pt Portugalija 2024: Iolanda - Grito

Baš odudara od ostalih izbora, ali jako prija 😍.. Iako nisu baš sve pesme za evroviziju, ima dosta koje mi se sviđaju (Iolanda, João Borsch, Mela, Nena, Léo Middea, Rita Onofre, Silk Nobre)
 
Wow, ovako na prvo slušanje sam baš pozitivno iznenađen. 👏

Izdvojio bih sledeće pesme - one su mi privukle pažnju momentalno, a prvih šest mi je odlično.

iolanda - Grito
Rita Rocha - Pontos Finais
Rita Onofre - Criatura
João Borsch - ... Pelas Costuras
MELA - Água
FILIPA - You Can't Hide
No Maka FT. Ana Maria - Aceitar
Silk Nobre - Change (ovo je pomalo iritantno, jer mi je suviše mjuzikl, ali istovremeno mi je baš dobro lol).

Verovatno bih mogao da navedem još nekoga, pošto su kao skroz ok da idu u pozadini, ali ima vremena da još jednom sve preslušam pa dam konačane utiske.
 
Ja sam morao na telefonu, uspeo sam samo 3!


Ovo mi je razgalilo dušu..ovaj drhtando u glasu na krajevima.. 😍 Ova srećno-nostalgična muzika, instrimental je prekrasan.. Kao proleće da dolazi, kao da bezbrižno sedimo u Portu na obali, zagledani u daljine, za sutra i za juče ne zamo, samo za SADA, a blagi proletnji povetarac donosi sa preke strane reke Duero zvuke akustične gitare i ostalih prelepih instrumenata.. Kao da lagano koračamo u smiraj dana pokraj nabujale reke u rano proleće, dok purpurno sunce rasipa zrake iznad brda magičnog Porta... Simfonija boja i zvukova.. Jedva čekam da čujem ostatak..
 
Čuo sam pesme, od 20 pesama nijedna mi se nimalo ne dopada, to je mislim prvi put da Portugal ima ovako očajno nacionalno takmičenje.

Ovo je njihov najslabiji festival do sada.

Nadam se da će mi se na drugo slušanje eventualno nešto dopasti, ili posle uživo nastupa, mada...
 
Filipa "You Can't Hide" mi se najvise od svih pesama .
 
Poslušao rekapitulaciju, zabeležio one koje su me zaintrigirale i poslušao ih cele.

Moj top 5:
1. MELA – Água
Ova pesma mi se i u rekapitulaciji najviše dopala, lep, moćan, hipnotišući refren.
2. FILIPA – You Can't Hide
Ovo je baš moj fazon, odlično je i logično da mi se dopada. Nažalost, ne vidim Portugalce kako ovo šalju na ESC.
3 . João Borsch – ... Pelas Costuras
Veliki potencijal za top nastup, jako interesantna numera.
4. NOBLE – Memory
Ništa novo i epohalno, ali jako prijatno. Njegov glas je predivan, plus je on lutkica.
5. Silk Nobre – Change
I ovde se može napraviti jako interesantan nastup. Retko mi prijaju ovakve pesme, ali ova mi je baš legla.
 
Odslušao sam sve pesme i nijedna mi se ne dopada na prvo slušanje (ja nakon slušanja većine NF 😂), ali poštujem Portugaliju, jer im je prioriteti da promovišu sopstvene umetnike i gaje taj autentičan zvuk koji imaju.

Siguran sam da će se bar nešto iz ovog izbora izdvojiti kao dovoljno konkurentno za Evroviziju i da će uspeti da upakuju u neki paket koji će biti dovoljan za finale, pošto uvek ima publike za portugalske pesme 😌
 
Samo na osnovu rekapitulacije su mi zapala neka imena.
Na njihov festival gledam kao visu klasu i mnogo mi je drago sto se vode svojim senzibilitetima, autenticnoscu, i predstavljanju svoje kulture svetu. Velika mi je zelja da se i nas festival razvije njihovim stopama.
 
Odslušao sam sve pesme i nijedna mi se ne dopada na prvo slušanje (ja nakon slušanja većine NF 😂), ali poštujem Portugaliju, jer im je prioriteti da promovišu sopstvene umetnike i gaje taj autentičan zvuk koji imaju.

