Tenis

Federer se nakupio najveci broj titula i slemova kada i nije imao neku jaku konkurenciju. Ovi stariji su vec odlazili u penziju, a Nadal i Novak tek dolazili...nema sta Novaku da se prigovara, kad je covek igrao u najjacoj eri igraca.
Svakako, igrači poput starijeg Agasija, Safina, Hjuita, Rodika, Nalbandijana, Davidenka i bebu Nadala su i dalje dosta bolji od Andersona, Ruda, Pola, Cicipasa, Tima, Zvereva, Beretinija, Kirjosa, Sinera i Medvedeva sa kojima se Novak takmičio u završnim fazama Slemova poslednjih godina. Pritom, Federer je imao dva elitna i mlađa rivala koji su uvek bili u prednosti upravo jer su mlađi, dok se posle Novaka nije pojavio nijedan jedini ATG (all-time-great). Tako da, koliko god se Federer “nakupio” titula sa slabijom konkurencijom, isti argument može da se napravi i za Novaka. A i tek je krenuo da redovnije dobija Federera kada je Federer prešao 30 godina a kada je Novak bio mlađi i u punoj snazi.

Svakako, nije nikakva zamerka Novaku i volim ga puno, dok Federera ne volim uopšte, ali ta opsesija koju naš narod ima kako je Novak poslao Federera u nekakav zaborav i uništio njegove rekorde ne pije baš vodu. Razlika između njih je veoma minimalna.
 
Last edited:
To je cista glupost sto pricas. Prvo ti teniseri koji su bili aktuelni pocetkom 2000tih su bili poznati po nekonstantnoscu, gde su se na svakih mesec dana menjali na prvoj pozici. I taj Hjuit, i Rodik i Safin i tako dalje...to je sve lepo iskoristio Federer. Drugo, Novak je do pre 2 godine igrao i sa Nadalom i sa Federerom, i sa Del Potrom, i Berdihom, i Fererom, koji su bili konstantni u top 10. Sada igra sa Alkarazem, Medvedevim, Zverevom, koji su i te kako igracine. Plus je Nole u godinama. Nije za dzabe Federer uzeo samo 4 grand slema posle 2012. godine kada se oformila prava jaka konkurencija, i to uzeo 3 zadnja kada je Novak bio povredjen sa laktom.
 
To je cista glupost sto pricas. Prvo ti teniseri koji su bili aktuelni pocetkom 2000tih su bili poznati po nekonstantnoscu, gde su se na svakih mesec dana menjali na prvoj pozici. I taj Hjuit, i Rodik i Safin i tako dalje...to je sve lepo iskoristio Federer. Drugo, Novak je do pre 2 godine igrao i sa Nadalom i sa Federerom, i sa Del Potrom, i Berdihom, i Fererom, koji su bili konstantni u top 10. Sada igra sa Alkarazem, Medvedevim, Zverevom, koji su i te kako igracine. Plus je Nole u godinama. Nije za dzabe Federer uzeo samo 4 grand slema posle 2012. godine kada se oformila prava jaka konkurencija, i to uzeo 3 zadnja kada je Novak bio povredjen sa laktom.
A zašto je glupost? Kontinuitet je kroz istoriju muškog tenisa bio misaona imenica zbog velike razlike u brzini podloga. Čak i izuzetni igrači poput Samprasa i Agasija nikad nisu bili preterano konstantni. Homogenizacija terena je stvorila generaciju igrača koji mogu da beleže slične rezultate na svim podlogama.

Drugo, zaista je smešno porediti igrače poput Ferera, Medvedeva i Zvereva sa nekim poput Safina. Pogledaj samo Safina u najboljim izdanjima i videćeš da je to nivo tenisa koji gorepomenuta trojica nikad nisu uspela da proizvedu. Da li stvarno misliš da bi Medvedev ili Zverev mogli da dobiju Federera 2005. ili Samprasa 2000. na Gren Slemu? 🤣

Opet, razlog zašto Federer nije uzeo više Slemova u 30-im je zato što je morao da igra protiv Nadala i Đokovića u tim godinama dok su oni bili u 20-im i na vrhuncu. Ni Novak ni Nadal nisu imali elitne mlađe rivale koji su približno na njihovom nivou. U tenisu je gotovo uvek mlađi teniser u prednosti ukoliko su igrači istih ili sličnih kapaciteta, što velika trojka svakako jeste.

Poenta je samo biti objektivan i nemati duple standarde. Ako je već argument da je Federer imao slabiju konkurenciju na početku karijere kada je uzeo veliki broj Slemova, onda je i Novak (a i Nadal) imao slabiju konkurenciju na kraju karijere, kada je takođe uzeo veliki broj Slemova.

To što pričam nije “čista glupost” kako kažeš, već konsenzus među stručnjacima, bivšim igračima i fanovima, ako obratiš pažnju na to kakav se diskurs vodi u teniskim krugovima.
 
Mislim da je suvišno isticati ko je kakav bio na svom vrhuncu, jer šta je uopšte vrhunac? Kod najboljih igrača rekao bih da on traje dugo, kod Novaka možda i dan danas traje, sad da li mu je za nijansu 2015. godina bila kao neki vrhunac koji se naročito ističe, ko zna, zavisi iz kog ugla se gleda. Možda je u nekim parametrima oslabio zbog godina, ali u umeću igranja je napredovao. