Poslovi

Da, 8. januar je radni. Šaljem šefu ovo.
 
U suštini, samo je preporuka koju su dali u 5 do 12, pa možda usvoje državne ustanove. Privatnici teško, ali videćemo sutra da li će reći nešto ovi moji. Obično ono zašta ne postoji zakonska obaveza, teško se usvaja u privatnim firmama, naročito u trgovini, gde bi rekli da je previše da ne rade dva dana, a poslodavcima ne bi baš odgovaralo ni da daju duple dnevnice.
 
Evo trče privatnici. Ali ja sebi sam već pripremio odmor jer mi šefica neće biti tu cele seldece nedelje i pola one tamo, a kad nje nema, tu se ne zna ko šta radi, dolazi se kad se oce, odlazi se kad se hoće, a mnogi iskoriste priliku pa odnesu sve što se može ukrasti
 
Evo trče privatnici. Ali ja sebi sam već pripremio odmor jer mi šefica neće biti tu cele seldece nedelje i pola one tamo, a kad nje nema, tu se ne zna ko šta radi, dolazi se kad se oce, odlazi se kad se hoće, a mnogi iskoriste priliku pa odnesu sve što se može ukrasti
Na osnovu tvojih ispovesti moglo bi se zaključiti da radiš u jezičkom odeljenju u Srećnim ljudima lol
 
Valjda su u Vladi danas doneli tu preporuku, ali ne zna se kada će biti usvojena. Za Božić ne važi što i za Uskrs, valjda zato što Uskrs uvek pada u nedelju, a Božić može pasti u bilo koji dan tokom nedelje.
 
@Djole89 Pa nema šta da se usvaja. Vlada je donela zaključak kojim se preporučuje poslodavcima u našoj zemlji da zaposlenima omoguće da ne rade na drugi dan Božića ‒ 8. januara 2024. godine. To je cela priča, nema šta da se usvaja, neće se menjati Zakon o državnim i drugim praznicima, niti ima sad koja skupština to da usvoji, pa ostaje samo na nivou preporuke, a na poslodavcima je da preporuku prihvate ili ne (u prevodu, poslodavci da prihvate da im se izbije iz džepa za duple dnevnice, ili da zaustave radni proces radi odmora radnika).

I zakonski je isto za Božić i Uskrs, a drugačije je u praksi sticajem okolnosti jer Božić može da padne u bilo koji dan, dok Uskrs se uvek praznuje od petka do ponedeljka, pa samim tim su ta četiri dana neradna, i jedino kada ima izuzetaka je kada se Praznik rada poklopi sa Uskrsom (1. ili 2. maj budu nedelja), pa se može i utorak proglasiti neradnim danom, kao prvim sledećim radnim, što je urađeno 2021.​
 
Preporuka koju verovatno neće prihvatiti 90 posto poslodavaca. :ROFLMAO: Ali neka je na predlog Šizoja, to je najbitnije. 💀
 
Last edited:
Ali bukvalno to, koji poslodavac ce da pokloni zaposlenom jedan slobodan dan. Ovo nece ni drzavna sluzba da primeni. Neka umesto toga uvedu drugi dan Bozica kao drzavni praznik i svima lepo.
 
Pa sigurno neće davati dva dana za Božić. Zamisli još ako si katolik, pa dobiješ i dva za pravoslavni, jer to dobijaju svi, i dva za onaj 25. decembra.... Neće se tu ništa menjati, ovo sad je više populistički potez, državne službe možda i usvoje jer ionako ih država plaća, pa nema šta da izgube.
 
Kako da predjem zvanicno u katoličanstvo , dosad nisam kontao da oni imaju više slobodnih dana, meni ionako pravoslavlje ne znači ništa ?
 
Kako da predjem zvanicno u katoličanstvo , dosad nisam kontao da oni imaju više slobodnih dana, meni ionako pravoslavlje ne znači ništa ?
Ne proverava niko to, stvar je pojedinca koja mu je veroispovest i kako će se izjasniti na poslu. Katolici doduše nemaju pravo na dan krsne slave (oni koji se prijave da su pravoslavci mogu da prijave i neki praznik kao dan slave, nevezano za to da li zaista obeležavaju praznik), mada eto mogu biti odsutni sa posla tokom oba Uskrsa, osim naravno onda kada se poklope datumi.
 
Kod nas su rekli da možemo da kuliramo tog dana ako se obaveze iz tog dana završe danas, što je okej jer će mnogi moći tako. Ja neću moći jer je kolega na odmoru i imam brdo posla.
 
Dobro, ali kuliranje i skroz neradan dan nisu isto. Kod nas je nemoguće tako postaviti stvari, jer ima posla i za narednih mesec dana, a ne jedan dan. A i da nema, može se stvoriti, uvek ima prostora za refaktorisanje koda i smaranje sa tim.
 
Pa nije, kapiram da će ti ljudi koji kuliraju morati da motre na mejl npr.
 
Evo mi upravo imali redovan dnevni sastanak i nije bilo reči o toj preporuci, normalno radimo u ponedeljak. Jedino što ćemo moći da radimo i od kuće jer neko možda ide kod svojih za Božić, dok su nam uobičajeno ponedeljak i utorak rezervisani za rad iz kancelarije.
 
Nama su dali 29. decembar slobodan, tako da smo imali 5 dana slobodnih ukupno dok se nismo vratili 3. januara na posao, pa mi svejedno. Ima posla ko hoće da radi! :D
 
U decembru je kolega skapirao da mu firma nije isplatila prekovremene sate za novembar i kad se malo prostudiralo šta je problem, otkrili smo da se od avgusta do novembra iz nekog razloga u isplatu nije računao prekovremeni rad za ceo tim, tako da za 10 dana sa januarskom platom će biti isplaćeno sve što nije. Ja nisam ni skontao da mi fali novca lol tako da mi ovo dođe super haha
 
Back
Top