Putovanja

Ja sam se naputovao ove godine više nego poslednju deceniju zajedno.

U dva navrata sam išao za Nemačku, prvi put leteo avionom. Dizeldorf privatno i Minhen poslovno. Prvi je super, Minhen zaista ništa posebno, mada mi je više bio dozivljaj jer sam prvi put leteo i putovao negde apsolutno sam, a i prvo poslovno putovanje.

U junu sam bio u Solunu, preselio bih se tamo na keca da imam priliku. Prelep grad, savršen po mojoj meri. U povratku smo svratili u Makedoniju, Stobi me je oduševio ali za Skopje ne mogu reći isto. Cringe.

Posetio sam i Osijek na proleće, bio skoro i u Zagrebu treći put na jednu noć.

Idem danas za Brno nazad konačno pa se nadam da ću se naterati da konačno posetim Beč u jednom momentu. 2 godine života tamo, nijednom nisam otišao. Isto važi i za Bratislavu.
 
Meni je sve vezano za nemačke gradove ništa posebno. U kojem god da sam bio (a obišao sam bar 6-7) imam isti utisak - dosadno i sterilno. Prijatnije me iznenade neki mali gradovi po Austriji i Češkoj nego gradovi u Nemačkoj.
 
Češki gradići su fantazija 😍 Třebon mi je kao da sam otišao u ono selo iz Hari Potera haha i Olomouc je prelep isto.
 
Meni je recimo Mikulov divan. Sasvim slučaj sam tu stao na jednu noć na putu za Srbiju. Super mesto za posetiti na par sati, prošetati, popiti kafu. Volim takva mesta koja nisu na turističkim mapama i na koja ne dolaziš planski.
 
Hvala bogu u Češkoj svaki manji grad je takav.

U Mikulovu sam jeo najbolju hranu u Češkoj 😍

Evo jedna sličica odatle:
 

Attachments

  • IMG_20190804_125845.jpg
    IMG_20190804_125845.jpg
    1.8 MB · Views: 5
Ja sam ove godine isto uglavnom putovao poslovno pa sam se odlučio počastiti privatno idući tjedan produženim vikendom u Munchenu i Salzburgu. Veselim se putu jer u Njemačkoj još nikako nisam bio, u Austriji samo u Beču, a Salzburg mi čak djeluje ljepši od Beča. 😁
 
Ja planiram na proleće do Nirnberga, kad sam video da voz iz Praga košta 12 evra, zamalo se šlogirao nisam 💀
 
Evo malo fotki iz Rumunije (novembar 2022)

Temišvar

Narodno pozorište „Mihai Eminescu” i Nacionalna opera u gluvo doba noći.

Temisvar1.jpg Temisvar2.jpg

Sibinj


Trg Mare u prazničnom duhu

Sibinj1.jpg Sibinj2.jpg Sibinj7.jpg

Nacionalni muzej Brukental

Sibinj4.jpg Sibinj5.jpg Sibinj6.jpg

Luteranska katedrala i Trg Mica

Sibinj3.jpg Sibinj8.jpg

Segešvar

Crkva Svete Trojice, tvrđava, toranj sa satom i kuća Vlada Drakule, oca Vlada III Cepeša, u kojoj je i sam živeo po rođenju, 1431-1435. godine. Sada se tu nalazi restoran koji nosi njegovo ime.

Segesvar1.jpg Segesvar2.jpg Segesvar3.jpg Segesvar4.jpg Segesvar5.jpg

Bran

Zamak Bran (Drakulin zamak)

Bran1.jpg Bran2.jpg Bran3.jpg

U zamku su izložene brojne srednjevekovne sprave za mučenje, a jedna od njih je i stolica za saslušanje. Korišćene su u centralnoj Evropi, posebno u Nirnbergu i Regensburgu, sve do 1846. Optuženik je sedao nag na nju, a bilo koji pokret bi uzrokovao probadanje iglama kojima je stolica obložena. Tortura je obično trajala satima, a agonija žrtve je bivala veća zbog dodatnih udaraca po udovima ili zbog korišćenja klešta ili sličnih instrumenata na njima. Na poslednjoj slici je Nirnberška devica. Ideja za ovu napravu potiče iz Nemačke. Njeno ime proističe iz činjenice da spoljašnost liči na bavarsku devojku i da je prototip korišćen prvobitno u podzemnim tunelima u Nirnbergu. Osuđenik je zatvaran unutra, pri čemu su telo probadali oštri šiljci koji su bili pozicionirani tako da ne oštete vitalne organe odmah, ali da izazovu dugu patnju. Korišćena je i za egzekucije, a prvi nalog za istu sa ovom napravom datira nazad do 1515. godine.​

Bran4.jpg Bran5.jpg Bran6.jpg

U Branu se može saznati i više o bićima iz rumunskog folklora. Lele su ženska mitska bića, koja su se pojavljivala noću lebdeći, plešući i pevajući. Verovalo se da su besmrtne jer su pile "živu" vodu koju je donosio Aleksandar Veliki iz hodočašća. One su duhovi sa veoma zavodljivim siluetama obučenim u belo. Govorilo se da je trava zelenija, a pečurke i cveće rastu tamo gde one zaplešu. Međutim, ne važe baš za pozitivna bića, budući da je posledica njihovog plesa znala da bude paraliza, bolest ili gubitak razuma onog ko ih ugleda. Ako se baš mora izaći u vreme kada se one mogu sresti, preporučljivo je da se sa sobom nosi magično bilje (pelin, rusa trava, lovage).

