226. FSC - My Słowianie

Nisam mislio da cu ostaviti komentare na ovo izdanje jer sam imao neke obaveze, ali posto je ovo najduze izdanje u istoriji istorije ipak se naslo vremena.

PRVO POLUFINALE

  1. Sanah - Melodia - Solidan pocetak, ima dosta interesantne trenutke u pesmi. Pogodila se bas tema za ovu pesmu, jer mislim da na jacim izdanjima bi mi bila dosta neprimetnija, dok mi je ovde medju boljima.
  2. Dimash Qudaibergen - Okay - Taj mistican vajb me ovde bas privlaci, plus ne traje 50 minuta, super izbor.
  3. Lexington - Potraži me - Ne volim ih puno, pa mi i ova pesma pomalo dosadna. Ne mislim da je lose, samo mi nije interesantna.
  4. Yael - My - Ovde su bas proradili vise slusanja, na pocetku mi nije bila nesto, ali mi se mislenje dosta popravilo i sad bi rekao da je definitivno medju jacim pesmama izdanja.
  5. Stepan i Meduza - Snezhana - Nije mi uopste po ukusu, zao mi je.
  6. Danica Crnogorčević - Veseli se srpski rode - Tek ovo mi nije po ukusu. Postujem ali ne bi nikada sam sebi pustio ovakvu muziku na bilo kom jeziku, pa i na mom xd
  7. Jerna - Śliwowica - Plus za tvrdji zvuk, ali opet ima taj neki tradicionalan prizvuk sto me malo nervira, pa iako opet postujem ne mogu reci da bi je stavio u vrh ili zacuvao u plejlistu.
  8. Nargiz - Ya budu vsegda s toboy - Mislim da malo fali da da vise gasa na kraju, nekako mi je previse mirno, cak i kad eksplodira nije to to. Ali svakako mi vise odgovara od dosta pesama sa izdanja.
  9. Milica Pavlović ft. Albino - Šećeru - Prvi put cujem, a dosta sam pohvale procitao pre. Nekako mi fali nesto, iako zvuci ok.
  10. Katarzyna Łaska, Agnieszka Przekupień - Pokaż się - Previse puta se za moj ukus promeni ritam, mogla je pesma minut manje da traje slobodno. Inace zvuci jako lepo, ali opet tesko da bi zacuvao da slusam za dalje.
  11. Monatik - Silno - Ovde mi je kulminacija na kraju worth it sporog build up-a. Ova pesma mi zvuci najevroviziski na ovo izdanje.
  12. Dobbla Galiot - Retrovizor - Hvala, ne.
  13. Ania Iwanek & Riya Sokół ft. Piotr Cugowski - Miasto - Ovde mi je bas tesko da odlucim kako se osecam. Dok slusam mi je dobro, ali mi zelja za nadalje slusanje izostaje i plus se pesma tesko zapamti.
  14. Okean Elzy - Obiymy - Nemam se nicega zaliti ali mi nije ni nesto. Za konkurenciji je ok, na neka druga izdanja bi bas neprimetno prosla.
  15. Shaderwan Code - Kad procvatu behari - Opet kazem, postujem, ali mi se ne svidja previse.
  16. Gorod 312 - Pomogi mne - Kul zvuk, navidum dosta prosecna pesma, ali na ovo izdanje se cak i izdvaja.
  17. Vanja Mišić - Poslije ljubavi - Super je Vanja iako mi je na prvu bila malo neprimetna, popravio se utisak do sad dosta.
  18. Paweł Domagała - Weź Nie Pytaj - Ufff talk about prosek. Zao mi je, cak ne mogu reci da je losa ali toliko sam indiferentan prema ovoj pesmi da je to mozda i gore od toga da je bila losa.
  19. Artik & Asti - Devochka tantsuy - Kul zavrsetak, lep moderan prizvuk, dobro i da toga ima.
DRUGO POLUFINALE
  1. Jolka - Nechego terjat - Konacno mi svanulo na sto me podseca ovo, samo nije da sama pesma lici nego mi je vajb slican na "For bitter or worse" od Anouk, istocna varijanta te pesme xd Meni je ovo bas super, lepo se gradi i lep glas.
  2. Adam Mišík, Dorian - Proud - Uf ovo mi bas po ukusu, kamo da sam ja poslao, prosao bi bolje (valjda), cak mi i rap deo ne smeta.
  3. Dina Jashari - Boi - I ovde mi se popravio utisak nakon par slusanja, ali moguce da sam pristrasan. Mislim da bi se ovaj mistican vajb vise svideo forumu da je bio drugi jezik.
  4. Shaman - Do samogo neba - I ovo je dosta po mom ukusu, djasvim.
  5. Tea Tairović - Balkanija - Opet ova. Nije strasno kao ona sa pre par izdanja, ali nmg svakako.
  6. Kateřina Marie Tichá - Kolemjdoucí - Ovo mi je bas ono zvuci ok dok slusas, al onda kad se zavrsi kao da nisi ni slusao. Iako mi ne smeta, rekao bi da je dosta nekonkurentna.
  7. Harmonija Disonance - Zima - Jos jedna gde moram reci da postujem, ali ne volim da slusam.
  8. Murakami - Vstrechi ne budet - Mariette, vi ste? Sta znam, u redu je, ali nisam odusevljen.
  9. Zoi - Đavoli - Ostavlja bolji utisak nakon par slusanja, ali ne do te mere gde mi dodje do favorita.
  10. Vera Brezhneva - Dobroe utro - Ne svidja mi se, not my cup of tea.
  11. Papi Hans - Keks - On mi za cudo nije nesto iritantan ali pesma jeste tako da, dalje.
  12. Polnalyubvi - Kometi - Nesto mi tu smeta, cak mislim da bi bila bolja na engleskom.
  13. Nataša Bekvalac - Najgora - Obozavam gospodju i ovu pesmu, bravo, voleo bi da pobedi iako ne verujem da ce filharmonija to dozvoliti.
  14. Męskie Granie Orkiestra - I Ciebie też, bardzo - Super zvuk, djasvim ovo.
  15. Artem Pivovarov - Dezhavyu - Ovde me sve vuce na Yaseniyu od pre 2 izdanja, i spot i pesma i vajb, bukvalno isti recept za pesmu. U redu je, dovoljno za poene, ali ne i za top poene (za pf, za finale videcemo).
  16. Senidah - Vatra - Ima ona solidne pesme, za ovu posebno bi rekao da je nekonkurentna ali nije ni losa.
  17. Brodka - Sadza - Brodku je na ovu istu temu na 97. FSC slao Bebi, sa pesmom koju ako sporedis sa ovom su kao nebo i zemlja (u smislu stilu i vajba). Sa ovom pesmom mi je nekako tesko da se povezem, iako nije lose.
  18. Mirza Selimović, Ilma Karahmet - Mora da je ljubav - I ovde kao i Lexington, nije lose ali mi nije interesantno.
  19. Etolubov - Mango - Podseca me na nesto, mozda neka Emina Jahovic? Interesantan zvuk, ali nedovoljno da slusam nakon izdanja.
 
