nl Holandija 2024: Joost Klein - Europapa

Ne može se znati šta bi bilo. Izvesno je da bi bio u vrhu kod publike, kod žirija ne. Sad da li bi bio prvi, drugi, treći, ko zna. Nije se ni pobednik televotinga vokalno proslavio, pa to više i nije presudni faktor. Kod žirija je malo drugačija situacija.
 
Pa mogao bi da osvoji tvt što da ne, ako je štrčao toliko Švajcarskoj u pf i bio najstrimovanija Spotify pesma sasvim je realno da je mogao.

A alternativno bi se možda "potukli" on i Lazanja (pošto dele slično biračko telo) pa bi Izrael uzeo tvt, što bi bio najgori scenario
 
I meni se čini da bi najviše odmogao Lazanji.
 
  • Like
Reactions: FFM
Mislim da to “otkidanje” glasova ne funkcionise po principu “sad necu da glasam za ovog nego za ovog”. I dalje ne vidim nikakvu konekciju izmedju Joosta i Lazanje, koliko god da se vuku neke paralele, ni zanrovski, ni po pitanju publike kojoj se svidja ta pesma, totalno razliciti ljudi su u pitanju. Prosto bi za Holandiju glasali neki kojima se svidi pesma, fanovi, deca itd.

Ne bi sigurno niko dosao i rekao “dobra mi je Hrvatska ali sad bas necu da glasam za nju jer mi je Holandija bolja”. Bukvalno na osnovu privlacnosti za publiku se pravi neka vestacka paralela i rivalstvo. Kao da se porede Maneskin i Karija. Na stranu sto je Hrvatska jednostavno mnogo bolje izvedena, pre svega vokalno.
 
Nisam ni mislio na takav princip, i ne da bi uticao samo na Lazanju, već na sve pomalo, ali od favorita, meni deluje da bi najviše uticao na broj glasova, makar u procentualnom odnosu, upravo na hrvatske, jer su pesme nešto sličnije nego npr. ta i francuska, koja donosi neku sasvim drugu vrstu emocije. Naravno, sve ovo su diskusije šta bi bilo kad bi bilo, ali kada već dajemo neke procene, meni se čini ova prilično izglednim. I ne mislim da su za Holandiju glasala samo deca i njegovi fanovi, iako može biti da je privukao dobar deo njih. I nije ovde reč kako bi glasači rekli e baš sad neću da glasam za HR nego za NL, već bi npr. od 20 glasova, malo drugačije rasporedili kome će šta udeliti. Sve u svemu, videh teorije zavere nekih Hrvata na društvenim mrežama, koji ističu holandsku diskvalifikaciju kao jedan od bitnih faktora zašto Hrvatska nije pobedila, a meni se čini da bi makar za nijansu Joost razliku između prve dve pesme učinio i većom, budući da je dosta više bio miljenik publike, a ne žirija.​
 
Па све су то теорије сад шта је могло да буде, можда би Швајцарска добила 100п мање од публике да је Јост био ту а Лазања свакако имао 200+ од жирија и имао би скоро 300 и са Јостом и на крају би можда и успио славити.

Са друге стране, да је био Јост, не би људи гласали е сад нећу за овог него за оног него би публика овога гласала масовно и можда надгласала некога од ових из топ 3, а овако можда нису гласали ни за кога, па би било мање од 300 за све њих.

Ко ће сад знати, али ја мислим да би Холандија била топ 3 код публике и да би Израел на крају био први код њих.
 
Nisam ni mislio na takav princip, i ne da bi uticao samo na Lazanju, već na sve pomalo, ali od favorita, meni deluje da bi najviše uticao na broj glasova, makar u procentualnom odnosu, upravo na hrvatske, jer su pesme nešto sličnije nego npr. ta i francuska, koja donosi neku sasvim drugu vrstu emocije. Naravno, sve ovo su diskusije šta bi bilo kad bi bilo, ali kada već dajemo neke procene, meni se čini ova prilično izglednim. I ne mislim da su za Holandiju glasala samo deca i njegovi fanovi, iako može biti da je privukao dobar deo njih. I nije ovde reč kako bi glasači rekli e baš sad neću da glasam za HR nego za NL, već bi npr. od 20 glasova, malo drugačije rasporedili kome će šta udeliti. Sve u svemu, videh teorije zavere nekih Hrvata na društvenim mrežama, koji ističu holandsku diskvalifikaciju kao jedan od bitnih faktora zašto Hrvatska nije pobedila, a meni se čini da bi makar za nijansu Joost razliku između prve dve pesme učinio i većom, budući da je dosta više bio miljenik publike, a ne žirija.​
Slazem se, ova godina nema nikakve teorije zavere tog tipa. Mislim da bi Joost svima oduzeo neke bodove, sad kome koliko, pitanje je. Ja mislim da bi tu bilo vise geografskog principa, gde bi mozda vise odvukao Svajcarskoj pre svega, kao i Francuskoj.
Па све су то теорије сад шта је могло да буде, можда би Швајцарска добила 100п мање од публике да је Јост био ту а Лазања свакако имао 200+ од жирија и имао би скоро 300 и са Јостом и на крају би можда и успио славити.

