Filmovi

Je li gledao neko Lilya 4-ever? Ponovo sam ga gledao nakon par godina i opet me je razorio i sahranio 😭

View attachment 10137
View attachment 10138

Osim što je priča odlična, mnogo mi se dopada kako je prikazana turobna sovjetska beda 90-ih sa beskonačnim blokovima zgrada, sivilom, sveprisutnom izmaglicom, blatom i naravno gomilom Adidas trenerki 😂 Muzika u filmu je 10/10 i gluma mlade Oksane Akinšine je odlična, naročito imajući u vidu da joj je ovo bila prva uloga i da je imala 14 godina kada su krenuli sa snimanjem.

Jedan je od najbeznadežnijih filmova koje sam gledao, ali bih svakako preporučio zbog umetničkog kvaliteta i priče.

Nisam gledao, ali odavno čuči na nekoj mojoj IMDB listi. Vidim da ga nema na striming platformama, a kako je rarbg otišao u zaborav, više i ne znam gde bih tražio takve filmove. Pokušaću da ga pronađem na netu.

Većina ruskih filmova mi je užasno deprimirajuća, čak i kada su gluma i priča ok. Ako bih morao da izaberem neki skoriji ruski film koji bih okarakterisao kao beznadežan, onda bi to definitivno bio Loveless (2017, Andrey Zvyagintsev). Priča je sama po sebi užasna, a film težak. Vredi ga pogledati, iako nisam siguran da ću ikada poželeti da ga ponovo pustim. Lik ima par dobrih naslova, a definitivno bih preporučio The Return (2003).

Edit: Dodao bih i Capernaum (2018), jedan od retkih filmova koji me je ostavio u potpunom šoku. Definitivno preporučujem.
 
Last edited:
Nisam gledao, ali odavno čuči na nekoj mojoj IMDB listi. Vidim da ga nema na striming platformama, a kako je rarbg otišao u zaborav, više i ne znam gde bih tražio takve filmove. Pokušaću da ga pronađem na netu.

Većina ruskih filmova mi je užasno deprimirajuća, čak i kada su gluma i priča ok. Ako bih morao da izaberem neki skoriji ruski film koji bih okarakterisao kao beznadežan, onda bi to definitivno bio Loveless (2017, Andrey Zvyagintsev). Priča je sama po sebi užasna, a film težak. Vredi ga pogledati, iako nisam siguran da ću ikada poželeti da ga ponovo pustim. Lik ima par dobrih naslova, a definitivno bih preporučio The Return (2003).

Edit: Dodao bih i Capernaum (2018), jedan od retkih filmova koji me je ostavio u potpunom šoku. Definitivno preporučujem.
Film je švedski, ali su na njemu radili Rusi i Ukrajinci.

Ono što je po mom mišljenju beznadežno je izbor filmova na striming platformama. Doslovno ne pamtim kada sam poslednji put gledao neki film na Netfliksu, jer je izbor tragičan. HBO/ Max je nešto bolji u tom pogledu, ali je i dalje vrlo oskudan…Ko želi da pogleda malo više artsy filmove (naročito ako nisu na engleskom) sa nekom sadržinom, ne može da se osloni na komercijalne platforme, jbg.

Možeš da ga nađeš na brojnim stranicama poput HDToday ili da skineš aplikaciju Streamio koja sama pronalazi bezbedne torente.
 
I meni djeluje zanimljivo ovaj film, moram ga iskopati negdje. Volim teške filmove, posebno kad pripadaju europskoj kinematografiji koja mi i inače najviše leži.

Inače, slažem se za ruski Loveless. Odličan film, ali što kaže dodo, potpuno beznadežan. Hladan, tup, tmuran, siv... Teška i tužna priča, ali od tog silnog zaraznog nihilizma u likovima, na kraju filma nisam osjetio ni tugu ni ništa drugo. Kao da sam postao jedan od ono dvoje roditelja, bukvalno.
 
Film je švedski, ali su na njemu radili Rusi i Ukrajinci.

