Predlozi i utisci o forumu

@Miloš Miloše, hvala i tebi lično za novi forum. Po brzini radi besprekorno na mobilnom. Imam samo jednu malu molbu: može li ikako na "mobile view-u" da se ima ono dugme da odem pravo na poslednju stranicu da ne motam od prvog posta nadole uvek? Možda je to samo do mene, ako jeste nema veze
 
Apsolutno mi još uvek nije jasno zašto se koristi forum...u kojoj smo godini pa da je forum preferirani način komunikacije koji se koristi?
 
@Miloš Miloše, hvala i tebi lično za novi forum. Po brzini radi besprekorno na mobilnom. Imam samo jednu malu molbu: može li ikako na "mobile view-u" da se ima ono dugme da odem pravo na poslednju stranicu da ne motam od prvog posta nadole uvek? Možda je to samo do mene, ako jeste nema veze
Hvala, drago mi je da ti se dopada. :) Radi isto bez obzira da li je na mobilnom ili desktopu. Ako klikneš na naziv teme, onda te vodi na prvi nepročitani post, a ako klikneš na datum/vreme ispod naziva teme, onda vodi na prvi post teme, tako funkcioniše, Ne znam našta si tačno mislio.
 
Jeste prevaziđeno skroz u današnjim tokovima na internetu, ali ovo je više neka tradicija.
Pa i jeste prevaziđeno i mislim da ima mnogo više smisla da se pređe na neku vrstu komunikacije koja ne mora da bude ovako...spora? Rogobatna? Potpuno mi je jasno da je ovo tradicija, ali ne čini se kao jedna dobra tradicija. Ja sam predsedniku dao predlog dok je forum bio u procesu pravljenja da se pređe na Discord - koji pruža sve isto što i jedan forum pruža (i onda još po koju stvar) i mnogo je više user-friendly, ali odgovor ili update isk nisam ni dobio, niti znam da li je to kao opcija uopšte razmatrano. Ali dobro, drago mi je da bar imamo neki način komunikacije sad, za razliku od toga kako je bilo prethodnih par meseci.
 
I ja da se pitam imali bismo srpski Discord ESC server, mislim, niko mi ne brani da napravim, ali iskreno nisam ni razmišljao o tome odavno. :D Ukoliko postoji interesovanje za tako nešto, možemo da probamo.

A pošto sam i "boomer", ne smeta mi na forum, naprotiv. :D
 
Ne bih se složio da su forumi prevaziđeni ako je u pitanju savremen softver koji prati tokove i sa programerske i estetske strane i veoma je prilagođen mobilnim uređajima, tj. definitivno je user friendly na svim uređajima. A drugi razlog je tradicija i navika korisnika. Komunikacija na forumu uopšte nije spora, što se vidi i po broju napisanih poruka već prvo veče, a sve je dobro organizovano kroz teme. Npr. probali smo Reddit, ali to nije zaživelo i ne može da se organizuje komunikacija tako pregledno kao na forumu. Što se tiče Discorda, on ima neke svoje prednosti, i može biti ok za neke stvari, ali opet se ne može porediti sa forumom u nekim stvarima. Iako je danas sve više mobilnih korisnika, i dalje je veliki broj desktop, otprilike podjednako. Svakako, to što smo pokrenuli forum, ne znači da u nekom narednom periodu nećemo razmotriti i druge načine komunikacije.​
 
I ja da se pitam imali bismo srpski Discord ESC server, mislim, niko mi ne brani da napravim, ali iskreno nisam ni razmišljao o tome odavno. :D Ukoliko postoji interesovanje za tako nešto, možemo da probamo.

A pošto sam i "boomer", ne smeta mi na forum, naprotiv. :D
Ne bih se složio da su forumi prevaziđeni ako je u pitanju savremen softver koji prati tokove i sa programerske i estetske strane i veoma je prilagođen mobilnim uređajima, tj. definitivno je user friendly na svim uređajima. A drugi razlog je tradicija i navike korisnika. Komunikacija na forumu uopšte nije spora, što se vidi i po broju napisanih poruka već prvo veče, a sve je dobro organizovano kroz teme. Npr. probali smo Reddit, ali to nije zaživelo i ne može da se organizuje komunikacija tako pregledno kao na forumu. Što se tiče Discorda, on ima neke svoje prednosti, i može biti ok za neke stvari, ali opet se ne može porediti sa forumom u nekim stvarima. Iako je danas sve više mobilnih korisnika, i dalje je veliki broj desktop, otprilike podjednako. Svakako, to što smo pokrenuli forum, ne znači da u nekom narednom periodu nećemo razmotriti i druge načine komunikacije.​
Ja sam definitivno o tome razmišljao ali nisam hteo ništa na svoju ruku da radim. Nisam baš aktivan na Facebook-u da se raspitam tamo da li ima zainteresovanih, a na Redditu praktično niko nije ni video post. Ne znam da li je pravljenje servera dobra ideja da se zajednica ne bi delila na dva dela (oni koji koriste Discord vs oni koji koriste forum), ali moje lično mišljenje je da je Discord druga liga kad se poredi sa forumima.

