258. FSC - Risiko

Filhy

Ekspert
Joined
4 Feb 2022
Messages
2,337
Points
118
Dobrodošli na 258. FSC!!! 😀

Verovatno se pitate otkud ja u ulozi organizatora po prvi put još od 2016. godine od kada učestvujem u ovoj igri. E, pa ovo je moje jubilarno stoto učešće koje sam želeo da obeležim na ovaj način. 64 puta sam na starom forumu igrao FSC sa nickom Ady, a 35 puta kao Filhy ovde i ovo sada će mi biti 36. put.

Pošto volim geografiju i takve teme ovde, ubeđen sam da ste svi makar nekada igrali društvenu "Riziko", a ako niste, sigurno ste čuli za nju i otprilike znate kako ona funkcioniše. Ja sam je nekada često igrao i voleo, iako mi nije išla i retko sam pobeđivao. Verovatno je tako zato što nisam sklon ratovima i tom tipu strategije, ali ovde naravno i nismo da širimo bilo kakvu netrpeljivost i krvoproliće već da slušamo dobru muziku, tako da će ova muzička tema samo malo podsetiti na tu igru.

A0DBrIr.png

Svako od takmičara bira po jedan zadatak (zahtevajući u privatnoj poruci broj od 1 do 47) koji će malo ličiti na zadatak iz Rizika. Ukoliko je broj zauzet, takmičar dobija prvi naredni zadatak po redosledu. Kao što pretpostavljate, imamo mapu sveta koja je podeljena na teritorije (kontinente), tako što imamo tri velika kontinenta: Aziju (sa Australijom i Okeanijom), Ameriku i Afriku, dok će najmanja Evropa biti još dodatno podeljena na četiri dela: Zapadna Evropa, Južna Evropa, Nordik-Baltik i Srednja i Istočna Evropa. Svaki zadatak sadrži tri različite teritorije (kontinenta), a gornji deo zadatka je obeležen slovima koji mogu biti ili samoglasnici ili suglasnici.

Vi morate poslati izvođača koji pripada jednoj od tri teritorije koje ste dobili, odnosno rođen je ili živi i radi u jednoj od pripadajućih država. Jezik pevanja nije bitan. Nije bitno ni trajanje pesme (dobro ne morate baš slati pesme od preko deset minuta). 😀 Ukoliko se radi o duetu, saradnji ili grupi, svi članovi moraju pripadati dobijenim teritorijama u zadatku. Rusko-ukrajinski duet je, recimo, dozvoljen za crveni zadatak, a npr. japansko-brazilski samo ako je forumaš dobio zadatak u kome su i Azija i Amerika. Inače, ne postoje zadaci sa sve tri evropske ili sve tri neevropske teritorije. Zapravo je većina zadataka takva da sadrži po dva kontinenta koja nisu Evropa i tu su iscrpljene sve moguće kombinacije (njih 24).

S obzirom da su kontinenti na slovo „A“ (Azija, Afrika i Amerika) jasne celine, ovde ću samo naglasiti kako je podeljena Evropa.

Zapadna Evropa: Francuska, Monako, Nemačka, Austrija, Švajcarska, Lihtenštajn, Holandija, Belgija, Luksemburg i Andora.
Južna Evropa: Portugalija, Španija, Italija, San Marino, Malta, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija*, Crna Gora, Severna Makedonija, Albanija, Grčka, Kipar i Turska.
Nordik i Baltik: Norveška, Švedska, Finska, Danska, Island, Irska, Estonija, Letonija i Litvanija.
Srednja i Istočna Evropa: Rusija, Ukrajina, Belorusija, Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunija, Moldavija, Bugarska, Gruzija, Jermenija i Azerbejdžan.

Izrael, iako regularno učestvuje na Pesmi Evrovizije, u ovoj igri pripada Aziji, kao i Kazahstan koji inače učestvuje na JESC.