Ono što je po mom mišljenju beznadežno je izbor filmova na striming platformama. Doslovno ne pamtim kada sam poslednji put gledao neki film na Netfliksu, jer je izbor tragičan. HBO/ Max je nešto bolji u tom pogledu, ali je i dalje vrlo oskudan…Ko želi da pogleda malo više artsy filmove (naročito ako nisu na engleskom) sa nekom sadržinom, ne može da se osloni na komercijalne platforme, jbg.

Možeš da ga nađeš na brojnim stranicama poput HDToday ili da skineš aplikaciju Streamio koja sama pronalazi bezbedne torente.

Evo i ovde da ponovo preporučim naš sajt mojoff.net sa gomilom festivalskih filmova. Pretplate su pristupačne, za sve postoje titlovi (kome treba), a jedina zamerka je sporija dopuna naslova. Zatim mubi.com gde ima zanimljivih artsy i retko dostupnih naslova. Samo nemoj da se prevariš, jer negde umesto play stoji trailer, pošto posle određenog vremena film izbace iz ponude. Tako sam ja letos dao devet dolara za film koji nigde drugde nisam uspeo da pronađem, a koji su oni u međuvremenu povukli, a ostavili trejler lol. Znam i za kinokauch.com, ali nemam iskustva sa tom platformom.

Za ostalo se snalazim kako znam, HBO/Netflix ponekad, a sve ređe uspem da izbunarim nešto pristojno preko torenta otkako je sa radom prestao rarbg. Tamo sam gotovo uvek pronalazio sve te festivalske i non-mainstream naslove.
 
Evo i ovde da ponovo preporučim naš sajt mojoff.net sa gomilom festivalskih filmova. Pretplate su pristupačne, za sve postoje titlovi (kome treba), a jedina zamerka je sporija dopuna naslova. Zatim mubi.com gde ima zanimljivih artsy i retko dostupnih naslova. Samo nemoj da se prevariš, jer negde umesto play stoji trailer, pošto posle određenog vremena film izbace iz ponude. Tako sam ja letos dao devet dolara za film koji nigde drugde nisam uspeo da pronađem, a koji su oni u međuvremenu povukli, a ostavili trejler lol. Znam i za kinokauch.com, ali nemam iskustva sa tom platformom.

Za ostalo se snalazim kako znam, HBO/Netflix ponekad, a sve ređe uspem da izbunarim nešto pristojno preko torenta otkako je sa radom prestao rarbg. Tamo sam gotovo uvek pronalazio sve te festivalske i non-mainstream.
Uhhh, videh da taj sajt ima seriju Dekalog 😳 (verovatno najbolja serija koju sam gledao). Sad sam u iskušenju da se pretplatim 😂
 
Uhhh, videh da taj sajt ima seriju Dekalog 😳 (verovatno najbolja serija koju sam gledao). Sad sam u iskušenju da se pretplatim 😂
Najbolje da vidiš kako ti se čini ponuda filmova, pa uklopiš uz to. Stvarno nije skupa ta GOLD opcija koja sve otključava i planiram da je uskoro obnovim. Celog avgusta su imali onlajn festival i super naslovi su bili dostupni i bez pretplate.
 
Hvala dodo! Pretplatiću se verovatno. Ako sam mogao da plaćam disney mogu i ovo.

Disney i nema realno toliko dobrih opcija nakon što odgledaš sve što te zanima.
 
Najbolje da vidiš kako ti se čini ponuda filmova, pa uklopiš uz to. Stvarno nije skupa ta GOLD opcija koja sve otključava i planiram da je uskoro obnovim. Celog avgusta su imali onlajn festival i super naslovi su bili dostupni i bez pretplate.
Razmotriću sve opcije, ali hvala na preporuci! Nisam ni znao da postoje ovakve stranice 😁

Vidim da ima dosta festivalskih filmova, što mi se dopada, ali sa druge strane, velika većina je novija. Ja iskreno najviše volim kako vizuelno izgledaju evropski filmovi 70-ih i 90-ih. Nekako sam iracionalno skeptičan prema novijim filmovima, em jer mi se ne dopada toliko produkcija/ kako su snimani, em što mi je nepoznanica jesu li trenutni ili su ,,oprobani” u smislu da su i dalje relevantni posle puno godina.
 
Hvala dodo! Pretplatiću se verovatno. Ako sam mogao da plaćam disney mogu i ovo.

