ESC 2022 – Torino, Italija: opšte, arena, grafika, scena

Ne znam zašto ne objave glasove suspendovanih žirija da vidimo kolikobsu razmjenili bodove.
 
Iskreno, najbliži sam želji da sledeće godine idemo u London, Britanci su suvi profesionalci, verujem da bi organizovali vrhunski šou. Španci mi pak, po mentalitetu, više naginju Italijanima, te mislim da bismo se susretali sa sličnim stvarima kao ove godine, iako verovatno ne u ovolikoj meri.
Meni lično, najbolje organizovan ESC u prethodnom periodu bio je 2014. godine u Kopenhagenu. Skandinavci su klasa po tom pitanju.
 
Na sajtu RTS se beleže izveštaji od avgusta 2012. ali sam odnekud iskopao da je uz finale bilo 3 miliona ljudi.
Ali tu se manipuliše kad izbace samo brojku jer to je najviše u jednom trenutku a ne da ceo show gleda 3 miliona.

Rejtinzi RTS su generalno nizi sada nego pre 10 godina jer ima vise televizija
 
Onda je tih 3 miliona u stvari šer iz naboljeg intervala (verovatno deo gde je naš nastup ili glasanje kad smo izbili na prvo mesto). Po tome je negde oko Uraganki, možda malčice ispod Konstrakte.

Rekao bih da je ovo najgledanija Evrovizija u Srbiji još od one koju smo organizovali 2008. godine, a koja je inače najgledaniji program ikada emitovan u zemlji, sa više od 4.5 miliona gledalaca (po navodima RTS-a).
 
Npr secam se dok je isla Bela ladja pre 10 i vise godine da je bilo normalno da rejting epizode bude i preko 20%. Sada nema nista na RTS sa takvim rejtingom da se redovno emituje.

Jos Bela Ladja nije bila ni najgledanija serija. Selo gori je islo i na +25%

Ima jakih kablovskih kanala, preko N1, K1, Nove, Superstara koji odvlace gledaoce.

Plus Netflix, HBO, internet uopste...
 
Odlična gledanost, samo neka se nastavi tako!

Što se sledećeg grada domaćina tiče - prilično sam siguran da će biti neki iz UK, najvjerovatnije London, i s jedne strane mi se to sviđa a sa druge ne jer 1. skupo 2. ići će mi se, a skupo 3. treba viza + skupo, tako da bi mi draže bilo da Roterdam preuzme opet ili ajde Stokholm, imam direktan let odavde tamo haha

Naravno bilo bi super da bude Španija, ali sam kao i za Srbiju za to da organizuje onda kada pobijedi, jer su UK i Njemačka nekako prve opcije vazda bile i za slučaj da Australija pobijedi, tako će i sad biti, pogotovo što je Sam bio drugi
 
Ja bih pre UK. Svedjani bi bili dobri ali su vec dva puta u zadnjih 10 godina.

A i voleo bih da se ubaci pravilo da ako ne moze pobednik ide drugoplasiranom domacinstvo. Pa ako oni nece dalje redom.

Tako da i po tom principu UK.
 
Biće preskup ESC, ne bi me čudilo da neke zemlje pauziraju sledeće godine, ali šta, nek počnu da skupljaju novac odmah
 
Sad baš gledam za ESC 2000 piše da je prenosio 3K, ali bez komentatora.
ESC 2000 nije ni prenošen kod nas. U odloženom terminu, dan posle finale je išao snimak, ali samo učesnici, bez razglednica i glasanja
Naredne 2001. godine, prenos je išao na YU Info kanalu. Domaćin emisije koja je počela sat vremena pre prenosa, i trajala i nakon završetka, bio je Aleksandar Gajović, aktuelni državni sekretar Ministarstva kulture. Bilo je 3 gošće: Bebi Dol (koja se nije mogla načuditi da je Slovenija te godine druga na kladionicama i da u njeno vreme takva pesma bi bila medju zadnjima), Extra Nena kojoj je favorit bila Francuska, tadašnji favorit kladiconica i Lola Novaković, koja je navijala za Grčku i na slovenačkom rekla posle nastupa Slovenije, da mogu biti ponosni na svoju predstavnicu. Gledaoci su se mogli javljati na telefon i predviđati pobednika. Nagrada je bio ručni sat. Dogovor je bio ako više ljudi pogodi istu zemlju da Nena izvuče papirić sa iemnom, međutim za tim nije bilo potrebe, pošto je samo jedan gledalac rekao da će to biti Estonija. Njega su uključili u program.
 
Poređenja radi, u toku nedelje kada je bio ESC 2017. godine, repriza Srećnih ljudi je imala 12% rejtinga, a polufinale ESC samo 8.5%. Finale nije ni bilo u 10 najgledanijih pa pretpostavljam da je gledanost bila duplo manja nego kod Pavićeve serije.
To je posledica kad interno odabereš anonimusa. 2016, 2017 predstavnik je izabran isto kao i 2012. Da li su u istom rangu Željko Joksimović, tada Sanja Vučić Zaa i Tijana Bogićević?! Aman...
A, i kod onih 3 pa 1 ili kako su se već zvali izbori, trebalo se insistirati na imenima koja su poznata, koliko toliko i onima koji ne prate ESC. To je bilo bar 2010. 2011 poznata samo Aleksnadra, koja je odlučila da je najbolje da ona peva svoju pesmu, što mi je opet bilo malo glupo... 2015 za Bojanu se znalo kao dobrog pevača, ali bez karijere, bez pesama... Tada je i ona trebala da prođe onu selekciju poput Danice...
 
Jbt, u zadnjih 10(a zapravo je 9) godina čak 2 zemlje su izređale 2 pobede. A ostali koji nikad nisu pobedili, to će isto, samo nikad
 
Гледаност јесте солидна, али ми је жао што Саша Поповић није поступио као 2012. са Пинком, када је Жељко Јоксимовић дошао до финала у Бакуу, па емитовање Звезда Гранда померио на понедељак. Овако, испаде да Прва викендом чини све како би била најмање гледана од РТС-а. А и Звезде гранда нису баш нешто меродавна емисија за гледаност у последњих шест, седам година. Да је то чинио сваки пут после 2012, сви би били на добитку.

ESC 2000 nije ni prenošen kod nas. U odloženom terminu, dan posle finale je išao snimak, ali samo učesnici, bez razglednica i glasanja
Naredne 2001. godine, prenos je išao na YU Info kanalu. Domaćin emisije koja je počela sat vremena pre prenosa, i trajala i nakon završetka, bio je Aleksandar Gajović, aktuelni državni sekretar Ministarstva kulture. Bilo je 3 gošće: Bebi Dol (koja se nije mogla načuditi da je Slovenija te godine druga na kladionicama i da u njeno vreme takva pesma bi bila medju zadnjima), Extra Nena kojoj je favorit bila Francuska, tadašnji favorit kladiconica i Lola Novaković, koja je navijala za Grčku i na slovenačkom rekla posle nastupa Slovenije, da mogu biti ponosni na svoju predstavnicu. Gledaoci su se mogli javljati na telefon i predviđati pobednika. Nagrada je bio ručni sat. Dogovor je bio ako više ljudi pogodi istu zemlju da Nena izvuče papirić sa iemnom, međutim za tim nije bilo potrebe, pošto je samo jedan gledalac rekao da će to biti Estonija. Njega su uključili u program.
У НИН-овој архиви сам нашао текст у којем је тадашњи уредник ЈУ Инфа Зоран Предић рекао да су добили дозволу од ЕБУ-а да раде пренос зато што је то била ТВ станица под контролом тадашње Савезне владе. Александар Црквењаков, тадашњи генерални директор РТС-а, рекао је после тог случаја да приватни емитери неовлашћеним преузимањем сигнала од ЕБУ-а блокирају повратак наше државе на Евровизију.
 
Kad smo kod tog teksta, vidim obećanje Crkvenjakova da ćemo 2003. učestvovati na ESC, nakon što isplatimo prvih milion franaka duga. Šta se tačno desilo pa smo otišli tek godinu kasnije?
 
Kad smo kod tog teksta, vidim obećanje Crkvenjakova da ćemo 2003. učestvovati na ESC, nakon što isplatimo prvih milion franaka duga. Šta se tačno desilo pa smo otišli tek godinu kasnije?
Navodi se ponegde atentat na Djindjica, i da je pomeranje Beovizije sa marta na april uzrokovano time, ali mislim da su svakako svi dedlajnovi prosli i da je jos pre odluceno da necemo ucestvovati na Evroviziji. Tada je bilo i ono pravilo sa ispadanjem odredjenog broja zemalja pa je broj ucesnika bio ogranicen. Te godine je debitovala samo Ukrajina
 
Italijani objavili svoje TVT rezultate. Srbija je dobila 4.7% od ukupnog broja, dok je Ukrajina dobila 30%, odnosno skoro 1/3 svih poslatih glasova.
 
Meni je zao sto sam 2002 godine bio bas mali, pa nisam mogao da gledam na RTSu prelepu Vesnu Pisarovic u Talinu. :) Vesna Pisarovic je mogla lagano i 2001. godine da ode za Hrvatsku sa "Za tebe stvorena". Predivna je Vesna, iako je sada u godinama, voleo bih je jos jednom videti na ESCu.
 
Kad smo kod tog teksta, vidim obećanje Crkvenjakova da ćemo 2003. učestvovati na ESC, nakon što isplatimo prvih milion franaka duga. Šta se tačno desilo pa smo otišli tek godinu kasnije?
Tokom Evrovizije 2002. u Talinu je najavljeno da će naredne 2003. godine debitovati Ukrajina, Belorusija, Andora, Albanija i da se vraća SR Jugoslavija. Tada je postojalo pravilo pauziranja onih zemalja koje ostvare lošiji plasman, kao i da je nacionalni servis morao prenositi Pesmu Evrovizije godnu dana ranije pre svog učešća, za šta se takođe plaćala kotizacija.
Bilo je rečeno da će naredne godine učestvovati 10 prvoplasiranih plus 4 (Španija, Nemačka, Velika Britanija i Francuska). Na prenosu finala 2002, nakon proglašenja pobednika pojavljuje se tabela gde se žute zemlje koje su se plasirale za narednu godinu. Međutim, u međuvremenu je rečeno da nije lepo definisano i da se direktan plasman odnosi na prvih 14 + Big 4. Naredne godine su se vratile zemlje koje su 2002., pauzirale a debitant je bila samo Ukrajina. Onda je i zatraženo da postoji referentni festival, sa kog bi se birao predstavnik (održana je Beovizija 2003 - koja je pomerena zbog Đinđićevog ubistva), ali samo kao neka vrsta probnog festivala. Veće sledeće godine je bila Evropesma-Europjesma. Bugari nisu prenosili 2003., tako da su sačekali 2005, kako bi debitovali, dok su se ostali pojavili 2004. godine. U međuvremenu je SRJ postala SCG. Po pitanju duga koji se morao platiti, to je slična situacija zbog koje BiH ne učestvuje. S tim da su SR Jugoslaviji bile uvedene sankiccje pa 90-ih nije učestvovala ni prenosila (93, 94, 95). To su godine za koje se trebao platiti dug.
 
Back
Top