Са друге стране, да је био Јост, не би људи гласали е сад нећу за овог него за оног него би публика овога гласала масовно и можда надгласала некога од ових из топ 3, а овако можда нису гласали ни за кога, па би било мање од 300 за све њих.

Ко ће сад знати, али ја мислим да би Холандија била топ 3 код публике и да би Израел на крају био први код њих.
Treba uzeti u obzir i red nastupa. Joost je zatvorio polufinale, a u finalu bi nastupao rano, iako jeste olaksavajuca okolnost glasanje cele veceri, statistike iz 2010-11 kazu da je ipak velika vecina glasova dosla posle pesama. Ne racunam Ukrajinu i Izrael, oni su van konkurencije. Mozda se taj odnos sad promenio, ko zna.
 
Pa ja bih rekao da nema pravila pogotovo sad kad producenti odluče sve, eto Izrael i Holandija bili ubjedljivi top 2 u polufinalu a stavili ih na 6 i 5 u finalu. Bilo je otprilike, gdje god da ih stavimo, proći će dobro. Eto Austrija zadnja pjevala i svega 5 poena publike

Joost dobio preko milion pratilaca od prošlog petka, stvarno je i profitirao na kraju. Dogodine da se vrati sa Euromama
 
Zamisli sledeci scenario:

Joost Klein biva ociscen bilo kakve tuzbe, EBU, posto je to EBU i ne daj boze da oni nemaju glavu u svom dupetu, i dalje banuje Nizozemsku na jednu godinu zbog te "agresivne gestikulacije", Nizozemska, koja je 6 drzava po redu po pitanju izdvajanja novca za Evroviziju odluci da se ne takmici sledecih nekoliko godina, EBU odluci da JOS digne cenu takmicenja kako bi nadoknadili gubitak Nizozemske, drzave kao Slovenija, Hrvatska, Srbija, Albanija, San Marino i sl odluce da se povuku zbog cene takmicenja i Evrovizija se svede na drzave Zapadno od Gvozdene zavese, ukinu polu finala jer jedva imaju 25 drzava da se takmice i Evrovizija ugine kao takmicenje samo zato sto je EBU odlucio da se istresa na nekome ko nije zasluzio dok NEKI drugi su maltretirali takmicare i niko nije bio kaznjen.
 
pa vratilo bi se na ono sto je bilo devedesetih... 20 i kusur pesama i jedno vece...
 
Meni je na kraju njega baš žao. Ipak je imao hajp u svojoj zemlji (uz jak marketing, ali to je legitimno), servirao hit. Sve to je vrijednije od sklepotine iz laboratorija nastale na osnovu testiranja i ispitivanja s nula hajpa 😊
 
Baš me zanima kako će se sve ovo završiti.

Vidjeh neku anketu gdje je glasalo oko 5 hiljada Holanđana do tog trenutka, ogromna većina smatra da Holandija treba da se povuče (tipa 75%), pa onda drugo mjesto da treba da učestvuje ali samo sa Joostom, a treća da ide neko drugi, baš baš malo glasova.

Ne vjerujem da bi on htio da ide nakon ovoga svega, ali toliko su ga dodatno zgotivili ljudi i postao je jedan od ikona ovogodišnjeg izdanja tako da bi u startu bio favorit
 
  • Like
Reactions: FFM
Ja sam trenutno u Nizozemskoj i par dana prije ESC-a s balkona sam čuo neku djecu kako pjevaju Europapa 😃 A 60+ Nizozemac na poslu mi je čestitao na drugom mjestu i kaže da su razočarani jer su oni diskvaficirani. Onda očito da je ESC bio baš ispraćen
 
80 miliona strimova na SF
32 miliona pregleda na spotu
15 miliona pregleda na nastupu

Apsolutno i bez konkurencije najveći hit ove Evrovizije, verovatno jedini hit iz ove godine, iako su ljudi ovde govorili da je hajp lažan. Verujem da bi u finalu osvojio televote i na kraju bio u top 5 🤷🏼

Sad kad su se smirile strasti, iako će mi uvek biti žao što je diskvalifikovan, zapravo sam se sasvim pomirio sa tim i drago mi je što će ostati upamćen i voljen i što je dobio još jedan ogroman hit (pored onog koji je imao pre ESC). Ova pesma je doslovno fizička manifestacija/ otelotvorenje Evrovizije - zabavna i duhovita pesma + ogorčenost ljudi krajnjim ishodom + politički motivisana drama.
 
Back
Top