Pesma za Evroviziju 2023: Polufinale i finale

Bilo bi lepo da nam se vrati Tim Gvozden na sledeceoj PZE, kao i vise stranih autora i tekstopisaca. Nadam se da ce RTS malo da modernizuje pravila konkursa i da dozvoli slobodu jezika cime bi imali interesantniji izbor pesama.
 
Pa već su se dosta modernizovali ako je sad stvarno pravilo 50% na srpskom (što je Luka spomenuo u poslednjem intervjuu koji sam okačila).

(Andrija Jo se u svojoj reakciji na ovogodišnji PZE žalio kako njemu svojevremeno nisu dozvoljavali ništa...)
 
Možda je prevaziđeno, ali ja uopšte nisam za dopuštanje engleskog na nacionalni izbor. I ovo u slučaju Luke mi je previše.
Nemam ništa protiv stranih autora, iako većina njih dolazi sa krš kompozicijama i onima koje nisu prošle konkurs u skandinavskim zemljama, ali pravilo po pitanju jezika ne bih menjao.
Pritom verujem da bi to dovelo do ogromne količine "fire-desire-higher" nebuloza od tekstova.

Ne znam da li je to još uvek aktuelno, ali čini mi se da je ranije pravilo glasilo da pesma treba da bude na nekom od jezika koji su u službenoj upotrebi u Srbiji. Tako da teoretski neka sloboda jezika postoji. To što niko ne želi da pošalje na konkurs pesmu na mađarskom, slovačkom ili rumunskom je druga stvar. 😂
 
Pa na nivou cele Srbije je samo srpski, ali konkurs nije glasio tako. Pronašao sam taj deo konkursa:

Tekstovi pesama moraju biti pisani isključivo na jezicima koji su u zvaničnoj upotrebi u Republici Srbiji.

Znači govori se o jezicima koji su zvaničnoj upotrebi u Republici Srbiji, a ne na nivou cele zemlje. Što znači i jezici na nivou opština? Tako da teoretski svi ti jezici dolaze u obzir.
 
To o 50% Luka izmislio? Lol

Ili je to možda bilo naknadno opravdanje prošle godine za Konstraktin latinski, pa se pročulo u muzičkim krugovima u nekoj neformalnoj formi?
(Što nije baš fer prema mladim i neafirmisanim autorima van tih krugova...)

Ako RTS u praksi primenjuje princip da pesma mora biti većinski (a ne isključivo) na jezicima u upotrebi u Srbiji, to bi trebalo da bude jasno i u konkursu...
 
Mislim da se vodila polemika oko ovoga već i da je zaključak bio da može samo srpski. 😀
Pa dobro, ja samo pričam o tome šta u konkursu piše. Srbija nema više jezika u upotrebi na teritoriji cele zemlje, i nije izgledno da će se to skoro promeniti, tako da nema previše smisla pisati "jezici".
Kako god, svedoci smo da je sve to u konkursu napisano pro forme, i da faktički - može sve i ne mora ništa. Kako odluče u konkretnoj godini.
Imali smo ove godine i Luku i Italijane koji po ovim uslovima ne bi mogli da učestvuju. Čak ni Balkanika nije po uslovima tog konkursa jer je više od pola pesme na nekom izmišljenom jeziku i ne znači ništa. :ROFLMAO:
 
Bilo bi lepo da nam se vrati Tim Gvozden na sledeceoj PZE, kao i vise stranih autora i tekstopisaca. Nadam se da ce RTS malo da modernizuje pravila konkursa i da dozvoli slobodu jezika cime bi imali interesantniji izbor pesama.
meni ovako kako sad top, PZE je baš zbog jezičkog pravila spada u najautentičnije nacionalne izbore uz San Remo (ako računamo kao izbor), Festival da Cancao (Portugalija) i Festivali Kenges (Albanija). Ostali tu i tamo, ali ima puno mainstream pop treša, gde jedan te isti tekstopisac izađe sa 4 pesme.

