Istorija Pesme Evrovizije 1956 - 2021

Ne znam da li je vidljivo, ali uredio sam snimak kad su se sve kvalifikovali za finale od 2012. do sad. Ako se pojavi logo za to zemlju, logicno je da su tad ispali.

 
Sacuvao sam sa Radio TV foruma, tv programe i novinske clanke vezano za Evroviziju:

Najava Dablina 1995.
1995.jpg
Inace ovde su pogresno napisali da je autor "Nostalgije" Vjekoslav a ne VjekoslavA Huljic, a da se slovenacka pesma zove "Prisluhni" a ne "Prisluhni mi".

Program 13. maj 1995.

030.jpg

Najava Osla 1996.
1996.jpg

Najava Dablina 1997.
1997.jpg
Ovde je pogresno napisano da 1997. ucestvuju 26 a ne 25 zemalja koliko ih je zapravo bilo.

Program 3. maj 1997.
037.jpg


Program 9. maj 1998.

040.jpg
 
Dokaz da nije bilo prenosa 2000, program 13. maj 2000.

20000.jpg

Ali je zato Treci Kanal pustao 17, 18. i 19. maja 2000. emisiju posvecenu Evroviziji 2000:

200001.jpg

200002.jpg

200003.jpg


A tu je i dokaz prenosa Rige 2003. na RTS2, program 24. maj 2003:

20003.jpg
 
Na danasnji dan pre 13 godina:

Isto jedno od najjačih polufinala ikada, od 17 zemalja samo 3 su po meni imale ''bljak'' pjesme i zaslužile ispadanje (Slovenija, Holandija i Švajcarska) dok bih sve ostale pustio, jedne od najdražih i najljepših evrovizijskih balada su se nadmetale iste večeri...
Precijenjena mi je bila i ostala Danska i pomalo Jermenija, Irska mi je ok ali bilo je boljih koji su ostali ispod crte pa baš i nisu morali tad proći, Švedska prvi i posljednji put ostala bez finala i to sa jednom od najemotivnijih balada ikada (i dan-danas mi nije jasno zbog čega je žiri nije podržao, vjerovatno zato što nije generic pop lol) dok Hrvatska svakako nije imala nikakvih šansi (da, bugarska pjesma na engleskom mi je bila top).

U svakom slučaju zamijenio bih Dansku, Irsku i Jermeniju za Bugarsku, Hrvatsku i Švedsku. :p
 
Neke zanimljivosti sa Beovizije 2003.

- Ana Stanić je trebala da otpeva pesmu "Hladno srce", čiji je autor. Pesmu je otpevala crnogorka Marijana Zlopaša i osvojila 5. mesto
- Ana Nikolić je dobila nagradu za najboljeg debitanta, kada se predstavila pesmom "Januar"
- Marina Tucaković koja je bila umetnički direktor Beovizije, nije bila potpisna kao autor teksotva, između ostalih, Ane Nikolić i Danijele Vranić (Hotel sa 5 zvezdica), Husa (Možda nisam dobar za tebe), Tempo Slavija (Udaj se za bogataša), pevač ovog benda je poznatiji po duetu sa Indirom radić (Ajvar sam proždrnula) - kao autori su se vodili Mustava, Maja Miloš.
- Crnogorci su hteli da imaju svoj festival, koji je trebao biti održan u Baru.
- Pesma "Čija si" bila je ponuđena Bojanu Maroviću
- Bebi Dol se bunila što je pobedio makedonac
- U revijalnom delu druge večeri, s obzirom da se prve večeri takmičila, Bebi Dol je izvela remix verziju Brazila i u jednom trenutku počela da peva "laži me, laži".. Bila je aktuelna priča da ju je Nataša Bekvalac pokrala, odnosno autor Vlado Georgiev
- Publika je bila zaseban žiri. Nisu čitani pojedinačni glasovi, već je smao rečeno da je nagradu publike, odnosno sms, osvojio Toše
- City rekords je zabranio svojim ekskluzivcima da se takmiče. To nije poslušala Ksenija Mijatović, dok je Zani to bilo skroz ok.
Viktorija je nastupila u revijalnom delu sa pesmom "Rat i mir". Na plejbeku se čuje i Kiki Lesandrić, koji nije bio prisutan. Viktorija je u toku pesme par puta rekla "To je bio Kiki", "I opet, Kiki" ...
- Prvo polufinale je otvorila Agata, zatvorila Bebi Dol, drugo otvorio Darko Radovanović
- Zbog ubistva premijera Srbije, odložena je. Umeso od 23. - 25. marta, održana je od 12. do 14. aprila
- EBU je tražio da bude održan nacionalni izbor, godinu dana pre pojavljivanja na ESC-u, mada je 2002. godine bio najaljen povratak Jugoslavije, kao i debi Ukrajine, Belorusije i Albanije. Mada je 2003. debitovala samo Ukrajina.
- Jelena Karleuša je letela po Sava Centru :ROFLMAO:
 
Prije 60 godina se na ESC pojavila ova pjesma:


Kod nas je obradio Dragan Stojnić:

 
24 godine je prošlo od naše posljednje realne šanse za eurovizijsku pobjedu, tuga.
Bojim se da još toliko godina nećemo imati bolju pjesmu od MM lol
 
Pre 40 godina, ali mislim da bi bez ikakvih promena i ove godine ušla u finale.

Sećam se da mi se odmah pesma nije svidela ( zaboga, izgubila Džuli), dok u nekom našem šou programu Maja Ožeklijevska nije otpevala našu verziju. Tek kad sam čula reči, shvatila sam koliko je pesma moćna i za mene najbolja ponednička balada Evrovizije.
Dugo sam tražila snima iz tog našeg šou programa jer je bolje zvučalo od ove verzije sa albuma
 
Umro je Roy Taylor, član grupe Jump the Gun koja je predstavljala Irsku u Dablinu 1988:

 
Back
Top