Izbori

Sutra kada se opozicija bude čudila zbog čega glasači nisu motivisani da izađu na izbore treba da im se kaže da je njihovo šizofreno ponašanje u značajnoj meri doprinelo tome da ljudi otupe na svaku pomisao moguće promene. Potpuno suludo ponašanje, a pritom ni nemaju jedinstven stav.
 
Ma totalna sprdnja od “opozicije” koja nema pojma ni ko su ni sta su ni sta hoce ni sta nude osim vucic los. Mozda 10% njihovih biraca zapravo zele da oni dodju na vlast.

Nekad stvarno mislim da sve ovo rade namerno, uzmu svojih 20ak % i svoj delic iz budzeta i jasno stave do znanja da nikome nisu pretnja
 
Nije ni trebalo da ulaze u poslednje razgovore sa Brnabićkom/SNS, jer su im tako dali neku vrstu legitimiteta, a naročito u onom igrokazu sa ambasadorima. Dobili su i datum objedinjenih izbora koji se postavio kao najvažnija stvar i opet su odlučili da bojkotuju. Sada ne znam ni koliko će i da li će uopšte sve one preporuke ODIHR-a biti aktulene, a kamoli ispunjene. Sve u svemu, mislim da je ovo ipak bila propuštena prilika, a Boga pitaj kojim i kakvim će se rezonima opozicija voditi u budućnosti.
 
I dalje bih voleo da svako ko misli da moze i ume bolje dodje i pomogne opoziciji, jer je najlakse kritikovati iz fotelja i preko tastature.
Ne zelim da kukam, ali stvarno nije lako. Ja sam bio kordinator u svojoj opstini ispred SPN, i jos me je sramota sto sam 17.decembra kontrolorima govorio da potpisuju zapisnike i ne unose zalbe. Iz centrale koalicije doslo takvo uputstvo, jer bi se izbori ponavljali 31.dec. Kontrolori su tada na samo 27BM imali preko 100 evidentiranih nepravilnosti.
Licno kao sto sam napisao nisam za bojkot, ali sam i u svom opstinskom odboru preglasan, a i svih 17 gradskih BG odbora je glasalo za to da se ne moze ucestvovati na izborima na kojim se nista nije promenilo.
 
Sve je to fino, ali opozicija ne može da ima opravdanje za to što ni sami ne znaju šta hoće. Koliko puta su izlazili sa izjavama da će videti šta će i kako će u narednom periodu. Ponavlja se ista priča kao za prethodne izbore koje su sami tražili, a kampanju započeli u 5 do 12. Takvim ponašanjem ne da ne mogu da pridobiju nove glasače, nego teško mogu da zadrže i trenutne. Totalno su nezainteresovani za bilo šta, samo 40-ak dana pre izbora. Bez veze je govoriti da ne treba kritikovati, već da treba da se uključe i pomognu. Treba razumeti da ne želi svako da se bavi politikom. Oni koji su odlučili da im to bude primarni posao, treba da budu sposobniji za političko delovanje. Ne može se u ovo doba izlaziti sa besmislenim komentarima, kao raštimovana družina, jedno viče videćemo, drugi ma ne dolazi u obzir sad ni spajanje lokalnih izbora, treći, pa možda da, možda ne...​
 
Stvarno ne vidim problem što se ne slažemo svi sa odlukom dela opozicije, komentarišemo ono što se i nas tiče. Ja drugu opciju za glasanje nemam. A pitanje je i koliko ću ubuduće biti motivisan da se uključim.

Jednostavno je trebalo da odmah najave bojkot i da se toga drže, a ne da se tu kao nešto pregovara, pa oni zahtevaju a SNS ne da, a onda eto naprasno Vučić ispao šatro konstruktivan i dao datum. Niko nije lud da očekuje da će ovi izbori biti bitno drugačiji u odnosu na prethodne u smislu atmosfere i uslova, čak ni pod EU uvećalom, ali mislim da je ovaj potez baš loš i da će samo napraviti štetu za dalje delovanje. Evo, čitam da se beogradski ogranak Zajedno izdvojio iz stranke, zbog neslaganja sa odlukom. Ionako je delovalo da su neorganizovani, a sada postoji realna šansa da će se dodatno tumbati cela postava i unutar samih stranaka u koaliciji, jer očigledno nemaju svi istu ideju šta (ne)treba da se radi.
 
