Istorija Pesme Evrovizije 1956 - 2021

Ma Youtube je postao previse zasticena platforma. Sad shvatam zasto je u pocetku Youtube imao slogan "Broadcast Yourself".
 
@ Boxy

Pa možda si odmah trebao da obrišeš te snimke koje su ti prijavili.Npr onaj Jugovizija isto govori da ga prijavljuju,ali mu kanal nisu ugasili,a stavlja skoro sve pjesme sa ESC.

RTS je inače obrisao Beoviziju 2018 kao i polufinala Beovizije 2019.
 
Npr onaj Jugovizija isto govori da ga prijavljuju,ali mu kanal nisu ugasili,a stavlja skoro sve pjesme sa ESC.
On tek preteruje šta sve kači, naročito snimke koji su već dostupni na Eurovision kanalu itd. Jeste lepo ljudima da vide neke ređe stare snimke, ali sa druge strane nije fer prema vlasnicima tih snimaka i drugim Youtube kreatorima koji razvijaju kanale sa svojim sadržajem. Zamislite da neko okači novi spot Breskvice ili Prijovićke na svoj kanal i skuplja preglede, možda eventualno i zaradi nešto (mada uglavnom kad algoritam prepozna podudaranje automatski onemogući monetizaciju)...
 
Што се тиче ових архивских снимака, верујем да ће вас ово јако занимати:


Иначе, све је са канала ТВ архива, који је прибавио доста материјала од различитих домаћих телевизија из 2000их година, има доста занимљивих ствари да се нађе
 
Sećaš se da smo davno komentarisali kačenje tih snimaka, i nažalost desilo se ono što se potencijalno moglo očekivati. Ideja je da korisnici na YouTube kače prevashodno svoje snimke na koje polažu pravo, a ne tuđe. Čuvaj svoju kolekciju na diskovima, podeli ih privatno sa nekim i to je to, eventualno poneki snimak staviš na neki alternativni servis, dok YouTube nije pravo mesto za to. Bolja ideja je da se kod televizija koje poseduju određene snimke "urgira" da okače nešto iz svoje arhive kako bi to bilo dostupno široj javnosti. Čak i zvanični Eurovision kanal nema pravo da kači snimke sa Evrovizije pre 2004. jer su tada vlasnici prava bile televizije domaćini, i to mogu samo uz njihovu dozvolu. Meni se desilo pre desetak godina da sam snimio deo ispraćaja u RTS-u lično svojom opremom i stavio na OGAE Youtube (uzgred tamo bili zvanično i pozvani) i jedna persona zaposlena u RTS-u se našla pametna da prijavi snimak uz komentar da je on njihov. Šta tek onda očekivati za tuđe snimke. Ima još YouTube kanala koji masovno kače ESC snimke neovlašćeno, neki odolevaju još...
Tačno je, mudro si Miloše zborio, ali nisam slušao :( Mada nikad ja nisam imao nameru da budem "Jutjuber". Sve je to krenulo za vreme Korone kad smo gledali stare Evrovizije i glasali, a ja organizovao gledanje starih nacionalnih izbora kojih nije bilo na YT, te sam sve to izripovao sa mojih starih, jedva čitljivih DVD-eva, da bismo to zajedno mogli da gledamo tada i glasamo... Evropesma 2006. je, naravno bila najviše gledana i komentarisana. Skoro sam otkrio da je i RTS objavio na RTS planeti; mogli bi eto oni i na YT da je postave i naravno ostale - verujem da ih imaju u arhivi.

