Filmovi

Upravo odgledah Truth or dare, limunadica horor (što je meni super) ali odlična radnja, mistična. Sinoć sam gledao Run po uzoru na priču Gipsy Rose, o njoj mi iskače svuda, gledao sam i seriju i dokumentarce, kačio sam to već. Film je okej ali nisam oduševljen, pogotovo jer je film navodno rađen po njenoj priči, a u filmu je ima u tragovima. Pošto ne radim sutra planiram još neki film. Uhvati me uvek manija oko praznika.. Plašim se da krenem seriju jer mi idu ispiti.
 
Pogledao sam Openhajmera. Vrlo cenim Nolanove filmove. Generalno, ne gledam puno filmova, posebno novih, više sam tip za serije. Zato kad nađem neki odličan film, volim da ga pogledam više puta.

Openhajmer je možda najbolji film ikada koji sam pogledao.

Ne želim više u životu da ga opet pogledam.
 
U poslednje vreme moja majka i ja gledamo mnogo starih filmova Čarlija Čaplina.
Veoma su smešni. Najviše mi se dopalo (trenutno) film Lijek (The Cure). On je najsmešniji. :)
 
Je li gledao neko Saltburn?

Malo je mixed bag, ali mi se više svideo nego što nije 🤷🏼 Nekako je mešavina Parazita i Talentovanog gospodina Riplija. Najlepša stvar u vezi sa filmom je to što je vizuelno raskošan. Gluma je dobra, kao i muzika (oduševio sam se kad sam čuo Ladytron - Destroy Everything You Touch). Takođe mi se svidela paralela o pauku koji plete mrežu i moljcu kojeg privlači svetlost, kao i to što su likovi na Oliverovoj rođendanskoj proslavi bili obučeni kao likovi iz Šekspirovog Sna letnje noći, pa se na osnovu toga mogao naslutiti kraj, ukoliko ste čitali ili ste upoznati. Volim i kako je lik Feliksa nosio anđeoska krila, odmah sam predvideo njegovu sudbinu, ali neću da spojlujem nikom. Ja sam doživeo film kao savremenu vampirsku priču.

Rozemund Pajk se izdvojila duhovitošću i dodeljene su joj najduhovitije rečenice. Džejkob Elordi je takođe dosta napredovao kao glumac i moram da priznam da sam se legit zaljubio u njega u filmu na ta dva sata 😂 Generalno me ne privlače poznate ličnosti, jer od njih dobijam “the ick” (ko razume, razume), ali je nekako dreamy 😍

Sa druge strane, malo je površan i prazan film. Ne mislim da film mora da bude tematski slojevit ili pretenciozan kako bi bio dobar, ali imajući u vidu radnju, mislim da je propuštena prilika da se da neki socijalno angažovani komentar. Ipak, kao neki seksi triler/ mračna komedija, držao mi je pažnju i prijao mi je. Najmanje mi se svideo kraj i generalno mi se ne dopada kada se publici sve sažvaće i servira na tacni, kao da nije zaplet nije svima bio jasan. Takođe, kad se malo uđe u motivacije likova i posledice toga što glavni lik uradi, zaista ništa nema smisla i smeta mi kada je za zaplet neophodno da svi likovi u filmu budu mentalci. Razumem da poenta ovog filma nije realizam nego je više kao bajka, ali mi deluje kao izgovor za lenjost.
 
Zvuči zanimljivo, imam ga na listi. Verujem da će uskoro doći na red.

Mene je oduševio novi Koreeda sa Monster. Divno ispričana priča, baš sam prijatno iznenađen i cela stvar me podseća na njegove ranije filmove koje mnogo volim. Prethodna dva njegova su mi ne baš omiljeni naslovi.

Konačno sam završio i sa tzv. Oslo trilogijom J. Triera i ne pamtim kada mi se desilo da mi se sva tri naslova ozbiljno dopadnu. Prednost ipak dajem The Worst Person in the World (2021), zatim Reprise (2006) i Oslo, August 31st (2011). Sva tri filma su odlična i mogu da se gledaju i zasebno.

Izdvojio bih i Anatomy of a Fall, koji mi je na momente bio zahtevan, ali def. vredi i Petzoldov Afire.
 
Više je Netalentovani gospodin Ripli.
Fenel još jednom pokazala da nema apsolutno ništa da kaže osim što silno želi da te impresionira.
Očajna montaža, scenario na nivou polaznika dvonedeljnog kursa kreativnog pisanja.
Usiljena kvazišokantnost (baš kako neko ko nije kvir zamišlja šokantne gejeve). Sestro, nisi ni blizu.
Da citiram Rozamund iz filma „She'd do anything for attention”.

