Književnost

Milos-S

Urednik foruma
Staff member
Global Moderator
OGAE član
Joined
2 Feb 2022
Messages
1,300
Points
118
Sve što je vezano za književnost komentarisaćemo ovde. Kao i uvek, ako imate da predložite neku knjigu, ne ustručavajte se da ovde to i učinite! Svi ćemo biti zahvalni :cool:
 
Last edited:
U želji da što prije zaboravim ovogodišnju ESC sramotu, vraćam se u svoju sigurnu zonu čitanja.

Danas ću laganini s Agathom Christie, čitam Karipsku misteriju. Inače obožavam krimiće i trilere, a Kraljici se uvijek vraćam.

Na noćnom ormariću mi je i Andrićeva Na Drini ćuprija, nije mi još puno ostalo da završim, ali moram biti posebno raspoložena za nju. Inače, jedna od onih knjiga koju želim pročitati još od srednje škole, samo što sam uvijek odlagala.
 
I ja obožavam Agatu. Karipsku misteriju nisam čitao, a od svih pročitanih moj lični favorit Ubistvo Rodžera Akrojda.
 
Tu nisam čitala. Meni je Leš u biblioteci bila prva njena pročitala knjiga i odmah sam se zaljubila u njeno pisanje pa bih ju možda i zbog toga izdvojila kao najdražu.
 
Znači isti slučaj kao i sa mnom... prva pročitana od Agate ujedno i najdraža. A zapravo sam tada otišao u biblioteku sa namerom da uzmem Ubistvo u Orijent ekspresu, ali je nije bilo, pa mi je preporučeno da pročitam Ubistvo Rodžera Akrojda. :)
Mada ja zaista ne mogu da izdvojim nijednu njenu koja mi se ne dopada. Ali recimo, više volim njene romane sa Poaroom nego sa gospođicom Marpl.
 
Upravo stigle dve knjige koje sam dugo trazio ☺️. Moglo se naci polovne na kupujem/prodajem i sl. sajtovima po skupljim cenama, retko ispod 2000 din po komadu i prodaje se u kompletu. Prosle nedelje sam video da je jedna izdavacka kuca odstampalo ovo izdanje nakon nekih 15-ak godina (pre toga je Laguna), bas sam se obradovao i odmah sam porucio, a i cena za te dve knjige me je ukupno kostalo 2850 din (ima ukupno preko 1100 stranica). U pitanju su dela od Den Simonsa "Hiperion" i "Pad Hiperiona".
Ko voli odlicnu naucnu fantastiku ili epsku, ovo je svakako preporuka da se obavezno procita.

Mali opis na ovom linku: https://www.knjizare-vulkan.rs/naucna-fantastika/16735-hiperion , https://www.laguna.rs/n264_knjiga_pad_hiperiona_laguna.html , a ovde je malo vise opisano na engleskom: https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_(Simmons_novel) , https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fall_of_Hyperion_(novel)
IMG_20220607_131537.jpg
 
@Tinte, jesi već pročitao knjige pa si ih samo htio u svojoj biblioteci ili tek sada čitaš?
Simmonsa sam upoznala samo preko knjige Teror, svidio mi se stil pisanja pa sam planirala nastaviti. U planu mi je Ljeto noći pa tek onda serijal Hyperion. Problem je što je zadnje izdanje Hyperiona na hrvatskom od prije dvadesetak godina i ne znam je li ga uopće moguće nabaviti.
 
Procitao sva 4 dela (tu spadaju i "Endimion" i "Uspon Endimiona") po 3 puta, a zadnji put pre 3-4 godine, pa sam hteo da imam u svojoj biblioteci.
"Teror" nisam citao. To je nesto kao horor i nikako da se odlucim da citam tu tematiku. Citao sam od njega "Druid" i "Crna brda", koja su razlicita u odnosu na prethodne napisane, ali mi se takodje bas dopalo.
Ukoliko volis ili ti se dopadne "Hiperion" obavezno procitaj nastavke, iako po kritici su slabije od 1. dela, a meni su svejedno jako zanimljivi. Posebno bih predlozio da se procitaju "Ilion" koji je po meni jos zanimljiviji, kao i "Olimp". Nadam se da ce izaci i izdanja za ova dela.
Ova ostala njegova dela cu sigurno jednom procitati.
Evo recimo sto je meni bilo interesantno kada sam pricao sa bibliotekarkom, a to da posle mene niko nije vise iznajmljivao Hiperion sagu.
 