Možda je prevaziđeno, ali ja uopšte nisam za dopuštanje engleskog na nacionalni izbor. I ovo u slučaju Luke mi je previše.
Nemam ništa protiv stranih autora, iako većina njih dolazi sa krš kompozicijama i onima koje nisu prošle konkurs u skandinavskim zemljama, ali pravilo po pitanju jezika ne bih menjao.
šta ljudi misle da će biti sa stranim kompozicijama: UMK / Melodifestivalen

šta ustvari bude: 10 bazičnih pesama od Ylva i Linde Persson
Pritom verujem da bi to dovelo do ogromne količine "fire-desire-higher" nebuloza od tekstova.
upravo, dovoljno je samo pogledati Doru kao negativan primer.
Ne znam da li je to još uvek aktuelno, ali čini mi se da je ranije pravilo glasilo da pesma treba da bude na nekom od jezika koji su u službenoj upotrebi u Srbiji. Tako da teoretski neka sloboda jezika postoji. To što niko ne želi da pošalje na konkurs pesmu na mađarskom, slovačkom ili rumunskom je druga stvar. 😂
bilo bi dobro da proba neko recimo na romskom ili na vlaškorumunskom da baca crnu magiju 😁
 
Pa na nivou cele Srbije je samo srpski, ali konkurs nije glasio tako. Pronašao sam taj deo konkursa:

Tekstovi pesama moraju biti pisani isključivo na jezicima koji su u zvaničnoj upotrebi u Republici Srbiji.

Znači govori se o jezicima koji su zvaničnoj upotrebi u Republici Srbiji, a ne na nivou cele zemlje. Što znači i jezici na nivou opština? Tako da teoretski svi ti jezici dolaze u obzir.
znači varijante srpskohrvatskog, albanski, mađarski, vlaškorumunski, bugarski i slovački
 
To onda znaci da se ne moze poslati pesma na romskom, ne znam da li je romski jezik prihvacen u nekoj opstini kao manjinski jezik?
 
Vikipedija kaže da su u zvaničnoj upotrebi u bar 1 opštini na teritoriji Srbije mađarski, romski, slovački, albanski, rumunski, makedonski i rusinski od ne SH jezika
 
Eto prilike da se Magdi Ruza vrati dogodine u Helsinki sa pesmom na madjarskom da brani boje zemlje u kojoj je rodjena. Verujem da bi tvt na PZE dobila.
 
Eto prilike da se Magdi Ruza vrati dogodine u Helsinki sa pesmom na madjarskom da brani boje zemlje u kojoj je rodjena. Verujem da bi tvt na PZE dobila.
Joj nesto na fazon Unsubstantial Blues 40% na srpskom, 60% na madjarskom.. 🥰
 
Kad je PzE (BVZ 🫣) već u duhu mladih nada, baš bih voleo da vidim malog Svetozara naredne godine. Ima baš interesantan glas i super kombinuje etno sa ovim depresivnim Gen Z mumlanjem.

 
Zašto se kad god imam ovako neku sjajnu ideju osećam veoma usamljeno...

No One Page GIF
 
PZE nas razmazio, sad više nema blanko podrške za mlade nade, dok sledeće godine ne vidimo neki inovativni nastup lol




A onda će PZE da odradi svoj deo posla, i od mladih nada da napravi zvezde 😍


 
  • Love
Reactions: FFM
Jao zasto su prihvatili poziv za ovu najkrindz emisiju ikada, ali barem imaju besplatnu reklamu!
 
  • Haha
Reactions: Mrm
A kad smo kod jezika, da li bi numera na imaginarnom jeziku bila dozvoljena prema pravilima PZE?

Kako bih voleo da 2024. bude nešto na imaginarnom jeziku na PZE, poput "Sanomi":


Dugo nije bilo toga, mogla bi opet biti fora... :)
 
Back
Top