Siguran sam da će se bar nešto iz ovog izbora izdvojiti kao dovoljno konkurentno za Evroviziju i da će uspeti da upakuju u neki paket koji će biti dovoljan za finale, pošto uvek ima publike za portugalske pesme 😌
Ima, ima, ja dao 10X10/10, i sad na slatkim mukama.. 😭 Muku mučim, da rangiram.. ❤️

Samo na osnovu rekapitulacije su mi zapala neka imena.
Na njihov festival gledam kao visu klasu i mnogo mi je drago sto se vode svojim senzibilitetima, autenticnoscu, i predstavljanju svoje kulture svetu. Velika mi je zelja da se i nas festival razvije njihovim stopama.
ISTO. Preslikano.. Šta bih dao da je ovo naše NF.. 🙂🥰💗
 
Ima, ima, ja dao 10X10/10
Au 😂 Ja mislim da otkad pratim Evroviziju sam ocenio možda 7 ili 8 pesama sa 10/10, a u to spadaju i pesme sa NF. Nekako 10 sačuvam za pesme koje mi postanu all time favorites i van Evrovizije. Možda sam strog profesor? 🤔

Ali ovo mi je generalno merilo kad god ocenjujem pesme:

5/10 je prosek, 4/10 je malo ispod proseka, 6/10 je malo iznad proseka.

3/10 i 2/10 su loše do veoma loše pesme, ali mogu da prepoznam nešto dobro u njima, recimo vokalne sposobnosti, neki trenutak u instrumentalu, itd.

7/10 je dobra pesma koju neću da preskočim ako naiđe i generalno mi prija, ali je ne bih svojevoljno pustio i slušao u slobodno vreme.

8/10 i 9/10 su mi odlične pesme koje slušam u slobodno vreme. Često su mi neke omiljene i najslušanije pesme iz evrovizijske sezone u ovoj kategoriji.

1/10 i 10/10 su ekstremi i mislim da ima vrlo malo pesama koje spadaju u ove dve kategorije. 1/10 je ako mi se apsolutno ništa u vezi sa nekom pesmom ne dopada i ne uspem da nađem ništa što bi moglo da je opere, a 10/10 kao što sam rekao, ako mi je pesma evergrin materijal na mojim plejlistama.
 
  • Like
Reactions: Mrm
Poslušah pesme, komentari za one koje su visoko rangirane na Eurovision World i one koje nisu, ali se meni lično dojme


Bispo - "Casa portuguesa"
Kul mi je ovaj nostalgični rep osećaj

Filipa - "You Can't Hide"
Portugalija je poslednja država za koju bih rekao da šalje ovakvu pesmu, ali će vidimo.
Interesantno je, samo mi fali jači refren.

Iolanda - "Grito"
Videh da je neki pominju, ali ne osećam hajp. Ovo mi je kao lošija verzija Yoly Saa sa Benidorma.

João Borsch - "...Pelas costuras"
Ovo možda ne bi bila loša fora za ESC, ističe se i ima dobar spoj portugalskog i komercijalnog.
Podseća me na Agoneya sa Benidorma prošle godine, samo bolje.

João Couto - "Quarto para um"
Feel good radio, simpa.

Mela - "Água"
Pa kao ritmično, mada već viđeno i čujeno. Nije mi dovoljno alternativno za Portugaliju lol

No Maka feat. Ana Maria - "Aceitar"
Simpa, ali nenametljivo.

Rita Onofre - "Criatura"
Ovo je veoma lepo, nostalgična elektronika je uvek primamljiva uz keči refren.

Rita Rocha - "Pontos finais"
Pa onako, treba jače da gruva rok. Ovako je ni na nebu ni na zemlji. Sviđa mi se adlib matrici jedino. Možda bude grower.


Korektan FdC. Nisam neki superfan tako da ni ne očekujem da me sad baci na dupu, ali ima ovde šta da se probere.
Mislim da su João Borsch i Rita Onofre najbolji izbori u kontekstu ESC.
 
Prvo želim da se zahvalim RTP-u, za još jedan delikatan festival, za ovu blagodet koju nam pružaju iz godine u godinu.. Nadam se da se NIKAD neće promeniti ljudi zaduženi za FdC na RTP-u.. 😛 Jer ovo je praznik za uši, ma za sva čula.. ❤️🇵🇹

Hajde da rangiramo po polufinalima, kad već znamo ko je u kom polufinalu, prvo ide prvo polufinale:

1. Mila Dores – "Afia a Língua" 10/10 - ovo je nešto vanvremenski, malo daha ruralnog Portugala, melanholija, ovo je savršeno.. ❤️

2. Nena – Teorias da Conspiração 10/10 - kakva je ovo boja ljudi moji, od milion dolara, sa iskricama peska.. Ako je ovo dobro uživo, ako otpeva ovo dobro uživo, teško se meni i mome srcu 💔 ne piše mi se dobro.. 🥺

