Istorija Pesme Evrovizije 1956 - 2021

Šta znam, kod nas bi možda Ana pobijedila na ''ime'' jer je u to vrijeme bila jedna od najpopularnijih pjevačica na estradnoj sceni a i pjesma je k'o stvorena za ''televotinšku'' Evroviziju, međutim složio bih se da po pitanju rezultata ne bi nadmašila Flamingose u Atini. Po meni je ona mogla i 2009. godine ići umjesto Kona iako joj je ona druga stvar znatno slabija od ''Romale romali'', zapravo ko god da je sa one Beovizije otišao umjesto ''Cipele'' najvjerovatnije bi finale bilo neupitno. :p Nego, zna li neko hoće li se i ovo ljeto nastaviti sa onim ''Eurovision again'' projektom kao protekle 2 godine kada su prikazivali po jedno staro izdanje jedanput ili koliko već puta mjesečno?!
 
Pravio sam neki klip o svim osvojenim poenima Srbije od 2007 - 2022. NI sam ne znam koliko sam ga puta proverava, i opet bi se neka greška pojavila. Ako neko primeti da nešto ne valja.. Da ne mučim više Andreja... Ja inače uopšte ne pamtim to koliko smo poena od koga dobili čak i nakon ovolikog zamlaćivanja sa time. 😥

 
Zanimljiv video. Inače, upečatljivo je kako nam Turska u ovom veku nije uopšte davala poene, sem za "Lane moje" (nisu ni za No Name). Bilo je 8 događaja u kojima je mogla da glasa za Srbiju, tri polufinala (2007, 2011. i 2012) i pet finala (2007, 2008, 2010, 2011. i 2012), i iako je među njima bilo bar tri vrhunske pesme, uvek smo bili na nuli kod njih. Nismo ni mi bili darežljivi prema njima, dali poene samo Atheni i Mangi, ali u proseku su tih godina i imali nešto slabije pesme od nas.​
 
Nisam znao da je ova pjesma bila na Emi 1997,osvojila 3. mjesto:


Pjesmu su kasnije obradili Đavoli.
 
Iskreno, koliko god da je Turska kidala sa pjesmama i nastupima u posljednjih 20 godina od kojih većinu gotivim (izuzev iz 2002-e, 2005-e i 2011-e), ne bih volio da se vrate na takmičenje baš iz spomenutog razloga što nam ništa od bodova nisu davali otkako je Srbija postala samostalna država, doduše ni mi nismo bili darežljivi prema njima nešto posebno (Hadise ni boda od Srbije - lolčina, Manga nešto minimalno a Athena samo 1, ironija je da je u pitanju jedan od rijetkih hitova sa Evrovizije koji su kod nas ostali upamćeni sve do dana današnjeg).
Mislim, ne bih imao ništa protiv ako bi baš morali ali smatram da nam ne treba još jedna Ukrajina sa kojom bi bili u evrovizijskom ''hladnom ratu''. Nelogično mi je da Željko sa ''Lanetom'' dobije visoke poene od turskog televotinga a sa ''Nije ljubav stvar'' ništa, pri tom hajde što smo primali ''krompire'' u finalima od njih nego su nas i u polufinalima redovno ignorisali, najjače je što su i Željko i Marija bili na nuli u svim takmičarskim večerima... :ROFLMAO:
Stvar je u tome što su na Srbiju počeli gledati drugačije otkako smo se raskantali sa Crnogorcima (u negativnom smislu) a dok smo bili u državnoj zajednici sa njima valjda ih riječ ''Srbija'' u punom nazivu te tvorevine nije toliko grizla za oči i uši, isti slučaj je i sa Albancima - ako se ne varam dobismo u Istanbulu 8 ili 10 od njih, kasnije otkako smo solo nisu nam dali toliko za sve ove godine kada se sabere lol.
 
