Offtopic

Ovoj odluci/obaveštenju je prethodio austrijski članak (link): Warum Belgrad ein Einfallstor für Migration in die EU ist, u kome se otprilike jako kritikuje Srbija jer je prohodna za razne (sada izgleda nepoželjne) imigrante sa istoka, koji onda lakše nastave u EU, pa se onda eto treba stati na put na tome.

Mađarska, Srbija i Austrija „prave bedem“ za ilegalne migrante <- naš članak koji takođe razjašnjava poentu - i malo tu deluje da konkretno u ovom slučaju nije krajnji cilj ovog poteza da se Srbija uskladi sa EU viznom politikom zbog same Srbije kojoj će to biti plus poen na njenom EU putu, već da se uskladi sa trenutnom evropskom panikom od (uglavnom nebelih, a do pre nekoliko godina u EU vrlo dobrodošlih) imigranata.

Jer malo se u jeku rata, sankcija i energetske krize zaboravilo i na migrantsku krizu, a kao i ranije kroz istoriju, naši prostori se sami nameću kao odbrambena linija Evrope od migranata. Što je nekako i neizbežno, samo mislim da je dobro da skapiramo sa čime je to tačno ovaj potez zapravo usklađivanje.

Što se tiče sankcija Rusiji, svaka čast svakome ko je siguran i da ih treba obavezno uvesti i da ih ne treba nikako uvesti. Ovo je period gde par meseci može da promeni dobar deo međunarodnih okolnosti, uopšte nije isključeno da i same EU zemlje počnu da labave sankcije dok energetski kritična zima bude napredovala. A opet, možda se Evropa samo još jače i surovije konsoliduje protiv Rusije (gde bi onda Srbija verovatno i dobila taj "uperen pištolj u glavu" o kome priča premijerka, pa je tu i jasno šta bi morala da odluči, koliko god to niko iz vlasti ne želi / ne sme da kaže naglas).
Do početka ove godine je (u Srbiji) bilo lakše zauzimati jasne pozicije (koliko god one bile različite i suprotne) prema svemu ovome o čemu se priča. Sad je baš zajebano, jer je samo postalo još očiglednije da se bira između užasno šupljih i licemernih priča sa bilo koje strane.
 
Slična priča je bila pre par godina kada su iz EU valjda pretili da će nam ukinuti bezvizni režim ukoliko mi ne vratimo vize Irancima koji su masovno koristili Srbiju kao fol turisti kako bi lakše došli do EU. Tada smo im ekspresno ponovo uveli vize, ubrzo su i oni nama.
 
Pa da, evo i sad tačno jedan dan prošao od austrijskog članka do našeg usklađivanja, sve može ekspresno kad se naredi. I mislim, super je taj EU put gde ne zna se ko se više češe po glavi i gleda u stranu i razvlači situaciju, Srbija ili EU, al kad stigne naredba, evo od sutra ću da stavim u školu :ROFLMAO:

A ako se vodimo ekonomskim temama interesima, mislim da je jasno da Evropu tek čeka ludilo od recesije (tim više ako se nastavi ta histerija sankcija i gruvanja novca u oružje za Ukrajinu po svaku cenu). I onda nastavi li se tako, daj bože da ostanu netaknuti investicioni fondovi i za cenjene kandidate poput nas.
I prosečna plata od 1000 evra do 2025. - pa super, taman će nam za garsonjeru trebati 600+ evra kirije kako je krenulo, i do 400 evra da se skrpi za hranu, i živećemo isto kao i do sad, samo ćemo sve to izražavati u većim ciframa, kakva divna ideja ekonomskog napretka i skoka standarda života :love:
 
Srecom mi vanzemaljci smo kiseonijanci. Jedemo ukiseljene janjiće.
 
Makedonija je dala skoro sve pa ne vidim da je pred vratima EU, jos i kaska za Srbijom.
Bukvalno je ovo poenta kompletne priče vezane za EU. Ako već Srbija ne radi ništa, gde je onda napredak za ove koji rade? I Makedonija, i Albanija, i Crna Gora tapkaju u mestu iako su se uskladili 100% sa svim zahtevima EU.
Da je EU uopšte briga za proširenje u ovom momentu bar neko bi se pomerao sa mrtve tačke. I na taj način bi mogli da kažu i pokažu ostalima - evo vidite kako "dobri đaci" napreduju... ali ništa.
S obzirom da živim u zemlji kandididatu za EU (kako to smešno zvuči) svaki dan gledam i slušam iste one bajke koje su kod nas pričane 2008-2009. A kada bilo koji od tih EU predstavnika dobije pitanje npr. šta će konkretno uraditi ako Rusija prekine dotok gasa u Moldaviju, nemaju konkretan odgovor, nego ide ona floskula - EU će biti uz Moldaviju, zajedno ćemo naći rešenje, bla, bla, bla...
Ja sam skroz indeferentan postao vezano za EU. Svakako ne treba da prekidamo proces EU integracija ali ne vidim nijedan razlog da se time previše opterećujemo. Hrvatska je ušla u poslednji voz za EU i to je tako.