3. iolanda - "Grito" 10/10 - kako je ovo zanimljivo, ima i dark delova, ima i drame, boja se menja u skladu sa muzikom, to obožavam, to mogu samo pravi umetnici, i kakav "grito" pred kraj 😯 i ovo je vraški teško za izvesti uživo, ako potrefi sam taj kraj, ovo će biti 👌

4. Bispo – "Casa Portuguesa" 10/10 - ajme koliko volim taj local flavored rap, pa vi nemate pojma, i kako su ubacili etno delove pred kraj, maestralno, to je tako NON ESC, ali se nadam da ćemo jednog dana i ovako nešto iskusiti na samom ESC.. 😍

5. NOBLE - "Memory" 10/10 - iako preferiram na portugalskom, ovo je tako stara škola, tako classy, tako jednostavno, da od mene ima desetku...

6. Rita Rocha - "Pontos Finais" 9/10 - ovo je dark, mračno kako volim, samo mi je malo zasmetao kraj, nije dovršeno po mom ukusu kako treba..

7. João Borsch – "... Pelas Costuras" 6/10 - noje loše, čak je i quirky poprilično, ali nije mi selo, ponovo sam čekirao, ali ostalo je tu negde..

8. Perpetua - "Bem Longe Daqui" 6/10 - nije loše, ali me nije kupilo do kraja, onako malo vintage je ovo, ako se dočara uživo, može i bolje da se oceni..

9. LEFT. - "Volto a ti" 5/10 - nije upečatljivo definicija sredine, i forgettable je..

10. MELA - "Agua" 4/10 - meeh, refren je baš dosadan, boja je povremeno iritantna, strofe su zanimljivije, ali ovo nije za mene

Drugo polufinale sledi...
 
Nikada nisam bio fan FDC-a, jednostavno mi ne leže njihove pesme. Da ne spominjem trajanje od 8 sati. 💀 Vrlo retko se desi da nešto ubodu da kažem, po mojoj meri, prošle godine je to uspeo Edmundo Inacio.

Poslušao pesme, očekivano mi je slab izbor. Tačnije, većina je pristojna, ali dosadna ili ni sa čim ne privlači pažnju. Dopada mi se sledeće:
Iolanda - interesantna pesma, ima lepih fado momenata. Sviđa mi se dinamika i razvoj pesme.
Noble - ovo je tipična pesma po mom ukusu, boja vokala fenomenalna. Imam utisak da bi bila lepša na portugalskom, doduše.
Nena - vrlo prijatna melodija i njen vokal, leglo mi je baš.
Filipa - veoma netipično za Portugal, zato mi je i privuklo pažnju. Definitivno zvuči najmodernije od svega.
João Couto - Ovo mi je baš fino, zvuči kao vrlo pristojan pop hit koji se vrti na radiju.
 
Au 😂 Ja mislim da otkad pratim Evroviziju sam ocenio možda 7 ili 8 pesama sa 10/10, a u to spadaju i pesme sa NF. Nekako 10 sačuvam za pesme koje mi postanu all time favorites i van Evrovizije. Možda sam strog profesor? 🤔

Ali ovo mi je generalno merilo kad god ocenjujem pesme:

5/10 je prosek, 4/10 je malo ispod proseka, 6/10 je malo iznad proseka.

3/10 i 2/10 su loše do veoma loše pesme, ali mogu da prepoznam nešto dobro u njima, recimo vokalne sposobnosti, neki trenutak u instrumentalu, itd.

7/10 je dobra pesma koju neću da preskočim ako naiđe i generalno mi prija, ali je ne bih svojevoljno pustio i slušao u slobodno vreme.

8/10 i 9/10 su mi odlične pesme koje slušam u slobodno vreme. Često su mi neke omiljene i najslušanije pesme iz evrovizijske sezone u ovoj kategoriji.

