hr Hrvatska 2023: Let 3 - Mama ŠČ!

Srpski televoting dao Hrvatskoj 10.
Slovenski televoting dao Hrvatskoj 12.

Polufinale (televoting)

Dobili:
12 Srbija
10 Njemačka - ovo najveće iznenađenje
7 Latvija
6 Finska
5 Italija
5 Izrael
5 Irska
5 Švicarska
4 Norveška
4 Češka
3 Rest of World - ovdje očekivao više
3 Moldavija - pogotovo ovdje
2 Nizozemska
 
Uopšte ne želim da ubijam entuzijazam i hajp ali potpuno nezasluženo ispred nas! Izvinite susedi, ništa lično
 
Pa iskreno sam očekivao i više poena publike, baš kažem tati, evo 200+.
Na kraju sa lijeve strane tabele, profitovali kao i HCN onomad što su oni iznad nas po žiriju dobili mnogo manje od nas kod publike
 
Izgleda oni pokupili vecinu ex yu dijaspore po Evropi.

Ocekivano visoko kod ukrajinske publike, a nije mi jasno otkud ovoliko poena od publike u Srbiji.
 
Voli naš narod ovo, video sam sinoć po reakcijama u kafiću.
 
Meni bilo jasno kao dan da ne dobijaju manje od 10 od naše publike, em komšije, em fora ceo koncept, razumemo sve nijanse satire u tekstu, Let 3 dobro poznat od ranije našoj publici, sve im je išlo na ruku.

I jest da ponavljam šta su drugi već pisali, ali šteta što nije zakoračilo u top 10, no svakako čestitke od srca :love:
 
Svaka vam čast!! Koliko Let3 bendu, toliko i celoj 🇭🇷 na energiji koja je iznela ovo sve!! 🙌 Posebna priča zaista... ❤️
 
Jeste da je baš malo nedostajalo za top 10, ali ovo je prilično respektabilan plasman. 7. mesto kod publike nije uopšte malo u ovakvoj konkurenciji, tako da je ovo veoma uspešna godina u globalu za susede. (y)
 
Bravo za super rezultat, nadam se da ce ovo uticati na vece interesovanje hrvatskih izvodjaca da se prijave na Doru!
 
Meni je pesma losa, ali su oni napravili show i zasluzili su levu stranu tabele
 
Cestitke susedi. Pesma ko pesma al nek ste vi nama na levoj strani.
 
Ja sam se sa ove teme odjavio kada je Let 3 izabran na Dori, jer jednostavno to nije bilo to za mene i nije mi se dopalo.
U polufinalu su mi bili slabiji, ali koliko sam cuo pevac je bio izuzetno bolestan, ali zato je juce oduvao, ima zaista mocan glas.
Ja sam svoju duznost obavio i kako sam obecao glasao sinoc za Hrvatsku 🤗
Iskreno i u vezi HR mi je ostao isti onaj zal kao i za SRB da nam slovenacki ni jednima ni drugima nisu dali ni boda. Da su bar HR sa necim nagradili mozda bi bili i u top 10.
U svakom slucaju sve čestitke i plasman je opet odlican iako je mogao biti jos bolji!
 
Jako mi je drago zbog Let3, bili su mi drugi favorit ove godine 🥰


(Da je bila neka druga godina što se srpske pesme tiče, glasala bih i za njih...)
 

Iz novina...

Možda ste razočarani, ali naš Let 3 ostvario je puno veći uspjeh nego se čini. Evo zašto

U danima uoči finala Eurosonga, po javnom se prostoru proširio nacionalni optimizam sličnom onom na velikim nogometnim prvenstvima.

O članovima benda Let3 objavljena je nepregledna količina glorificirajućih tekstova – fotografije iz mladosti, pregledi najvećih hitovi, snimka čuvenog gostovanja kod Ace Stankovića – stvarajući dojam kako bi riječki avangardisti svojom anti-ratnom provokacijom zbilja mogli osvojiti Eurosong.

U polufinalu natjecanja prošli su jako dobro; bili su prvi predstavnik čiji je nastup skupio više od milijun pregleda na YouTubeu; generalni su prije finala imali više video pregleda od najvećih favorita kladionica.

Tako da se u hrvatskom javnom prostoru zbilja počelo vjerovati u nemoguće, posebno nakon što je sinoć spisateljica J.K. Rowling ishvalila njihov elektrificirajući nastup. Na kraju, Let 3 ipak nije ušao u top 10 na svijetu, najviše radi izostanka glasova stručnih žirija iz ostalih zemalja.

Njihov anti-putinovski komad, u jednakoj mjeri pop pjesmica, anti-ratni punk, teatar apsurda i klasični nadrealizam, očito je bio previše za članove europskih žirija.

Drugo, glasovi žirija najčešće su rezultat prethodnih očekivanja, cehovske konsolidacije i ozbiljnog lobiranja, pa ih kladionice prilično precizno mogu procijeniti uoči finalnih nastupa. U tome zemlje poput Švedske često dobro prolaze, jer imaju vrlo jake i utjecajne glazbene industrije.

Let3 zato je rasturio po glasovima europske publike, što je lijepa i važna validacija njihovog nastupa i političke poruke, i na kraju ostvario solidno 13. mjesto. No, puno važnije od glasova, žirija i poretka: Hrvatska je na glazbeno pop natjecanje poslala predstavnike s porukom.

Na natjecanje na kojem se uglavnom ne smije govoriti ništa – doslovno, po pravilima Eurosonga ne smije biti eksplicitnih političkih poruka – mala Hrvatska poslala je riječke avangardiste koji su govorili sve.

Protiv tiranije i diktatora, bezumnog rata i političkih ulizica, protiv Putina i Lukašenka, protiv bahatluka, psihopata i nuklearnog armagedona. Hrvatska se tako, svojim odabirom izvođača, jedina 2023. godine odvažila a Eurosongu poslati predstavnike koji su, pred cijelom europskom publikom, nabili poludjelog ruskog diktatora na kolac.

I gotovo cijela zemlja – i golem dio europskih gledatelja – u tome ih je zdušno podržavala. A to je puno veći i važniji društveni trijumf, nego nam se sada možda čini.
https://d.linker.hr/link?wid=476&r=778&l=3595829&lclid=54edd1ede6b9424cb57f94b0bb7b7fac
 
Slagati se sa @Tetsujinom. Uopce mi nije bitno, kao pravom Hrvatu, to nesretno 13. mjesto. Kad smo prosli u finale, istina, doslovno kao da je nogomet u pitanje, a ne eurosong. Lijepo je bilo osjetiti i prisjetiti se kako je to kad je HR u finalu i to iscekivanje bodova, rezultata.. Sve to, sto duboko vjerujem, da ste vi iz Srbije zaboravili jer ste stalno u finale pa vam je dosadilo.

Također, Let3 je ostao vjeran sebi unatoc restrikcijama. Ocekivao sam Putinove glave ili da ce pokazivat guzice kad budu dobivali poene, ali srecom nisu dobivali poene.

Znaci Let3 uz bok Verki S. A za nagodinu, ocekujem neko zvucno povratnicko ime - Franka, Albina, Doris, Danijela. Čak ove zadnje 2 su mi najzvucnije, ak je 50 god od pobjede Abbe, onda njoh dve jer su prije 100 god nastupale
 
Back
Top