ESC 2024 – Malme, Švedska: opšte, arena, grafika, scena

Ako saljes tres poput Queen of Kings i Spirit in the Sky, da ne spominjem Subwoolfer, valjda je logicno da si vec spreman na to da te ziri spusti i da gro poena dodje od publike.
Quuen of the Kings je simfonija u poređenju sa ona dva pingvin ispljuvka iz Švedske ove godine
 

Nezvanično je bilo u konkurenciji za Australiju na ESC ove godine.

Nije bog zna šta i poprilično je generično, ali mislim da bi se bolje kotiralo od One Milkali
 
Da sumiram i ja ovu godinu sto krace (nije moglo ranije a obzirom na sve sto se desavalo, nisam imao ni previse volje).

Generalno, vrlo mucna ESC sezona. Nikad vise skandala i politicarenja. Ovo je sada vec trend koji traje duze vreme. Oduvek je bilo upliva politike ali, u zadnjih par godina, svaka moguca granica je probijena. I sto su se vise celnici EBU-a upinjali da dokazu kako je sve super i kako je iskljucivo muzika u prvom planu, to su zapravo sve vise gubili konce. Kako rekoh ranije, Pandorina kutija je otvorena jos pre 2 godine, a ovo je sada samo kulminacija svega. Kako bi se stvari, bar koliko-toliko, vratile u normalu i dalji sunovrat zaustavio, doticni, ako imaju obraza, trebalo bi da podnesu ostavke. To bi bilo jedino moralno i ispravno sa njihove strane.

Sto se tice samog ishoda, kako je moglo da bude, dobro je ispalo. Zao mi je sto nismo dobili ESC u komsiluku kako smo se nadali, medjutim pobeda Svajcarske je zasluzena. Nisam bio preveliki fan pesme pre takmicenja ali svojim izvodjenjem (pogotovo u finalu), uspeo je da me kupi. Siguran sam da ce Svajcarci napraviti odlican ESC sledece godine.

Iako mu je izmakla pobeda, sve sto je Bejbi Lazanja uradio ove godine definitivno je dostignuce koje , sasvim sigurno, nece biti zaboravljeno. Zelim mu sve najbolje u nastavku karijere.

Sto se tice nase Teye, njoj svaka cast, uradila je sve sto je mogla i sto je bilo do nje. Rezultat je otprilike onakav kakav sam i ocekivao da ce biti. Nije se moglo vise. I njoj takodje zelim sve najbolje u nastavku karijere i siguran sam da njeno vreme tek dolazi.

Dogodine se nadam da ce se stvari bar donekle unormaliti sto se tice faktora koji su van sveta muzike (mada situacija nije obecavajuce) i, ako je ikako moguce, nadam se da nece biti novih svedskih organizacija u skorije vreme. To bi bila dobitna kombinacija za sve.
 
Kako je tema o Srbiji zatvorena, napisaću ovde. Sa ove vremenske distance moj utisak je da je i pesma Ramonda bila vrlo prosečna i Teya Dora prilično neubedljiva i neharizmatična. Ne verujem da bi i neki upgrade stage-a obezbedio bolji plasman. Ovde je naročito u jednom periodu bilo jako toskično - drugačije mišljenje se nije moglo izneti, Teya se dizala u nebesa a pokazalo se da je sve to skupa bilo na nivou amebe Nevene Božović, pritom je Konstrakta ismevana i nazivana babom, a u Malmeu je bila zvezda gde god da se pojavila. Šteta što ona nije otišla sa za nijansu lošijom pesmom, ali sa odličnim nastupom koji bi se veoma lepo uklopio sa ovogodišnjom scenom. Loše je sve ovo oko izbora odradila Olivera - mislim na nameštanje pobede Teya Dori, bilo je očigledno da su se oslanjali na taj tobože svetski proboj sa tom bezveznom uvodnom špicom za ono sranje od serije, a zapravo je postalo viralno preko TikToka i to u Indiji... ne u SAD, Uk, gde je centar svetske muzike. Mislim da bi bolji izbor bio i Dušan Kurtić, ono dvoje Pinkovih Zvezda, pa i Breskvica (iako mi je od svih bila najmanje favorit) ali barem bi publika masovno iščekivala nastup - to da bismo se tamo osramotili jer je pesma ili nije o genocidu - evrovizijsku publiku to ne zanima, ne ide se tako daleko u analize a nema ni vremena. Kao što se i za Konstraktu spominjala Marina Abramović, na kraju je i sama Konstrakta rekla da je pesma radila najviše na tom najprizemnijem nivou - tapšanju rukama, pa je neko tek kasnije pokušavao da razume poruku. I ove godine sva ta priča o Prvom svetskom ratu... pa o cvetu Ramondi - majko mila, koga to zanima na Evroviziji. Znači sem Željka, Graića i Konstrakte, učinak RTS-a je prilično jadan na Evroviziji.
 
