Filmovi

Ako ste u Beogradu, toplo vam preporučujem da pogledate film The Devils/ Demoni iz 1971. koji će se prikazivati u Jugoslovenskoj kinoteci u Kosovkoj ulici u četvrtak u 20h. Ja ću sigurno ići pošto mi je jedan od omiljenih filmova, pa ako neko bude došao, može slobodno da mi se javi (na profilnoj slici sam ja, tako da ćete lako da me prepoznate 😁).

Moji neki utisci i filmu i zašto ga preporučujem (bez spojlera):

IMG_2383.jpeg


The Devils je ubedljivo najbolji film britanskog režisera Kena Rasela i važi za jedan od najkvalitetnijih filmova za koji ljudi nisu čuli. To je prvenstveno zbog toga što je decenijama bio zabranjen u gotovo svim državama zbog tematike i vrlo kontroverznih scena koje prikazuju katoličku crkvu u najgorem svetlu (scene paljenja Biblije, masovne lezbejske orgije časnih sestara, smrti na lomači, pravih leševa, itd). Međutim, bitno je napomenuti da film nije šokantan da bi privukao pažnju, već da bi glasno osudio zločine koje je katolička crkva počinila u protestantskom gradu u kojem je smeštena radnja filma, a za koje niko nije ispaštao.

Film je istorijska drama o istinitom događaju koji se desio u francuskom gradiću Ludonu u 16. veku i prati protestantskog sveštenika Urbana Grandijea koji provodi dane u iskušavanju raznih žena koje su zaljubljene u njega i žele da spavaju sa njim. On je sa jedne strane tašt, poročan i hedonista, ali je takođe veoma pravičan, šarmantan, sposoban da se pokaje i da bude podrška ljudima iz grada, koji samo što se ne sruši kako pod pritiskom okupatora (katoličke crkve koja želi da istrebi protestante), tako i od pandemije kuge koja takođe pustoši grad. Fizički deformisana i seksualno frustrirana časna sestra žana razvije bolesnu opsesiju prema Grandijeu, ali kada on odbije njeno udvaranje, ona ga optuži za veštičarenje i pakt sa Đavolom. Katolička crkva na čelu sa kardinalom Rišeljeom momentalno vidi ovu situaciju kao idealnu priliku da uguši bilo kakvu nezavisnost protestanata i njihovog moralnog vođe Grandijea, nakon čega usledi veoma kontroverzan treći čin filma, ali ne želim ništa da spojlujem 💀

Čak i da niste ljubitelj istorijskih drama, film potpuno nadilazi istorijske okrive i obrađuje niz filozofskih i moralnih pitanja i zadire u srž društva. Neke od glavnih tema su seksualna represija, verski fanaticizam i masovna histerija. Pored toga, vizuelno je jedan od najlepših i estetski najambicioznijih filmova koje sam gledao, pa ko voli film kao umetničku formu definitivno treba da pogleda 😍

I za kraj, oooogromna pohvala za dva glavna glumca - Olivera Rida u ulozi sveštenika Grandijea i Vanesu Redgrejv u ulozi deformisane časne sestre. Izvanredni su u ovim ulogama!
 
Last edited:
Biće ovo izgleda sasvim ok film. Ali Husa - pljunuti Džej... :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:

 
Hudin salon

Godina: 2021
Država: Palestina
Žanr: triler

Opis: Huda's Salon je palestinski triler film koji je svoju premijeru imao na filmskom festivalu u Torontu. Dobio je nagradu filmskih kritičara za najbolji arapski film godine i bio nominovan za najbolji film na festivalima u Nešvilu, Torontu i Valjadolidu.

Reem je sveže udata majka male devojčice i ima vrlo ljubomornog muža. Jednoga dana posećuje frizerski salon u Vitlejemu gde je vlasnica na prevaru drogira i dovodi u kompromitujuću i sramotnu situaciju. Fotografišu je golu u krevetu sa drugim muškarcem. Ucenjuju je da mora raditi za neprijatelje svog naroda...
 

Jakoo sam srećan i uzbudjen zbog ovoga. Veliki sam fan serijala, pročitao sam i knjige kao i ovu novu od koje i prave film i jedva čekam.
Sledeće nedelje premijera. 🤩

Cimer i ja idemo da gledamo u 4D. Hajp!
 
Sledeće nedelje premijera. 🤩

Cimer i ja idemo da gledamo u 4D. Hajp!
I ja sam ishajpovan 😭 ali verovatno ću tek nedelju dana posle ići da gledam.

