Istorija nacionalnih izbora

Na današnji dan prije 20 godina je održana Evropesma/Europjesma 2004:

1. mjesto


2. mjesto


3. mjesto

Joooj potpuno sam zaboravio na Peti element! Kovačka se baš ložila na celu priču i na kraju ništa, samo su odjednom nestali. Doduše, znam bar četiri njihove pesme što je opet više od, tipa, Mari Mari lol
 
Mari Mari pjesmu pisao Uroš Marković njen muž i sadašnji šef delegacije Srbije.
 
Joooj potpuno sam zaboravio na Peti element! Kovačka se baš ložila na celu priču i na kraju ništa, samo su odjednom nestali. Doduše, znam bar četiri njihove pesme što je opet više od, tipa, Mari Mari lol
Setih se sada da je Marko Vulinović iz Petog elementa nastupao sa/pevao prateće Jeleni Tomašević na Evroviziji 2008.
 
Pa on se i sam takmičio na Beoviziji 2008, pa su ga posle uzeli kao pratećeg za JT na Evroviziji.


Tako su i prethodne godine, 2007. isto od 3 učesnice tadašnje Beovizije + Selakov i Milošević oformili Beaty Queens za Molitvu. 🤗
 
Taj pokušaj sam potpuno zaboravio. Valjda je još neko od njih imao solo pesmu posle PE, ali ne sećam se ko.
 
Miki je nastupio sa Sevdah Baby 2009.A Marko je bio prateći vokal i Vukašinu Brajiću 2010.

Mada mi je na toj Beoviziji i Evropsmi najčudniji taj orkestat iza i prateći vokali.
 
Jao ovo tek sad vidim, pa to neka dodela nagrada ili šta, skoro bilo...Tajči, duša, nakon 34 godine i dalje draga. :love:

 
Evo upscale-ovanog nastupa u FULL HD Petog elementa sa Evropesme 2004.


Intro samo za @Bebi - jedna od mojih omiljenijih pesama Bebi Dol. 🤗
 
Čak 3 pjesme Bebi Dol sa Jugovizije su pjevali tada u razglednicama. Samo nisu Zatvori mama prozore.
 
Evo neke ankete iz 2005. godine:

KOLIKO SU SE U IZBORU ZA PESMU EVROVIZIJE ODRAZILI PROBLEMI U SRPSKO-CRNOGORSKIM ODNOSIMA?
Danas, 07.03.2005; Strana: 2​
PITANJE
ODGOVOR

Biljana Krstić
umetnica i član žirija Evropesma-Evropjesma

Ne znam da li je to pravi razlog, ali glavni razlog je bilo prošlogodišnje žiriranje beogradskog žirija na pesmi Evrovizije. Prošlogodišnji beogradski žiri nije dao nijedan poen crnogorskim predstavnicima.

Miodrag Vuković
fisoki funkcioner DPS

- Samo slepci ne vide da je politika postala sve i da se simuliranje stvarnosti obija kao zalutali brod o hridi. Odnosi Srbije i Crne Gore nisu bili nikad gori i teži, od privrede do sporta, medija i šou biznisa. Kad je reč o pesmi, evo ga konačan dokaz da Crna Gora ne sme nigde da bude u pravu, da bude bolja. Pobedila pesma, rasplakao se Beograd. A već poručuju da će propevati tek ako tamo budemo zadnji. U pesmi je navodno previše etno motiva, a nikome nije smetalo što je prošle godine, navodno zajedničku državu, zastupala pesma za čije izvođenje je urađen stajling sa motivima nošnji zlatiborskih pastira. Pogledajte, uostalom sport. Srbima smeta himna jer nije dovoljno srpska. Okreću leđa zastavi. A zar Crna Gora još pre deset godina nije predlagala da odvojimo reprezentacije kao u Velikoj Britaniji, i nikakvih problema ne bi bilo.

Vladan Batić
Predsednik DHSS

- Gledao sam izbor za Pesmu Evrovizije i trudim se da budem potpuno objektivan. Mislim da je Jelena Tomašević najbolja, sa glasovnim sposobnostima svetskih zvezda. Pesma joj je lepa, ali pitanje je koliko jedna šlagerska varijanta danas može da prođe u Evropi. Dobru pesmu imao je i Ogi, a pobednici „No nejm“ su osveženje, dečaci imaju interesantnu pesmu i lepo su obučeni. Svi članovi žirija iz Crne Gore izgleda da su davali po 12 poena za „No nejm“, a iz Srbije, iako su davali i za Jelenu Tomašević, davali su i za „No nejm“. Politika se na neki način uvukla i ovde, ali ne bih želeo da budem zlurad i zato momcima iz „No nejm“ želim isključivo pobedu u Ukrajini.

Petar Janjatović
kritičar i publicista

- Pre neki dan sam jednom svom kolegi iz Bara rekao da ako ništa ne prekine državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, onda će je dokusuriti Pesma Evrovizije. Iako je i ovde kod nas sve strašno opterećeno politikom, Pesma Evrovizije pokazuje da srpsko - crnogorske relacije nisu izuzete već da je reč i o globalnoj pojavi. Prošlogodišnje takmičenje u Turskoj je pokazalo da se svi određuju prema svojim najbližim komšijama.
Autor: NN
 
Evo nastupa Borisa Režaka sa Evropesme 2004 apskejlovanog u FULL HD, (nažalost zbog formata 4:3 nije moguće bilo da bude i 50 fps) ali ovo je pesma koju mnogo volim sa naših izbora. Aleksandra Milutinović je zaista neprevaziđena što se tiče klasičnih pop pesama (ne volim njene etno izlete), koliko je samo antologijskih pesama napravila (Goca Tržan, A. Radović, Tijana Bogićević...)

 
Back
Top