Filmovi

Da da shvatio sam čim si spomenuo. Samo ga nisam prepoznao uopšte. Ne znam da li se iti jednom osmehnuo u filmu. Možda na kraju tek. Ali takva mu je uloga...
 
Je l' ispratio neko nešto od aktuelnih naslova koju su bili u opticaju za GG, ili su shortlisted za Oscara? Neke preporuke možda? :)
 
Jesam ja dosta toga pogledao. Napraviću sutra neku listicu šta mi se u 2022. najviše svidelo.
Ili možda postavim svoju letterboxd listu za prošlu godinu.
 
Divno :giggle:

Ima vremena do marta, taman sam krenuo i do sada sam uspeo da pogledam:

The Fabelmans - Odlična Michelle Williams. Priča mi je preopširna za film i voleo bih da su se odlučili za mini seriju.
Tár - Sjajna psiho drama. Ko pregura onaj suviše pretenciozan početak, na konju je. Cate Blanchett je savršena, kao i inače. Volim što je u paru sa Ninom Hoss.
Holy Spider - Neočekivano dobar iranski triler. U širem je izboru za najbolji inostrani film kao danski kandidat.
Triangle of Sadness - Ne dopada mi se. Ne pamtim kada me je film toliko razočarao.
Decision to Leave - Pretpostavljam da će biti nominovan za najbolji inostrani. Dobar, ali za moj ukus malo zahtevan.

Od ostalih naslova koje sam skorije pogledao preporuke za Sick of Myself (norveški film, savršeno bizaran i došao mi kao uteha za Triangle of Sadness), Stille hjerte (teskobna danska drama sa Danicom Ćurčić, a postoji i američki rimejk sa S. Sarandon), Ballad of a White Cow (iranska drama).
 
Last edited:
Solidna filmska godina je za nama. Nažalost, ništa me nije u potpunosti opčinilo, ali je bilo par odličnih ostvarenje. Moguće je i da se neki biserčić krije među naslovima koje još uvek nisam pogledao (ima par filmova od kojih dosta očekujem). Evo šta je od prošlogodišnje produkcije kod mene dobilo najbolje ocene (ovde je raspon od 3,5 do 4,5):

lista 22 nova.jpg


Što se tiče glavnih konkurenata za nominacije za Oskara:
Šarlot Vels je napravila film godine, ali nažalost Aftersun (Posle sunca) [moja ocena 4,5] neće biti nagrađen nominacijom za najbolji film. Nešto veće šanse ima u kategoriji najboljeg originalnog scenarija, ali mislim da će i tu izvisiti. Još se nadam da bi maestralni Pol Meskal mogao u pet nominovanih za najboljeg glumca.
TÁR [4,5] i The Banshees of Inisherin (Duhovi ostrva) [4,5] su odlični filmovi. Tod Fild je ozbiljan majstor (oba njegova prethodna dugometražna filma su odlična i preporučujem ih za pogledati) i prava je šteta što nas češće ne raduje svojim ostvarenjima (16 godina je preduga pauza). Kejt Blanšet nestvarno dobra. Neverovatno mi je da joj je Oskar još uvek na klimavim nogama. Ubedljivija je od svojih glavnih konkurentkinja. Doduše Mišel Jeo je vrlo dobra i njen film je za sada favorit za glavnu nagradu; uz to bi njena pobeda bila i lepa priča, ali, ipak, Kejt je maestralna.
Mekdona svež, zabavan, smislen, nikad pretenciozan, a uvek daleko od plitkog. Kolin, Keri, Brendan i Beri svi odlični.
Everything Everywhere All at Once (Sve u isto vreme) [4] je zanimljiv film. Ne u potpunosti moja šolja čaja, ali je u tome što želi da postigne (i kaže) dosta uspešan. Cenim da je trenutno glavni konkurent za glavnu nagradu. Stefani Šu zavređuje nominaciju pre nego Džejmi Li Kertis.
All Quiet on the Western Front (Na zapadu ništa novo) [3,5] će verovatno biti taj jedan film snimljen na jeziku koji nije engleski, a koji ulazi među nominovane za najbolji film. Doskora mi nije delovalo da će tako biti. Mislio sam da čak i RRR [2,5] ima veće šanse da upadne, a u jednom trenutku čak i Decision to Leave [4]. Ipak, izgleda da će ova adaptacija slavnog romana dobiti nominaciju. Najpre me je nervirala činjenica da je među brojnim izmenama u odnosu na roman i preskakanje najboljeg dela romana (poseta kući), ali ako film posmatramo ne kao adaptaciju, nego kao delo inspirisano romanom to mi ne smeta. Pristojan film.
The Fabelmans [3,5] je takođe jedan pristojan film, ali daleko od sjajnog. Ima smisla ovo što je Dodo napisao o pogodnosti priče za mini-seriju. Dobra je Mišel koju nažalost guraju u pogrešnu kategoriju što će im se potencijalno obiti o glavu, te tu vidim šansu za Anu de Armas, osim ako se ovo sa Andreom Rajzboro zaista ne desi (liči na elaborirani prank) i poremeti sve predikcije. U toj kategoriji, Blanšet, Jeo i Dedvajler (njen film Till [2] je užasno bezličan) su sigurne za nominaciju. Verovatno i Dejvis. Kao petu vidim Vilijams ili možda de Armas.
Avatar [2,5] stvarno nije za mene, ali razumem zašto će biti među nominovanima.
Što se tiče verovatnih nominacija za Elvis [2] i Top Gun: Maverick [2,5] tu nemam razumevanja ni za šta.

