ESC 2022 – Torino, Italija: opšte, arena, grafika, scena

A sta je logika iza tog zirija? Random 1000 ljudi glasa i ima 25% zbog cega? Sta oni predstavljaju?
 
Da, sad vidim da bio u zabludi.

Ma nema ništa od toga.Jedino što je realno je ukinuti žiri.
 
Ili smanjiti procenat, mada zapadne zemlje se plase televotinga jako.

Oni su i vratili ziri da bi vratili svoju dominaciju na ESC.
 
Suština demoskopskog je da se određena grupacija uzima kao relevantna, slično kad se rade ankete pa se uzima uzorak.Taj uzorak, naravno, ne može biti bilo koji uzorak, već onaj koji zadovoljava demografske karakteristike određenog pondeblja, regije i sl. Npr. u Srbiji većinu čine penzioneri, te bi prema tome većina demoskopskog žirija bila penzionerska.Onda bi se gledao odnos muškaraca i žena, da bi se zadovoljio taj uslov itd... Jedan deo bi činili 40godišnjaci, naravno najmanje bi bilo mladih jer ih ionako nema.

Ja sam za vraćanje televotinga, muka mi je kako žiri svake godine forsira amerikanizovane balade u top 10, a publika ih gotovo sve redovno odbija.Publika hoće Moldaviju!Hoće Kalush, hoće Vukove i to je tako.
 
Ili smanjiti procenat, mada zapadne zemlje se plase televotinga jako.

Oni su i vratili ziri da bi vratili svoju dominaciju na ESC.

Nekad bilo. Sada i oni znaju često dobro proći na televotingu.
 
Ali Olivera je vec pricala da EBU zahteva da ziri u tom smislu bude sarenolik. Ove godine su im trazili da imaju nekog iznad 55 godina.

I mora neko da bude ispod 35 valjda.
 
A Olivera na PZE stavila čak troje koji su 60+, a na ESC nije mislila nikoga iz te grupacije.
 
Vala kad su dopustil i da izgube Tursku, sad i Rusiju najurili, ostala boranija se nema čemu nadati.Samo neko od BIG5 bi mogao da pokrene promene ali mislim da neće niko, nekako deluje ko da su svi legli na rudu i pustili Švedsku da radi šta oće i kako hoće.Realno, oni bi dosad(mislim poslednjih 20ak godina) imali samo 1 pobedu i to vrrrrrlo tesnu, da je Jermenija učestvovala 2012. i da je bio tvt samo, možda bi Rusija pobedila, babuške nisu bile puno iza Lorin.
 
Ukinuti žiri skroz i uvesti pravilo jedan telefonski broj jednako jedan glas. I onda će i biti najrealniji rezultati. Ili više glasova ali za različite pesme. Na taj način će se prilično smanjiti i uticaj dijaspore i komšijskog glasanja
 
Ja bih recimo stavio stručni žiri 40%, a tvt 60% i ovo iznad, da se najviše šalje 1 glas po broju. To nije velika strukturna promena, a promenila bi situaciju MNOGO.

Ili pak da bude 50% tvt, 25% stručni žiri, a 25% da bude neka vrsta mešavine demoskopskog i pres žirija, da se odabere par stotina ljudi, iz svake zemlje. Ali ne rendom ili po matematičkom uzorku od populacije, nego da bude neka iole birana populacija koja najviše prati ESC, lupam, većinski da budu ljudi uzrasta 20-50, da pokažu pre odabira nekom anketom ili testom da prate i muziku uopšte i ESC, lupam sad, ali tako nešto.
I to bi dodatno popularizovalo ESC u svakoj zemlji, zamislite da se uz svaki nacionalni ili interni izbor pride bira i 100-300 ljudi u svakoj zemlji (npr. koliko ona sama želi ili u zavisnosti od toga kolika joj je populacija) koji će da glasaju i rangiraju na ESC.

Ali mislim da nažalost uzalud maštamo jer, kao što su neki već konstatovali, trenutni sistem ipak većini a i skoro svim bitnijim igračima odgovara više nego bilo kakva promena.
 
@omikron
I meni se čini da bi kod nas ''Hola mi bebe'' mogla biti ovogodišnja ''Mata Hari'' (tj. muška verzija lol), mada tu je i ''SloMo'' koja bi isto mogla zaživjeti... Iz prošle godine najpopularnije pjesme koje su ostale upamćene u našem narodu su ''Mata Hari'' i pobjednička (ne uzimajući u obzir ''Loco loco''), ovdje kod mene na jednoj lokalnoj radio-stanici za melodiju reklame nekog noćnog kluba su uzeli instrumental azerske pjesme, dok ove godine bih rekao da bi se najviše mogle zavrtjeti rumunska i španska. :D Generalno, kod nas važi pravilo da popularnost neke uspješne i strane evrovizijske pjesme zavisi od našeg plasmana i učešća te godine - ako ne učestvujemo ili učestvujemo ali ispadnemo u polufinalu ili pak zauzmemo neko ''žnj'' mjesto u finalu sa nebitnom pjesmom utoliko će zainteresovanost za takmičenjem i mogućnost probijanja nečega spolja biti manja, ako ostvarimo neki pažnje vrijedan rezultat sa pjesmom na koju su se naložile široke narodne mase onda je veća šansa da se ljudi više zanimaju i za ostale... Vjerujem da pobjeda Maneskina u Srbiji ni približno ne bi bila u tolikoj mjeri ispraćena da nas iste godine nisu predstavljale ultra-popularne Uraganke pa su i oni s njima išli nekako pod ruku, s druge strane jednu od najvećih hitčina iz ranijih godina ''Fuego'' manji dio populacije zna jer smo te godine bili autsajderi, pa se u medijima slabije pisalo i o Enteli i o pobjednici Neti.
 
Vriska 🤣
Ko ima želudac za gluposti neka pogleda pahahahahahah
Ponekad Jutjub stvarno pretera sa pustanjem svakakvih sadrzaja

A ovom sto snima ovo da pozelim samo, ako bude ikad imao nekih zdravstvenih problema daleko bilo, da ga leci Miroljub Petrovic
 
Back
Top