Da mogu da vratim vreme poslao bih Konstry

React Reaction GIF by The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
 
Breskvica (iako mi je od svih bila najmanje favorit) ali barem bi publika masovno iščekivala nastup - to da bismo se tamo osramotili jer je pesma ili nije o genocidu - evrovizijsku publiku to ne zanima, ne ide se tako daleko u analize a nema ni vremena.
Da je tako kao što govoriš, Izrael bi prošao realtivno mirno, ne bi bila izviždana pesma i Eden, i ne bi dolazilo do incidenata. Ne kažem da bismo proizveli baš to, ali nešto slično u manjoj meri, a ipak itekako zapaženo bismo, i ne bismo se na kontu toga posle dobro proveli. Ipak treba da se vodi računa o nekim stvarima. A što se Ramonde tiče, sve je prošlo i izlišno je sad tražiti neproverena second chance rešenja. Teško da bismo sa nečim drugim (mnogo) bolje prošil, a istina o našoj muzici, muzičkoj sceni, a s tim vezano i za ESC, jeste da je sve to nesređen i neorganizovan tok trendova i takmičenja, i da sa pravom prolazimo neuspešno jer smo takvi da se kod nas mnogo više ceni fazon nego talenat, jer je mnogo bitnije da budeš ⭐ZVEZDA⭐ nego da se svojim trudom i zalaganjem(i intelektualnim i tehničkim), i tek onda kreativnim izražajem pokažeš na sceni, a prilog tome govori to šta sve prolazi u najmanje prehodnih 10 godina, možda i više. Talenti gotovo da ne postoje, a raznih zvezda i drugih fazondžija ima na sve strane(u mejnstrimu), i zato tako i prolazimo, i nažalost, taj fazon je zbog toga naš jedini adut.
 
Kako je tema o Srbiji zatvorena, napisaću ovde. Sa ove vremenske distance moj utisak je da je i pesma Ramonda bila vrlo prosečna i Teya Dora prilično neubedljiva i neharizmatična. Ne verujem da bi i neki upgrade stage-a obezbedio bolji plasman. Ovde je naročito u jednom periodu bilo jako toskično - drugačije mišljenje se nije moglo izneti, Teya se dizala u nebesa a pokazalo se da je sve to skupa bilo na nivou amebe Nevene Božović, pritom je Konstrakta ismevana i nazivana babom, a u Malmeu je bila zvezda gde god da se pojavila. Šteta što ona nije otišla sa za nijansu lošijom pesmom, ali sa odličnim nastupom koji bi se veoma lepo uklopio sa ovogodišnjom scenom. Loše je sve ovo oko izbora odradila Olivera - mislim na nameštanje pobede Teya Dori, bilo je očigledno da su se oslanjali na taj tobože svetski proboj sa tom bezveznom uvodnom špicom za ono sranje od serije, a zapravo je postalo viralno preko TikToka i to u Indiji... ne u SAD, Uk, gde je centar svetske muzike. Mislim da bi bolji izbor bio i Dušan Kurtić, ono dvoje Pinkovih Zvezda, pa i Breskvica (iako mi je od svih bila najmanje favorit) ali barem bi publika masovno iščekivala nastup - to da bismo se tamo osramotili jer je pesma ili nije o genocidu - evrovizijsku publiku to ne zanima, ne ide se tako daleko u analize a nema ni vremena. Kao što se i za Konstraktu spominjala Marina Abramović, na kraju je i sama Konstrakta rekla da je pesma radila najviše na tom najprizemnijem nivou - tapšanju rukama, pa je neko tek kasnije pokušavao da razume poruku. I ove godine sva ta priča o Prvom svetskom ratu... pa o cvetu Ramondi - majko mila, koga to zanima na Evroviziji. Znači sem Željka, Graića i Konstrakte, učinak RTS-a je prilično jadan na Evroviziji.
Uvek je u periodu PZE ovde blasfemija izneti drugacije i nepopularno misljenje i nadam se da ce sledece godine tolerancija na ismevanje tudjeg misljenja kako se to radilo ove godine biti nulta.
 
