Offtopic

Zar mi nismo u obavezi kao kandidat za članstvo da svoju spoljnu politiku usklađujemo sa EU?
 
Ma bolje se odreci kandidature za to clanstvo. Jer i onako nemamo sta da trazimo tamo.
 
Pa ja bih da pre izaberemo već jednom jednu stranu nego ovo kao hoćemo u EU, ali Rusyy :love:
:love::love:
 
Jesmo u obavezi da uskladjujemo, ali ne u potpunosti. Ne moramo da imamo 100% uskladjenost, bar dok ne postanemo punopravan clan EU (sto znaci ko zna kad ili nikad).
 
Zar mi nismo u obavezi kao kandidat za članstvo da svoju spoljnu politiku usklađujemo sa EU?
NE. Mi čekamo da se EU uruši sama od sebe, pošto je taj proces počeo da teče unazad 5 godina. I nije reverzibilan.
Ta tvorevina nema više nikakve veze sa onom EU kada smo krenuli u pregovore i pre toga još.
I ona će trajati još jedno kratko vreme. A Rusija i države koje čine EU su realne i trajne, pogotovo one glavne.
Tako da tu mantra o EU puši samo onaj ko ne razume šta se upravo sada dešava.
Niti je u planu da mi uđemo u EU do iza 2030 godine niti će ista preživeti trentni svetski gambit i rokadu koja je krenula.
 
Raspad EU je počeo, you heard it here first. :D
 
Pa ja bih da pre izaberemo već jednom jednu stranu nego ovo kao hoćemo u EU, ali Rusyy :love:
:love::love:

Pa nije to bas tako jednostavno uraditi. Nasi realni interesi se na milion polja kose sa EU. Podjemo od ovoga, gde su nam i Rusi i Ukrajinci prijateljski narodi po nekim vitalnim pitanjima za Srbiju (pitanje Kosova). Bilo bi u najmanju ruku maloumno uputiti sankcije Rusiji u situaciji kada imamo povezanu ekonomiju sa njima, i u njima imamo jedinog jačeg igrača po pitanju Kosova (ulazak Kosova u institucije pre svega).

I ta priča oko "biranja strane" konstantno i dolazi samo sa zapada, odnosno oni nas konstantno pritiskaju, pa tako i sad. Apsolutno nema potrebe forsirati neko biranje strana i odjebavanje ovih drugih.

Mi smo evropski narod, baštinimo evropsku kulturu i tradiciju ali nas i vezuje povezanost sa Rusijom (i sa Ukrajinom naravno), na temeljima slične kulture, porekla, religije. Svaki pokušaj pritiska da se Srbija zameri jednima ili drugima je zlonamerno lobiranje. Jednostavno, Srbija nije nikakav faktor u ovom ratu i naravno da ćemo doneti odluku gde ćemo da se vodimo svojim interesima.
 
Ja mislim sa stvari kao što su sankcije predstavljaju 1:1 odnos jedne zemlje prema drugoj. Može da postoji EU peer pressure i nepisana preporuka, ali da nije čak ni svaka zemlja članica pod moranjem obavezna da to uradi, a posebno ne zemlja koja nije punopravni član EU. A pre će ovo sve da se smiri nego što će EU stići da zaseda kako tačno da kazni Srbiju jer nije uvela sankcije Rusiji (nisu joj ni neke druge EU i EEA zemlje uvele potpune sankcije).

A što se tiče mahanja Srbiji tim članstvom u EU, ja mislim da je cela Srbija toliko više oguglala na te šuplje priče, očekivanja i odlaganja i da je evroentuzijazam toliko sahranjen poslednjih 15-ak godina, da nam to više nije relevantan faktor i postaje sve nebitnija priča, opstala EU ili ne 😅

A nadam se da neću biti pogrešno shvaćen ako kažem da po Ukrajini možemo da vidimo kako u ekstremnom primeru izgleda težnja neke zemlje ka i njeno oslanjanje na SAD, NATO i EU onda kad njih suštinski nije briga za nju.
Što neko reče, nema ovde tzv. prave strane.
 
Pa bukvalno nema nam EU bez priznanja Kosova, i još nekih ustupaka koji nam generalno nisu u interesu. Ne vidim što bismo morali da jurimo u taj EU svakako, jer i da ispunimo sve te uslove biće na kukovo leto
 
Ma ja nisam za EU po svaku cenu. Volim ideju EU, ali slažem se da ona više ne liči na ono što je bila.

S druge strane, za mene je Kosovo nezavisna država. Država koja je do te nezavisnosti stigla na načine koji su za svaku osudu, ali šta ja tu mogu sad? Ništa.

Stranu ćemo morati da izaberemo kad tad, na žalost ili na sreću. Pitanje je samo vremena.
 
Ja sam bio gotovo evrofanatik od kraja 90-tih ..pa sve do 2007 godine. Verovao sam u ideju " ujedinjene Evrope"
Bilo je to lepo zamišljeno ,lepo je i počelo.
Onda je nastuipla faza da to više ne igra ulogu onako kako bi trebalo. Od ekonomske zajednice to je prerastalo u oblik sovjetskog saveza samo je crvena boja zamnjena žuto plavom. Taj period je traao od 2007 do 2012..
Od 2012 do danas sam isključivo antiprotivan bilo čemu što ima veze sa EU.
A prirodno sam orijntisam ka Rusiji, pogotvo od doalska Putina na vlast i sada kada se kroji poredak koji odgovara mom narodu više nego ikada,baš zahvaljujući vaskrsloj Rusiji koja je ponovo uspostavila svoj pravoslavni hrišćanski identitet ,podigla vojsku na razinu najveće svetske sile a zapad je počeo da pada skoro u svemu. I da ne nabrajam redom.
 
Last edited:
Back
Top