Kupovina

I dok sam tražila željene sladolede koji su razgrabljeni brzinom svetlosti i predomišljala se koji da izaberem od ponuđenih, zaboravila sam na Somersby... 😭

20240701_205228.jpg20240701_205357.jpg
 
I, ovo je veče za Mr Icecream Contest.
Takmiče se:
Aloma Čokolada Narandža
Ducale gelato Mango Limun Jagoda Crna trešnja
Frikom Quatro Colore Malina Limun Narandža Vanila
Carte D'Or - Bailey's Vanila

Ducale i Carte D'Or, ruku pod ruku

3. Frikom
4. Aloma
 
Last edited:
Više očekujem veću raznovrsnost nego pad cena. Navodno i Carrefour planira ulazak na naše tržište.
 
Što je više konkurenata na tržištu to su šanse veće da snize cene kako bi privukli potrošače, ekonomija 101... Neće biti nakon 10 lanaca, ali nakon 20 možemo da se nadamo.
 
Mi smo baš jadni u tom smislu. Lidl i Metro (pretežno za veleprodaju) ne mogu da urade baš ništa. Maxi je nakon što je Delhaize ušao, postao najskuplja trgovina. Hrvatska je i pre ulaska u EU imala više inostranih lanaca od nas.

Najviše trošimo na hranu, a pritom je najskuplje plaćamo u regionu, u odnosu na to kakvu ponudu imamo.
 
Što je više konkurenata na tržištu to su šanse veće da snize cene kako bi privukli potrošače, ekonomija 101... Neće biti nakon 10 lanaca, ali nakon 20 možemo da se nadamo.
Zavisi i od zemlje u kojoj posluju ti lanci, nije sve u teoriji ekonomije. Recimo Lidl sigurno može imati i niže cene ako poredimo sa njihovim poslovanjem u inostranstvu, dok ovde su krenuli tako, a potom umesto da ostali spuste cene, oni su se prilagodili ostalima i tek za nijansu su povoljniji. Isto je i sa mobilnim operaterima, kao da se međusobno dogovaraju oko cenovnika. Svakako podržavam ulazak više novih lamaca, ali iz iskustva se ne nadam nekim drastičnim sniženjima.

Elem, mlečna čokolada Najlepše želje od 250g u Idei košta 600 dinara. Krašova čokolada sa napolitankama preko 750. U Maksiju Bajadera od 300g 1500 dinara, a do pre manje od godinu dana moglo se pazariti ona veća od 500g za oko 1000 dinara. Cene hrane su veoma visoke.
 
Profesori ekonomije su na N1 nedavno objasnili da je situacija ovakva kakva je zbog manjka konkurencije. Kad je bude bilo zapravo, a cene ostanu iste, onda ćemo moći da diskutujemo dalje. Do tada možemo da se nadamo. A ovo trenutno stanje s lancima je smešno, imamo ih kao da smo država od 900.000 stanovnika. :D
 
Elem, mlečna čokolada Najlepše želje od 250g u Idei košta 600 dinara. Krašova čokolada sa napolitankama preko 750. U Maksiju Bajadera od 300g 1500 dinara, a do pre manje od godinu dana moglo se pazariti ona veća od 500g za oko 1000 dinara. Cene hrane su veoma visoke.
To se zove imati apsolutni monopol na tržištu + jednu od najvećih stopa inflacije u Evropi
 
Kraš je baš nedavno najavio kako će korigovati cene proizvoda, valjda ima nekakve veze sa prinosom i cenama kakaa. Kada se na to doda alavost naših trgovaca da se ugrade, onda dobijemo sulude cene. Pa maslinovo ulje košta između dve i tri hiljade, bolesno. Jeste da je cena rasla zbog lošeg roda u Španiji, ali svuda je jeftinije + nama uglavnom prodaju ono što se zove mešavina ulja, pa ne znaš ni šta konzumiraš, neovisno o brendu.
 
Isti ekonomisti su govorili da će cene biti niže kada dođu lanac ili dva, sad izgleda 10 treba. Nisu ovo nikako normalne cene. Često ono što bude na akciji, bude skuplje nego pre godinu dana po redovnim cenama.