Za druga mesta ne mogu da potpisem, ali kod mene svu kampanju, standove, delenje flajera, obilazak od vrata do vrata i deljenje sardina, ulja i sl. iskljucivo rade clanovi koji su zaposleni u javnim ustanovama i to u 99% svom radnom vremenu. Da ne kazem da ih je vecina na ugovorima na odredjeno vreme pa se lepo mogu ucenjivati. Protiv toga ne mozes da izadjes i kandidujes plan. Malo je mesto, sve se zna, kao sto kaze pesma.
Naravno da ovo nejedinstvo samo moze lose da utice na ljude. Svestan sam i ja da je svima malo preko glave svega i da je dobar deo glasaca upravo glasao zato sto se pojavila neka velika i ozbiljna grupacija.
 
Ja bih voleo da znam koji je zapravo plan opozicije, osim što žele da sruše Vučića? Papagajišem ovde ponavljajući, ali da smo čuli konkretne stavove u odnosu na pitanja koja su od nacionalnog/unutrašnjeg značaja? EU, Kosovo, odnos sa BiH i RS, Rusija, Crkva, građanska prava, određivanje u odnosu na sve ono oko čega Vučić sedi na dve stolice/kalkuliše. Sama koalicija, a naročito čitava opozicija, je toliko šarena da verovatno ni ne mogu da se usaglase oko tih pitanja. Mene to užasno nervira, jer nikad ne znam za šta glasam, osim za obračun sa SNS-om i svim pripadajućim mafijaškim strukturama.
 
Upravo to, nema skoro uopšte odgovora, naročito ne jasnih na suštinska pitanja, a lako im je da kritikuju vlast što je nešto uradila na ovaj ili onaj način. Zaista deluje da su bez plana i programa. Verovatno dosta kalkulišu šta je popularno reći, a bez jasnog delovanja, zašto bi se ljudi masovno odlučili da toj grupaciji udele glas. Pa i na lokalu nema ništa spektakularno što najavljuju. Uvek me nervira kada se i ta kratkotrajna kampanja svede na kritike protivnika, umesto na ono što je bitno za život ljudi. I onda neko očekuje da se ljudi priključe takvoj "borbi" i urade nešto umesto onih nesposobnih.
 
Zaista deluje da su bez plana i programa. Verovatno dosta kalkulišu šta je popularno reći, a bez jasnog delovanja
Meni ovo deluje kao da si opisao sadašnju vlast. I to kalkulisanje je bukvalno na dnevnom nivou.
Da se ne ljutiš dodo, ali da bi se pričalo o ozbiljnim temama i došlo do bilo kakve diskusije, razgovora koji bi posle doveo do nekih odluka, prvi i osnovni uslov je da postanemo država, a ne kartel. Da bi smo bili država, prvi uslov je da promenimo vlast. Pa potpuni reset. Sve iznova, sve ponovo. Ja sam član Stranke Slobode i Pravde skoro od njenog osnivanja (juče bilo 5 godina od osnivanja) i jasni su stavovi oko svih bitnih pitanja. Zbog svoje političke angažovanosti sam samo doživeo neprijatnosti. Primera radi oba deteta mi nisu primljena u vrtić (oboje zaposleni), subvencije za poljoprivredno gazdinstvo nismo dobili itd. Lokalni tj. mesni šerif mrtav ladan dođe kaže, "prestani da sviraš kurcu sa žutima", dođi lepo kod nas i sve ćemo srediti. Može i tako, ali ne želim, đavolu sam onda dušu prodao i mogu samo da dođem ovde da kukam nad svojom tužnom sudbinom kao mrm, a decu ću za 15-20 godina preko vibera ili skypa da gledam. Nasuprot tome nikada nisam doživeo nijednu neprijatnost u svojoj organizaciji, svaka ideja, svaka zamisao podržana. Od prvog dana posle izbora smo se trudili da dokažemo i pokažemo razmere krađe, jer ono što se moglo videti je čudo neviđeno. Preko 200 lokacija sa fantomskim biračima snimljeno i dokumentovano. I to smo snimke pravili samo za lokacije gde je bilo 20+ prijavljenih na jednu adresu. To su samo nepostojeće lokacije i napušteni objekti. Šta ćemo sa zgradama od po 400 stanara, a u Bg ih ima dosta. Koliko je tu moglo da se provuče fantoma.
 
