Offtopic

Ima svega toga jako primetno i u drugim evropskim zemljama (posebno centralnoevropskim i istočnoevropskim), ali poznato je (svojevremeno čitah i pisah radove o svemu ovome) da su koren tome američki društveni autsajderi i dokoni ekstremisti. Pa se i to proširilo vremenom kojekuda u svetu kao još jedna vrsta "pop kulture" odande, i nastavilo da se razvija u raznim pravcima.
Koren toga jesu "američki društveni autsajderi i dokoni ekstremisti", ali je zanimljivo da su im tokom izbora Trampa 2016. godine u tome pomogli i Makedonci iz Velesa.

Grupa klinaca je shvatila da glasači Trampa klikću čak i na lažne vesti o Trampu...

https://www.wired.com/2017/02/veles-macedonia-fake-news/

https://www.bbc.com/future/article/20190528-i-was-a-macedonian-fake-news-writer

Zanimljiv je kraj članka:
...on the long road home through North Macedonia’s neighbouring Kosovo, Albania and Bosnia, I was struck by a bitter irony. Here is a region, the Balkans, that in living memory has been shaped and scarred by divisions between its people. The sad truth is that now it has also become a home for websites that fuel disharmony and polarisation elsewhere – this time, thousands of miles away in the US.

Mislim, efektno zvuči, mada nije baš skroz istinito...

Originalni začetnik uopšte nije bio klinac, već advokat nezavisnih novinara u Makedoniji sa vezama sa političarima iz Amerike i Britanije:
https://www.buzzfeednews.com/articl...vatives-fake-news-macedonia-paris-wade-libert

Koreni svega toga opet vuku ka Americi i njihovim internim podelama...

Makedonci su samo iskoristili priliku za brzu zaradu...
 
Kakva genijalna ludnica od situacije :D

Ali kad su već države poput S. Makedonije i Srbije američke kompanije pretvorile u outsourcing farme (mislim da je svima iz života poznato koliko mlađih ljudi u BG i NS svašta nešto tako rade, često čak i prilagođeno USA vremenskim zonama, od programiranja, preko administracije i marketinga, pa do pisanja). Otuda svakakav content writing za USA tržišta, koji zašto pa da ne uključi i fake news koji je toliko obeležio američke medije a pre svega društvene mreže kod njih, sa akcentom na Trampovu eru i ceo taj njegov kontekst. Zašto da se neka ovdašnja mlada nada ne nauzima bar malo većih para od toga, zakon potražnje i ponude 🤷‍♂️:cool:

Nego da, zanimljivo je da to ovde teško mogu da izvedu freelance pojedinci skroz nezavisno, uglavnom su to malo konkretnije veze na malo višim nivoima sa raznim političkim strujama u Americi, ili eto Britaniji. Dobro je biti svestan da su te konekcije dvosmerne i da dosta političkih pa i opšte društvenih događanja koje se na našim prostorima pripisuju samo lokalnim ludilima, pored tog faktora poznatog nam lokalnog haosa, imaju i taj faktor (najčešće) američkog uticaja iz pozadine (bez ikakve namere da zvučim u jeftinom fazonu "zla Amerika se petlja, okrivimo nju za sve", samo se jeste dosta puta pokazao i bio dokumentovan taj njihov ne tako poželjan uticaj kojekuda ne samo na bitne i poznate, već i na naizgled sporedne, lokalne i nevezane teme i stvari).

Šteta što se manje upire prstom i manje zna (ili manje želi da se zna) i o onome što Rusi rade kojekuda pa i kod nas na slične načine, ali počinje malo da se zagrebava i ta tema. Nego posle se (u kontekstu jučerašnjih tema na prethodnim stranicama) insistira na suverenosti i neutralnosti i gledanju svog posla i svojih interesa, a države poput naših bukvalno ni ne mogu da gledaju svoja posla sve i kad hoće, baš zbog ovakvih stvari, interesnih veza raznih grupa i petljanja sa raznih strana. Nama "neutralnost" jedino i može da leži ne u odsustvu nego baš u prisustvu ogromnog petljanja i uticaja sa obe strane, kao eto nije samo jedna :ROFLMAO:
 
Videla pre neki dan. Nije realno da će dobiti svakako, ako se bude išlo po redu (a i nekoj simbolici) trebalo bi dati Urugvaju..
 