Što se tiče toga da je veliki broj desktop korisnika...okej? Discord je prilagođen i desktop korisnicima? Ne vidim kako je to argument protiv? Ovaj forum jeste par svetlosnih godina ispred prethodnog, ali opet, nije ni blizu Discord-a. Forumi kao koncept treba da se ostave u 2000-im godinama.
 
Realno, Discord je dostupan na svim uređajima. Ovo je više stvar ukusa i navike, ja već nekoliko godina preferiram Discord, ali prija nekad i sporija atmosfera foruma.
 
I forum je prilagođen svim uređajima, pa sve je stvar navika. Forumska atmosfera usred ESC sezone nije uopšte spora. Ne mora sve funkcionisati kao chat gde će ljudi kuckati poruke na svakih nekoliko sekundi, umesto da sroče bar neku rečenicu u okviru iste poruke.
 
I forum je prilagođen svim uređajima, pa sve je stvar navika. Forumska atmosfera usred ESC sezone nije uopšte spora. Ne mora sve funkcionisati kao chat gde će ljudi kuckati poruke na svakih nekoliko sekundi, umesto da sroče bar neku rečenicu u okviru iste poruke.
pa ne mora, zato može da postoji više čet soba, neke u kojima moraš da sačekaš određeno vreme između poruka kako bi se taj duh foruma održao i kako bi ljudi kucali duže poruke jer ne mogu da pošalju 10 poruka u minutu, druge u kojima možeš da kuckaš kratke poruke kako bi se ohrabrila socijalizacija i prijateljstva između korisnika, kao i razmenjivala mišljenja o nečemu što se dešava uživo i za šta je forumski format ipak prespor.
 
Opet ne mogu da se složim da je prespor, jer tradicionalno na forumu pratimo prenose izbora i uporedo vodimo diskusiju. Npr. znate za onaj chat na YouTube-u dok ide prenos nekog šoua ili premijera nečega, pa ako je velika posećenost, bukvalno ne možete da ispratite ko je šta otkucao i poruke samo lete pred očima, a većina toga što napišu nema nekog smisla, dok sadržajnije i smislenije poruke zbog te pretrpanosti ostanu neprimećene. No, kao što rekoh, nismo ovde da vodimo dikusiju forum ili Discord, za i protiv. Možda ima smisla Discord za članove OGAE-a kao jednu užu grupu fanova Evrovizije. Generalno nisam protiv razmatranja novih kanala komunikacije sve dok se dobro razmotri potreba, a sa idejom da se zajednica, koja u Srbiji ipak nije tako velika, ne razvodnjava na više mesta.
 
Pa i jeste prevaziđeno i mislim da ima mnogo više smisla da se pređe na neku vrstu komunikacije koja ne mora da bude ovako...spora? Rogobatna? Potpuno mi je jasno da je ovo tradicija, ali ne čini se kao jedna dobra tradicija. Ja sam predsedniku dao predlog dok je forum bio u procesu pravljenja da se pređe na Discord - koji pruža sve isto što i jedan forum pruža (i onda još po koju stvar) i mnogo je više user-friendly, ali odgovor ili update isk nisam ni dobio, niti znam da li je to kao opcija uopšte razmatrano. Ali dobro, drago mi je da bar imamo neki način komunikacije sad, za razliku od toga kako je bilo prethodnih par meseci.
Čuj.. to je do tvojih godina ponajviše. Ti si se pojavio kao mlad čovek koji upotrebljava najnoviju internetsku tehhnologiju. Aktuelne su razne mreže i druge paltforme. .
Međutim mnogi to shvataju kao veliki gubitak od slobodnog vremena i baš neprihvataju sve to jer ne žele da se kače da bi bili " aktuelni ".

FORUM kao internetski okvir sa svim prednstima koje ima ( pa i nekim nedostacima) sa svojim integresinim razvojnim okruženjem nikad neće biti prevaziđen da bi nestao ili se utupio u nešto drugo... .Evo i pored svih novih stvari ovaj medij ostaje i to vrlo uspešno širom planete.
Forumi su u toj meri aktuelni i korišteni danas , posebno neki da to nije samo tradicija kao takva nego poseban nivo povezivanja sa zajednicom koji je po mnogo čemu prisniji i daleko manje otuđen u odnosu na mnoge novotarije. Tu se na drugačiji način ispoljava mnogo toga.
To je kao kad porediš radio , televiziju i internet. Dakle sve je u etru i sve ima svoju ulogu. I ne množe da nadoknadi prednosti niti da upotpuni nedostatke jednoga u odnosu na ovo drugo i treće.
 
