. Već sl veče je bilo malo bolje.

Meni su neki od najuzbudljivijih momenata kada su Ninu Radojičić i Balkaniku prozvali prve, a nije da smo baš bili ubeđeni u njihov prolazak, realno.

Da u Beogradu je u prvom pf bila losa realizacija.Jovana proziva Finsku i Norvesku a oni jos prikazaju bekstejdz,Zeljko isto Azerbejdžan bzvz proziva.Drugo pf je vec bilo bolje.
Rusi su najgore vodili proglasenje finalista ubjedljivo.Turci su mi isto bzvz proglasavali,ona zenska je bas antipaticna bila mada sam gledao kad je vodila zrijeb za nastupanje i tu mi je bila bolja.
Grci su isto malo odugovlacili,a njihova voditeljica mi je najljepsa voditeljica ESC otkad pratim.Ukrajinci su mi 2005. isto dobri bili.

2010-2012 mi je samo u Azerbejdžanu bilo bzvz,prikazivali su izvodjace u mraku.

Zadnjih godina otkad je promjenjen nacin tj od 2013. mi proglasenje i nije nesto mada su mi Izraelci bili medju boljima zadnjih godina,Danci su isto dobri bili.

I jos sam primjetio da vise nema da proglasavaju zemlje i na francuskom zadnjih godina.

• AksBex
  • Jr. Member
  • **
  • Zemlja: it
« Odgovor #1582 poslato: 11 Novembar 2019, 16:30:28 »
Kako ne bih spamao svaku temu zasebno, dat ću u ovoj općoj temi mišljenje o pjesmama, nastupima i plasmanima ovog, sad već podosta odmaklog ESC-a 2019.

Kad bih formirao neki svoj top 3 na temelju nastupa, interpretacija i svega skupa, vjerojatno bi mi poredak bio ovakav:

1. Nizozemska

Nije što je pobjednik, i nije što mi je od početka bio sigurni broj 1, ali Duncan je stvarno zaslužio ovu pobjedu. Svo ono, uvjetno rečeno, foliranje, koje je kod zadnjih nekoliko pobjednika ipak bilo primjetno, u manjoj ili većoj mjeri, kod Duncana je posve izostalo. Čista emocija i čista umjetnost. Čista pjesma i interpretacija. Nastup koji ne traži pojašnjenja, propitkivanja, odgovore... Samo traži da se prepustiš magiji. I ta magija je u konačnici bila dovoljna.

Nevjerojatno mi je to kako djeluje kao da su Nizozemci sve ovo tempirali. Nakon godina lutanja, ispadanja, loših pjesama, polako su se dizali, bili tu negdje, i evo čime je kulminiralo - zaokruživanjem jednog ESC desetljeća pobjedom. I to, meni osobno, najboljom pobjedom ovog desetljeća, ali i 21. stoljeća.

Što se Duncana tiče, zasigurno neće postati mega-zvijezda. Neće kao Mans voditi nacionalna finala, pojavljivati se posvuda, neće kao Conchita postati neki vid ikone, ali vjerujem da će svakako nastaviti stvarati dobru glazbu, a što je i nagovjestio ovom novom pjesmom. Ali baš ga ta tišina, nenametljivost i neopterećenost čini posebnim izvođačem. Veseli me pomisao na to što sprema za budućnost.

2. Sjeverna Makedonija

Koliko mi je bilo drago kad sam naknadno vidio plasman Makedonije. I ne samo to, već i činjenicu da je pobjedila kod žirija. Zemlja koja godinama, baš poput Nizozemske nekad, nije uspjevala isplivati i postići nešto na ESC-u. I eto, desi se Tamara i njena "Proud". Isprva pjesmu nisam toliko doživljavao, nije dopirala do mene, ali tamo negdje pred ESC me uspjela kupiti. Iskreno, mislio sam s jedne strane, ne vrijedi, opet će Makedonija ostati negdje zaboravljena, kao i uvijek. Drugi, manji dio mene se nadao da može makar u finale, ako ništa drugo. Ispalo je da smo je skoro svi potcjenili. Teška zabluda. Velik uspjeh, velika pjesma i velika interpretacija. Ogroman vjetar u leđa za Sjevernu Makedoniju, ali i za sve ostale ex-yu zemlje.

3. Albanija

Od početka mi je Albanija bila tu negdje, ne u uskom krugu favorita, ali sam uživao u pjesmi i bio siguran da može solidno proći. Ali nije čak ni pjesma sama po sebi, a naročito ne nastup, ono što me toliko kupilo nakon ESC-a kod Albanije. Glavna zasluga ide nevjerojatnim bek-vokalima, poglavito u polufinalnom nastupu, koji su uzdigli ovu pjesmu na neki puno, puno viši nivo. Posebno djevojka skroz desno, Artemisa, koja prva započinje s onim "ojkanjem", fantastična je. Vidjeh ovogodišnji spisak FiK-a, šteta što se, za razliku od prethodne dvije godine, ove nije prijavila, apsolutno je potencijal za solo nastup na Eurosongu.

