rs Srbija 2022: Konstrakta - In corpore sano

I am just gonna leave this one here...

View attachment 1309
Poznata je dobro istorija i simbolika Evrovizije kao takve, ali šta sad, Rusija odjednom nije Evropa i na pomirenju s njom se ne sme raditi? Nego hajde da se konsoliduju i ujedine svi koji su svakako već formalno ujedinjeni i da se to ispromoviše na ESC kao da to već nismo znali... Možemo naravno da razumemo i podržimo bunt svih ikada prema ratnom diktatoru i režimu, ali ne i da se ceo kontinent formalno i dramatično ujedini protiv jedne zemlje i naroda (govorim na ESC-u sad, ne u užim političkim međunarodnim odnosima), i pritom kao nešto ispravlja krive Drine i teši žrtvu glasanjem na Evroviziji.
I ajde to je sve manji problem, nego što je time isforsiran viktimizovani pobednik, a da ta pobeda simbolizuje podršku Ukrajini koja nam je jelte bila poznata, ništa konkretno i novo nije poručeno a kamoli urađeno tom pobedom. ESC tako može samo da produbljuje jazove i izopštava čitave narode, a ne da ujedinjuje i pomiruje kao što mu je kao neka namera. Na kraju krajeva, što tako nisu stali iza Hrvatske ili BiH na ESC u prvoj polovini 1990-ih kao što su sad iza Ukrajine? (znamo zašto, retoričko pitanje)

Ja da sam u EBU i organizaciji ESC-a, ili prosto mejnstrim javnost Evrope, i da u skladu sa istorijom i simbolikom Evrovizije želim da odradim masovnu političku poruku i PR (sa čim se ne slažem u startu da je konkretno takvoj propagandi mesto na ESC, ali ajde hipotetički, sa tim namerama) i da sam hteo da odradim neko simbolično ujedinjavanje i osudu onoga koga treba osuditi, ja bih nakon što je EBU na toj zvaničnoj liniji diskvalifikovao Rusiju, uzeo npr. Manjižu ili IC3PEAK (za koje se kao ruske izvođače zna da imaju manje ili više antirežimski i antimejnstrim sentiment u kontekstu Rusije), doslovno im dao egzil i azil ako treba, i doveo ih u revijalni deo, u koji bih isto stavio i Ukrajinu, tj. eto, Kaluša. Svako po svoju pesmu, i onda jedan zajednički performans. I onda da i jedni i drugi iskažu negodovanje povodom Putinovog rata, da se čuje i "druga Rusija", i da i ona predstavnicima Ukrajine naočigled svih pokaže podršku, i da se tako pošalje poruka građanima i cele Evrope i Rusije.

To bi bilo moćnije od 10 pobeda Ukrajine sa najboljim pesmama na svetu, to bi najviše ponizilo aktuelni ruski establišment, i to bi pritom bilo u duhu istinski ujedinjene miroljubive Evrope. Ovako su nam samo rekli na najveći megafon ono što smo već znali, usput anatemisali ajde vlast jedne zemlje što i treba, nego faktički ceo narod i jednu kulturu, i samo postigli još veći ratni i politički jaz ovog kontinenta. A nisam ja sad toliko kreativan, moglo je nešto bar približno u ovom maniru da se uradi, samo to ne odgovara trenutno traženom međunarodnom političkom narativu koji sad mora da bude histerično ratni a ne miroljubivi i ujedinjujući. Ta promocija pacifističke kooperacije, ako je i bilo u korenima Evrovizije, sad je degradirana i pretvorena u histeričnu jednostranu propagandu.
Ili je ovo pak sve bila samo fora da prosečan Evropljanin može da kaže "fuck you Putine pobedili smo" (kao što i pišu mnogi po mrežama) jer je Ukrajina pobedila na Evroviziji, iako se rat opušteno nastavlja. Ako je tako, onda ok, onda su svi ludi, zaludni i nimalo konstruktivni, a simbolizam im je krš.
 
Lajkovao sam jer je detaljno i dobro objašnjeno iako se ne slažem sa svime baš..
 
@Mrm Ako je 1950-ih ESC bio deo cilja da se smire tenzije i približe zavađene strane u Evropi, što potpuno razumem i podržavam nameru, jedina paralela tome mi je da se sad uradi nešto slično, a ne da se glumi neka konsolidacija i medijska podrška napadnutoj zemlji, dok se istovremeno istoj gruva oružje i motiviše je se da ratuje na sopstvenu štetu. Pa se ta zemlja uveliko i svesno rasparčava, a s ovom drugom se kolektivno prekidaju svaki odnosi, pa će izgleda opet morati da se čeka još nekoliko decenija dok se stvari iole normalizuju.
Očigledno sam ja previše idealista, ali kao da niko nije naučio ništa iz ona dva svetska rata i iz toga kako smo se vadili iz njih i izglađivali odnose. Ili se onda pomirenje i kooperacija forsira samo kad su bile u pitanju Nemačka i Francuska '50-ih, a sa Rusijom se mir a kamoli pomirenje ni ne želi (možda ga ne želi ni ona ali ne vidim poentu takmičenja ko će da bude veći tvrdoglavi majmun). Ali onda mesta priči o dobrim namerama i izvornoj simbolici Evrovizije nema.
 
Last edited:
Ako je 1950-ih ESC bio deo cilja da se smire tenzije i približe zavađene strane u Evropi

Pa samo donekle. Nikada nijedna komunisticka zemlja nije primljena na ESC. Sem naravno nas jer smo bili nezavisni od Sovjeta.

Rusija je politicki i kulturno izbacena iz Evrope za narednih nekoliko decenija svakako. Sa njima više nece biti nikakve saradnje.
 