Kasnije smo tako gledali Sanremo, te sam uspeo da nabavim dosta klipova kojih nije bilo i postavljao i koji su prošli "var radara" tog algoritma koji automatski blokira - tako da je "Arrivera" Mode i Emme došla i do 2,2 miliona pregleda... Prošle godine sam otkrio taj famozni "Topaz Video Enhance AI" uz pomoć kojeg može da se upscale-uje video u višu rezoluciju da zaista deluje kao da je HD ili full HD, pa sam to radio sa klipovima sa Beovizija kojih inače uopšte nije bilo na YT. Sećam se da je neko iz Amadeus benda napisao pohvalni komentar ispod njihovog videa sa Beovizije 2007, čini mi se i pevač iz IQ Band-a isto iz 2007. napisao nešto ispod njihovog nastupa, Mariju Magdalenu iz 1999. u 4k je lajkovao - ostavio komentar u vidu srca kanal Doris Dragović official...

@Andrej

Kada neko pošalje prijavu, YT automatski blokira i obriše taj video i izrekne opomenu (tri opomene dovode do brisanja kanala). Ta opomena istekne kroz 90 dana; ja sam krenuo da brišem klipove, ali sam brzo shvatio da i previše ima takvog materijala i da će se ovo kad tad dogoditi, pa me nije previše pogodilo. Mislim da sam se zaneo kad su neki od klipova kojih ranije nije bilo na YT postajali viralni - mada ima još takvih kanala - pomenuti Jugovizija, pa i neki italijanski kome uklanjaju snimke sa Sanrema a on ih iznova i iznova kači... Što se tiče pominjanog Dalibora, tog njegovog nastupa sa Montevizije 2006. i nema na YT (generano nema te Montevizije na YT uopšte - neko me pitao u komentarima za neku od Evropesma da li imam tu Monteviziju, nisam je imao ali sam je nabavio od nekoga ko ima sve moguće snimke sa Evrovizija :D) i okačio nastupe.

Kanal naravno nije bio monetizovan, nisam to ni pokušavao jer znam da je bilo previše "tuđeg" sadržaja, mada je kod mnogih video klipova pisalo da video nije moguće monetizovati i da prihod odlazi autorima a da to ne utiče na sam kanal. Tako da sam ja iz posve altruističkih motiva (sve Vodolije su negde takve 👼) sve to postavljao - da bi ljudi koji pogledali nešto čega nema na YT, ili barem u boljem kvalitetu. Eto recimo, već sam pominjao nekog lika iz Švedske koji ima kanal "SvenskTV" koji pronalazi stare Evrovizije u najboljem mogućem kvalitetu i onda ih upscale-uje u Full HD, 4K i 8K. Negde je pisao da taj proces za jednu Evroviziju traje i do mesec dana! Tom dinamikom ih on i kači na YT. Naravno da su mu neke obrisali (2008. i ne znam još koju).

Inače mi je YT bio veoma koristan kao platforma za FSC - najave, rekapitulacije, klipove glasanja. Ukokliko budem ponovo organizovao držaću se starog dobrog Vimea. :)
Oh Bože koliki post sam napisao... pa sam ga prepravljao i umorio se, vi koji ga pročitate do kraja ne zamerite na greškama :LOL:
 
Da nastavimo ovde diskusiju iz teme ESC 2024, jer je suviše opšteg karaktera i tiče se istorije takmičenja.

@Mrm U knjizi koju je izdala Austrijska pošta pred Evroviziju 2015. godine (mislim da su autori dali sebi nešto više slobode, pri pisanju su sarađivali i sa austrijskim OGAE-om, ali i koristili podatke sa nekih izvora koji su opet možda bili subjektivni), istakli su "Rock me" kao najgoru pobedničku pesmu svih vremena.​

ESC1989.jpg

Sa druge strane, Emeli De Forest su izdvojili kao bosonogu pobednicu, čime se pridružila Sendi Šo (1967), Sertab Erener (2003), Dimi Bilanu (2008) i Loren (2012). :D
ESC2013.jpg
 
Nikako se ne bih složio za "Rock me"... :)

Ali nije mi čudno da u Austriji to kažu jer se od "Nur ein Lied" očekivala i pobeda, ako ćemo realno...
 