Željko je 2004. izazvao veliku pažnju, što zbog pesme, što zbog povratka SCG na Evroviziju, a Turska je bila domaćin pa smo im tad privukli pažnju. Mislim da je pre to razlog nego naziv države. S vremena na vreme vidim da dosta Turska pohvali naše ESC pesme, ali pretpostavljam da bismo teško dobijali poene od njih ako se vrate.
 
I da dodam, sve i kada bi dočekali njihov povratak, kapiram da bi bili jedni od glavnih zagovarača dovlačenja tzv. Kosova na takmičenje (kako bi vremenom ugurali i svoj Sjeverni Kipar u EBU i na Evroviziju), što nama nikako ne ide u prilog... Da stvar bude tragikomičnija, u komentarima ispod skoro svake naše pjesme (naročito onih starijih) može se naići na tonu hvalospjevnih komentara iz Turske, jedni su od najbrojnijih stranaca koji slušaju naše pjesme ali dok su učestvovali - poena nigdje!
Hajde da je u pitanju zemlja kojoj nije bliska naša kultura i muzička tradicija pa i da razumijem, međutim ukoliko BiH dobije hrpu poena od Turske kada pošalje balkansku baladu u etno maniru a Srbija za isti žanr (i još kvalitetniju pjesmu) ostane nulirana, znak je da su nas namjerno kulirali glasajući za zemlju koja je njima vjerski/nacionalno/politički podobna a ne za vokal i kompoziciju. :p Što se mene tiče, svaka njima čast ali neka se drže podalje od Eurosonga - zauvijek!
 
I ja sam primetio da Turci prilično hvale naše ESC pesme ali poeni nekako izostanu. Evo jedna poznanica iz OGAE-a sad na moru u Turskoj i reče da u hotelu na bazenu puštaju "Muškarčinu" a pritom u tom hotelu nema nešto Srba, i inače vrte samo tursku muziku pa joj bilo interesantno. Možda bi dali poene za čaršiju 😃
 
Da, možda bi dobili neki poenčić od publike iz Turske zbog Sarine ''čaršije'' i poštapalice ''hajde'' kod Uraganki, barem u polufinalu... :D
Inače, na jednom evrovizijskom portalu iz Hrvatske se spomenula vijest o mogućem pojavljivanju tzv. Kosova na Evroviziji a komentari su uglavnom protiv iz razloga što bi eto Srbija dobila još jednu državu od koje bi primala visoke poene na televotingu, u fazonu i ovo nam je previše ''friendly'' zemalja što imamo...
Ja baš mislim da bi malo dobijali od njih, prvenstveno što je broj Srba dole iznimno mali sa dodatnim trendom opadanja, oni Srbi koji žive u sjevernom dijelu Mitrovice i sjeverno od Ibra se ionako oslanjaju na Srbiju, koriste poštanske i telefonske usluge iz Srbije te rijetko ko je korisnik kvazi-kosovske mobilne telefonije, dok oni malobrojni koji životare po tim južnim enklavama su u teškim ekonomskim uslovima pa im nije ni do čega, bukvalno imam osjećaj da više od 5 bodova nema šanse da bi imali od njih... Naravno, profitirala bi Albanija sa duplom 12-icom a takmičenje bi dobilo još jedan Azerbejdžan - Jermenija odnos u smislu da bi se naš i njihov žiri ciljano stavljali na posljednje mjesto u polufinalima i finalima. Pri tom, sve i kada bi se Kosovari pridružili takmičenju, njihov arnautski mentalitet je takav da se oni time ne bi zadovoljili već bi svake godine bilo kojekakvih bockalica i provokacija našeg predstavnika direktno ili indirektno, kroz intervjue ili prezentovanje glasova, kako god...
Tako da, njihovo pojavljivanje bi za nas u svakom slučaju bilo pakao jer sam ubjeđen da se oni ne bi smirili sve dok se Srbija ne bi povukla što bi im bio krajnji cilj.
 