Bukvalno toliko dugo traje da nije prokomentarisao samo ko nije hteo.

Kod Nika super kao skoro uvek.
 
Ako još koji put spomenete da predugo traje, možda se magično skrati 🤩

Još jednom pajkimo pa idu podsjetnici 🥰
 
🙂- dodo, McSteamy, MilanB, Marko, rintintin
😐- Micky, Novinar, Stefan28, Filhy, Niko
😟- Petar, Stole, Storm, Ro97, Anhel

Na osnovu ovog uzorka, sanse su mi 50:50 za prolazak, zavisice dosta od povoljnog zreba. Ja sam zadovoljan trenutnom situacijom.
A i izdanje mi prija.

Slusanje finala moze u petak, ne kasnije od 20:30h?
Cetvrtak radim 2. smenu i propustam rezultate, osim ako ce biti najkasnije do 12h.
 
Po prvi put Niko ne voli moju pesmu, sad ispadam sigurno :ROFLMAO:
 
Stvarno, nikad više komentara 😄
Mnogo više pozitivnih za moju pjesmu, drago mi je. Glasam sjutra
 
Komentarisalo, ocenilo nas je 16 od 38, sto je procentualno nesto vise od 42%. Sto je sasvim fin reprezentativan uzorak.
 
U stvari 15. Filhy me je smetnuo, jer on nije komentarisao. 😠
Sto je opet veliki broj, a mozda jos neko postavi neki semafor.
 
Ja mislim da ipak idem u finale, tj. nadam se, ne želim da izbaksuziram ko prošli put.
 