Disney i nema realno toliko dobrih opcija nakon što odgledaš sve što te zanima.
Ako misliš na mojoff - definitivno vredi, iako sam ja dosta toga pogledao i pre nego što sam čuo za sajt. Ispada da ih reklamiram besramno lol, ali ko voli te non-mainstream filmove, sigurno će naći nešto za sebe.
 
Odgledao sam Duhove u Veneciji (eng. A Haunting in Venice), triler zasnovan na knjizi Agate Kristi „Zabava u Noći veštica” (Uoči Svih svetih) režisera Keneta Brane koji ujedno tumači glavni lik Herkula Poaro. Kao stanovnik Venecije, sticajem okolnosti biva uvučen u krug mračnih seansi na Noć veštica u jednoj urušenoj i ukletoj palati, sa akterima koji imaju sumnjiv život i koji bi mogli biti umešani u ono što se zbiva u kući, odnosno ubistvima. Nije loš, vredi pogledati, traje nešto kraće od dva sata.​

 
Odgledao sam Duhove u Veneciji (eng. A Haunting in Venice), triler zasnovan na knjizi Agate Kristi „Zabava u Noći veštica” (Uoči Svih svetih) režisera Keneta Brane koji ujedno tumači glavni lik Herkula Poaro. Kao stanovnik Venecije, sticajem okolnosti biva uvučen u krug mračnih seansi na Noć veštica u jednoj urušenoj i ukletoj palati, sa akterima koji imaju sumnjiv život i koji bi mogli biti umešani u ono što se zbiva u kući, odnosno ubistvima. Nije loš, vredi pogledati, traje nešto kraće od dva sata.​

Vredi gledati u bioskopu? Planirao sam da odem da pogledam.
 
Pa vredi, ja ga juče gledao u Cineplexxu, sala je bila prilično popunjena, kako znaju da budu praznjikave, valjda ljudi vole intrigantno i misteriozno. Nije puno strašan, ali ima nekih jezivih scena.
 
Među glavnim junacima nema, jedino ima poneko crnče među decom na zabavi za Noć veštica.
 
Odgledao sam Duhove u Veneciji (eng. A Haunting in Venice), triler zasnovan na knjizi Agate Kristi „Zabava u Noći veštica” (Uoči Svih svetih) režisera Keneta Brane koji ujedno tumači glavni lik Herkula Poaro. Kao stanovnik Venecije, sticajem okolnosti biva uvučen u krug mračnih seansi na Noć veštica u jednoj urušenoj i ukletoj palati, sa akterima koji imaju sumnjiv život i koji bi mogli biti umešani u ono što se zbiva u kući, odnosno ubistvima. Nije loš, vredi pogledati, traje nešto kraće od dva sata.​

Gledao sam i ja, inače sam veliki fan Agate Kristi kao i Herkula Poaroa kao lika, mislim da sam staru seriju sa Davidom Suchetom pogledao celu. Ovaj film mi je bio okej, svidelo mi se to što ovu priču nisam znao od ranije, za razliku od Ubistva u Orijent Ekspresu I Smrti na Nilu, verujem da će uraditi još koji film pa se isto tako nadam da će opet odabrati neku manje poznatu priču.
 
Gledajući letterboxd profil, shvatio sam da sam ovog leta pogledao samo 10 filmova (par repriza ne računam) i to pod hitno mora da se menja. :eek:

Sada koristim priliku da preporučim par naslova:
Joyland (2022)
R.M.N. (2022)
Jeanne du Barry (2023)
Tchaikovsky’s Wife (2022)
Scarred Hearts (2016)

Od repriziranih izdvojio bih:
Farewell My Concubine (1993)
Sieranevada (2016)
There Is No Evil (2020)
The Young Poisoner's Handbook (1995)
Central Station (1998)
 
Ja ni ne smem da pogledam listu. Imam mnogo na watch listi i potrudicu se da ih u skorije vreme sve pogledam.
 
Odgledao Što se bore misli moje. Samo okej film, prosto ne vjerujem da su Heroji Halijarda a pogotovo Čuvari formule lošiji filmovi od ovog pa da je zato izabran za srpskog kandidata za Oskara.

Od ovih koje sam do sad pogledao:

1. Oluja
2. ŠSBMM
 
Back
Top