Filmovi

To je, naravno, u najboljem slučaju površni i pitki prikaz feminizma - baš po meri opšte populacije. Zato je i bio ogroman komercijalni uspeh.
A, neumorne priče o feminizmu tokom kampanje su bile namenjene animiranju ideološke ciljne grupe i dodatno su predstavljale pokušaj da se komercijalni uradak marketinški ušminka u „arthouse” film i time pokrije još jedna grupacija potencijalnih gledalaca.
Meni je, kao što rekoh, taj (iako površni) feministički stav, najjača strana filma. Bez toga bi tek bio ništa. Ali, naravno da ni u tom pogledu nije vrhunski, čak ni u poređenju sa skorijom (pa i ovogodišnjom) produkcijom. Da ne pričamo o istoriji filma.
Uglavnom, zabavan je film, ne potpuno prazan, doveo je u bioskope ogroman broj ljudi i zaradio brdo novca. Dovoljno. To im je i bio cilj.

Za Oskare su bila nominovana i iste osvajala i daleko besmislenija ostvarenja.
Srećom, to što APMAS svake godine izabere nije ni izbliza sve što filmska umetnost ima da nam ponudi. Što se filmova tiče, godina za nama je bila sjajna. Nauživao sam se.
 
Zato sam se i ogradio sa onim ''proizvoljno tumačenje'' (kvazi)feminističkih poruka. Očigledno je kod nekoga poruka tj. namera da se takva poruka primi uspela, drugi to nisu dešifrovali na isti način. Verovatno sve dobija drugu dimenziju kada se u obzir uzme da se danas postoji težnja da se svaka ideja, odnosno njeno tumačenje maltene nametne, a ne proizilazi prirodno, iz neke potrebe da se objasni i približi ljudima, a da ne pređe u karikiranje. Ne kažem da je to slučaj kod Grete, tek ću pogledati film, ali, recimo, mislim da dobar primer mogu da budu filmovi sa LGBT tematikom, koji bukvalno samo podgrevaju stereotipe kojekakvim glupostima. Opet, negde se to lepo i nijansirano, ili simbolikom prikazuje, poput Koreeedinog novog filma. Pritom, ne mislim na komedije ili parodije gde su očekivanja jasna, već na te tzv. ''arthouse'' pokušaje, koji su meni često nesnosni.
 
Neko je spomenuo Jacoba Elordija zbog novog filma... 😊😊
Screenshot_20240123_221831_Instagram.jpg
Meni je on takav macan facan.
 
Vidim da se pojavio pre neki dan, moraću da pogledam (možda čak večeras ako stignem). (y)
 
200.gif
 
Uh Lignjoslave, tu jedina zajednička stvar može da bude LGBT tematika, ostalo je teško porediti.
 
Nije baš slično.
RWaRB je lagan i zabavan (nije da nisam uživao i u romanu, koji se brzo i s lakoćom čita, i u filmu....uprkos šašavoj postavci priče).
Ovo je ipak nešto potpuno drugačije i meni je više prijalo.

Da ne spojlujem, možda malo i dozirano pročitaj na netu o filmu, pa proceni da li bi tebi prijalo. 🤗
Uglavnom, ako tražiš nešto slično RWaRB, to nije ovaj film.
 
Pogledao sam Nedelju, meni je iskreno bolji od Tome.
 
Pogledao sam za vikend poslednji nastavak Insidious franšize, koju inače mnogo volim, ali ovaj poslednji deo je bio apsolutno nepotreban. Patrik Vilson je uradio dobar posao kao režiser, mislim da mu je ovo i prvi put da je režirao nešto, ali da je meni došao takav scenario, pre bih odabrao da ga ne snimam lol
 
Film je odličan, lep, emotivan, ali i težak, tj. barem sam ja tako doživeo. 🥹
Neverovatno mi je da su ih iskulirali za Oskara, pa samo pogled Andrew Scotta kroz čitav film je vredan nominacije, a da ne govorim ostalom.
Raspadoh se. Manje više na odnos Meskal-Skot (i to me je pomerilo), ali sve scene s roditeljima 💔.
Isplakah se pošteno.
I svi su glumci maestralni. Skot i Foj naročito.
Pritom, zabezeknut sam činjenicom da oca glumi klinac iz filma Billy Elliot. 🤯
 
Raspadoh se. Manje više na odnos Meskal-Skot (i to me je pomerilo), ali sve scene s roditeljima 💔.
Isplakah se pošteno.
Da, tačno sve ima svoje mesto u filmu i to se zapravo shvati na kraju. Nisam bio potpuno siguran koja je poenta nekih scena dok sam gledao i onda sam na kraju vraćao nazad da pogledam opet znajući rasplet - i imalo i je smisla i bilo još emotivnije.

Roditelji, strah od samoće, strah od neprihvatanja. Mislim da je jako lako poistovetiti se sa nekim delom.
 
Ja nisam neki fan filmova, naročito ne domaćih, ali uoči dočeka smo u bioskopu pogledali Čuvare formule i ono je meni pojelo Oppenheimer-a za doručak. Gluma, režija, scenario, sve na mestu i svetski. Naravno, ovo kažem skroz subjektivno, niti sam filmadžija, niti se razumem u kinematografiju.
 
Uopšte nemam želju da gledam film o Džeju niti smatram da ću bilo šta korisno i pogledati. Dom, kafane, šibicarenje, estrada.. Mama je gledala i nije zadovoljna. Tomu sam odgledao na nagovor druga i kupio me je, čak sam i plakao. Generalno stvari koje su u hajpu mene odbijaju i nemam želju da ih gledam. Pogotovo ne da platim kartu i da gledam film o Džeju. Girl bye što bi rekao Petar.
 
Odgledao sam Argajl, film o špijunskom udruženju, u kome između ostalih glumi i Dua Lipa. Nisam nešto impresioniran, osim što je lud i konfuzan, previše je sve nadrealno, kao nekakva parodija a ne ozbiljan poduhvat. Ima poneka fora koja nasmeje. Mačak Alfi je kul.
 
Jel gledao neko Leave The World Behind? Ja odgledao sad, čisto iz znatiželje jer sam čitao neke stvari u vezi filma, i baš mi je čudan, ostao mi je gorak ukus posle filma, a u isto vreme mi je i dobar. Ne znam, mislim da ću razmišljati o ovome neko vreme lol
 
Maločas gledao na FEST-u!
Ljudi moji, ne mogu da se oporavim! 🥹
Toliko je teško, ali neopisovo dobar film.
Toliku jalinu nosi, da ne možeš da se opasuljiš..
Bio je u nominaciji za Oskara, bio je na jakim festivalima. U Veneciji su ovacije kažu trajale 13 min! 🥹 Ne čudi me iskreno, 3 puta sam se rasplakao u toku filma.. Knedla u grlu, ali kakva nada, kakva borba!! ✊💪🥹

https://www.imdb.com/title/tt14225838/

 
Anatomija pada - 10.03. na RTS 1, neposredno pred dodelu Oskara
Zona interesa - 11.03. 21:30 na RTS 2 (proverite termine)

Filmovi su nominovani za po pet Oskara i definitivno ih preporučujem, a igrom slučaja glavna glumica a u oba filma je Nemica Sandra Hüller (ima nominaciju za najbolju žensku ulogu za Anatomiju pada).
 
Back
Top