Imamo Delez (Maxi, Shop&Go, Tempo, Mega Maxi), Merkator (Idea, Roda, Merkator), Lidl, Dis, Super Vero, Univerexport, Metro (i njihova franšiza Jutro), Sunce, Aromu, Aman, Gomex, Plus Cash&Carry, Mere, Svetofor, Mix Markt, NS Bomi lance koji posluju u okviru DTL-a. To je otprilike to, ako nisam nekog bitnog zaboravio, i spisak i nije toliko kratak koliko se stiče utisak. Fali nam još nekoliko većih stranih lanaca zbog veće ponude, a nadajmo se i zbog nižih cena.

Pored Carrefour-a i Eurospina, ne bi bilo loše imati Aldi, Tesco, Bilu, Špar (mada važe za skuplji lanac), Kaufland, Auchan, Penny i Müller loji je mešovitog tipa (hrana i kozmetika). Meni je super i francuski Monoprix, malo jači sa cenama ali ima baš dobar asortiman, oni valjda ne posluju u inostranstvu, ali neki lanac sličnog kvaliteta bi bio kul.

To se zove imati apsolutni monopol na tržištu + jednu od najvećih stopa inflacije u Evropi
Koji trgovac tačno ima apsolutni monopol? Mislim da nema takvog, iako je valjda Maxi najjači.
 
Čak su isti proizvodi na akcijama istim danima u različitim marketima. Meni su svi domaći maloprodajni lanci + Idea potpuno isti i vidi se iz aviona da su monopolisti. Još više je šokantno da je domaća roba preskupa, a uglavnom je nekvalitetna. Prednost stranih lanaca je da se dosta oslanjaju na robne marke, sad čitam je Eurospin market koji prodaje isključivo svoje robne marke.
 
I Maxijeve robne marke sa crnim lavom tj. one koje pripadaju Delhaize su neuporedivo bolje i kvalitetnije čak i od nekih naših šatro premijum brendova. Slatkiši, sladoled, testenine, prelivi itd. Sve se uglavnom proizvodi u Belgiji i Holandiji i ide na njihova i tržišta koja su ujedno EU - Grčka, Rumunija, imaju još negde radnje po srednjoj Evropi.

Mislim da je Univer najjeftiniji i generalno, a posebno među domaćim trgovinama i imaju ubedljivo najniže cene u globalu. I dm koji je prvenstveno drogerija pa sve ostalo ima niže cene hrane koju prodaje u odnosu na domaće markete, pritom sve je BIO prozvodnja.
 
Zvučaće šokantno, ali kod nas se lanci i te kako dogovaraju oko cena.
Ne zvuči nimalo šokantno. Upravo to sam i napisao iznad na primeru operatera. Trgovine se utrkuju, verovatno delimično i dogovaraju, a mogu se dogovarati i kad ih bude i više ako hoće. Nema garancije da će biti značajno povoljnija potrošačka korpa uz veći broj lanaca. Ja računam samo na veći izbor, a ako bar nešto pojeftini, dobro je. Ali to oko monopola, ne bih rekao, prosto nijedan lanac nije u toj meri dominantan, a ako se delimično dogovaraju, ne znači da je to monopol. Tako bi ispalo da imamo jednog mobilnog operatera i možda dva trgovinska lanca (fazon svi i Super Vero koji je ionako jedan od najskupljih, ali i nudi nešto što nemaju ostali).
 
Ista je priča sa sportskom opremom, tehnikom itd. Doslovno dva, ili tri veća igrača, nekoliko manjih i eventualno poneki nezavisni trgovac. Svi uzimaju od istog uvoznika, a već znate gde je najskuplje. Što kaže whisky, kod jednog prođe akcija, kod drugog se ista pojavi ubrzo nakon toga. A cene da se šlogneš, čak i na akcijama osetno skuplje nego u inostranstvu.
 
Samo Lidl. Dođo reče kako je Univer najjeftiniji, a mi pre neki dan na poslu komentarisali kako je Univer najskuplji od svih i da tamo ne treba ni ulaziti 🤣 Ipak, Vero je def najgori po cenama. Ideu i Maxi volim jer često neke stvari spuste 50 posto, a meni vise ni sniženja od 30 posto ništa ne vrede pri ovim cenama.
 
Šta znam, to mi je utisak. Ne kupujem tamo često, jer mi nije blizu, ali sve čega se dohvatim kad se nađem u Univeru je primetno jeftinije a naročito u odnosu na Maxi gde odlazim redovno. Pritom, nemaju loyalty program i ne smaraju sa karticama i app, pa su popusti/akcije za sve.
 
Back
Top