Opet ne mogu da se složim da je prespor, jer tradicionalno na forumu pratimo prenose izbora i uporedo vodimo diskusiju. Npr. znate za onaj chat na YouTube-u dok ide prenos nekog šoua ili premijera nečega, pa ako je velika posećenost, bukvalno ne možete da ispratite ko je šta otkucao i poruke samo lete pred očima, a većina toga što napišu nema nekog smisla, dok sadržajnije i smislenije poruke zbog te pretrpanosti ostanu neprimećene. No, kao što rekoh, nismo ovde da vodimo dikusiju forum ili Discord, za i protiv. Možda ima smisla Discord za članove OGAE-a kao jednu užu grupu fanova Evrovizije. Generalno nisam protiv razmatranja novih kanala komunikacije sve dok se dobro razmotri potreba, a sa idejom da se zajednica, koja u Srbiji ipak nije tako velika, ne razvodnjava na više mesta
Potpuno se slažem sa ovim zadnjim delom poruke, nismo velika zajednica i ne treba da se širimo na toliko mesta. Nadovezujući se na to, predlažem da se Reddit ugasi jer ga niko iz OGAE Srbija zajednice ne koristi (za te svrhe). Kad je zadnji put neko koristio Reddit da postavi vesti o ESC ili izboru..? Imamo taj subreddit koji ničemu ne služi. Što se tiče Jutjuba, potpuno tačno, ali opet...kako bi poruke tako letele u jednom našem četu ako smo mi relativno mala zajednica? Može Discord samo za članove možda? Uvek sam za razmatranje novih kanala komunikacije ako je u cilju povezivanja članova i stvaranja tog osećaja pripadnosti jednoj zajednici (u ovom slučaju OGAE Srbija zajednici).
 
Čuj.. to je do tvojih godina ponajviše. Ti si se pojavio kao mlad čovek koji upotrebljava najnoviju internetsku tehhnologiju. Aktuelne su razne mreže i druge paltforme. .
Međutim mnogi to shvataju kao veliki gubitak od slobodnog vremena i baš neprihvataju sve to jer ne žele da se kače da bi bili " aktuelni ".

FORUM kao internetski okvir sa svim prednstima koje ima ( pa i nekim nedostacima) sa svojim integresinim razvojnim okruženjem nikad neće biti prevaziđen da bi nestao ili se utupio u nešto drugo... .Evo i pored svih novih stvari ovaj medij ostaje i to vrlo uspešno širom planete.
Forumi su u toj meri aktuelni i korišteni danas , posebno neki da to nije samo tradicija kao takva nego poseban nivo povezivanja sa zajednicom koji je po mnogo čemu prisniji i daleko manje otuđen u odnosu na mnoge novotarije. Tu se na drugačiji način ispoljava mnogo toga.
To je kao kad porediš radio , televiziju i internet. Dakle sve je u etru i sve ima svoju ulogu. I ne množe da nadoknadi prednosti niti da upotpuni nedostatke jednoga u odnosu na ovo drugo i treće.
Razumem šta hoćeš da kažeš ali poenta koju pokušavam da napravim je: Discord, osim možda toga da su ljudi naviknuti na forum, je superioran u svakom smislu. Ima apsolutno SVE što jedan forum može da ponudi, nema nedostataka u odnosu na forum. Kad bi pričali o tome da forum može da ponudi nešto što Discord ne može, to bi bila druga priča, ali takav razgovor ne može da se vodi jer...nema o čemu da se vodi.
 
Discord mi je prebrz, kao cet neki.

Koristim ga samo u vrlo vrlo malim zajednicama.

Forumi meni nisu prevazidjeni. Ima bas dobrih koje pratim, za box office, gold derby i jos par 🤭
 
Samo jedna mala napomena da nisu isto Discord server koji ima 10.000 članova i neki koji bi imao nekoliko stotina. :D

Lepo je neko rekao iznad, različiti mediji odgovaraju različitim ljudima, ne vredi raspravljati previše.
 

@ ImStevan

pa biću iskren ja ni nezam šta je Discord haha.... ali kapiram i poštujem to što govriš .Apsolutno ti veruejm kada kažeš da ti je ovo sporo i nekako rugobatno i da bi prosto voleo da se nađeš u nekom još bržem interaktivnom okruženju. Ali eto pokušao sam da ti objasnim zašto su mnogi ljudi zadovoljni sa ovakvim okruženjima. To je naprosto tako. Veruj da postoje mnogi koji bi dali sve društvene mreže i mnogo toga pride da ode na doboš samo im ne diraj u neke forume.

Ako može da se napravi neka paralela iako ne potpuno a to je već deo moje svakodnevnice i profesije onda bi dodao još i ovo:

Imamo danas tri kategorije softverske tehnologije :

1. softveri sa automatskom obradom podataka
2. softverske tehnologije sa komondno linisjkim IDE-om
3 softverske tehnologije na bazi modelarenja i " rudarenja" podaciam i metapodacima.

Mnogi se pitaju a šta će mi ove druge dve opcije kad imam ovu prvu - em najbrža, ništa ne moram da mislim i dobijam sve u roku od odmah ..
Zaključak je da samo oni koji koriste i znaju da koriste sve tri tehnologije, zaistai znaju prednosti svake od njih.
Možda neka poenta: Najbolje je koristiti sve i iskoristiti tu prednost.
 
Back
Top