Za Emiliju Kokić su pogriješilo,ona je 1968. godište,tako da je na ESC imala 20 godina.
 
Da, možda bi dobili neki poenčić od publike iz Turske zbog Sarine ''čaršije'' i poštapalice ''hajde'' kod Uraganki, barem u polufinalu... :D
Inače, na jednom evrovizijskom portalu iz Hrvatske se spomenula vijest o mogućem pojavljivanju tzv. Kosova na Evroviziji a komentari su uglavnom protiv iz razloga što bi eto Srbija dobila još jednu državu od koje bi primala visoke poene na televotingu, u fazonu i ovo nam je previše ''friendly'' zemalja što imamo...
Ja baš mislim da bi malo dobijali od njih, prvenstveno što je broj Srba dole iznimno mali sa dodatnim trendom opadanja, oni Srbi koji žive u sjevernom dijelu Mitrovice i sjeverno od Ibra se ionako oslanjaju na Srbiju, koriste poštanske i telefonske usluge iz Srbije te rijetko ko je korisnik kvazi-kosovske mobilne telefonije, dok oni malobrojni koji životare po tim južnim enklavama su u teškim ekonomskim uslovima pa im nije ni do čega, bukvalno imam osjećaj da više od 5 bodova nema šanse da bi imali od njih... Naravno, profitirala bi Albanija sa duplom 12-icom a takmičenje bi dobilo još jedan Azerbejdžan - Jermenija odnos u smislu da bi se naš i njihov žiri ciljano stavljali na posljednje mjesto u polufinalima i finalima. Pri tom, sve i kada bi se Kosovari pridružili takmičenju, njihov arnautski mentalitet je takav da se oni time ne bi zadovoljili već bi svake godine bilo kojekakvih bockalica i provokacija našeg predstavnika direktno ili indirektno, kroz intervjue ili prezentovanje glasova, kako god...
Tako da, njihovo pojavljivanje bi za nas u svakom slučaju bilo pakao jer sam ubjeđen da se oni ne bi smirili sve dok se Srbija ne bi povukla što bi im bio krajnji cilj.
Kao prvo, tzv. Kosovo ne moze da se pojavi na ESC jer nije clanica UN. Kao drugo, time bi se otvorila Pandorina kutija, jer bi onda Skotska, Vels, Transnistrija, Juzna Osetija, Nagorno-Karabah, Katalonija i ko sve ne trazile bukvalno to isto. Kao trece, ERU ne sme da krsi integritet jedne zemlje.

A ako ne daj Boze dodje do toga, onda bi RTS bojkotovao ESC.
 
У 72. години живота 14. августа је преминуо Свика Пик, један од аутора израелске победничке евровизијске песме „Diva“ iz 1998.

 

Један од чланова грчког евровизијског тима из 1977, Роберт Вилијамс, преминуо је у 72. години живота након борбе са раком.
 
Umro je Kornelije Kovač,kompozitor i predstavnik Jugoslavije na ESC 1974 sa svojom Korni Grupom:


Prisjetimo se takođe i nekih njegovih pjesama koje nisu otišle na ESC:


 
Last edited:
Evo jedne fotke sa OGAE žurke "Mission Eurovision 007" održane 2007. nakon Beovizije, na kojoj su sad već pokojni i Kornelije i Ljiljana Petrović.

glM6ong.jpg
 
Ogromna tuga i veliki gubitak :(

Neki od nas sa foruma su imali cast da ga upoznaju 2011. godine prilikom izbora nase pesme za ESC u RTS-ovom studiju. Bio je stvarno prijatan i oberucke je prihvatio da se slika sa nama. Za mene je konstatovao kako sam visok, toga se dobro secam i dalje. Eto, i te nase zajednicke slike ostaju uspomena na njegov rad i stvaralstvo.

Laka mu zemlja, neka pociva u miru 🙏
 
Back
Top