Meni bolja ona s kojom je poslije išao, Venedig in Regen, a s tom bio zero points 😆
Ne kontam zašto
 
Šta mislite da je žiri postojao 2006. godine, da li bi se Annet Artani - "Why Angels Cry" kvalifikovala za finale?
 
Zanimljivo mi je da je Irska te godine sa Brian Kennedy - "Every song is a cry for love" bila sa 100% televoting 10. mesto...jedina 2 top 10 u 21. veku za Irsku, ta 2006. i Jedward 2011. godine...
Irska i Letonija imaju veliki problem na ESC, moraju pod hitno da vide šta i kako...
 
Brajan je umeo da prenese emocije kroz izvođenje, a bio je i poznat kao originalni izvođač svetskog hita "You raise me up", pa je uspeo da ostvari solidan rezultat i na Evroviziji.

 
Resio da ovih dana, dan po dan, ponovo preslusam sve CDove od 2000. pa do danas, hronoloski i Atina 2006. ce mi zauvek biti jedan od najdrazih ESCova, znaci dok sam preslusavao pesme, koliko su se budila lepa secanja u meni.
 
Meni je tako 2005. Tada još nisam bio opsednut Evrovizijom Koliko kasnije, mahom zbog nemanja interneta. Drugar je imao neku opremu pa je Beovizije i Evrovizije snimao i rezao ostalima na DVD, ali 2005. sam propustio ESC i ništa ispratio nisam. Neznajući da su to ESC pesme, imao sam ih sve od te godine na nekom disku, mnoge jako jako zavoleo i posle tipa dve godine sam tek skapirao da je to ustvari ESC :D

Koliko sam tada sa 11 Godina obožavao Andoru, gospode bože :D
 
Obicno to bude sa bas prvom Evrovizijom koju ispratimo. Mislim ja jesam cuo za ESC te famozne 2004, medjutim 2005. sam malo vise ispratio i polako ulazio u stos, secam se da sam tad navijao za Madjarsku samo "zato sto su nastupali prvi u finalu". 😁😁 Kasnije su se dosta slusale pesme sa ESCa 2005. i dopale su mi se naravno jos Grcka i Rumunska pesma.

Medjutim od 2006. ja bas aktivno pratim i tad sam se bas zapalio za ESC i zato mi je 2006. posebno ostala urezana u divnom secanju. Dok od Bakua sam zakleti fan i od tad zapisujem bodove dok traje glasanje.

Kod mene inace interneta nije bilo do Moskve 2009. Od Osla 2010. krece polako otkrivanje ucesnika pre samog ESCa...
 
2004. sam ispratio samo glasanje, ali su se pesme slušale svuda.

2006. sam seo i gledao nastupe prvi put, ali glasanje nisam.

2007. sam prvi put gledao ceo show.

2008. sam ispratio na maks, sećam se i Blicovog dodatka posvećenog ESCu u Beogradu, ma nema šta nisam skupljao.

2009. prvi ESC sa internetom i tad sam se i pridružio forumu 😁
 
Kod mene je ADSL stigao 2008. u neko vreme oko Evrovizije. Tad sam inače odlazio svakog dana da gledam probe i u Sava centar da pišem članke, a čini se da je to tad bilo popularnije i interesantnije nego danas kad je svašta dostupno od sto izvora. Od kraja 90-ih pa do te Evrovizije u Beogradu koristio se dial-up internet, čekaš da se modem konektuje, pa nekad pukne veza iznenada, a kad si na netu, ko na iglama si, jer je fiksni telefon zauzet i kucaju impulsi, ali uspevalo se da se baci pogled malo na stari RTS-ov forum i njihov podsajt posvećen Evroviziji (nekad kačili snimke, a oni u to vreme bili užasnog kvaliteta, 320px i slično, mada sa takvim internetom, od 56kbps, a nekad i gore, nije ni se ni moglo bolje gledati).​
 
Back
Top