COVID-19

Milos-S

Urednik foruma
Staff member
Global Moderator
OGAE član
Joined
2 Feb 2022
Messages
1,259
Points
118
Sve što je vezano za aktuelnu pandemiju COVID-19 komentarisaćemo ovde.
 
prošlo je to , gasi temu odmah :ROFLMAO:

tj preimenuj temu:

Zdravlje i saveti forumaša

Mislim to je jedna šira tema o Zdravlju generalno ... dobro dođe ,zašto ne. Podržavam !
 
Trajace ovo jos dugo nazalost. Virus je tu da ostane.
 
znam znam ali ispašće ispod radara jer je već doneta odluka da se posmatra kao i grip tj kao endemska bolest...
time i prestaje ova lažna propaganda i niko neće ništa o tome da govori ,pa tako ni na forumu ...
A o temi vezanoj za zdravlje genralno može uvek nešto da se kaže i da se čuje i pročita pametno.
kako god, ja sam dao mali slatki predlogčić- svetičić :ROFLMAO:
 
To sto govore na TV-u nema veze sa istinom (sa naukom jos manje). To je cista politika i dodvoravanje jednom broju glasaca.....isto kao i 2020. kad smo "pobedili Koronu" pred izbore. Znamo sta se posle desilo...nasoj vlasti je bitna fotelja, tudji zivoti nisu bitni uopste.

Omikron nije prehlada. Istina, blazi je u odnosu na prethodne varijante ali je i dalje u pitanju ozbiljna bolest. To sto (na srecu) vecina pregura lagano, ne znaci da ce kod svakog tako proci.

Kod nas inace jos uvek cirkulise i delta soj.

Takodje, tu su i ozbiljne posledice koje ostaju nakon prelezane bolesti. Po jednoj nemackoj studiji, oko 80% ljudi koji preleze COVID imaju promene na srcanom misicu. Ovo nije bolest koja se tek tako prelezi i posle nikom nista. Nazalost, mnogi koji su prelezali sada vuku ozbiljne posledice.

U ovom trenutku COVID nije endemska bolest. I dokle god ima prostora, uvek je tu mogucnost za nove mutacije, a postoji i sansa da sledeca varijanta bude smrtonosnija i gora od ove.

Omikron nije poslednji soj, bez obzira sta pojedini TV strucnjaci pricali.
 
Adžić Vukičević: Zbog smrti pacijenta, tražila sam obdukciju

Direktorka kovid bolnice u Batajnici Tatjana Adžić Vukičević izjavila je danas da je muškarac koji je imao 46 godina preminuo neposredno nakon prijema u bolnicu i da je taj slučaj uznemirio, pa je zbog toga prvi put od kada radi kovid bolnica tražila sudsku obdukciju.

Adžić Vukičević je navela za RTS da su simptomi kod mladog muškarca, koji je tokom prošle nedelje preminuo nakon prijema, bili kao kod svih drugih pacijenata, te da je imao povišenu temperaturu i bolove u mišićima.

"On je registrovan u kovid ambulanti u Zemunu kao lakši slučaj. Do rapidnog pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja došlo je tri dana posle toga", rekla je Adžić Vukičević.

Prema njenim rečima, muškarac je po dolasku u bolnicu bio narušenog opšteg stanja, snimak pluća je bio normalan, kao i EKG zapis i laboratorija.

"Sve je bilo u redu, osim nešto povišenog nivoa hemoglobina i ono što je za brigu bilo to je da nismo mogli da nađemo nijedan palpabilan puls", rekla je ona.

Nekoliko minuta nakon toga, ističe, ruke su mu pocrnele i prebačen je u jedinicu intenzivnog lečenja, navodeći da je odmah započeta reanimacija koja je trajala 52 minuta i da je na kraju preminuo.

"Ja sam zamolila kolege iz radiološke službe da se, preminulom pacijentu, uradi skener koji je pokazao difuzne trombove, znači svuda ishemijske promene – od glave, pluća, stomaka, gorih i donjih ekstremiteta"
, rekla je Adžić Vukičević

Dodala je da je prvi put od kada radi kovid bolnica u Batajnici, za ovih 15 meseci, naložila da se uradi sudska obdukcija.
 