Za zaljubljenog Regulusa poklončić:

jacob2.jpg
 
Last edited:
Zvuči zanimljivo, imam ga na listi. Verujem da će uskoro doći na red.

Mene je oduševio novi Koreeda sa Monster. Divno ispričana priča, baš sam prijatno iznenađen i cela stvar me podseća na njegove ranije filmove koje mnogo volim. Prethodna dva njegova su mi ne baš omiljeni naslovi.

Konačno sam završio i sa tzv. Oslo trilogijom J. Triera i ne pamtim kada mi se desilo da mi se sva tri naslova ozbiljno dopadnu. Prednost ipak dajem The Worst Person in the World (2021), zatim Reprise (2006) i Oslo, August 31st (2011). Sva tri filma su odlična i mogu da se gledaju i zasebno.

Izdvojio bih i Anatomy of a Fall, koji mi je na momente bio zahtevan, ali def. vredi i Petzoldov Afire.
Monster je divan ❤️ .
Trije i Pecold odlični.

Izvinjenje zbog dva uzastopna posta.
 
Last edited:
On je stvarno vrlo talentovan i dobro izabran za ovu ulogu, samo je film loš i glumci tonski neusaglašeni, ali to je do rediteljke.
Naravno, Džejkob je i veoma lep, pa mi je razumljiv uticaj koji ima na gledaoce.

Opet, možda je i do mene. Čini mi se da su preovlađujući pozitivni komentari o filmu. Svakako, ne žalim što sam ga pogledao, iako me je na momente malko iznervirao.
 
Last edited:
Ovo može da posluži kao neka vrsta preporuke za filmofile.
Elem, izašle su nominacije za godišnje filmske nagrade ICS (International Cinephile Society). Radi se zapravo o meni vazda najboljim nominacijama u toku sezone filmskih nagrada. I ove godine neke kategorije izgledaju kao da su mene pitali. Recimo, u kategoriji za najbolji originalni scenario, ako bi se preskočio May December, dobili bismo najfantastičniju grupu nominovanih:
ORIGINALNI SCENARIO
• Afire – Christian Petzold
• Anatomy of a Fall – Justine Triet, Arthur Harari
• Close Your Eyes – Victor Erice, Michel Gaztambide
• Do Not Expect Too Much from the End of the World – Radu Jude
• May December – Samy Burch, Alex Mechanik
• Monster – Yuji Sakamoto
• Tótem – Lila Avilés

Onda imamo nominaciju za Katalinu Savedru u donekle sličnoj ulozi koju je i ranije igrala kod istog reditelja, ali koja je svejedno magična u Rotting in the Sun (preporuka i za zabavni i originalni film, koji ipak negde razumljivo nije uspeo da uđe u grupu nominovanih za najbolji film, iako bih ja i tu stavio). Plus i dvostruka nominacija za Anu Torent:
SPOREDNA ULOGA
• Claire Foy – All of Us Strangers
• Julianne Moore – May December
• Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers
• Catalina Saavedra – Rotting in the Sun
• Ana Torrent – Close Your Eyes
• Ana Torrent – Foremost by Night

Zatim, u ovoj kategoriji sve maestralne role (dugo očekivani All of Us Strangers još nisam imao prilike da pogledam):
SPOREDNI GLUMAC
• Jamie Bell – All of Us Strangers
• José Coronado – Close Your Eyes
• Mateo Garcia – Tótem
• Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall
• Charles Melton – May December
• Ben Whishaw – Passages
Divni i dirljivi Mateo u divnom i dirljivom Totemu.

Evo i liste nominovanih za najbolji film godine:
FILM
• All of Us Strangers
• Anatomy of a Fall
• The Boy and the Heron
• Close Your Eyes
• The Delinquents
• Do Not Expect Too Much from the End of the World
• Fallen Leaves
• Foremost by Night
• Here
• The Human Surge 3
• Inside the Yellow Cocoon Shell
• Killers of the Flower Moon
• La Chimera
• May December
• Our Body
• Poor Things
• Samsara
• Society of the Snow
• Tótem
• The Zone of Interest

Ostale nominacije, ako nekoga zanima:
https://icsfilm.org/our-yearly-awards/2024-ics-award-nominees/





 
Zanimljiva lista, a nešto već imam obeleženo. Lanthimosa ne mogu da dočekam. The Zone of Interest me isto jako zanima, a pre neki dan sam pročitao tekst gde mu autor predviđa Oskar nominaciju za najboljeg reditelja.
 
