Putovanja

Pa ima ih više malo, nemam pojma, možda su investitori.. 🤭
 
Ide mi se na planinu kad se sve ovo završi da se nadišem čistog, zimskog, planinskog vazduha... 🌨️⛰️❄️
 

Izgleda da je baš alarmantna politička situacija u Moldaviji, ljude ne puštaju da uđu zbog sigurnosnog rizika. Čini se pogotovu Srbe zbog očiglednih geopolitičkih razloga.

@MilanB jel znaš nešto o ovome?
Pa ta paranoja traje već neko vreme. Naravno, apsolutno neosnovana. Obično iživljavanje nad ljudima.
Mene su jednom samo zadržali na granici i ispitivali gomilu gluposti, tipa zašto sam došao, gde radim, ime oca, da li sam služio vojsku... I na kraju kad mi se smučilo da odgovaram na sva ta pitanja insistirao sam da nemaju osnova da mi zabrane ulazak jer imam trajnu dozvolu boravka u Moldaviji, tako da se tu priča završila i pustili su me. Ali znam ljude koje su zadržavali i po dva sata, posebno ako na granici niko ne govori ne engleski.
 
Da možda deluje preterano, ali ko zna ko sve njima dolazi, ulazi, prolazi tamo, i odakle, kako i kuda.. :(
 
Mojoj drugarici iz Italije se slično desilo na aerodromu u Izraelu, u povratku za Italiju iz Hebrona, s kampa jedne mirovne organizacije, još pre više od decenije...

Palestincima je još tada bilo sasvim normalno da idu bar 5 sati ranije na aerodrom, jer su uračunavali regularno 3 sata ispitivanja...
Nije im verovala kad su je dovezli tako rano na aerodrom...

Počelo je još u redu za čekiranje prtljaga.
Sumnjivo im je bilo jer se zbog povoljnije karte vraćala lokalnom kompanijom, a došla Alitalijom, pa da im ne podmetne bombu u povratku 🤦‍♀️
Kako je, gde i zašto bila... zašto je povratak drugom kompanijom... Onda serija random pitanja i vraćanje na ista pitanja s početka, da slučajno zbog umora ne odgovori drugačije, i tako preko tri sata.
Zamalo da zakasni na avion (i to je sigurno bilo namerno, toliko zadržavanje)...
 
Da možda deluje preterano, ali ko zna ko sve njima dolazi, ulazi, prolazi tamo, i odakle, kako i kuda.. :(
opet treba onda da im radi služba pa da filtrira spiskove problematičnih persona, ovako samo ispadaju izuzetno neprofesionalni i negativno utiče na njihovu sliku
 
Razumem paranoju Moldavije u potpunosti. Am sori. :(
 
Mene su kad sam se vraćao sa Evrovizije iz Tel Aviva, baš pregledali na aerodromu, ispitivali za pečate Turske i Egipta u pasošu sve redom..
 
Upravo to što kaže Pokahontas. Ali džabe, obaveštajne službe Moldavije ne služe ničemu, a ako krenu da se oslanjaju na "provere informacije" iz Ukrajine bude još gore.

Očekivao da će dolaskom Maje Sandu i njene partije na vlast uspeti da od Moldavije napravi ozbiljnu državu, ali zapravo nema razlike od prethodnih. A sada za vreme lokalnih izbora se pravo lice pokazalo diskreditacijom političkih protivnika na razne načine i gašenjem nekoliko TV kanala sa kritičkim mišljenjem prema vlasti. Bukvalno kao Vučić. A neki plan i program nepostoji, osim mantre - Moldova Europeana 2030.
 
Moldavija će pre ili kasnije da završi tamo gde joj je i mesto, kao integralni deo Rumunije
 
Ljudi, je l' zna neko gde su tačno na BG aerodromu famozne kesice za tečnosti koje mogu da se unesu u avion? Ja to nikad do sad nisam video, a trebaće mi.

