224. FSC - Nemoj biti Leo #2

Kod mene je krenulo preslušavanje..definitivno ću da nagradim originalnost u prvom PF,neke su mi toliko zanimljive a nikada takav tip pesama nisam čuo 😍
 
Završio sam preslušavanje ,na prvu mi je prvo PF bilo jače,međutim više pesama mi se zapravo dopada iz drugog. Mnogo različitih žanrova i stvarno moram da pohvalim većinu za originalnost 👏🏻 4 do 5 pesama ću sigurno i dalje slušati.
 
Da, kao što reče već Leo, bio je običaj da u finalu slušamo live verzije i gledamo nastupe. Iako je to bilo malo kontraverzno jer su neki bili mišljenja da ne bi trebalo da gledamo snimke koje takmičari nisu poslali (LOL) i da ne žele da ti nastupi utiču na poene na kraju, mnogima je bilo baš zanimljivo + se više sazna o takmičarima za vreme FSC-a. Dešavalo se da neko prokomentariše da mu se pesma nije dopadala pre tog nastupa i da mu je sad odlična, ali ja se ne sećam da je bilo slučajeva da je neko zamrzeo pesmu nakon nastupa, tako da je taj argument zaista smešan.

Što se tiče ovog izdanja, verovatno će izostati live verzije iz očiglednog razloga.
A mogli bi smo neki remiks finale umesto live; ukoliko ima za skoro sve pesme. Eventualno neka kombinacija.

Kod Petra: "Nivo vodostaja Dunava je ocekivan sa tendecijom blagog porasta."
Kod Tetsujina: "Nivo Dunava je drasticno opao, skoro do kriticnog."
 
Nakon preslušavanja pjesama dva puta pokušala sam pjesme smjestiti u pet skupina prema jezicima, pazeći i na to da po skupinama bude ujednačen broj pjesama (od 6 do 9) pa evo kako to izgleda.
Pjesme su poredane od najbolje do najlošije u skupini, svakoj sam dodijelila bodove od 1 do 5. To znači da je moguće da u nekoj skupini "najbolja" pjesma ima npr. samo 3 boda, a u nekoj toliko bodova ima "najgora".

1. skupina
Deloraine – Ostara
VAL – Navechna
Lara - Za nas
EVA Rida – Bychara
Katarína Knechtová - Bezpečné priepasti
DAYTON - Kvitla kalyna (Shnaps Remix)
Yasenia - Lyubov karusel
DzhaYammi - Podushka
Mariya Kehayova – Greshnitsa

2. skupina
Tautumeitas - Spodrē manu augumiņu
Ensiferum - Neito Pohjolan
Evgenya Redko – Deivės
Uudo Sepp - Lendame Koos
THE ROOP - Keista Draugystė
Younghearted - Nukkumaan

3. skupina
Bastards on parade - Quen teña viño
Petra - Sunt bine
Elin Fflur - Hiraeth sy'n gwmni i mi
Rigoberta Bandini - Aviam què passa
Kanizsa Csillagai - Foku Drákuluj
Fernanda Brandao & Taan Newjan – Gigolo

4. skupina
Froukje - Een Teken
Eefje de Visser - De Parade
Lillasyster - Krossat glas
Sofia Karlsson - Dalarna från ovan
Vincent Malin - KO & OK
Tommy Fredvang & Rita Eriksen - Stå i ro
Vidar Villa - Gamle Bilder

5. skupina
Dramamini - Gia Sena Eroteftika Ti Lypi
Karin Mushegain - Haven Town Theme
Nonzwakazi - Phakama Mbokodo
Ismaël Lô - Incha Allah
Iasonas Mandilas – Apithano
Liraz – Injahs
Triantafilos - De Me Kseris Den Se Ksero
Stefan Đorđević - Šofer
 
Da ne ureknem ali dobre su reakcije kod svih ljudi koji su za sad komentarisali/ostavljali semafor.

Jednom sam sa slicnom pesmom lose prosao, videcemo hocu li se sada plasirati u finale.
 
Zanimljiv način prezentacije Margy!
Mislim da bi Stefan trebao da ide u grupu 3, zato što je vlaški vrlo blizak rumunskom.
 
Bilježim za neki sljedeći put, hvala! Dvoumila sam se oko tih "ostalih" jezika gdje ih smjestiti, mislim da sam jedino velški stavila s romanskim jezicima, da mi štima broj, taman sam onda mogla i vlaški, no neka sada ostane ovako da se ne upetljam još više. :D

Onako, nije loše izdanje, imam nekih 8-9 pjesama za playlistu. Za usporedbu, s prošlog izdanja imam ih 13.
 
Da, vlaški je realno 90% rumunski koliko su meni rekli ljudi iz tog kraja, to bih i ja stavio pod romanske svakako. A ček, zašto tek latinski glavom i bradom nije međ romanskim? 😁

A ako i velški ide kao uslovno pod romanske, što ne bi i grčki, šta on ima s Afrikama i Azijama tamo, više je grčki uticao na latinski (plus je fonetika grčkog maltene ista kao evropskog španskog, ima klip na yt gde filolog priča o tome), nego što je npr. persijski uticao na grčki.

Nije kritika, samo malo jezičko-kulturnog nerdovanja, jer kontam, možda je 5. grupa zapravo fazon jezici koje uglavnom ništa ne razumemo 😅
 
Pa valjda zato što je Margy pokušala da formira grupe sa sličnim brojem pesama, da ne bude jedna grupa sa 2 pesme, a neka druga sa 12.
Tako da je valjda poslednja grupa u kategoriji "ostali". :D
 
Jasno jasno, srodnost jezika samo kao okvirni vodič a praktičnost i subjektivnost su presudili za podelu i to je okej. Nego valjda ja refleksno gledah pa bih to kao ili skroz štreberski po istorijskoj lingvistici, ili skroz subjektivno po vajbu pesama 😀 No svakako zanimljiva podela koju za potrebe ovog izdanja razumemo i ne osporavamo 😁
 
@rintintin, nisam nešto previše vremena trošila na podjele po jezicima, inače bih još uvijek sastavljala skupine i pravila poredak. 😂 Najvažnije je bilo da svaka skupina ima otprilike podjednak broj pjesama. Svakako mi je zanimljiv tvoj post jer sam i sama jezičarka i volim o tome čitati, proučavati i raspravljati.

@Leo Cezar, ništa ti ne vjerujem dok ne vidim koju si pjesmu poslao! :D
 
Kod Margy: "Nivo reke stagnira i ovde je moguce da bude u narednim danima u blagom porastu, zavisice koliko ce biti bez padavina, ali fino je za kupanje."
 
Back
Top