ESC 2022 – Torino, Italija: opšte, arena, grafika, scena

Pa dobro, nek za njih onda dokažu muljanje i kazne ih, ali ne samo njih, naravno da se oni kao vade ali verujem da bi im i kažnjavanje lakše palo kad bi videli da nisu licemerno i neravnopravno targetirani i izdvojeni, mislim da je njima možda više do toga.
I ovde svi znamo šta u očima većine zapadnih Evropljana znači biti lociran "istočno od Berlina i Beča" i da nas sve gledaju kao krimi nedođije trećeg sveta i kad zaslužujemo a još više i kad ne zaslužujemo, tj. često nismo ništa gori od mnogih drugih, kao što Rumuni nisu sad.
 
Ne mislim da se ziri treba ukinuti, potrebna je kontrateza televotingu (samo njihovo prisustvo podize kvalitet takmicenja), ali neka ozbiljna, ozbiljna reforma je potrebna. Iako nikad do kraja nece moci da bude sacuvano od ljudskog faktora, mora nesto da se promeni.
 
Razumem Rumune. Oni smatraju da su sve uradili po pravilima i cisto; i da ne zele da budu etiketirani kao neko ko vara. To je iz njihovog ugla, a na nama je da li da verujemo ili ne.
Gledano ovako, ziri je od samog pocetka Evrovizije uvek bio pod znakom pitanja i moze se reci da su "korumpirani" iz ovog ili onog razloga. Prva pobednica je samo izabrana iza zatvorenih vrata i "navodno" se ne znaju rezultati.
Slazem se da je pojavom sovjetskih zemalja i ex-YU, kao i "televojting" pokvario zapadnim zemljama uspehe i dobre rezultate, pre svega BIG 4 plus Irska, pa su morali da nadju neko resenje koje bi ponovo njih izbacilo u orbitu, ali ne ide im nesto. Ponekad neko blicne i to je to.
 
Pa nije da ne ide.

Od 2009e od istocnih zemalja samo Azeri kupili jednu pobedu plus Ukrajincima dve politicke.
 
To jeste, ali ovako generalno rezultati im ne idu na ruku. Zato sam napisao da neko blicne. Primer. Nemacka pobedila 2010, nakon toga bili 10, pa 8, lizali dno do 2018. i 4. mesta i sad opet dno.
 
Da li se zna hoće li i ove godine evrovizijski youtube kanal strimovati ''live-on-tape'' nastupe svih ovogodišnjih država učesnica koje su takmičari pripremili prije koji mjesec u matičnim studijima?! Sjećam se da su prošle godine to uradili vikend nakon održanog takmičenja, prvo veče (u petak) su prikazali one koji su ispali u polufinalima a drugo veče (u subotu) finaliste. :p To bi opet bilo zanimljivo pogledati, čisto radi poređenja da vidimo čiji je scenski paket bio bolji u Torinu a čiji ''kod kuće''.
 
Povodom priče kako zapadnjaci uvek nas optužuju za svašta...
Počelo je da se priča o blokovskom glasanju tek kad se uključio istok, a kako stoje Skandinavci sa 12-icama ranijih godina?
Čini mi se da su se oni međusobno čašćavali i dok je išla stara Jugoslavija (kao mi tada sa Turcima i Grcima)...

Ne računajući ovaj sad koncenzus oko Ukrajine...
 
Ziri je imao dogovorno glasanje kao najvecu manu, a publika to blokovsko. Umesto kuknjave, mogli su da se potrude oko pesama malo vise, evo ove dve godine su pokazatelj da moze
 
Razlika je samo što dok god je tvt-a i dok god se Evropa sastoji od država od kojih se sastoji i koje imaju međusobnu istoriju kakvu imaju, blokovoskog glasanja će biti, ne vidim kako to može da se predupredi ili zabrani ljudima.
A žirijevska muvanja i dogovaranja bi bar nekako mogla da se spreče i minimizuju, samo to većini ne odgovara i/ili ne žele da se pozabave time.
 
Ja sam tek sada shvatio da je inspiracija za dizajn Green Room-a bio ovaj nastup i svo zelenilo iz njega:
 
Deluje mi da je možda više inspirisan imenom Green room...
i možda takođe novim pravcem u arhitekturi koji je započela zgrada Bosco Verticale (Uspravna šuma) u centru Milana:

337px-Scorcio_bosco_verticale.JPG


Završena 2014., mesto gde žive fudbaleri, i novi i stari bogataši, 2 hiljade stabala, cena 15 hiljada po kvadratu...
 