Ako malo bolje pogledate, u podeli Evrope nigde nema Ujedinjenog Kraljevstva! Dakle, nisu dozvoljeni izvođači iz UK, ali ne samo to, već ni SAD (USA) nije dozvoljena zemlja ako dobijete Ameriku kao kontinent u zadatku! Takođe, kako bismo izbegli rupe u pravilima, nisu dozvoljeni ni izvođači koji su recimo rođeni u nekoj od pripadajućih zemalja, ali žive i rade (i izdaju muziku) u SAD ili UK.
Isto tako, ako još malo bolje pogledate, Srbija je u Južnoj Evropi obeležena zvezdicom. To znači da su izvođači iz Srbije dozvoljeni samo ako pevaju na engleskom jeziku (razlog je da ni jug Evrope ne bi bio u nekoj prednosti jer već ima dosta popularnih država, a takođe jer sam ja na ne tako davnom srpskom FSC-u (u organizaciji NSTS) bio jedini koji je poslao pesmu na engleskom 😀).
To znači, ako recimo dobijete Južnu Evropu i želite da pošaljete neku pesmu sa novog albuma Jelene Karleuše, neće moći, jer iako ima nekih naslova koji bi trebalo da su na engleskom jeziku (Alien, Block), ona suštinski peva na srpskom, mada se i ne razume jasno šta i kako peva, ali kome je to pa važno.
Ako na primer za isti zadatak želite da pošaljete pesmu: Luke Black - God's Too Cool, NO-NO, to takođe neće moći jer Crni Lukac živi i radi u Engleskoj!
Ali, ako se pak odlučite da pošaljete pesmu Doris Bizetić Nygrin – I Want To Make You Cry, to je to, ona ispunjava uslove, bravoooo! Puno sreće za vas na predstojećem FSC-u! 😀

Što se tiče poslednjeg dela zadatka, ukoliko dobijete suglasnike, to znači da svaka reč u nazivu pesme mora da počinje suglasnikom! Ukoliko dobijete samoglasnike, minimum jedna reč u naslovu pesme mora da počne samoglasnikom. Dozvoljene su i pesme sa jednom rečju. Bukvalno svaka moguća pesma pripada ili jednoj ili drugoj grupi. Primeri suglasničkih pesama sa prethodnog FSC-a su pesme: Diamonds, From my hands, Retiens les rêves, We got the moves, dok su primeri samoglasničkih: Elpida, Ain’t my fault, Psycho in my Head, Little bit of love.
Primeri nekih graničnih slučajeva: Kovacs - Mama & Papa, računa se u samoglasnike jer je pesma na engleskom pa “&” zamenjuje reč “and”. HUNTAR – 4AM – iako je naslov spojen, radi se o tri reči, pa se ovo “A” računa početnim samoglasnikom. Benny Benassi & Emma Muscat - M.I.A – takođe samoglasnik jer su “I” I “A” odvojeni kao skraćenice tačkama, kao da su zasebne reči. Isto je i sa Tinteovom pesmom H.I.V. sa prethodnog FSC-a. Dok bi recimo pesma Tota Cutugna “L’italiano” pripadala suglasničkoj grupi jer je apostrof faktički spojio član i imenicu u jednu reč.
Računa se izgovor reči. Kad smo već kod nedavno preminulog Tota, ti Italijani su jako komplikovani, pa kao primer navodim Gigliolinu evrovizijsku pesmu Non ho l’eta. Naizgled, ovde nema početnih samoglasnika, ali morate obratiti pažnju da je “h” u italijanskom jeziku nepostojeće i ne izgovara se. U reči “ho” se čuje samo vokal “o”, te bi ova pobednička evrovizijska pesma iz 1964. godine pripala samoglasničkoj grupi.
Imamo dalje primer pesme „Yfir Borgina“ koja je na islandskom jeziku i koja je učestvovala na davnom 92. FSC-u. Početno „Y“ bi se računalo kao samoglasnik jer se tako izgovara, ali se u većini drugih reči i jezika „Y“ izgovara kao suglasnik (najčešće „J“), pa će se tako i posmatrati ovde. Ukoliko odaberete pesmu koja je na jeziku koji nema alfabet, npr. arapski, kineski, hebrejski, gruzijski, itd, potrebno je naravno pronaći i latiničnu transkripciju i u zavisnosti od toga se odlučuje da li naslov počinje samoglasnikom ili suglasnikom.

