ro Rumunija 2022: WRS - Llámame

Večeras u emisji "Referendum" od 20h (po našem vremenu) na prvom programu rumunske televizije, diskutovaće se o skandalu sa poništavanjem glasova žirija. Voditelj emisije Mihai Rădulescu razgovaraće sa gostima i da li je glasanje druge tri zemlje, kojima nisu poništeni glasovi, još sumnjivije, naročito što su baš one nakon zamenskih netransparentnih glasova dobile najviše poene. Inače televizija San Marina takođe dovodi u pitanje ovakvu odluku EBU-a, jer im je rečeno da su Švedska i Australija dobile najviše poene jer su imale najbolje pesme (što je ipak diskutabilno, jer ne moraju sve zemlje da glasaju na isti način), dok se zamera zemljama koje nisu baš dobrostojeće. Žiri San Marina je u finalu želeo da da 12 poena Italiji, a zamenskim glasovima dodeljeno je 12 poena Španiji a Italiji samo 3.

Rumuni ovaj potez EBU-a smatraju neprijateljskim tretmanom i u debati će se pitati da li Rumunija treba i dalje da učestvuje na Pesmi Evrovizije. U emisiju će se uključiti i predstavnici moldavske televizije, te će se diskutovati i o tome kako moldavski žiri nije nijedan poen dodelio Rumuniji, dok je publika dodelila 10.

Gosti emisije su Iuliana Marciuc, šefica rumunske delegacije, novinarka Eda Marcus, koja je trebalo da saopšti rezultate rumunskog žirija, zatim Liana Damian, šefica glasanja, kao i muzičar Alex Tocilescu. Putem video poziva u emisiju će se uključiti Mihai Trăistariu, predstavnik Rumunije 2006, kompozitor Horia Moculescu, te član rumunskog žirija, Mihai Pocorschi, kao i generalni direktor moldavske televizije, Vlad Turcanu.

Gledaoci se pozivaju da iskažu svoje mišljenje putem ankete na stiriletvr.ro, a trenutno je glasalo njih oko 1700, i samo 29% je za to da Rumunija učestvuje na Evroviziji, čak 61% je protiv učešća, dok 10% ne zanima to pitanje.​
 
Žiri je uveden ne da bi se balansiralo, već da bi se veliki i bogati emiteri gurali na sce moguće načine. Švedska je očigledan primer, žiri iz 40 zemalja u Lisabonu bio opčinjen onim kukavnim Bendžijem, a lik nije ubo tri tona kako valja. Dovlačenje Australije je tek posebna priča, a tome opet kumovali Švedi. ESC nije Melodi
 
Meni se ta Švedska toliko zgadila, da čim čujem bilo koju njihovu pesmu odmah imam animozitet. Od žirija, do dovlačenja Australije, pa do određivanja ko će kad da peva.A i od toga da su očito rezerva za domaćinstvo bilo koga ko ne bude mogao da org.A da, i ovo posebno čitanje glasova žirija i publike.Da ne pričam da sad čitaju samo 12, a ostale poene ako pohvatate- pohvatate.Nema jedna jedina stvar dobra koju su uradili otkako su zajahali.Obzirom da smo izgubili već i Tursku i Rusiju i Mađarsku itd, moja je ocena da će se osipanje nastaviti i u budućnosti, pa ćemo imati smešna polufinala sa 14-15 pesama, od kojih skoro sve prolaze dalje. Yadno
 
Ne, nego ćemo se vratiti na 1 pf i više direktnih finalista. Ili možda na onaj fazon - jedna zemlja jedne godine može, druga nek sačeka narednu, itd.
 
Nema sanse da se vrati na jedno polufinale, gubi se ozbiljna gledanost

Ne mislim da ce biti ikakvih povlacenja uostalom, naprave sranje tamo sa zirijem pa kukaju posle
 
Ovo odvojeno čitanje glasova žirija i publike je po meni dobra stvar.Jer da je ostao stari sistem ove bi godine već nakon glasanja 5 zemalja znali pobjednika.

Mislim da bi jedno pf jedino bilo kad bi broj učesnika pao ispod 33 tj dok po pf bude minimum 14 zemalja.
 
Moglo bi da se čitaju poeni samo finalista (8 do 12 je prihvatljivo; ovaj sa samo 12 je baš ultra brzo - ima vremena taman toliko samo da se uoči jesmo li ili nismo dobili neki poen) - a da se naknadno dodaju poeni neplasiranih u finale - ako nisi u finalu nema ni šta da se uključuješ u program, lol


Mada što bi rintintin rekao, sve su to samo naša maštanja; niti će ukidati žiri, niti menjati odnos žiri-publika...
 
Pa bukvalno svake godine neko kuka i spominje povlacenje, nema od toga nista, kriza je bila i 2013-14. sa tim povlacenjima pa na kraju se izguralo
 
Rumuni su inace i prosle godine hteli da se povuku zbog losih rezultata
 
Uostalom, ne vidim uopste mnogo potencijalnih kandidata za povlacenje - bukvalno svi koje mogu da zamislim da se povuku dolaze iskljucivo iz naseg regiona.
 
I ne cudi me. 😄 I ja sam glasao iako ne peva ola mi Tintere. 🤣
 
Back
Top