Nije to u pitanju. Inspirisano je italijanskim vrtovima kojih ima dosta, a i to je ujedno bio i jedan od motiva vizuelnog identiteta. Inače, shodno priručniku za medije, za dekor je korišćeno 380m žive ograde.
 
Interesantno je da je Ukrajina pobijedila tačno na 6. godišnjicu od Džamaline pobjede, nešto ih hoće 14. maj, baš im donosi sreću taj datum... :D Isto se i te 2016. godine spekulisalo da im je namještena pobjeda tj. poklonjena da bi se što prije pomirili i zaboravili na gubitak Krima, po meni nisu zaslužili da budu na tronu ni sada ni tada, izvukli su 2 ispolitizovane pobjede a jedini i pravi, validan trijumf računam sa Ruslanom a zadnja 2 puta su za mene moralni pobjednici bili Rusija i Španija. Ja na ovo gledam kao na pružanje moralne podrške i davanje podstreka od strane ostatka Evrope da istraju u ratu sa Rusima, dobili su prvo mjesto na konto sažaljenja i solidarnosti a ne zbog toga što su imali najbolju pjesmu, mislim da su i oni sami toga svjesni.
Objektivno gledano (izuzev pobjednika) sam zadovoljan konačnim rezultatima sve u svemu a jedino što nikako nisam očekivao Poljsku izvan top 10 (opet ih žiri nije ispoštovao kako treba a mogao se i naš malo isprsiti s obzirom da su nam više puta davali lijepe bodove a mi njima nikada ništa, ali barem su se oni i Rumuni vratili na velika vrata nakon 5 godina neuspjeha, ujedno su u pitanju jedine 2 zemlje koje su imale gledljivije scenske nastupe u Torinu nego na nacionalnim izborima), takođe i Francuska mi je prenisko, prosto ne mogu da vjerujem da su onoliko flopnuli i kod žirija i kod publike a bio sam ubjeđen da će Evropa otkinuti na njihovu stvar i na lijevoj strani sam ih vidio... Od ovih koje je žiri provukao do finala se znalo da će završiti sa sićom od publike u finalu - Azerbejdžan, Belgija, Island i Švajcarska a i za Češku mi je isto bio negativan šok što su onako malo dobili na televotingu, kapiram da im nije išlo na ruku što su otvarali finale (btw, neka im je barem naš žiri dao neke poenčiće, a drago mi je što su uzvratili i za Portugal i Finsku). Pri tom, Moldavija mi je iznenađujuće visoko, znači i dalje ne vjerujem da su tako izdominirali na teleglasanju i sa onom šatorskom kičericom zauzeli 7. mjesto! Sa druge strane, srećan sam zbog Estonije što je pokidala na televotingu, Stefan je imao finu korist od toga što je nastupio posljednji i zamalo završio u top 10 (uz Konstraktu i Rasmusa je najviše bio pogođen tehničkim kolapsom na Evroviziji u odnosu na domaću selekciju).
Španija je moj moralni pobjednik i smatram da bi Ćanel pobjedila da Ukrajinci nisu uzeli trofej na milostinju i da Britanac nije pokupovao glasove žirija u pola Evrope ali ne žalim se, neka ih malo u top 2 poslije punih 20 godina (doduše, vjerovatno su ih malo i iz EBU-a pogurali u prvi plan da ih motivišu kako se ne bi povukli sa takmičenja zbog debakla za debaklom iz prethodnih godina), svejedno je veliki uspjeh i 3. mjesto za Špance koji su nam servirali najkvalitetniji bop ove godine i jedini imali kakav-takav ''winner package''!
 
Sad mi one oci kod Ukrajinaca ne deluju urokljive i strasno, jer se vidi celo lice.
Zaista steta, jer bi kod svih bilo vizuelno bolje i sto smo ostali uskraceni.
Samo mi nije jasno, zasto su pustali te animacije ako nece imati smisla. Zasto nisu nekako prilagodili datoj situaciji. Jeste da je mozda malo vremena da se ispravi i da se videlo samo krajevi LED ekrana, ali opet da je to sto se videlo, nisu bar malo prilagodili. Ne znam kako, ali verujem da se moglo to uraditi.
 
Back
Top