Što se ostalih utisaka tiče - pobjeda Norveške na tvt-u mi je istovremeno i iznenađenje i skroz normalno. Ipak se potvrdilo točnim da pjesma pali na prvu i da se Europa uželjela pravog, dobrod scandipopa.
Islandski performans s palestinskom zastavom ne podržavam, moglo je proći i bez toga, ali dobro, nije da nije bilo za očekivati. Drago mi je ipak što su uspjeli ući u top 10, ja bih ih osobono smjestio i na bolju poziciju, ali ajde, i ovo je zaista super, posebno za Island koji se isto godinama nekako gubi.
Drago mi je zbog solidnog plasmane Malte, Michelino radovanje prolasku u finale je bilo preslatko, baš onako dječje.
Što se Nevene tiče, zaslužila je više. Ako ništa, barem da je ušla u top 15. Meni je s vremenom "Kruna" postala sjajna i tek sam shvatio koliko sam se prvobitno ogriješio o nju. Moguće je da mi je čak postala najboljom srpskom pjesmom još od "Oro".
Hrvatsku je izlišno komentirati. Treba biti realan i reći da bi bila apsolutna nepravda išta osim ostajanja Roka u polufinalu. Dogodine se nadam da ćemo pametnije, iako Dora u istom formatu ne ulijeva puno povjerenja.

Što se ispadaka tiče, najviše žalim, naravno, svoje velike favorite Portugal i Rumunjsku. Ipak, za oboje mogu shvatiti zašto nisu prošli. Esterin nastup je bio stvarno previše, krajnje neprikladan. Conan se izgubio u želji da bude poseban, različit od drugih. Na trenutke je nastup djelovao malo neprijatno. I da, šteta za ispadanje Jurijusa za samo jedan bod, iako ni njegov nastup nije bio bog zna što, al' radije bih da je on prošao nego Danska. Još se jednom dokazalo koliko je litavska dijaspora zapravo nevjerojatno jaka, bez obzira na ne baš sjajan nastup i pjesmu koja se možda ne ističe. Od ostalih iz mog top 10, ispadanje Belgije me nije potreslo baš jer je Elliot stvarno bio preslab. Ali ulijeva nadu to što u Nizozemsku šalju jedan tako sjajan i renomiran bend.

Vidjet ćemo što donosi Rotterdam. Uvijek se nadamo da će pobjednička zemlja izdominirati organizacijom i onda često ta dominacija izostane, ali s Nizozemcima imam baš dobar osjećaj. Ozbiljni su oni.

1. Holandija: Bez sumnje da je Holandija zasluženo pobedila, da je i Italija pobedila isto ne bi bilo nezasluženo. Da su polako tempirali formu i nisu, setite se samo kako su prošli prošle i pretprošle godine.
Ne znam da li ste primetili ali od 2013. svake neparne godine bude pravi muzički zaslužen pobednik, a svake parne godine bude neki kontroverzan i krajnje sumnjiv pobednik: 2014. muško-ženski hibrid; 2016. Jadna Ukrajina pod ruskom agresijom; 2018. Kit koji se pretvorio u kokošku i koji ima više dislajkova u odnosu na lajkove na YT... Tako da s obzirom da se takmičenje održava u najliberalnijoj i najotvorenijoj zapadnoj zemlji na svetu sa pravim sloganom 'Otvori se', možemo da očekujemo svakojake predstavnike nalik Austriji 2014. Crnoj Gori 2013. I 2017. Francuskoj 2019. Islanda 2019. Itd...

2. Makedonija: Država koja se ubedljivo najviše trudi od svih zemalja na Evrovizijama. Iz godine u godinu daju sve jače i jače numere, iako su bili među zadnjima prethodne dve godine, publika ih ne mrzi ali očigledno i nije nešto njima oduševljena, verovatno zato što je bije loš politički glas i glas jedne od siromašnijih istočnoevropskih zemalja. Međutim, ove godine su dali manje muzičko remek-delo uz fantastičnu interpretaciju, slobodno mogu da kažem naše drage, Tamare, iznenadivši sve a ponajviše kladionice. Nadam se da će im publika biti naklonjenija sledeće godine, bar približno kao žiri ove.