Uveliko je poceo novi talas u Srbiji. Kako sam pisao ranije, ovo je sve samo ne iznenadjenje i bilo je jasno vec pre par nedelja da novi udar samo sto nije.

Za manje od nedelju dana smo stigli sa 100 registrovanih slucajeva dnevno na 1000. Naravno, realne brojke su mnogo vece od ovoga.

Uskoro ce biti i 2000, 5000, itd..........videcemo da li ce do jeseni vec biti katastrofa kakva je vidjena u prethodna 4 talasa ili ce se vrhunac ipak dostici na jesen.


Ali za nas krizni stab nema zime. Predsednik Vucic je odavno pobedio Koronu, ovi sto se sad razboljevaju i umiru su placeni glumci.
 
Obzirom da je situacija sa COVIDom (ocekivano) sve gora, danas se na RTSu pojavio epidemiolog Tiodorovic i savetovao da se nose maske cak i na otvorenom ako ne moze da se drzi distanca a da mere svakako vaze i dalje.

Vrlo zanimljiv zaokret u odnosu na situaciju od pre samo 5 dana gde je svima sa osmehom na licu preporucio da se razbole bas sada jer sad je idealan trenutak da se razbole i "steknu kapital" za jesen.

Isto ovo je savetovao i najsmesniji doktor u istoriji covecanstva (naravno, mislim na Nestorovica) jos pre dve godine a tada je, izmedju ostalog, rekao i da ce UV zraci ubiti virus te da ce pandemija biti gotova do septembra 2020. Evo, sad smo u 2022. i virus samo sto nije uginuo, sprzili ga UV zraci.


Ovaj poziv gradjanima (koji se mahom ponasaju kao debili, treba reci jasno) na slobodno zarazavanje ne samo sto je opasan i umobolan sam po sebi, vec je i krivotvorenje pravih naucno dokazanih cinjenica.


A cinjenice su sledece:


1) Prirodnim prokuzavanjem se ne stice nikakav imunitet vise. Sa omikronom, posebno ko prodje lagano, prirodnim zarazavanjem nema zastitu ni mesec dana, sto pokazuju najnovije studije iz Australije. Sto znaci da taj covek svakog meseca moze po jednom da se zarazi (fakticki).

2) Ne postoji sada unakrsni imunitet. To sto je neko prelezao prvu varijantu omikrona ne znaci da je imun na BA4 i BA5, podvarijante koje sad cirkulisu. Ako naleti na te varijante, ponovo ce se razboleti.

3) Omikron ne daje nuzno "lake klinicke slike". Iako je COVID svakako prvenstveno opasna bolest za stariju populaciju i hronicne bolesnike, isto tako i mladi, prethodno zdravi ljudi mogu jako lose da prodju pa i da umru. Evo anegdotalni dokaz je moj prijatelj koji je u ranim 30-im godinama i skoro mesec dana je bio na mehanickoj ventilaciji, sa uzasnim parametrima. Jedva preziveo.

4) Ovo nije virus koji se prelezi i nikom nista. Svaka nova infekcija donosi novo ostecenje svih vitalnih organa. Ljudi koji su vec lose prosli i/ili se cesto zarazavaju vec vuku ozbiljne posledice a neki od njih ce imati znatno skracen zivotni vek, to treba reci otvoreno a ne gurati pod tepih, apostrofirati "lake klinicke slike" i pozivati na zarazavanje.

5) Nevezano za tezinu klinicke slike, svima se ostecuju vitalni organi te kod svakoga postoji rizik da se razvije long COVID, te da zavrse sa post COVID sindromom. Ja sam sa COVIDom prosao prilicno lagano ali nisam izbegao post COVID, tegobe imam i dalje. Iako sam 95% isti kakav sam bio pre COVIDa, ovih 5% jasno vidim i oni govore da se organizam jos nije oporavio od infekcije ni nakon 3 meseca. A ja sam i mlad i hranim se zdravo i fizicki sam aktivan + tri puta vakcinisan. Ako ja imam post COVID i neke posledice, onda moze da se zamisli kako prodje neko sa komorbiditetima i jos posebno ako je i nevakcinisan.


....

