md Moldavija 2022: Zdob şi Zdub & Fraţii Advahov - Trenulețul

Moldavija
Mislim da je taj politički EU input u tekst skroz sekundaran, svakako se i tamo i dalje polemiše da li uopšte postoji moldavski jezik ili je to zapravo blago drugačiji dijalekt rumunskog. Oni su kulturno, jezički i svakako po difoltu upućeni na svog većeg suseda Rumuniju, bila ona u EU ili ne. A sad, pošto živimo u periodu refleksnog političkog učitavanja svega u sve, kapiram da se dodatno javlja i to značenje.
 
Jedino ako ih baš ocrni mogu ispasti mada sumnjam.2011. su kod žirija bili tek 13.
 
Bas krs, ocekivao sam neki voz na sceni. Ovo ne lici ni na sta.
 
Pre probe sam mislio da će sigurno u finale, sad baš mislim da neće, pritom ova nova verzija mi je još gora.
 
Ovo je kič na kub. Moldavci podbacili sa idejama za nastup. Nema voza, sem nakratko što njih trojica idu jedan za drugim pa to kao malo podseti na neki vozić :) Ne znam koju boju nisu ubacili, i ljubičastu, crvenu, zelenu, žutu, plavu... Oni obučeni u šarene kostime, pretežno u bojama moldavske zastave, sem braće Advahov koji su u crno-belim kostimima koji me podsećaju na dalmatince. Ima i nekih animacija sa cvećem na ekranima, povremeno piše Let's Go, ali se ne vidi uvek i to je to.​
 
Smeće kao i pjesma. Ali ovaj LED pod 😳 Pa šta je ovo ovako blijedo, vratili se 15 godina unazad, bolji na Dori bio

 
Ocekivao, nadao sam se da ce nastup da dominira, kad je pesma slaba, a oni su mi uglavnom bili odlicni sto se tice nastupa. Raznoliko, nije bas dosadno, ali opet mi je nekako prazno. Hocu reci, ok, ali sam mnoooogo ocekivao.
Meni se cini da ovo nece proci.
 
Nadamo se iz sve snage, ali kada se setim "My lucky day" i sličnih trećerazrednih treševa, ništa me ne bi iznenadilo, nažalost.
 
Ova pesma mi je sasvim ok , negde u sredini i očekivao sam da će je nastup još više izvući ali sada mi deluje da će pre proći Slovenija ili čak i Bugarska nego oni :cry:
 
Ogromno razocarenje. Ovo je moglo u finale sa kreativnim i zanimljivim nastupom, medjutim realno, ovo sto se da videti je jako lose. Zdob Shi Zdub su prethodna dva puta bili u samom vrhu sto se tice nastupa i generalno kreativnosti ali ovo je sada cista nula.

Vokalno isto katastrofa.

Ispadaju u polufinalu.
 
Mislim da je taj politički EU input u tekst skroz sekundaran, svakako se i tamo i dalje polemiše da li uopšte postoji moldavski jezik ili je to zapravo blago drugačiji dijalekt rumunskog. Oni su kulturno, jezički i svakako po difoltu upućeni na svog većeg suseda Rumuniju, bila ona u EU ili ne. A sad, pošto živimo u periodu refleksnog političkog učitavanja svega u sve, kapiram da se dodatno javlja i to značenje.
Znaš li ti za Pridnestrovlje uopšte? Da li znaš koliko je u Moldaviji bitno to, upućenost na Rumuniju, moraš malo o ovome proučiti, veruj mi.. :)
 
Znaš li ti za Pridnestrovlje uopšte? Da li znaš koliko je u Moldaviji bitno to, upućenost na Rumuniju, moraš malo o ovome proučiti, veruj mi.. :)
Znam vrlo dobro, pa ne pričam napamet, nemoj polaziti od toga da si samo ti dobro informisan o nečemu :)

Razumem da je Moldavija bila deo SSSR-a, ali u Pridnjestovlju ne žive samo Rusi (ima isto toliko Moldavaca i skoro isto toliko Ukrajinaca), niti ono može da se poredi sa tipa Donbasom, a pritom već funkcioniše kao zasebna (a nepriznata) država u praksi. Bez Pridnjestovlja Moldavija može hipotetički da ostane u ovom ratu, ali isto tako može da se ne desi baš ništa povodom njega, a poenta da bi Moldavija po difoltu generalno bila okrenuta Rumuniji obrni-okreni i dalje stoji, tu se slažemo, samo ja dodajem bi to važilo bila Rumunija u EU ili ne. Neće ih niko preko noći primiti ni u EU ni u NATO (kao što neće ni Ukrajinu), i oni to znaju, a Bukureštu i Rumuniji su svakako bili i biće okrenuti.

Uostalom, beše @MilanB je tamo, nek kaže iz njegove perspektive da li je ovogodišnji moldavski entri vrlo kontekstualizovani politički EU pamflet, ili rendom očekivana pesma u kojoj spominju Bukurešt što je svakako najnormalnija stvar u Moldaviji (znajući kako se oni odvajkada osećaju povodom Rumunije), ili pak možda oboje.
 
  • Like
Reactions: Mrm
Back
Top