Bila je svetska premijera u Berlin, recenzije do sad su odlične. 🥹
 
Odgledao tri filma posle dužeg vremena pa da podelim utiske.
Nowhere - dobar film ali pomalo je bio dosadnjikav i nerealan na momente pa mi je to mali minus ali svakako preporuka. 7/10
Fall - odličan napeti triler, srce će vam stati u nekoliko navrata. 8/10
Influencer - Fantastična priča, misterija, jasna poruka koliko društvene mreže mogu štetiti nama. Mali minus je što se nije sve na kraju razjasnilo, mada je fora što ostaje nerazjašnjeno. 8,5/10
 

Mean Girls remake, ali kao mjuzikl. Ne znam ko je pomislio da je ovo dobro ideja 😭
Video sam i pritom nije jedini film koji tako ''ponovo oživljavaju''/''daju drugu dimenziju'', ili koja im je već namera. I Spilbergov The Color Purple isto dobija mjuzikl verziju i stvarno mi nije jasno čija je to ideja, film je divan. A naročito ne treba govoriti o rimejkovima skorijih evropskih naslova, a primeri su mnogobrojni. Poslednji u nizu je A Man Called Otto (švedska orginalna verzija je dobila Oskar nominaciju za najbolji strani film).
 
I Spilbergov The Color Purple isto dobija mjuzikl verziju i stvarno mi nije jasno čija je to ideja, film je divan.
Ne, ne i ne! Kako uopće od jednog takvom filma mogu napraviti mjuzikl? I knjiga i film su savršeni i ne mogu zamisliti da će ono što je srž i romana i filma (mislim na govor glavne junakinje) moći biti otpjevano, a da ne izgubi na značenju.
 
Ne znam zaista, zgrožen sam, a posebno zato što vidim da je Spilberg i ovde producent, uz neizostavnu smaračicu Opru.
 
Zivimo u eri rimejkova, cak je kriza dosla i kod scenarista...
Čak i da razumem kad prave rimejk nekog baš starijeg filma, ali ovaj film je izašao pre manje od 20 godina.

Ja sve vreme priželjkujem nastavak sa originalnim cast-om, a umesto toga dobili smo smo remake mjuzikl 💀
 
Odgledao sam Čuvare formule, odličan film, baš mi se dopao, dobra gluma, emotivan, pa ko nije pogledao, za preporuku je. Prethodno sam pročitao roman "Slučaj Vinča" Gorana Milašinovića po kome je rađen film i lepo je preneta priča na filmsko platno, malo isprepletenim redosledom u odnosu na roman, tako da je baš sve fino dočarano. Naravno u romanu ima nešto više detalja, ali većina stvari i ono najbitnije je i u filmu.
 
Juče sam pogledao film "Lost country". Film reditelja Vladimira Perišića prikazuje Srbiju 1996. godine, tokom studentskih demonstracija protiv Miloševićevog režima, a kroz odnos majke angažovane politički pri vlasti i sina koga društvo odbacuje zbog majke, iako on sam nije pristalica socijalista.

„Lost Country“ premijerno je prikazan na ovogodišnjem filmskom festivalu u Kanu na kome je debitant Jovan Ginić, koji glumi Stefana, sina Marklene (Jasna Đuričić), dobio nagradu „Otkrovenje“ za najboljeg mladog glumca. Na Sarajevo Film Festivalu Ginić je osvojio nagradu „Srce Sarajeva“ za najboljeg glumca.

Nije loše pogledati, taman sad pred izbore.​

 
Nažalost, Bjelogrliću i Perišiću u trci za srpskog kandidata za Oskara nije pomoglo to što su im filmovi nagrađivani i hvaljeni i kod nas i u inostranstvu. Njima se desio FT1P momenat, a Milinković nije propustio priliku da se izblamira i potpisom uvuče u SNS dupeta, otud i karta za Holivud. Blam.
 
Kad govorimo o ta dva filma, Čuvari formule su mi dosta bolji od Lost country. Složenija i teža priča Bjelogrlićevog ostvarenja, iako i ovaj drugi ima težinu, naročito kraj filma, mada sama radnja je nekako jednostavna uz pokoju metaforu koja nije uočljiva na prvi pogled.
 
Ukoliko nekoga zanima - malo su osvežili ponudu na RTS Planeta bioskopu + objaviće i seriju Poziv 29.12.
 
Juče sam mom dragom pustio Ko to tamo peva, ima na YT sa engleskim titlom, i baš mu se dopao film. Ja ga dugo nisam gledao pa je i meni bilo zabavno.

Posle smo pogledali Eyes Wide Shut sa Tomom Kruzom i Nikol Kidman. Znao sam za film ali ga nikad nisam gledao. Nikol je zaista pretalentovana glumica. Tom mi je bio omiljeni glumac kao klincu a sad mi je samo krindž 😭 pre par nedelja sam video kako Shayne iz Smosha imitira Toma i potpuno mi je lik uništen kao glumac haha
 
Back
Top