Ovo nije panicarenje, vec samo poziv na oprez. Ne treba niko da se izoluje i bude pod staklenim zvonom ali mora se voditi racuna prvo o svom zdravlju pa onda o tudjem. Ja smatram da smo svi ovde na forumu pametni i inteligentni i znam kroz sta sam i ja licno prosao, kroz sta druge prolaze, zato zelim da apelujem da makar mi ovde budemo razumni i cuvamo se.


A ovako sto se tice ove struke koja se pojavljuje na televiziji.........tzv. Krizni stab nema smisla slusati jer su oni pljunuli na struku i izdali je zarad politicarenja. To su Vucicevi podanici. Svako ko je razuman, zna kako treba da se ponasa. Jedini kog treba slusati i ko bi, da smo iole normalna drzava, i rukovodio pandemijom je prof. Radovanovic. Njegove savete treba slusati. Naravno, njega niko na televiziju sa nacionalnom frekvencijom nece zvati jer je covek olicenje struke, nije moralni gmizavac i poltron kao neki.


A Kon, Tiodorovic., Nestorovica necu ni spominjati...........jednom ce i pandemija proci ali njihova ce sramota ostati vecno zapisana. Eto toliko na ovu temu za sada.
 
А решење је да се бодемо сваких пет дана како се појављују нови сојеви. И тако у недоглед?

Овај вирус ми је иначе много интересантан из једног разлога: први је вирус у историји који је "опустошио" богате земље, док је био доста благонаклон према сиротињи.
 
Ništa niste naučili iz ovogodišnje crnogorske pesme.
 
А решење је да се бодемо сваких пет дана како се појављују нови сојеви. И тако у недоглед?

Овај вирус ми је иначе много интересантан из једног разлога: први је вирус у историји који је "опустошио" богате земље, док је био доста благонаклон према сиротињи.


Ono sto je sad neminovno je da cemo svake godine morati da se vakcinisemo, kao sto se i vakcinisemo protiv gripa. Virus je tu da ostane, nece nestati, e sad je na nama da izaberemo kako cemo da se ponasamo. Da li cemo rizikovati sve najgore moguce komplikacije, posledice i smrtni ishod ili ne.


Kako drugacije predlazes da se borimo?

Vec do kraja jula ce brojke zarazenih doci do 5000. Odnedelje treba ocekivati po 4000. Kod mene ovde je COVID ambulanta vec puna i svaki cetvrti koji se testira je pozitivan.

Obzirom da mi nemamo ni 50% vakcinisanog stanovnistva, onih koji imaju po tri doze je jos manje, a gledajuci koliko je zarazan kentaurus + cinjenicu da mere skoro niko ni ne postuje, realno je ocekivati da ce i ova jesen biti napeta. Imacemo po 20 000 slucajeva, mozda i vise.
 
Имамо Олимпијаду у Токију која се одржава без публике, имамо Мелоди који се одржи без публике итд. И онда у истој години имамо Аустралијан опен пред крцатим трибинама, Евровизију такође и слично. Мало га има, мало га нема. Ко ту кога зајебава?

Све и једна епидемија која се у историји појављивала је најразорнија била у најсиромашнијим земљама и областима. Само је са короном обрнуто, колапс у богатим земљама и непостојање у сиромашним. Ако је у Србији, која има сасвим добар здравствени систем, у јеку пандемије било по неколико хиљада заражених и десетине умрлих дневно, како је могуће да једна Нигерија са скоро 300 милиона становника и непостојећим здравственим системом из свега изађе нетакнута? Не раде тестове јер нема ко да их ради, океј, али непостојање тестирања не може да спречи смртне случајеве. Да је вирус толико смртоносан број мртвих у Африци би се мерио милионима на дневном нивоу, а то су ствари које се баш и не могу сакрити.
 
Nije on malo tu, malo nije, sve vreme je tu. Bukvalno uopste nije odlazio.

U proslom talasu se porazboljevao ko god je mogao. Imali smo malo zatisje od par meseci i sad kad je ispario imunitet (on u principu vise ne traje ni mesec dana, pricam o imunitetu stecenim preboljevanjem), sad krece novo zarazavanje.

U medjuvremenu, imamo i nove podvarijante koje preuzimaju dominaciju i na njih niko nije imun (BA.4, BA.5, uskoro stize i kentaurus, odnosno BA 2.75). I ljudi koji su preboleli prvi omikron, mogu da fasuju od ovih podvarijanti.