Ja nemam nikakav osećaj za finale. Očekivanja još manja 😂 za moju pesmu je 60% negativnih komentara ,20% može proći ili ravnodušni i ostatak iole pozitivan 😅
 
#JezičneMisliZaDobroJutro

Kako su slavenski jezici međusobno barem donekle slični, naravno, neki više, neki manje, oduvijek mi je bio zanimljiv fenomen lažnih prijatelja među slavenskim jezicima, odnosno riječi istog ili sličnog izraza u dva ili više jezika, a različitog značenja. Čak sam i mislio da se tokom ovog FSC-a pozabavimo malo takvim stvarima da ubijemo vrijeme, potom sam smetnuo s uma, a onda me jutros jedan mail na to podsjetio i nasmijao rano ujutro.

Naime, dočekao me mail od poslovnih partnera iz Bugarske, točnije predstavnika jednog grada. Naravno, mail na engleskom, a u potpisu, kako to najčešće bude, ime, titula i funkcija na jeziku te države. I tako, na mjestu funkcije čovjeka stoji riječ Кмет/Kmet. Kmet na našim jezicima znači nešto potpuno drugo, a kod Bugara je kmet - gradonačelnik! Smiješno mi je prvenstveno zbog toga što je kod nas kmet netko tko ne da nije ni na kakvoj funkciji, nego je praktički rob, a u bugarskom je to važna njuška kojoj najčešće robuju drugi. :D

Eto, tko voli lingvistiku, slobodno se nadovežite, dajte neki vama smiješan primjer false friends riječi među slavenskim jezicima.
 
#JezičneMisliZaDobroJutro

Kako su slavenski jezici međusobno barem donekle slični, naravno, neki više, neki manje, oduvijek mi je bio zanimljiv fenomen lažnih prijatelja među slavenskim jezicima, odnosno riječi istog ili sličnog izraza u dva ili više jezika, a različitog značenja. Čak sam i mislio da se tokom ovog FSC-a pozabavimo malo takvim stvarima da ubijemo vrijeme, potom sam smetnuo s uma, a onda me jutros jedan mail na to podsjetio i nasmijao rano ujutro.

Naime, dočekao me mail od poslovnih partnera iz Bugarske, točnije predstavnika jednog grada. Naravno, mail na engleskom, a u potpisu, kako to najčešće bude, ime, titula i funkcija na jeziku te države. I tako, na mjestu funkcije čovjeka stoji riječ Кмет/Kmet. Kmet na našim jezicima znači nešto potpuno drugo, a kod Bugara je kmet - gradonačelnik! Smiješno mi je prvenstveno zbog toga što je kod nas kmet netko tko ne da nije ni na kakvoj funkciji, nego je praktički rob, a u bugarskom je to važna njuška kojoj najčešće robuju drugi. :D

Eto, tko voli lingvistiku, slobodno se nadovežite, dajte neki vama smiješan primjer false friends riječi među slavenskim jezicima.
Haha
Ja imam toliko tih „lažnih prijatelja” što se tiče poljskog i srpskog, sada ne mogu da se setim, ali evo par primera (ovo moram na srpskom da napišem kako bi bilo lakše):

Vredna baba, na poljskom jedna od najvecih uvreda za ženu (zla žena, užasna).
Pravo je na poljskom ustvari desno.
Jagaoda nije jagoda vec šumska bobica.
Frajer je negativna rec za tipa koji je ustvari „seljacina”.
Dinja je na poljskom bundeva. (Za debelu zenu se ruzno kaze „gruba dynia”).

Ako se setim jos nečega, dodaću.
 
Meni je uvek prva asocijacija na "lažne prijatelje" ruska reč za šibicu - спичка (spička).
Bolji je komplet „davaj menia spičku nužna zakurit” 😂

Podsetilo me ovo sto je Milan napisao da dodam: kura je na poljskom kokoska, a kurčak je pile 😂
A da, na ruskom je kurica kokoska 🤭
 
Setih se jos kuracije, to je na poljskom tretman (na primer ides kod kozmeticara na kuraciju), trudna je ustvari teška, ali zatrudnić znači zaposliti (jedan oglas za posao: „zatrudnię kobietę”- zatrudnie ženu) 🤭😂
 
I u Slovačkoj je pravo desno. Davno sam bio na nekom putovanju. Naravno mi to nismo znali pa smo završili umjesto u Bratislavi tamo u nekom mjestu gdje je i bog rekao laku noć. o_O
 
Back
Top