U pravu si, onda je svakako ta lepa namera bila falična i selektivna i tada, a i sada. I onda je svakako licemerno povezivati ovo što se desilo u subotu sa nekom iskonskom divnom idejom o promociji kooperacije i jedinstva. Kao što napredak čovečanstva nije napredak ako se odnosi samo na jedne (a bude na štetu drugih, pa smo to shvatili tek dosta nakon kolonijalnog perioda, a možda i još nismo), tek onda jedinstvo nije jedinstvo ako postoje samo odabrani za saradnju.
 
Ja sad mislim da za neki buduci uspeh na ESC pre kandidata treba traziti u alternativi nego u mejnstrimu.

Alternativa je i produkcijski i stilsli bliza zapadu i tom nekom univerzalnijem zvuku.

Tako da bih pre mogao da zamislim vrhunski plasman Bojane Vunturisevic, Zoe Kida ili Buc Kesidija nego Milice P, Teodore i ostalih.
 
Ja sad mislim da za neki buduci uspeh na ESC pre kandidata treba traziti u alternativi nego u mejnstrimu.

Alternativa je i produkcijski i stilsli bliza zapadu i tom nekom univerzalnijem zvuku.

Tako da bih pre mogao da zamislim vrhunski plasman Bojane Vunturisevic, Zoe Kida ili Buc Kesidija nego Milice P, Teodore i ostalih.
Ja sam to ponavljao kao papagaj prethodnih godina, pogotovo nakon HCN, i ove godine sam dobio priliku konačno da se vidi da li je ta tvrdnja tačna, i na našu ogromnu sreću - jeste. Alternativa može biti flop, ali može ići i do neslućenih visina. Od ovih jačih imena, retko ko od njih bi hteo da rizikuje, već bi na Evroviziju išao sa nekom sigurnom pesmom za koju bi se znalo da će se slušati ovde (kao HCN - odmah se znalo da su i HLV i Loco Loco isključivo domaći proizvod).

Ne kažem da jaka imena ne treba da idu na ESC, naravno da treba, ali nadam se da ih je ova godina naučila - rizik se isplati.

EDIT: I Sarina pesma je bila rizik takođe, ali ne kao ICS
 
Alternativa sada i pre 2-3 godine nije isto, jer je sada PZE popularna platforma pa pesme moze postati veliki hit i da nije izvodjena od popularnog izvodjaca.

Konstrakta da je interno izabrana pre par godina ovog hajpa ne bi bilo.

Sara mi je jedna od retkih koje su u mejnstrimu koja ipak stilski i produkcijski mogu da zamislim da napale siroke mase po Evropi.

Mislim da Zorja moze da bude jako zanimljiv izbor isto ali ne kao neka reinkarnacija Jelene Tomasevic vec da isto ide u nesto drugacije. Imala je zanimljivih izvodjenja u ZG.

Luka Rajic ne znam kako peva uzivo ali mislim da bi on bio zainteresovan za ESC.

Marko Louis bi mogao nesto da komponuje. Lena Kovacevic bi bila dobar izbor uz hit pesmu kao Caffe.
 
Alternativa sada i pre 2-3 godine nije isto, jer je sada PZE popularna platforma pa pesme moze postati veliki hit i da nije izvodjena od popularnog izvodjaca.

Konstrakta da je interno izabrana pre par godina ovog hajpa ne bi bilo.

Sara mi je jedna od retkih koje su u mejnstrimu koja ipak stilski i produkcijski mogu da zamislim da napale siroke mase po Evropi.

Mislim da Zorja moze da bude jako zanimljiv izbor isto ali ne kao neka reinkarnacija Jelene Tomasevic vec da isto ide u nesto drugacije. Imala je zanimljivih izvodjenja u ZG.

Luka Rajic ne znam kako peva uzivo ali mislim da bi on bio zainteresovan za ESC.

Marko Louis bi mogao nesto da komponuje. Lena Kovacevic bi bila dobar izbor uz hit pesmu kao Caffe.
Slazem se i jos da dodam, Konstrakta je pokazala koliko je bitno sve to "van terena". Njen nacin izrazavanja, atipicni medijski nastupi i sve ostalo su doveli do svega ovoga takodje. HCN jesu bile super i prijatne ovako u izjavama ali nista sad sto izlazi iz nekog kalupa javne licnosti.

I za Konstraktu da, ceo njen put je bio proces, i da je isla ranije, jednostavno ne bi bilo to to. Neki ljudi su kao vino, sto stariji to bolji i mogu vise da ponude.
 
Mi takve ljude mozemo da nabrojimo na prste u Srbiji, uglavnom se sve svodi na tresanje guze turbo folk pevacica....tesko da cemo poslati nesto ovako u bliskoj buducnosti. sledi nam ili neka balada sa nekom glascinom, ili mrdanje guze uz jos neki brzi ritam, neka Eleni Foureira za siromasne, nazalost takve su i Hurricane bile, na silu atraktivne, a pokreti na sceni, moja baba je ono mogla da odigra.
 
Ja baš mislim da će Konstraktin uspeh podstaknuti mnoge alternativne izvođače (a možda i neka poznatija lica) da dođu na PzE i eksperimentišu sa različitim pravcima i konceptima.

Dosta smo slali izlizane šablone za unutrašnju upotrebu, vreme je za nešto novo.
 
Ja bih ove godine da sam na njihovom mestu jos ranije raspisao konkurs. Oni sve nekako kazu mi krecemo sa pripremama odmah posle Evrovizije, pa tek raspisu konkurs tamo u oktobru kad vec....treba to sa jos vise energije i zara da se udje u to.
 
Back
Top