1/10 i 10/10 su ekstremi i mislim da ima vrlo malo pesama koje spadaju u ove dve kategorije. 1/10 je ako mi se apsolutno ništa u vezi sa nekom pesmom ne dopada i ne uspem da nađem ništa što bi moglo da je opere, a 10/10 kao što sam rekao, ako mi je pesma evergrin materijal na mojim plejlistama.
Hehehe ja sam bio strožiji ranije, sad sam nešto primetio da sam baš popustio.. 😯
 
Jolanda mora u Malme i to je tako...kakvo serviranje prefinjenosti i umetnosti 😍 zamišljam Lenu na pze sa pesmom na ovu foru ( ne toliko žanrovski koliko u smislu classy)
 
Jolanda mora u Malme i to je tako...kakvo serviranje prefinjenosti i umetnosti 😍 zamišljam Lenu na pze sa pesmom na ovu foru ( ne toliko žanrovski koliko u smislu classy)
Hajpuj je samo sa inicijalima, znamo tvoj track record lol 🙏
 
Da vidimo kako stoji drugo polufinale:

1. Buba Espinho – "O Farol" 10/10 - sve sam kazao.. Ovo je magija, ovo je nestvarno.. 🇵🇹💗

2. Rita Onofre – "Criatura" 10/10 - inače sam oduševljen kako koriste afro muzičke elemente iz bivših kolonija, i naravno Brazil.. Ovu je numeru jako dobro opisao u izlaganju korisnik @Pokahontas dopada mi se sve što je kazao za nju.. Prelep glas, prekrasni mini afro elementi mixovani sa elektronikom... Nadam se da će ovo biti dobro uživo.. 🙏

3. Leo Middea – "Doce Mistério" 10/10 ovo na startu nije toliko obećavalo, ali me je kasnije totalno kupilo poletnošću, nekim vajbom koji mami na ples, ovo je sexy, ritmično, pomalo tropic.. 🌴💚

4. No Maka FT. Ana Maria – "Aceitar" 10/10 - ovo je tako haunting, baš je primamljivo, veže te za sebe i želiš da mu se vraćaš... I osećam da je jedna od onih kojima se iznova i iznova vraćaš, a svaki put otkriješ ponešto novo.. 👏

5. Maria João – "Dia" - ni ovo na samom početku nije toliko obećavalo, međutim kad uleti refren na nekom afričkom jeziku, patosira me, u kombinaciji sa tim quirky glasom, ovo je tako neobično, možda i najorignalnije, baš me zanima nastup u polufinalu i stajling, deluje tako edgy i risky za ESC, mmmmm.. 😌

6. Silk Nobre – "Change" 8/10 - ovo je nešto totalno drugojačije i samim tim privlači pažnju, doduše uvek imaju poneku funky pesmu..

7. Cristina Clara – "Primavera" 8/10 - prekrasan naziv, proleće, dobra je i pesma, ali nije mi vrhunska u ovoj konkurenciji, boja mi je malo neprijatnija, ali muzički može biti interesting..

8. João Couto – "Quarto para Um" 5/10 - in the middle, ima ok elemenata, ali nije mi dopadljivo nikako u ovoj konkurenciji

9. Huca – "Pé de Choro" 5/10 - ne dopada mi se boja glasa, zaintrigirao me je tekst, pa sam morao da istražim malo i ne nije moj cup of tea, kao što sam i pretpostavio..

10. Filipa - "You can't hide" 4/10 - možda sam i malo nepravedno spustio ocenu, ali naprosto takav mi je osećaj nakon ove lepeze portugalskih boja i zvukova, ovo mi dođe tako basic nekako, bezukusno, ne znam, baš se nadam da ovo neće pobediti..

Eto dobro se rasporedilo ovaj put, po 5 desetki u svakom polufinalu..
Nadam se da ću ovaj put imati više sreće negoli lani, kad sam otprilike imao isti broj favorita, ali je pobedila Mimicat koja mi se nije dopadala.. I sad sam svestan da su mi ultimate faves outsideri vrv, mada ćemo sačekati sve pažljivo uživo, ali se nadam da ću dobiti nekogo sa ocenom 10 ili 9 😌🙂
 
@Regulus

Evo ja upravo slušam ovu pesmu i boja glasa me do suza dovela.. I ta neka čudna melanholija.. 🤍


Baš me živo interesuje, kako bi ovu pesmu ocenio u studijskoj verziji, po tvom načinu bodovanja koji si naveo.. 🙂
 
@Regulus

Evo ja upravo slušam ovu pesmu i boja glasa me do suza dovela.. I ta neka čudna melanholija.. 🤍


Baš me živo interesuje, kako bi ovu pesmu ocenio u studijskoj verziji, po tvom načinu bodovanja koji si naveo.. 🙂
Ta pesma je jedna od nekoliko koje sam zapamtio posle prvog slušanja. Simpatična je, ima taj neki indi film kvalitet. Ne znam kako bih ocenio, morao bih još par puta da poslušam ostale pesme.
 
  • Like
Reactions: Mrm
Back
Top