Istorija nacionalnih izbora

Miloš

Starešina foruma
Staff member
Administrator
OGAE član
Joined
30 Jan 2022
Messages
8,333
Points
118
IstorijaNacionalnihIzbora.jpg
Takmičenje za Pesmu Evrovizije je međunarodno televizijsko muzičko takmičenje koje organizuje Evropska radiodifuzna unija (EBU) i uključuje učesnike koje biraju emiteri, članovi EBU-a, koji predstavljaju svoje zemlje iz cele Evrope i šire. Svaki emiter koji učestvuje ima rok do sredine marta da odabere pesmu i izvođača koji će je izvesti, a oni mogu biti odabrani putem nacionalnog izbora, koji se može sastojati od jednog ili više šoua, putem internog izbora ili bilo kog drugog načina za koji se odluče.

Ovde ćemo diskutovati o nacionalnim izborima od 1956. do 2021. godine. Od 52 zemlje učesnice, uključujući Jugoslaviju i Srbiju i Crnu Goru, 50 zemalja je u tom razdoblju organizovalo bar jedan nacionalni izbor. Jedine zemlje koje se nikad nisu odlučile za takav način izbora su Maroko i Monako.

Nacionalni izbori nisu ograničeni na univerzalni sistem glasanja, mnoge zemlje su zadržale poznati evrovizijski sistem prema kom se dodeljuju poeni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 poena, uz neka odstupanja kada je u konkurenciji manje od 10 pesama, neke se odlučuju za neki drugačiji način bodovanja, kao i proces izbora kroz više rundi. Takođe, neki emiteri biraju da se o svemu odlučuje kombinacijom glasova žirija i publike, dok u nekima predstavnika bira ili samo publika ili samo stručni žiri, koji je ponekad međunarodnog karaktera.
 
Diskutovali smo danas o DMGP, stvarno ima brdo pesama koje bih mogao da izdvojim kao Marko, ali od novijih definitivno Human iz 2020. I dalje ne mogu da verujem da je takva pesma progurana direktno od strane DR u takmičenje jer je komisija nije želela.
 
Nisam znao taj podatak.
Inače, tu pjesmu do relativno nedavno nisam baš volio, a onda mi je naišla na Spotifyju i baš mi se dopala
 
Možete početi da šaljete predloge za Slušamo NF u pp.

Šaljite sve čega se setite i što volite da slušate, bez obzira koja je dekada u pitanju, ali zaključno sa 2021. godinom (za sad).

O ostalim detaljima ćete biti obavešteni u danima pred nama.
 
Slabo pratim nacionalne izbore, sem ex-Yu prostora. Bilo bi lepo da neko organizuje The best of Dora - na onom starom forumu se krenulo sa tim, pa smo valjda samo prvu Doru odgledali i izglasali pobednika u okviru teme "Evrovizija u doba Korone". Ja sam, verovatno se neki forumaši sećaju, organizovao gledanje domaćih izbora, i potom i glasanje (mada to nije bila ideja, ali forumaši vole da glasaju :)) i na kraju smo dobili Top 30.

 
Nema nekog ograničenja koliko da šaljemo?
 
Eh, krivo mi je kada se setim koliko je divnih pesama koje nisu dobile priliku da odu na ESC kako bi ih čula i šira evrovizijska publika. Sreća pa su danas sva NF dostupna na strimu, a ranije je bilo teže tako intenzivno pratiti sve tokom sezone. Zapravo, taj deo mi je možda i slađi od same završne nedelje koja je onako uvek na granici ludila, mada mnogo zavisi i od izdanja.
 
Mislim da bi ovaj klip najviše odgovarao da se nađe u ovoj temi. Naime, na RTS planeti se pojavio snimak završnice glasanja na Jugoviziji 1987. Naravno da sam ja morao da to obradim na svoj način i napravim simulaciju. :giggle: Zaboravio sam na ovo, kad su mi ukinulu YT kanal - nisam ni stigao da ga okačim ovde, možda i bolje - nego da potom Miloša cimam da menja YT link. Hvala @Tinte -u i @Andrej -u što su mi pomogli da rastumačim imena i prezima tadašnjih članova regionalnih žirija. Neka imena nismo uspeli da protumačimo - radilo se o printskrinu sa YT - mislim da se Virgostar zove korisnik koji je kačio pesme sa Jugovizija - uz članke iz tadašnjih časopisa.

 
Fenomenalan klip, naprosto obožavam tvoj rad!:love:
 
Jedva čekam da mogu da vidim video, Boxy je legenda! 🤩
 
Bebi Dol 4. mesto, pa lepo se ona kotirala po Jugovizijama ako nije na samoj Evroviziji. Obožavam zadovoljnu facu Josipe Lisac što je završila na kraju ipak u top 10, neke "zvezde" danas bi to smatrale velikim neuspehom.
 
Mislim da bi ovaj klip najviše odgovarao da se nađe u ovoj temi. Naime, na RTS planeti se pojavio snimak završnice glasanja na Jugoviziji 1987. Naravno da sam ja morao da to obradim na svoj način i napravim simulaciju. :giggle: Zaboravio sam na ovo, kad su mi ukinulu YT kanal - nisam ni stigao da ga okačim ovde, možda i bolje - nego da potom Miloša cimam da menja YT link. Hvala @Tinte -u i @Andrej -u što su mi pomogli da rastumačim imena i prezima tadašnjih članova regionalnih žirija. Neka imena nismo uspeli da protumačimo - radilo se o printskrinu sa YT - mislim da se Virgostar zove korisnik koji je kačio pesme sa Jugovizija - uz članke iz tadašnjih časopisa.

I neki misle da će zemlja sa ovakvom ESC istorijom odustati zbog tamo neke televizije iz Prištine.
 
Suzana Mančić dobro poče,na kraju tek 11.Gdje Dunav ljubi nebo samo Slovenci prepoznali.

Zanimljivo da se Violeta Redžepagić takmičila sa 2 pjesme solo i u grupi Vivien sa Milicom Milisavljević Dugalić.
 
Last edited:
Jesi ti Andrej pisao da je Dražen Petrović (košarkaš) bio u vezi sa Sanjom Doležal, pa normalno dao Novim Fosilima 7 poena. Ali ono... Svaki centar je prvenstveno glasao za svoje... to je bilo bzvz malo.
Ali Bebica .. baš je dobro prošla...:love: Tu pesmu je inače komponovao Davor Tolja iz Denisa i Denisa, pa je Marina Perazić i zato obradila.
 
Back
Top