Jasno je meni sa kakvim sve trikovima i prevarama se susrećete, ali koje su opcije? Da sačekamo da SNS krene da se kruni i urušava iznutra pa da se onda neko iscima za akciju? Čak i ove navodne preporuke stranaca za tzv. fer i transparentne izbore su nekakva šarena laža, jer će SNS sigurno naći neke sofisticiranije metode da opet kraducka. Ali to je, nažalost, realnost i ne vidim nikakvu predaju ili kapitulaciju ukoliko neko odluče da učestvuje u takvom izbornom procesu . Zaista ne razumem rezon da se odustane od učešća, posebno u Beogradu, gde su decembra napravili solidan rezultat, tj. solidan u ovakvim okolnostima kakve su.

Za manje sredine je stvar manje, ili više tmurna kako god da okreneš. Svaki lokal ima druge boljke a često lokalni funkcioneri SPN nisu niko drugi do preletači i već istrošena lica. Jedino što nas povezuje su gorući ekološki problemi, ali nažalost to u manjim sredinama uvek dođe kao poslednja tačka dnevnog reda, jer su ljudi preokupirani pukim preživljavanjem. O revanšizmu i ugnjetavanju si sam dovoljno rekao, pa je onda jasnije zbog čega tamo često deluje da je promena vlasti nikad dalja i gotovo nedostižna.
 
@Nije sve tako sivo Pa i jedni i drugi to rade. Ljudi očekuju neku sigurnost, odlučnost, a ne kalkulisanje do zadnjeg časa. Izvesno je da se uslovi koji se očekuju neće ispuniti do 2. juna, i dok valjda SNS i predao listu, ako sam dobro razumeo, ostali ne znaju ni da li hoće da učestvuju a kamoli da kažu šta bi i kako uradili bolje. Taj pristup mi se ne dopada, totalno nevezano za to koja stranka je u pitanju. Razumem da se mora pomalo taktizirati i biti u tim političkim igricama, ali ljudima sa strane teško da to može da ulije poverenje.

I zašto su potpisivali zapisnike ako su smatrali da je bilo nepravilnosti? Kakve veze ima što bi glasanje bilo 31. decembra. Pa i to je kalkulisanje, zar ne? Kontradiktorne se stvari rade.

Što se tiče subvencija za poljoprivredno gazdinstvo, je l' to one redovne gde daju 18.000 po hektaru ili neke druge? Za ove redovne ssm i prošle i ove godine babi i dedi to prijavljivao, svodi se na čistu formalnost koliko je na lojoj parceli šta zasejano, i oba puta im je isplaćeno bez problema, bez ikakvog uplitanja u politiku. A i ne vole nešto vlast kad smo kod toga.
 
Smatralo se da bi ponavljanje glasanja dovelo do lošijih rezultata. Da će vlast lakše ponovo izvesti svoje glasače na novu godinu. Możda je to neka bolja lokalna samouprava upitanju.. Zašto i kako ne znam, ali nismo dobili ništa, supruga je podnosila zahtev kao vlasnik.
 
Dakle, radilo se o kalkulisanju i to je to. Nema onda kukanja ako jedno rade, drugo govore.

Nema ovo veze sa lokalnom samoupravom već za celu zemlju važi i prijavljuje se preko eAgrara, sve ide elektronski, svaka katastarska parcela se unese i napiše šta je na njoj (na šume ne ide subvencija) i posle se samo sačeka da odobre i isplate. To za zemljište se prijavljivalo u februaru za ovu godinu. Postoje još neke subvencije, za domaće životinje, mleko itd.

Dakle, to su subvencije koje se moraju isplatiti ako se sve prijavi blagovremeno i tačno. Nije reč ni o kakvim rang listama i podobnosti pa da bude ovom ću dati, onom neću. Naravno, mora se imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo i svake godine ga obnavljati preko tog portala.
 
Back
Top