Dakle, treba da ispunite u suštini dva osnovna uslova: da pošaljete izvođača sa jedne od tri dobijene teritorije (uz sva napomenuta ograničenja) i da obratite pažnju na početna slova naziva pesme. Zadaci neće biti opisni već slikoviti, u vidu tri zastavice različitih boja i jedne grupe slova u gornjem desnom uglu, tako da morate da obratite pažnju na boju teritorija koju dobijate (žuta zastavica tako označava Južnu Evropu, crna Afriku, itd)! Svaki zadatak je različit i, sem džokera, nema identičnih.

spUFotl.gif


Ali, to ipak nije sve. Postoje i mala dodatna ograničenja u ovom „Riziku“ na koja molim da obratite posebnu pažnju:
  1. Standardna ESC, JESC i NF ESC koja su vam već poznata;
  2. Zabranjeno je slanje bilo kog od dosadašnjih FSC pobednika (neka to bude neki moj hir pošto za sve ove godine nisam nikada pobedio); :devilish:
  3. Izvođač (solo ili kao deo dueta) je učestvovao maksimalno jednom počev od 133. FSC-a (koji je inače bio moj prvi) do danas. Nebitan je broj učešća pre toga. Debitanti su takođe dozvoljeni (i poželjni). Ako je neki izvođač učestovao na primer na 24, 57, 78, 101, 128. i 203. FSC-u, a pritom nije nikada pobedio, on može da učestvuje jer je samo jednom bio nakon 133. izdanja, a ako je učestvovao recimo samo na 156. i 238. izdanju, onda ne može.
Ukupno dakle imamo 47 zadataka, od kojih su 42 standardna, gore opisana, a iza pet brojeva se kriju džokeri. Ako dobijete džokera, onda nemate nikakvo ograničenje što se tiče zemalja i početnih slova, ALI onda, pošto je ovo moje stoto izdanje, pa je sve u znaku nekih brojeva, morate da pošaljete pesmu koja bilo gde u tekstu sadrži neki broj, može i osnovni i redni i svi su dozvoljeni (npr. jedan, dva, deset, prvi, drugi, treći, hiljadu, milion), s tim što tada nemate ni ono USA/UK ograničenje, niti morate da izvođača iz Srbije šaljete na engleskom jeziku. Međutim, i kod džokera (koji će slikovito biti ispisani brojevima) ostaju ova dodatna ograničenja dole: nema ESC/NF, nema pobednika i nema više od jednog učešća počev od 133. FSC-a. Nekome će možda džokeri biti teži od regularnih zadataka, ali to je stvar sreće, kao i u pravom Riziku kada recimo dobijete zadatak da osvojite određen broj teritorija, a ne da osvajate kontinente.

Istina je da ima malo više ograničenja (nismo ih dugo imali), ali sam siguran da svako može da pronađe nešto što mu odgovara i što verovatno ima već na nekom svom (širem) spisku pesama. Možda trenutno deluje sve ovo malo komplikovano, ali verujte da nije. Pročitajte svakako pažljivo sva pravila, a za sva pitanja i nedoumice smo tu moderatori i ja.

Ostavljam vas još malo da razmislite o temi, a onda tek kreće uzbuđenje sa izvlačenjem zadataka! Traženje zadataka počinje tačno u 15:00, a prijava pesama od 17:00 (neće se prihvatati prijave pre ovih termina) i traje do petka, 1. marta u 17:00!

Spisak zauzetih pesama

Neka neko Milošu-S i meni dodeli brojeve od 1 do 47, a vi nastavljate od 15h!

Puno sreće svima! :love:
 

Attachments

  • 258 FSC Risiko.xlsx
    3.2 MB · Views: 56
Slobodni brojevi zadataka: nema.