Jeste donekle sreca sto su klinicke slike u globalu lakse, medjutim virus i dalje ima iste osobine u osnovi, i dalje pravi ostecenja na organima i i dalje je u stvari velika nepoznanica kako ce ko da prodje kad se zarazi. Dosta toga zavisi i koliko se virusa unese u organizam.

Evo moje licno iskustvo, ja sam COVID imao pre malo vise od 3 meseca i jedva sam ga osetio u akutnoj fazi. Zarazio sam se brinuci se o babi i dedi koji su prvi pokupili. Imao sam tegobe ali znatno blaze nego kod gripa. I prosao sam skoro pa kao asimptomatski slucaj. Medjutim, nije me zaobisao post COVID, imam neke dugotrajne tegobe ali srecom i to slabi pa je dobra verovatnoca da cu se izvuci bez posledica.


Sa druge strane, prijatelj se razboleo u maju i jedva preziveo. Stigao na mehanicku ventilaciju. Covek nema ni 35 godina, pritom sportski tip i bez pridruzenih bolesti. Rekao mi je da nista gore u zivotu nije iskusio od Korone i da je bio siguran da ce umreti ali je uspeo da se izvuce srecom.


E sad ovi primeri da, to je pokazatelj kako izgleda kada politicari rukovode pandemijom. Njima je ekonomija ispred zastite javnog zdravlja a ako pogledas recimo Srbiju, kod nas je bas evidentno da vlast hoce da zadovolji i one koji su za a i one koji su protiv vakcinacije. Zato javno de facto govore da se svi vakcinisu ali istovremeno pustaju svakojake likove na televizije sa nacionalnom frekvencijom a oni tamo raspredaju svakojake teorije. To nista nije slucajno.


Ali virus sam po sebi uopste nije odlazio nigde, niti ce otici. Necemo se vakcinisati po sto puta svake godine, primacemo po jednu buster dozu koja ce se vremenom modifikovati za nove sojeve i to je to. U oktobru/novembru ce stici nadogradjene vakcine i ko bude primio, on uz neke elementarne mere opreza, moze sasvim normalno da zivi.

Sto se tice siromasnih sredina, siromasne sredine i one koje imaju nisku stopu vakcinacije su rezervoar za nove varijante. Nasa drzava je medju onima koji su najgore prosli u pandemiji, visak smrtnosti je cak 60 000 u zadnje dve godine. Videcemo i za ovu godinu kakvi ce podaci biti nakon talasa u koji smo uveliko usli.
 
Jedino rešenje je da se vratimo u normalu je da prestane ova kampanja koja traje 2 i po godine i da se više ovo ne bude udarna vest. Kada recimo od sutra više ne bi bilo vesti o koroni, niko ne bi znao da imamo bilo kakvu pandemiju.
To će kad tad morati da se desi, a kada će se desiti to isključivo zavisi od volje političkih glavešina koji upravljaju svima nama.

Meni je ovo redu da traje koliko neki hoće, samo neka se ukinu sve fašističke mere, lockdowni, raznorazne propusnice, zabrane putovanja, deljenje vakcina na politički podobne i nepodobne i sl.

A što se vakcina tiče neka uvedu da može i jednom mesečno ili češće da se vakciniše svako ko misli da će mu to nešto pomoći, samo da sve bude bez ikakve prisile i suspenzije ljudskih prava.
 
Znaci ako sam dobro razumeo, izlaz iz pandemije je da prestanemo da pricamo o njoj i virus ce sam od sebe nestati? Ili mozda on vec ne postoji pa je cela prica izmisljena a oni koji su bolesni ili na groblju su samo placeni glumci?

Ne znam kakve fasisticke mere, u Srbiji nikakvih mera ni nema. Svako radi sta hoce. Mi odavno vec idemo na tu "ko prezivi, preziveo je" strategiju.

Mogu da ti kazem da mi koji smo izgubili clanove porodice zbog ovog s*anja (a na ovom forumu nas ima vise) i te kako znamo da "pandemija postoji".

A ja ti iskreno zelim da se ti ne uveris na ovakav (ili jos gori) nacin sta ovo zlo radi u praksi.
 
