Istorija Pesme Evrovizije 1956 - 2021

Uzrok smrti Kornelija Kovaca je COVID-19 :(

Bio je smesten u COVID bolnici u Batajnici.

Jos jedna poznata licnost koju je odnelo ovo zlo. Strasno, bas strasno.
 
Na RTS-u je juče, povodom smrti Kornelija Kovača, emitovan dokumentarac Rokumenti u čijem je uvodu između ostalog rečeno "da je Kornelije svojm ulaskom u pop muziku uneo pristojnost". Muzika Korni grupe verovatno jeste najkvalitetnije od njegovog opusa, ali je Kornelijev izuzetan doprinos što je komercijalnu pop muziku digao na svetski nivo u muzičko-aranžersko-producentskom smislu. Šta reći o saradnji sa Brenom: sve pesme koje je komponovao i/ili producirao na njenim albumima nisu do današnjeg dana nimalo izgubile na kvalitetu, lepoti, svežini.​

Andrej je spomenuo Moju generaciju, Etidu i Sitnije, Cile Sitnije, ali nisu to jedine Kornelijeve pesme koje su otišle ili bile u opticalju da odu na Evroviziju. Na sajtu EUROVISION SONG CONTEST NATIONAL FINALS stoji da se još 1964. godine na Jugoviziji takmičio izvesni Boško Orobović sa pesmom Veče. Pesmu sam pronašao na Kornelijevom SoundCloud-u (možda i nije njegov, mada bih rekao da jeste).


Sa Korni Grupom se Kornelije prvi put takmičio na Jugoviziji 1969. sa pesmom Cigu ligu.

Baš sam pre neki dan na RTS-u gledao koncert Bisere Veletanlić na Kolarcu na kome je i Kornelije svirao klavir tokom izvođenja nekih pesama. Verovatno mnogi znaju da je Zlatni dan zapravo rimejk ili "prerađena", "dorađena" verzija pesme Ti si čovek moj koju je Bisera izvela na Opatijskom festivalu 1975. godine (na kome se od 1973 do 1976. birao predstavnik Jugoslavije na Evroviziji). Tako da, eto još jedne Kornelijeve pesme sa kojom je mogao da ode na Evroviziju.​


Zlatni dan ima melodijski identiče strofe ali drugačiji i mnogo moćniji refren; tekst je isto promenjen a objavljena je 1996.

Kad sam ovde pročitao vest da je Kornelije preminuo u glavi su mi automatski krenuli stihovi: Kad mi istekne vreme...:cry: (tekst je kao i za mnoge druge pesme koje je on komponovao napisala njegova supruga Spomenka Kovač: recimo Čolićeve Ti si mi u krvi, Smijem se bez smisla, Poslije raskoši sjaja... Spomenka je i autor teksta pesme Idemo dalje sa kojom se Aleksandra Kovač takmičila u okviru projekta "Pesma za Evropu - Dizeldorf 2011" Preminula je 2006. godine, tako da je ovaj tekst pretočen u pesmu tek te 2011. godine.​
 
Uz Zlatni dan (verovatno jedna od naših najlepših pesama) asocijacija na Kornelija i Biseru mi je i Milo moje. I originalna i ona malo modernizovana verzija koju su otpevale Kristina i Aleksandra podjednako su mi lepe.

Čovek je bio genije. Skoro sam saznao da je uz nekoliko drugih radio i muziku za moj omiljeni crtani iz detinjstva, Čarobnjakov šešir 😊
 
Last edited:
I meni je taj jedan od drazih crtaca!
 
Ima li koja dobra dusica 2006 pf u kako-tako prihvatljivom kvalitetu ?? @Boxy , prvenstveno gledam u tebe :p
 
Skoro sam otkrio YT kanal "SvenskTV" sa Evrovizijama upscale-ovanim u FullHD i 4k rezoluciji. U opisima videa se nalaze i linkovi za skidanje istih bez YT kompresiije. I sam sam neke klipove sa Beovizija upscale-ovao (sa ovim kršem od računara potrebno je i do 12 h za klip od 3 minuta, a troši struju kao rudarenje kriptovaluta:().


 
Eurovision.tv objavio plejlistu Eurovision Essentials sa 100 najvećih pesama koje su krasile evrovizijsku scenu. Među njima su čak tri iz Srbije: Molitva, Lane moje i In corpore sano :) Iz exYu tu su još Marija Magdalena i Moja štikla iz Hrvatske, Proud iz Severne Makedonije i Lejla iz BiH.
 
@Andrej

Da li znaš tačno da mi objasniš ko je ko od pevača u bendu six4one koji je predstavljao Švajcarsku 2006. godine?
 
Sleva na desno:
  • Marco Matias (Portugalac iz Nemačke, drugoplasirani na nemačkom izboru 2005)
  • Liel Kolet (Izrael)
  • Claudia D'Addio (Švajcarska, poznata pod imenom Diamá)
  • Andreas Lundstedt (Švedska, član Alcazara)
  • Tinka Milinović (BiH, prateći vokal 2002, učesnica nacionalnih izbora 2002, 2003, 2005)
  • Keith Camilleri (Malta, učesnik nacionalnih izbora 2004. i 2005)
gettyimages-57664515-2048x2048.jpg
 
Hvala!
Za Andreasa i Tinku sam znao sa sigurnošću koji su.. Ostala 2 muškarca uopšte nisam bio siguran koji je koji, za žene sam pretpostavljao da je ovako kako si napisao, ali opet je bila nedoumica.. Kako je dobro to samo bilo, vokalno... 👌
 
Back
Top