Glasali u finalu
Diskvalifikovani

Prijavljeni (47):
- Anhel
- Arsenic
- Bebi
- Boxy
- Choda
- cinque
- Destry94
- Dežurni
- Djole89
- Doctor Who
- dodo
- dracarys
- Endrega
- etica
- EvilSmile
- Filhy
- Ivana
- Jasamtvojdetektiv
- Leo Cezar
- libertà
- Majsta94
- Margy
- Marko
- Micky
- MilanB
- Milos-S
- Mrm
- Nemanja97
- Nije sve tako sivo
- pauksamarsa
- Petar
- Pokahontas
- Replay
- Ro97
- Shum
- sparkle
- Stefan28
- Stefix
- Stole
-⚡𝓢𝓽𝓸𝓻𝓶⚡
- Tetsujin
- Tinte
- Vax'ildan
- Veronika
- whisky
- zeleni
- Zoki
 
Last edited:
FINALE: 🌍

01. 🇭🇷 Albina - Grad sve zna
02. 🇮🇹 Giolì & Assia - The Point of Living
03. 🇨🇭 Comastatic - Fix It All
04. 🇸🇪 Bosson - One In A Million
05. 🇦🇷 María Becerra - Te cura
06. 🇩🇪 Blind Guardian - The Bard's Song
07. 🇫🇷 Rosenfeld - Undressed
08. 🇵🇱 Kwiat Jabłoni - Od nowa
09. 🇸🇪 Medina - Nema problema
10. 🇨🇦 Reuben and the Dark - Woke Up A Rebel
11. 🇷🇺 Molly - Не плачу
12. 🇸🇪 Agnes - Fingers Crossed
13. 🇫🇮 Chisu - Mysteeri
14. 🇳🇱 Di-rect - Soldier On
15. 🇺🇸 KSHMR feat. Hannah Boleyn - Tears On The Dancefloor
16. 🇳🇱 Claude - Écoutez-moi
17. 🇹🇷 Yüzyüzeyken Konuşuruz - Sen Varsın Diye
18. 🇧🇾 Parade of Planets - Où est ton amour?
19. 🇳🇱 CUT_ - Out Of Touch
20. 🇩🇰 Saveus - Traitors
21. 🇪🇸 Álvaro de Luna - Levantaremos al sol
22. 🇨🇭 Blackbook - Slowlove
23. 🇲🇰 Barbara Popović - Vatrena
24. 🇸🇪 Junie - Salt i mina sår
25. 🇸🇪 Self Deception - Fight Fire With Gasoline

Rezultati eliminisanih u polufinalu

YouTube plejlista

Spotify plejlista




GLASANJE ZA FINALE: Od subote, 9.3.2024. u 10h do utorka, 12.3.2024. u 17h.
 
Last edited:
Jedva čekam da srpžim mozak u potrazi za pesmom, red je došao na tešku temu!
Odlično!
 
Predobra tema! 😍👏🏻
Smatraću uspehom ako moja pesma uopšte i prođe sva ova ograničenja i uspem da je pronađem!! 😂
 
Volim zadatke ali ovo je komplikovano, tako da tek kada dobijem broj, i vidim šta je, analiziraću sve detaljno 😅
 
Ukratko, treba da pošaljete izvođača koji pripada jednoj od tri teritorije koje ste dobili i treba da obratite pažnju na početna slova u nazivu pesme.
Dodatno, ne šaljete pobednike i ne šaljete izvođače koji su učestvovali više od jednom od 133. FSC-a na ovamo. :)
 
Uz Afriku dobiješ još dva kontintenta ili teritorije tako da možeš bez problema da je izbegneš. ;)
 
Znači naziv pjesme ako ima vise riječi one moraju pocinjati sa samoglasnikom ili suglasnikom, nema mixa?
 
Znači naziv pjesme ako ima vise riječi one moraju pocinjati sa samoglasnikom ili suglasnikom, nema mixa?
Ima miksa, ali čim jedna reč u pesmi počne samoglasnikom, onda ona spada u samoglasnički zadatak.
Ako kao zadatak dobiješ samoglasnike, onda je dozvoljen miks, a kod suglasnika nema i ako izvučeš suglasnike, sve reči u pesmi moraju počinjati suglasnikom.
 
Čestitke na 100. učešću. 👏

Zanimljiva tema i mislim da sam skapirao pravila, a koliko ću odlepiti+oslepeti od pretrage - zavisi od zadatka.
 
Imam flešbekove na pravila glasanja za Sanremo koji smo gledali tokom Korone, u organizaciji Filhy-ja. :( Josipa i ja smo vrlo teško ukapirali. @Tinte
 
Back
Top