Što se tiče uvek najzanilmljivije kategorije - Najbolji strani film, ovako bih rangirao odgledane filmove koji su ušli u uži izbor za nominaciju:
1. Saint Omer [4,5]
2. Joyland [4,5]
3. Corsage [4]
4. Decision to Leave [4]
5. Close [4]
6. The Quiet Girl [4]
7. Holy Spider [4]
8. All Quiet on the Western Front [3,5]
9. BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths [3]
10. Argentina, 1985 [2,5]
Preporučujem sve od 1 do 8.
Jedva čekam Eo i The Blue Caftan.
 
Hvala na preporukama. Stavljam na spisak sve što već nisam.

Turski Burning Days mi iskače na svakom koraku, a vešto ga izbegavam, ali deluje da ću morati da ga stavim na listu (uvek su me terali da gledam N.B.Ceylana, a njegovi filmovi su mi mahom bili dosadni). The Quiet Girl je divan, emotivan filmić, iako prilično prazan u smislu dešavanja i previše prostora ostavlja za nagađanje šta/kako/zbog čega. Ovaj argentinski mi deluje toliko dosadno, a vidim da su prilično sigurni da bi mogao da pokupi i Oskara za najbolji inostrani. I ja čekam The Blue Caftan. 😊
 
Argentinski spada u kategoriju nefilmova. Užasno neinspirativno, šablonski, dosadno, a uz to s važnom temom. Taman deluje da bi mogao pobediti, ali tipujem na nemački.

Burning Days ima svoje mane, ali mi je lično vrlo prijao, pa je dobio visoku ocenu. Mnogo manje zahtevan od Ceylana. Ne brini.
 
Last edited:
Uh baš ću večeras da gledam "The Fabelmans". Čekam da objave nominacije. Inače sam čuo da je Pinokio Giljerma Del Tora odličan. Voleo bih da stignem pogledati i Tar, i the Banshees,

Od onih koje sam gledao - Everything everywhere all at once mi je sjajan! Nije baš za svačiji ukus, ali mislim da ima svoju jedinstvenost i lepotu koju nisam skoro prepoznao u filmovima. O plotu neću, i jeste wtf na momente, ali je potrebno gledati u dahu, do kraja, pa malo razmisliti. Eto. Voleo bih da dobije Best picture (iako mislim da nema šanse). Avatara pogledah sinoć. Dobra sci-fi akcija, drži pažnju, ali pored produkcije film nema nikakvu dubinu. Ljimunada. Triangle of sadness - slično mišljenje sa dodo-om. Ne kapiram šta su se okomili da nominuju taj film. Ono kapiram poentu, ali ispričana na tako neduhovit ( a pokušava biti) razvučen nači da gnjavi.... Obožavam Mačka u čizmama - poslednja želja! Jao pa tako lep crtani, pobio je sve filmove na mojoj listi.