Santoaderi su natrprirodna bića iz rumunskog folklora, polu muškarci - polu konji, koji su se pojavljivali uoči uskršnje nedelje. Sve domaće aktivnosti su morale do tada da budu završene, a seljaci su morali da budu spremni za rad u polju. Predstavljali su vrstu kontrolora koji su kažnjavali one koji nisu završili svoj posao, tako što su ih gazili do smrti.​

Bran7.jpg Bran8.jpg

Brašov

Piața Sfatului - glavni trg, Crna crkva (Biserica Neagră), Strada Sforii i Rektorat Univerziteta u Transilvaniji

Strada Sforii u Brašovu je jedna od najužih ulica u Evropi, dužine 80 metara, i širine između 1,11 i 1,35m. Sagrađena je kao prolaz za vatrogasce. Prvi put se spominje u 17. veku. Nažalost, danas su zidovi koji je okružuju gotovo u potpunosti ižvrljani.​

Brasov1.jpg Brasov2.jpg Brasov3.jpg Brasov4.jpg

Sinaja - dvorac Peleš

Dvorac Peleš je građen između 1873. i 1914. godine, kao letnja rezidencija kralja Karla I Rumunskog (1866 - 1914) i njegove žene, kraljice Elizabete od Vida (1843 - 1916), a po projektima austrijskih arhitekata Viljema fon Doderera i Johana Šulca. Dograđen je nakon 1890. po planu češkog arhitekte Karela Limana. Od samog početka, dvorac je posedovao struju, centralno grejanje, tekuću vodu i telefon, a nakon 1900. je posedovao i dva električna lifta i centralni usisivač. Spoljašnja arhitektura i većina unutrašnje su u neorenesansnom nemačkom stilu, dok su neke dvorane u italijanskom, francuskom, mavarskom i turskom stilu. Glavna karakteristika dvorca Peleš je dekoracija u drvetu.​

Peles1.jpg Peles2.jpg Peles3.jpg Peles4.jpg
 
To "Drakula tura"?
Išla sam na jednu sličnu 2006. koja nije uključivala Segešvar, ali je dodala Bukurešt...
Lepa je Rumunija...
 
Nije tura preko agencije, individualno sam išao.
 
Ja sam bio i turu organizovano, a bio sam i individualno, uvek je bilo jako lepo, Sibiu (Sibinj, kako si ti napisao, to je slovenski naziv) je prelep, a kakav ima advent (pred Božić sad) prelepoo, bajkovito, ne znam da li si zakačio kad su okitili za Božić..
Svi hvale Brašov koji jeste lep, ali mene je Sibiu najviše oduševio, čak je i Cjuj Napoca (Kluž) meni zanimljiviji...dobro Kluž je veliki, Kluž je kao dva Nova Sada..
I Oradea na severozapadu je prelepaaa, Nagyvárad (na mađarskom, Veliki Varadin na srpskom) sa prelepim starim centralnim jezgrom, a sad u ovo vreme kakav advent ima.. 🤩😍🙌👍
 
Jesam, pa vidiš da sam okačio fotke sa trga. Ne vidi se sve na tih par slika, ali vidi se bar vozić i jedna od kućica sa trga. Imaju i veliku jelku, klizalište... Takođe, kafić Atrium je divno okićen u prazničnom duhu.
IMG_20221111_091152.jpg IMG_20221111_091429.jpg IMG_20221111_094359.jpg IMG_20221111_120707.jpg
 
Milina, prelepo, ide mi se negde na advent ali neću uspeti nigde da odem po svemu sudeći.. :( možda odem baš za doček NG negde..
Idem u Sevilju i Kordobu tamo 08.01.2023. posle pravoslavnog Božića.. :)
 
Ove sam godine bila na Kvarnerskom primorju, Crikvenica, Krk, Rab, Mali Lošinj. Nešto preljepo. Ostrva su mi posebna, tako čisto more.... delfini... ma čudo pripode. Svakako bi preporučila. Mali Lošinj je broj 1, Rab isto, Krk.. a Crikvenica je za one koji vole da ima malo više ljudi. Našla sam neke sajtove pa da vidi koga interesira https://www.visitlosinj.hr/ https://www.valamar-experience.com/hr/d ... nd-of-rab/ https://www.journal.hr/lifestyle/putova ... -otok-krk/ https://www.emajstor.hr/clanak/604/insp ... ek_u_malom
Još je na glasu i ostrvo Hvar, Brač, Korčula... to je već Dalmacija, preljepa priroda, čisto more, uvale, samo što je tamo skuplja varijanta...
 
Bio sam na putovanju u Andaluziji, turistički, Sevilja i Kordoba, oduševljen sam šta ima sve da se vidi, voleo bih da idem i druga dva važna grada Andaluzije - Malaga i Granada sledećom prilikom, a i Kadiz na obali deluje fenomenalno!







 
Prošlu godinu sam posvetila obilasku Srbije. Htela sam da obiđem dvorce u Srbiji, jedna devojka sa TikToka me je motivisala. Jedan vikend smo se uputuli u Novi Kneževac i malo je reći da sam oduševljena dvorcem Maldegem. Ukoliko vas put nanese na tu stranu nemojte obići ovo zdanje. 1111.jpg
Zaista mislim da je prelep, kako se vama čini?
Našla sam i super tekst koji bi mogao da vam posluži kao okidač za pokret: https://www.daibau.rs/clanak/713/gr...jih_vlasnika_dvorac_maldegem_u_novom_knezevcu
 
Jao gledao sam i ja tu devojku na TikToku, predivno! Ali užasno što ima toliko dvoraca da ljudi ni ne znaju da postoje... Zapuštenih tona...
 
Back
Top