3. Albanija: Dobra je bila Albanija ove godine, još prošle godine, kad sam čuo Joanidu, rekao sam da će dobro da prođu i da sigurno idu u finale. Ali, očekivao sam daleko više od Televotinga od njihove dijaspore, izgleda da ih nimalo nisu animirali. Ali burazeru i nisu bili baš za Top 10 a kamoli u Top 3

• Tinte
  • Hero Member
« Odgovor #1583 poslato: 12 Novembar 2019, 01:25:39 »
Ja sam razumeo da je to njegov licni TOP 3, pa tako se Albanija nasla u TOP 3.

Moram priznati da od svih pesama na ovogodisnjem ESC-u, "Replay" je najvise napredovao ( za mene cudno).
Ne izgleda mi tako lose kako je bilo u finalu, kao sto mi se tada cinilo, a i malo kasnije.

• AksBex
  • Jr. Member
  • **
« Odgovor #1584 poslato: 13 Novembar 2019, 14:44:39 »
Pesma Replay, meni lično, je još od izbacivanja javno bila jedna od najboljih ove godine, verovatno u mom subjektivnom Top3 kao što i Marc ima svoj Top3 kao što i ti Tinte (Bras :-)) imaš svoj. Najveći problem je neefikasnost Tamte, odnosno prevelika očekivanja sa strane celokupne publike od samog Kipra jer Eleni je prošle godine za ovu zadala zaista gotovo nemogući domaći zadatak. Nekako, Tamtin glas u refrenu a pogotovu u most je bio mekeći i vrlo tanak i neubedljiv i to je veoma razočaralo publiku, i sad da nije bilo Eleni prošle godine, možda bi se Tamta ove i umuvala u Top10

• Tinte
  • Hero Member
« Odgovor #1585 poslato: 14 Novembar 2019, 17:07:32 »
Pesma Replay, meni lično, je još od izbacivanja javno bila jedna od najboljih ove godine, verovatno u mom subjektivnom Top3 kao što i Marc ima svoj Top3 kao što i ti Tinte (Bras :-)) imaš svoj. Najveći problem je neefikasnost Tamte, odnosno prevelika očekivanja sa strane celokupne publike od samog Kipra jer Eleni je prošle godine za ovu zadala zaista gotovo nemogući domaći zadatak. Nekako, Tamtin glas u refrenu a pogotovu u most je bio mekeći i vrlo tanak i neubedljiv i to je veoma razočaralo publiku, i sad da nije bilo Eleni prošle godine, možda bi se Tamta ove i umuvala u Top10

Proverio sam zasto taj dodatak "Bras". Tinto Brass  je italijanski filmski producent, reziser. nisam cuo za njega.
Na mene nije uticalo to sto je podsecalo na Eleni koja je izdominirala. Nije mi se tada bas svidela i trebalo je vremena.

• AksBex
  • Jr. Member
  • **
« Odgovor #1586 poslato: 16 Novembar 2019, 18:21:17 »
Što ne kažeš kakve tačno filmove je producirao?

Nego da dam repliku na Markov post za ostale zemlje:
- Norveška: Potpuno neočekivano pobedila u Televotingu ali možda se i može reći zasluženo jer kao što Mark kaže, pesma se svima na prvo slušanje sviđa
- Malta: Pa i nije bila visoko kvalitetna numera, nju je sjebao redosled nastupa, publika ju je zaboravila i u Televotingu potop. A njena reakcija na prolazak u finale neprocenjiva
- Island: Island je mala zemlja, samo San Marino manji od nje, ali veoma žilava što se može videti u usponu u nekoliko kolektivnih sportova (fudbal, košarka, odbojka....) a Hatariju cilj nije bio visok plasman na ESC nego privlačenje pažnje i našli su način to da odrade za šta su inače bila potrebna ogromna m*da ali svaka čast. Nije se moglo više od 10.og mesta
- Srbija: Zaslužila je levu stranu tabele ali razlozi stoje u mom postu na temu Srbija. Da je najbolja pesma od Oro i nije, daleko je bolja bila Željkova - Nije ljubav stvar i Bojanina - Beauty never lies.
- Hrvatska: Sjajan Roko, katastrofa numera a još gori kostim. Trebalo je on da dobijr Barbara Dex nagradu
- Rumunija: Kako su birali tako su i prošli. Mogli su da nameštaju u Rumuniji al ovamo neće da može
- Portugal: Realno, muzički krš
- Belgija: kao što si i sam rekao, preslab

Deli preko delicious Deli preko digg Deli preko facebook Deli preko furl Deli preko linkedin Deli preko myspace Deli preko reddit Deli preko stumble Deli preko technorati Deli preko twitter

xx
ESC 2015 - Polufinala i finale - LIVE

Započeo Miloš

937 Odgovora
17888 Pregleda
Poslednja poruka 02 Jun 2015, 22:28:47
Ady
xx
ESC 2017 - Polufinala i finale - LIVE

Započeo Miloš

2108 Odgovora
24017 Pregleda