Blonde me nije držao posle sat. Sori.

Top Gun mi se i ne gleda. Nisam fan onog picopevca... -.- a ni Elvis. Malo me smaraju više biopik-ovi...

The Menu mi je odličan. Čudi me da ga nigde nema?!
 
Javljeno mi je danaas da the Menu postoji na disney plus pa ću ga ja večeras najverovatnije pogledati!
 
Meskal :love:


Mislim da ste malo preoštri prema novom Estlundu. Jeste, kao i uvek, grozno nesuptilan, ali nije loš. Ima tu poneka sveža i neizlizana ideja. Pritom mu je ovo široj publici najprijemčiviji film, a dobro je da ljudi s vremena na vreme gledaju malo nesuptilnih društvenih satira.
Da li je zaslužio drugu Palmu, to je već drugo pitanje.

I Rajzboro kampanja uspela. Pogledaću film ovih dana.
Dedvajler zasluženo izignorisana. Mnogo loš film.
 
Last edited:
Mislim da ste malo preoštri prema novom Estlundu. Jeste, kao i uvek, grozno nesuptilan, ali nije loš. Ima tu poneka sveža i neizlizana ideja. Pritom mu je ovo široj publici najprijemčiviji film, a dobro je da ljudi s vremena na vreme gledaju malo nesuptilnih društvenih satira.
Da li je zaslužio drugu Palmu, to je već drugo pitanje.
Baš zato sam i imao očekivanja, jer su me ubedili da je ovo njegov najgledljiviji film. Cenim sve, ali me zaista ništa nije oduševilo. Doduše, ekipa je dobra, posebno Zlatko Burić. Vidim da je dobio i tri nominacije danas.

Spielberg isto očekivano 5+ nominacija, ali realno film ni blizu njegovim najboljim naslovima.
 
Nisam oduševljena bila kada sam gledala. Očekivala sam više. :D
Isto!

Kontam da neutralnima moze da se svidi ali fanovima msm da nikako. Barem meni nije i nadam se da vise nece izaci nijedan fantastic beast film. Prosto nema smisla ako idu u tom smeru kome idu.
 

Veliko iznenadjenje. Posle lakog propadanja ove fransize, doveli su sa ovim delom da postane zanimljivije i bolje nego njegovi prethodnici. Sve preporuke ko voli slasher horore.
 
....Od onih koje sam gledao - Everything everywhere all at once mi je sjajan! Nije baš za svačiji ukus, ali mislim da ima svoju jedinstvenost i lepotu koju nisam skoro prepoznao u filmovima. O plotu neću, i jeste wtf na momente, ali je potrebno gledati u dahu, do kraja, pa malo razmisliti. Eto. Voleo bih da dobije Best picture (iako mislim da nema šanse). ....
Niko ne govori o Oskarima a moja bebica imala 11 nominacija od kojih je dobila čak 7 nagrada! AUH. Pa to nisam očekivao, iako mi je jedan od najdražih filmova koje sam gledao (tada mi nije ni palo na pamet da će ga razmatrati, kako mi nije delovao ako ambiciozan za ovakvu vrstu nagrade, jer je drugačiiji!). Pa oduševljen sam i presrećan!
 
Ovo je bilo potresno :( - koliko je velikana iz sveta filma širom sveta preminulo od prošlogodišnje dodele:

 
Prva televizija premijerno će večeras od 22:15 prikazati naučno-fantastičnu komičnu dramu "Sve u isto vreme" (Everything Everywhere All at Once) koja je sinoć osvojila sedam Oskara.
 
Back
Top