Izašlo mi na TikToku ono kad je Brnabić rekla da pretpostavlja da bi sa 40.000 din mogla da živi nekoliko dana.

Čudno mi da nije rekla:
Nije bitno koliko dugo mogu da živim sa 40.000 din danas, sigurno bih mogla duže nego pre 10 godina.
 
Sergej o Srbijanski:

"Кad je 97-98. kordon murije krenuo da lema studente, stala je pred njih, digla ruku i rekla: „moju decu možete da bijete samo preko mene mrtve“. Bilo je pitanje života i smrti, časti, čestitosti i onog trećeg izumirućeg entiteta u tome, koji se nikom i nikada ne prašta, a uvek i svuda se zove integritet. "


https://www.danas.rs/vesti/politika...ej-trifunovic-oprostio-od-srbijanke-turajlic/


Istina.
Čovek je mogao da se sa njom ne slaže politički, ali je bila uvek odraz integriteta, časti i čestitosti.
Dodala bih i odličan profesor, jedna od samo nekoliko žena profesora na tadašnjem ETFu...
 
Ima se, moze se.

Tako je to kad se zivi u zlatnom dobu i kad ste ekonomski tigar.
 
Ode nam Gorica. :( Baš, baš mi je žao. Budio me njen glas tokom gotovo cele srednje škole. Počivaj u miru.
Исто. Мени је она била и остала једна од најомиљенијих радијских водитеља икада. Почивај у миру предрага жено
 
CamScanner 10-11-2022 20.38_1.jpg

Danas u Milanu.
Prvo je govorila ova devojka na engleskom, a posle su pustili muziku (neka rodoljubiva)...
Nisam mogla duže da ostanem, baš me zanima da li su posle možda pustili nešto malo zabavnije (mada atmosfera i nije delovala za neku Go A, možda još i nekako za Džamalu recimo)...
 
Боже, који смор овај рат...ајд што људи гину, мислим оно рат је, али што је све поскупело....оно чекам да се рат заврши да би појефтинио тоалет папир.
 
Meni je muka od naseg naroda koji se ponasa kao da se inflacija dogadja samo kod nas. Uz to prave nestasicu osnovnih namirnica, samo jos fali tuca baba i deda za hleb. Znaci devedesete ostavile trajne psihicke posledice.
 
Cenama i narodom se manipuliše, inflacija je svuda, ali kod nas kao da je najviša. Naši proizvodi se kod nas prodaju po duplo većim cenama nego u drugim državama. Ja garantujem da cene nisu morale toliko da porastu. Prvo je providno koliko je nestašica mleka bila lažna, bilo je za izvoz, za sve države u okolini plus nemačku i austriju, a za nas nije bilo, ma kako da ne... Litar mleka 170 dinara, mala pavlaka 100 dinara...
 
Molio bih da se oglasi korisnik ImStewan da prestane da vodi rat po pitanju Vikipedije. Ne moze on mene da uci kako ESC funkcionise, jer ja jako dobro znam da Madjarska i Turska svakako nece ucestvovati na ESCu dokle god su Viktor Orban i Erdogan na vlasti. Isto tako ne postoji ni jedan izvor gde se Bugarska navodno premislja oko ucesca na ESCu kad je sve lepo potvrdjeno da ih nece biti.

Dok se on nije pojavio prosle godine, mirno sam uredjivao stranice ESCa bez problema. Ove godine smo vodili takav rat da je stranica za 2022. jedno vreme bila zakljucana.
 
AOC za GQ:
https://www.gq.com/story/alexandria-ocasio-cortez-october-cover-profile

Fotografije su baš lepe:
GQ1022_AOC_05.jpg



Zašto je u Americi teško da žena postane predsednik:
“I hold two contradictory things [in mind] at the same time. One is just the relentless belief that anything is possible,” she said. “But at the same time, my experience here has given me a front-row seat to how deeply and unconsciously, as well as consciously, so many people in this country hate women. And they hate women of color. People ask me questions about the future. And realistically, I can’t even tell you if I’m going to be alive in September. And that weighs very heavily on me. And it’s not just the right wing. Misogyny transcends political ideology: left, right, center. This grip of patriarchy affects all of us, not just women; men, as I mentioned before, but also, ideologically, there’s an extraordinary lack of self-awareness in so many places. And so those are two very conflicting things. I admit to sometimes believing that I live in a country that would never let that happen.”
 
Back
Top