Istorija Pesme Evrovizije 1956 - 2021

E kako je to bilo, 1998. godina, kao da je bio debut Makedonije na ESC, a zapravo je bio 1996, ali je ovo prvo "pravo učešće" da tako kažemo, Skopje fest sa velikim imenima, Karolina Gočeva, Tijana Todevska (Dapčević) i Toše Proeski kao mlade nade, početnici festivalski, Kaliopi je tu naravno, prvi put glasa publika, ne samo žiri, velika, tesna bitka između Janevskog sa "Ne zori zoro" i Sašo Gigov Giš, obojica sa maestralnim kompozicijama legendarnog Grigora Koprova.. 🤩😍 Ogroman broj glasova je stigao ukupno, za makedonske standarde, veliko je interesovanje bilo, obzirom da u okviru Jugoslavije na Jugoviziji nikad nije pobedio predstavnik studija Skopje, Maja Odžaklijevska je bila 2. i 3. nekoliko puta.. Kažu da su u maju 1998. godine prilikom prenosa ESC, ulice Skopja i drugih Mkd gradova bile doslovno puste dok je Vlado Janevski izvodio prekrasne, setne stihove numere "Ne zori zoro", očekivalo se dosta više na samoj Evroviziji.. :(
 
Nije Tijana bila te godine.

Mada meni nisu jasni tekstovi te pjesme:

Оди мајко прашај, кај нејзините
Лаукеди ја дадат за мене
Ако ја дадат, викни свирачи
Ако не, место клетва
По мене заплачи


Ovo laukedi, ja sve razumijem da kaže "Dal ke ti ja dadat za mene".
 
Last edited:
Nije Tijana bila te godine.

Mada meni nisu jasni tekstovi te pjesme:

Оди мајко прашај, кај нејзините
Лаукеди ја дадат за мене
Ако ја дадат, викни свирачи
Ако не, место клетва
По мене заплачи


Ovo laukedi, ja sve razumijem da kaže "Dal ke ti ja dadat za mene".
I ja mislim da nije tačno napisan tekst na netu..
A Tijana je bila 1996 kad je pobedila Kaliopi...
 
Predpostavljam da jeste дали ќе ја дадат за мене
 
Predpostavljam da jeste дали ќе ја дадат за мене

Jeste, ovde jako sitnim slovima piše baš tako:


Ovo je greška na netu u tekstu.. Možda je neko od stranaca pisao, ko ne razumem, takva reč koliko znam ne postoji u makedonskom jeziku...
 
Jugoslavija je na ESC u UK učestvovala 5 puta.


Prije 60 godina u Londonu je Vice Vukov zauzeo 11. mjesto:


1968. ponovo u Londonu su Dubrovački Trubaduri zauzeli 7. mjesto:


1972. u Edinburgu Tereza Kesovija je zauzela 9. mjesto:


1974. u Brajtonu je Korni Grupa zauzela 12. mjesto:


1982. u Herogejtu su Aske zauzele 14. mjesto:

 
@KONSTRUKTOR

Jel si se beše ti žalio onoliko na 2009, i izbor Marka Kona sa "Cipela" umesto OT benda?
Pa šta bi ti rekao na ovako nešto, u Makedoniji je 2005 godine pobedio Martin Vučić, koji je u super finalu imao 8790 glasova publike, dok je Aleksandra Pileva izgubila, a imala je 50,159 glasova publike! 🤭🤭🤭
 
@Petar @mahinalno

Pošto volite 🇸🇮 2011, kao i ja naravno, jel vam bolja slovenačka verzija "Vanilija" sa EMA ili engleska sa ESC-a, kad su preveli "No one"?
 
No one, jer me u Vaniliji smara zastareli instrumental. 😁 No one ima za nijansu moderniju produkciju.
 
  • Like
Reactions: Mrm
Ok, meni je malo bolja "Vanilija", ali i jedna i druga su savršene.. 🥰
 
@KONSTRUKTOR

Jel si se beše ti žalio onoliko na 2009, i izbor Marka Kona sa "Cipela" umesto OT benda?
Pa šta bi ti rekao na ovako nešto, u Makedoniji je 2005 godine pobedio Martin Vučić, koji je u super finalu imao 8790 glasova publike, dok je Aleksandra Pileva izgubila, a imala je 50,159 glasova publike! 🤭🤭🤭
Nedavno mi je neko ko je blizak sa M. Vucicem potvrdio da jeste bilo namesteno, mada to i nije bila neka tajna😆
 
  • Haha
Reactions: Mrm
Back
Top