I još bolje: da li mogu negde da ih kupim pre odlaska na aerodrom, pa da kod kuće lepo spakujem sve?
 
Uvek se nalazi bukvalno pred ulazak u red za čekiranje.
Daju besplatno na stranim aerodromima.
Ako hoces da kupiš, to su one kesice na zip, ima ih u svakoj većoj prodavnici.
 
Da, samo uzmi kesice od 2kg, ili 3kg, da ne budu male.
 
Pošto sam se vratio nakon putovanja na Filipine da podelim neke utiske.

Da krenemo od Manile koja je bila i prva stanica na Filipinima. Najbolji opis bi verovatno bio urbana džungla. To i jesam očekivao, ali ne na tom nivou. Grad je ogroman, bukvalno ne znaš gde je početak, a gde kraj. Koliko ima urbanih delova sa visokim, modernim zgradama i širokim bulevarima, duplo toliko ima i užasnih delova koji negde deluju kao oni sirotinjski kvartovi u meksičkim sapunicama, a negde kao romska naselja po Srbiji. Ono što je mene iznenadilo je da ne postoji neka jasna linija koja deli urbane delove od ovih drugih. Samo je pitanje na šta ćeš naići na prvom skretanju i za čas iz fensi šoping centra ulaziš u ulicu gde ljudi peru veš na ulici, a opet nakon par ulica prelaziš u delove gde ljudi sede i ručaju u luksuznim restoranima. Gradski prevoz je katastrofalan i nekome ko ne poznaje delove grada jako je teško da putuje. Jedini spas je gradska železnička linija koja manje-više funkcioniše dobro, ali nedovoljna za grad te veličine. Evo i par slika.

IMG_20231111_115836.jpgIMG_20231120_114340.jpgIMG_20231111_165025.jpgIMG_20231118_163121.jpgIMG_20231118_115545.jpg
 
S obzirom da su Filipini država sa preko 7000 ostrva najjednostavniji način da se putuje na njih je avion. Karte su u principu povoljne i za 30-40 evra može da se nađe povrtana karta za neko od ostrva. S obzirom da nisam imao dovoljno vremena na raspolaganju i nisam hteo da forsiram previše ja sam se odlučio da putujem na samo jedno od većih ostrva i da sa njega obilazim obližnja manja ostrvca organizovanim turama. U pitanju je ostrvo Palavan. I zapravo, odmor tek tada počinje. Priroda je zaista neverovatna, voda je kristalno čista i vrlo topla, raj na zemlji. Postoji mnogo pristupačnih organizovanih tura za obilazak ostrva, plaža, vodopada, kao i celodnevnih tura koje uključuje obilazak nekoliko ostrva i kanjona. Ono što je meni glavni minus Filipina je to što je broj plaža koje su pogodne za kupanje vrlo limitiran. Većina plaža je više izležavanje, sunčanje, ronjenje, vožnju kajaka, negoli za plivanje zbog mnogo oštrog kamenja na dnu.

I još za kraj bih se dotakao malo teme o Filipincima. Slušao sam gomilu puta kako su Filipinci gostoljubi, prijateljski nastrojeni, uvek spremni da pomognu.... meni nisu uspeli da prodaju tu priču. Da, oni te stalno pozdravljaju, osmehuju se, zahvaljuju, ali sve dok si im interesantan da na tebi zarade. Kada god mi je trebala neka informacija od koje nemaju direktne koristi bili su vrlo nezainteresovani. Takođe, ono što me je posebno izluđivalo je što uopšte ne slušaju šta im govoriš i vrlo često dok im pričaš nešto samo se okrenu i odu negde ili počnu da govore sa nekim drugim.

IMG_20231113_124326.jpgIMG_20231116_103244.jpgIMG_20231114_120250.jpgIMG_20231114_140441.jpgIMG_20231114_162421.jpgIMG_20231114_142836.jpg
 
Back
Top