Ne shvatam ni šta tačno Srbija ima od usklađivanja sa viznim režimom EU. Znači mi ćemo vratiti vize istočnim zemljama, one će vratiti nama, a hoćemo li dobiti bezvizni režim sa UK, Irskom, Kanadom? Naravno, ne.
 
Last edited:
Pa bilo bi lepo svakako da manje Rusa dolazi da živi ovde i da koristi Srbiju kao tranzit ka zapadu.
 
Pa za to je dovoljno da prekineš let za Mosku i onda neće tranzitirati preko Srbije. Nisam ni ja oduševljen dolaskom tolikog broja Rusa, ali opet ne verujem da se to odnosi samo na Ruse. Ako se usklađuje vizna politika sa EU, onda to podrazumeva više zemalja (Kina, Uzbekistan, Azerbejdžan...). Nisam video da je bilo gde naglašeno da se odnosi samo na Rusiju.
A onda takva odluka ima za posledicu slabljenje srpskog pasoša jer svaka zemlja kojoj vratiš vize, vratiće ih i tebi.
 
Kontradiktornost zapada nivo 38492836164950. Pa znaci ima li neka situacija u kojoj mi ne nadrljamo uopste?

Ja licno nisam za EU i mislim da pregovori treba da se prekinu momentalno jer nas konstantno muzu gde stignu. I da udjemo kojim slucajem u EU (a to ce se desiti nikad), muzli bi nas jos vise jer nas moze da muze ko stigne, a mi cutimo jer smo na to navikli.

Da ne pominjem da ljudi ovde kukaju zbog inflacije kao da se to samo kod nas desava, sve zbog 90ih.

Zbog svega ovoga ja sam sve manje i manje optimistican (pa cak i sto mi je ostao samo jedan ispit) da cu da nadjem bilo kakav posao. Pre bih sedeo kuci, nego sto bih prodao dusu djavolu za sendvic i mesto u SNS.
 
Evo malo, nismo odavno...

*Predsednik mode on*

Gledam sinoc.........tamo u Offtopic temi..........neki zgubidani konstatuju..........kako je prosecna plata porasla........i pitaju se kolika ce biti za 2,3, a najvise 5 godina. Hvala vam na tom pitanju.........ja bas volim sto ste to pitali.........jer to pokazuje.............koliko je Srbija napredovala za ovih 10 godina............od kad na vlasti nisu oni bivsi..........koje bi vi da vratite............kako bi nastavili da pljackate i unistavate ovu zemlju. Da su ti isti strucnjaci poput Marinike Tepic, Boska Obradovica i Dragana Djilasa sada na vlasti, prosecna plata bi bila 0 evra a ovom zemljom bi opet harale zmije, pacovi i narkomani. I zato kazite "Hvala Bogu da ovu zemlju vodi cvrsta ruka koja pre svega ima brutalne argumente....jer to garantuje da ce doci jos zlatnije od ovog zlatnog doba koje zivimo........ali to je za one..........koji prezive najgoru zimu koja nam se sprema.......najgoru.........jos od 1945. godine".

Bilo kako bilo..........ja cu nastaviti da se borim za ovu zemlju.............pa i za vas koji se stidite sto ste Srbi i koji hocete Srbiju da unistite......a sve po nalogu zapadnih agentura. Prosle nedelje sam odrzao najspektakularniji govor u novijoj srpskoj istoriji............i pokazao sam onim barabama iz Ujedinjenih nacija gde im je mesto...........trendovao sam na YouTube-u i imao sam vise pregleda nego glavna zvezda.........ne znam dal se to sad to tako kaze........glavna zvezda eventa Zelenski. Imao sam milionske lajkove i nijedan dislike.........i to pokazuje koliko je Srbija cenjena i voljena u svetu.

Cak su mi i neki zapadni prijatelji nakon govora freneticno aplaudirali..........doduse.........ne u onakvom zanosu kao moj dragi prijatelj Marko Djuric ali..........rekli su mi da niko u zadnjih 10 godina nije izgovorio stvari koje sam ja rekao. I zaista...........niko im se u zadnjih 10 godina nije ovako uvukao u zadnjicu poput mene. Ali...........nisam to uradio zato sto mnogo volim miris njihovog debelog creva..............pravo da vam kazem.............lakse mi padne spavanje na podu........i kad me muce dajuci mi da pijem one vitaminske napitke umesto Koka Kole Zero.............vec sam to uradio zato sto sam pametan. Isto kao sto sam bio pametan kada sam podrzao Hilari Klinton 2016. godine..............i sada, kada sam podrzao mog prijatelja Trampa...........i od njega dobio penkalo kao nagradu.