Vendi izdala roman "Misterija crne žene"! :p Izdavač je kulturno-izdavački centar "Srpska kuća" iz Požarevca, a tiraž 1000 primeraka. Roman ima 450 strana.

Reč autorke:
U skladu sa svojom višestranom ličnošću, u svojoj karijeri sam se ostvarila na različitim poljima, tako da vam se danas mogu predstaviti zvanično i kao pisac. Ovaj roman, na kom sam vrlo temeljno radila, zahtevao je veliko istraživačko znanje, jaku volju i nesalomiv karakter, jer nimalo nije bilo lako ući u jedan svet i razgrnuti pozadinu svih dešavanja, zamki i zavera za koje, nažalost, današnji čovek bez višeg stupnja ove vrste znanja i duhovnosti, ni ne sluti koje sile zla mu stoje nad glavom i vuku poteze u njegovom životu. U romanu, baziranom na istini, razotkrivaju se zamke sila tame i dešavanja u njihovom sudaru sa Pravoslavljem. Recezent romana je Radomir Andrić, počasni predsednik Udruženja književnika Srbije.​

zHsPacQ.jpg


qx7B2nt.jpg
 
I ja isto molim za informaciju o ceni i mogućnostima dostave!
Takođe, interesuje me da li je filozofski roman u pitanju?
 
Malo je off-topic ali tiče se gore pominjane autorke budućeg bestselera - o besmislenosti sukoba Ane Nikolić i Milice Pavlović oko pesme:

 
Podsetio me je naziv knjige na njen ulazak u onaj rijaliti Dvor, kada je imala zadatak da ''raskrinka moralnog degenerika'' i saradnika tajnih službi Miloša Bojanića alijas Crnu štiklu 😂
 
Last edited:
Omg znači ikonetina Vesna Vukelić Vendi i na Sajmu knjiga ove godine 😍

Koliko svestrana žena, u isto vreme može da zabavlja narod svojim stasom i glasom pod šatorom na vašaru u Rumi i da piše buduće bestselere 🙏
 
@Marko @Boxy @MilanB
Evo dobih informaciju da je cena knjige 1200 dinara + PTT troškovi. Možete da je poručite putem imejla srpskakuca@sbb.rs ili telefonom na 065 4520 109 ili 063 226 046 i platite pouzećem ako ste iz Srbije. Za ostale nedoumice, da li šalju u inostranstvo i slično, zovite ih ili pišite na mejl.
 
Pa to je samo 10 eura, wow. Jeftina cijena za skupu knjigu 😍

Inače, povodom izlaska knjige, kakva je ona boginja + naravno VIŠESTRANA LIČNOST ♥️

CCE2A04E-987E-4CE8-BC35-8A58AC094D2C.jpeg
 
Kupio sam pre nekoliko meseci Kindle kako bih se vratio čitanju + kako ne bih morao da secam knjige sa sobom kad sam u prevozima i u putu i iskreno prezadovoljan sam. Kapiram da se neću vraćati na knjige više nikad u životu. 😂

Sviđaju mi se sve one dodatne opcije, tipa merenje vremena do kraja poglavlja, definicije nepoznatih reči na dodir, predlozi knjiga na osnovu ukusa, itd. ⭐

Elem, preporučujem svima koji vole misteriju i sci-fi knjigu Pines, po kojoj je rađena i serija Wayward Pines koja je imala odličnu prvu sezonu, dok je druga bila pakao, pa je samim tim i serija ugašena. Čovek se budi u malom planinskom mestu, ne zna odakle on tu, meštani su čudni i tajanstveni, a kontakt sa ostatkom sveta iz misterioznog razloga nije moguć.

https://www.goodreads.com/book/show/15096164-pines

U pitanju je trilogija, uskoro ću početi drugu knjigu kad završim trilogiju koju trenutno čitam. Iz nekog razloga dosta volim trilogije.
 
Ja sam uzeo Bookmate, mada nisam nešto zadovoljan izborom knjiga na srpskom, na engleskom malte ne ima sve što je meni skroz okej jer se trudim što više da ga usavršim pa mi to dobro dođe. Trenutno čitam American Gods Neila Geimana, ali sam preko iste aplikacije pročitao već nekoliko knjiga.

@Petar naišao sam na Pines pre par meseci ppošto sam tražio baš knjige u žanru misterija, možda krenem nakon što završim ovo sad. 😃

Inače sam takođe skoro pročitao 2 knjige Gijom Musa, u pitanju su romani Život Je Roman i Ako Sutra Ne Postoji i obe su mi se jako svidele, pogotovo ova prva i planiram još nešto od njega da uzmem da čitam u budućnosti.
 
Back
Top