Neće virus nestati, nego je poenta da normalno živimo uz prisustvo virusa. Kako smo preživeli sve druge viruse koji su oduvek prisutni, kako svake godine preživimo sezonu gripa, pa onda razne stomačne viruse koji su prisutni u skoro svim sezonama i sve ostale viruse oko kojih se niko ne potresa niti uopšte imamo podatke kada su prisutni i koliko ljudi oboljeva od istih ?

Kod nas takvih mera srećom više nema, u nekim zemljama su još prisutna neka ograničenja, ali ne smemo nikako da zaboravimo šta su nam radili 2020. (a pogotovo najstarijima). Tragedija je što verovatno nikada nećemo biti normalna država i što oni koji su odgovorni za taj teror (od predstavnika vlasti do ovih kvazistručnjaka iz kriznog štaba) neće nikada krivično odgovarati za ovo.

A voleo bih da čujem šta ti misliš kako treba u budućnosti da živimo.
Da li se treba "bustovati" svaka 3 meseca, iako je efikasnost vakcina sve manji i manji sa pojavom novih sojeva, da li treba svuda ići sa maskama, imati što manje kontakata sa drugim ljudima, ne ići na bilo kakve veće skupove, nigde ne putovati i da živimo tako do kraja života ?
 
Razlika izmedju virusa koje si pomenuo i ovog konkretno je prilicno velika. Niti jedan od pomenutih virusa ne ostavlja dugotrajne posledice po zdravlje a ovaj ostavlja. Ovo nije virus koji se prelezi tek tako i nikom nista. Ovo je sistemska bolest. Ovo nema nikakve slicnosti ni sa prehladom, ni sa gripom, ni sa norovirusom. Pritom, i dalje ne postoji efikasna terapija. Postoji samo vakcina kao mera prevencije.


Sta je trebalo da se radi 2020. ? Da se pusti da virus divlja, da pobije koliko god ljudi moze (kao sto je divljao u Italiji)? Po ovome ispada da se vrsio teror nad starijim ljudima. Citajuci ovo, ispada da su trebali na vetrometinu da svi izginu. Virus je prvenstveno opasan za njih i za hronicne bolesnike svih uzrasta. Ali isto tako moze da nagrabusi i neko ko nema faktore rizika.

Da u okolnostima kakve jesu, obzirom da smo propustili sansu da ga potisnemo, sad je realnost da on nece nigde otici pa shodno tome najidealnije je vakcinisati se jednom godisnje i gledati svoja posla. Sta je problem u tome? Opala je efikasnost originalnih vakcina i one sad da sprece zarazavanje ne mogu ali i dalje pruzaju visoku zastitu od hospitalizacije i smrti i to sve studije jasno i nedvosmisleno pokazuju. Na jesen nece postojati taj problem jer ce stici vakcine prilagodjene omikron varijanti pa ce i njihova sposobnost da sprece zarazavanje biti veca.

Niko ne kaze da treba da se izolujemo pod stakleno zvono. Ja licno sam primio tri vakcine, primicu i cetvrtu cim stignu vakcine prilagodjene omikronu i ja bez problema zivim slicno kako sam ziveo i pre pandemije. Ponasam se razumno i odgovorno, prvo prema sebi pa onda i prema drugima. I tako cu raditi i nadalje.
 
Ja ne znam nikoga ko je preležao ovo da ima neke trajne posledice (ili možda svi imaju posledice a da to sami ne znaju). A ovi sojevi koji su sada aktuelni su svakako blaži od gripa jedino što se lakše prenosi, ali za veliku većinu populacije ima blage simptome ili nikakve, tako da stvarno više nema nikakve potrebe za panikom i histerijom.

Inače ne mogu da verujem da ljudi još veruju u onu propagandu iz 2020 "Groblja će nam biti mala" i sl. A ako nekoga držiš zatočenog u kućnom pritvoru 2 meseca bez sudske odluke, valjda ne mora da se objašnjava koliko je to kršenje ustava i svih mogućih krivičnih zakona, ali eto ovo je Srbija gde sve može da prođe.

I nije mi baš jasno ako su to bile opravdane mere u periodu kada je bilo oko 300 zaraženih dnevno, a naredne zime kada je broj novozaraženih bio petocifren tada smo imali neke minimalne mere. Tada smo pustili virus da divlja kako kažeš i kako to da su nam onda postojeća groblja ipak bila dovoljna ?
 
Back
Top