Mogu da mi govore i da sam picousti i da sam ovo i da sam ono...........ali ako Zelenski ima pravo da kaze "Slava Ukraini".........imam i ja pravo da im zapusim usta i kazem "Zivela Srbija". Narod da ne brine..........svega imamo dovoljno i nastavicemo da napredujemo...........pa ce svi oni pametnjakovici koji sada sole pamet............trcati da se vrate ovde............i iskuse najzlatnije od svih zlatnih doba............koje ce doci za 2,3, a najvise 5 godina kako sam vec i rekao.

Zivela Srbija, srecan rad!

*Predsednik mode off*
 
šta će konkretno uraditi ako Rusija prekine dotok gasa u Moldaviju, nemaju konkretan odgovor, nego ide ona floskula - EU će biti uz Moldaviju, zajedno ćemo naći rešenje, bla, bla, bla...
Rusija je juče upravo prekinula dotok gasa Italiji, jer Austrija traži da joj se plate bankarske garancije za tranzit u evrima, a Rusija može da plati samo u rubljama.
I dok se Austrija i Rusija preganjaju oko plaćanja, Italija ostade bez gasa...

Italijanska skladišta su puna skoro do maksimuma, ali pokrivaju samo oko 15% zimske potrošnje. Italija je sklopila dodatne ugovore sa drugim proizvođačima (Alžirom i Egiptom), ali joj i dalje fali oko 30% zimske potrošnje.

EU teško da može bilo šta da kaže Moldaviji po pitanju snabdevanja gasom, kad ne mogu ni sebi da ga obezbede...

Lombardija je i dalje među industrijski najjačim regijama u EU. Ako ona stane zbog nedostatka energije početkom sledeće godine, to će se osetiti u celoj Evropi...
 
Inace, danas sam shvatio da su oni koji su mislili da ce Gejts da ih cipuje preko vakcina sada postali "antipopisari" te misle da se popisom sprovodi "agenda totalne kontrole stanovnistva".

Nasi podaci bi navodno bili dostavljeni Bilu Gejtsu licno a onda bi usledilo "masovno cipovanje".

Neki takodje tvrde da Vatikan zeli potpunu kontrolu nad nama i cilj im je da zabrane susenje slanine i pecenje rakije.

Jedino sto imam da kazem je:

smile-laughing.gif
 
Ja ne kapiram kako je ovaj narod svake godine sve gluplji.
Zadruga brate, Zadruga. Ona cini svoje. Ili neki influenseri lansiraju svoje teorije zavere, a nas narod kome je ispran mozak do zla Boga im slepo veruju.


Inace, ovaj nas ljubljeni preCednik izjavio da nam predstoji period jos tezi nego 90ih. Masala. Znaci lepo kazem, da uzmem konopce i da se obesim o krivo drvo, to se definitivno najvise isplati.
 
Ima tu i do onog klasičnog američkog tripa sa teorijama zavera, koji se zahvaljujući društvenim mrežama i mesindžer aplikacijama (gde ljudi međusobno baunsuju te provale i zavere i jedni s drugima budže te priče) lako proširio po svetu, pa lako primio i ovde.

Možemo da pričamo da su Srbi/Balkanci često karakteristično paranoični nepoverljivi namćori i dramoseri, tupavi, ovakvi, onakvi, ima i tu istine. Ali konkretno ovi noviji momenti i priče kako je jedina poenta sistema da uprati i kontroliše baš MENE i paničarenje oko toga, to su sve poprilično tipovi narativa izvorno od onih poludelih američkih konzervativnih autsajdera i incela što već godinama pa i decenijama unazad motaju aluminijumsku foliju na glavu da se zaštite od kontrole uma radio talasima, kopaju rupe u zemlji i grade skloništa-podrume gde horduju hranu u nenormalnim količinama da se tu sakriju od zala savremenog sveta i kojekakvih katastrofa koje predviđaju decenijama, gledaju muzičke spotove i filmove i traže simbole satanizma, masona i iluminata i to uzimaju kao dokaz masovnog delovanja istih (setimo se i jedenja beba od strane zlih elita zbog divnog lekovitog adrenohroma), itd. itd.

Ne kažem da se sve žrtve tih priča prime na sve i jedan takav narativ, ali to je sve ta jedna te ista škola i linija zavera, od gore navedenih primera, do antivaks, antipopis i ostalih antisistem koještarija, pa kome koja priča legne. A razvoj tehnologije i interneta je pospešio i teoretisanja nepoverljivih/neinformisanih/dokonih, a i samo širenje i bombardovanje ljudi takvim pričama po društvenim mrežama i platormama. Ima svega toga jako primetno i u drugim evropskim zemljama (posebno centralnoevropskim i istočnoevropskim), ali poznato je (svojevremeno čitah i pisah radove o svemu ovome) da su koren tome američki društveni autsajderi i dokoni ekstremisti. Pa se i to proširilo vremenom kojekuda u svetu kao još jedna vrsta "pop kulture" odande, i nastavilo da se razvija u raznim pravcima.

Prosto, druga strana medalje prava na slobodno mišljenje i slobodni govor, što jesu bitna prava, ali se zaboravlja da ona zahtevaju i adekvatnu informisanost i odgovornost.
 
Last edited:
Back
Top