Da, da...rekao bih da Glejzer ulazi u 5.
Nolan i Skorseze su sigurni, i pretpostavljam Jorgos, a onda će se lomiti između Pejna, Glejzera i Gervig. Naravno, bilo bi sjajno da Trije iznenadi (mislim da nije potpuno nemoguće).

Već kraj januara, a još nisam video Glejzera i Hejga. 😥
 
Navijam za duplu nominaciju za Sandru Hiler, za Gretu Li, Hejga i Trije, Endrjua Skota i Jakušoa, Rafala i najviše za malog Mila.
Za sve će biti teško.

Edit:
Rafalo uspeo, Milo izvisio.

Glejzer dobio nominaciju za scenario. Odličan znak.
Amerika Ferera izbacila Kruzovu. Ništa od duple nominacije za Sandru.
Selin Song zasluženo za scenario.
 
Last edited:
Trije ipak dobila nominaciju za režiju. (y) I Glejzer očekivano. Izvisila Gervigova.
Margo Robi nije uspela. Ni Greta Li. Ovo za šta su Beningovoj dali nominaciju je smejurija.

Totem :( Jedini (uz Vendersa) od ovih petnaest koji je na mojoj listi najboljih prošle godine. Baš umeju da promaše. Ovaj španski novinski članak od filma baš loš.
Islandski Godland mi je 2022. upao na listu dvadeset najboljih. Šteta i za njega.
 
Je l' Greta opelješena ili...? Nisam još uvek pogledao film pa ne znam šta da mislim, ali su imali baš nenormalno agresivnu kampanju za moj ukus, čak i ako se u obzir uzme cela Barbie istorija i to koliko je prepoznatljiva bukvalno svima na svetu.
 
Ne znam šta da ti kažem. Film je bolji od pojedinih nominovanih u glavnoj kategoriji, ali najjača strana filma je njegov feministički aspekt, a na tom polju (feminizma i ismevanja patrijarhata) ga Lantimos ubedljivo pobeđuje.
Uglavnom, Margo je dobila svoju nominaciju kao producentkinja, Greta i muž su dobili za scenario, a lično ne mislim da je skandal što je nema među nominovanim rediteljima - samo je malo iznenađenje. Tu Trije nije bila među favoritima prognostičara i ona je verovatno izbacila Gervigovu, a to mi se sviđa, jer je Anatomija pada prosto bolji film od Barbie. I Pejn je tu iznenađujuće ispao (ni sa tim nemam problem, jer mi se The Holdovers nije mnogo dopao).
 
The Holdovers mi je drag film, baš sam uživao. Vidim da je i Giamatti nominovan za glavnu.

Za Anatomiju se slažem, iako mi je na momente bio malčice naporan. Glavna glumica je sjajna i opravdano je i ona nominovana. A i volim kada evropski filmovi pokvare planove i zamrse konce :giggle:
 
Previše nominacija za Barbi ako mene pitate 💀

Toliko su pokušavali da ubede ljude da je feminističko remekdelo, ali način na koji su se dotakli teme feminizma je bio blago rečeno bizaran i površan. Mnogi filmovi kojima feminizam nije ni u glavnom fokusu su na mnogo bolji način obradili tu temu, poput Osmog putnika, Boje purpura, Sve o mojoj majci, itd.

Ne čudi me da ima ocenu 6, publiku ne možeš da prevariš.
 
Barbi je previse konfuzan film, nista nije rasporedjeno, ne zna se sta je sta.
 
Davno sam gledao, ali čini mi se da je Gretin (jako dobar) rediteljski prvenac Ladybird isto bio viđen kao film sa jakom feminističkom porukom, barem u nekim recenzijama na koje sam ja nailazio. Doduše, danas to može svakojako da se tumači i prilično je proizvoljno, ali sećam se da se afirmativno govorilo u tom pravcu. Za Little Women nisam siguran, mada je i tu bilo raznolikih tumačenja, od toga kako je to pravi queer i feministički film (lol), do onih koji su sve bazirali na poređenju sa prethodnim verzijama. Koliko znam, ona čak i nije bila u planu za Barbie, već je naknadno uskočila i, ukoliko se ne varam, pričala je kako je prethodni scenario valjda bio ''problematičan'' i ne u skladu sa njenim viđenjem Barbie.
 
Back
Top