Nikom nije bilo zabranjeno da iznese svoje mišljenje, sve dok je u skladu sa pravilima foruma, tako da to što Boxy piše, ne stoji. Naravno je da je potrebno više tolerancije i konstruktivne diskusije, to je i više nego poželjno, ali da je nešto bilo zabranjeno i da se nije moglo izneti drugačije mišljenje, to nije tačno. Druga je stvar što nekad forumaši imaju bitno drugačiji ugao gledanja, pa i sam Boxy npr. drugačije gleda na neke stvari ili izvođače poput Cece, Jece, Dragane, brani ih ili pljuje prilično izražajno, pa tu nema neke veće razlike u odnosu na ono što viđamo tokom PZE sezone kada pojedinci imaju svoje favorite i teško se mire ako se neko ne složi sa njima. U tom pogledu, moj savet je da se ta ostrašćenost svede na minimum. Takođe, treba voditi računa i šta se piše, pa ovakvo olako frljanje da je nameštena pobeda Teya Dori bez dokaza je problematično. Ok je da svako ima subjektivni doživljaj neke situacije, ali trudimo se da ga iznesemo na primeren način.

Inače, uvek je lako reći nešto tako po završetku takmičenja, bilo to PZE ili ESC. Gotovo uvek se može opravdati nečiji plasman, uspeh ili neuspeh i istaći pretpostavka zašto nešto nije, a nešto jeste dobro prošlo, kako kod publike, tako i kod žirija. Što se tiče ismevanja Konstrakte, više puta je skrenuta pažnja na to tokom sezone i rečeno da se ljudi ne nazivaju babama bez povoda. OGAE Srbija, a i ja lično, imamo veliko poštovanje prema njoj, šaljemo je na OGAE Second Chance, dobila je i dvaput našu godišnju PZE nagradu, a i ja je rado slušam, već sam uzeo kartu i za septembarski koncert u Sava centru i jedva čekam to, tako da ne treba generalizovati i davati pogrešne ocene kako je forum u globalu protiv nekog, bilo to Konstrakta ili neko drugi, a nije, što se uostalom videlo i na forumskom glasanju. Uz poziv svim učesnicima u diskusijama da poštuju tuđe mišljenje, stoji i molba za @Boxy da ako već kritikuje, radi to u skladu sa pravilima foruma, a to znači bez offtopica, bez izigravanja sudije kako je nešto namešteno i bez prozivanja, poput konstrukcije "na nivou amebe Nevene Božović".​
 
Boxy klasičan general posle bitke, 'ajmo dalje.

Zaključili smo već da smo imali nekoliko pesama sa potencijalom, ali RTS je RTS i bez sponzora i više para vrtećemo se oko sredine tabele u finalu sve dok ponovo ćorava koka ne ubode zrno.
 
Meni je drago što smo poslali Teya Doru, i što već treću godinu serviramo kvalitet.

Mislim da je ona bila idealna ličnost za ovogodišnju sumanutost, i da je oličenje onog što bi evrovizijski duh trebalo da predstavlja.
Njen mentalni sklop je pomogao da ostanemo izvan ovogodišnjih skandala.
Konstra bi verovatno na pametan način iskazala svoje mišljenje, i ja lično bih verovatno sekla vene na neke genijalne izjave, ali mislim da je ove godine bilo ipak pametnije ostati izvan političkih dešavanja...
Srbija treba da ostane neutralna...

U tom smislu Teya Dora nas je odlično predstavila, i ja na nju jesam ponosna...
 
Teya je bila odmerena, ljubazna (ali ne lazno), servirala je kucno i medijeko vaspitanje, pristupacna za intervjue (koliko ih je ove god uopste i bilo)... obrazovana, talentovana, svestrana i pametna mlada devojka. Jedna od definitivno najboljih predstavnica ove zemlje na ESC i nema joj se sta mnogo zameriti, cak naprotiv. Sad pesma i nastup su stvar ukusa, meni je pesma bila sjajna, nastup solidan (moglo je bolje) i to je to.
 
Ja sam ponosan na činjenicu da nas je Teya predstavljala, ali da je dato 100 %, nažalost nije... i mislim da je to više do RTS-a nego do Teya Dore, sa druge strane mi smo Srbija i imamo tretman kakav imamo... nismo Ukrajina, Švedska, Švajcarska, Izrael i sl... Što se tiče naše muzičke scene, tu imamo izvođače koji jesu multitalentovani ali nemaju dovoljno pažnje na sebi... i imamo zvezde koje su zvezde samo zato što pevaju tu aktuelnu muziku koja kod nas ne prati uopšte evropske i svetske trendove, a i te zvezde nemaju interes niti žele tamo da nastupe jer su i same svesne da neće proći baš tako sjajno.... tako da je kod nas veća šansa da se pojavi neki nepoznati mladi talenat koji će da osvoji Evropu, nego što će to da uradi neka naša ,,Zvezda"...
 
Teya je pričala da idemo visoko sve dok nije skapirala da neće moći da uloži novac koji nije RTS-ov.

2+2 = 4
 
Back
Top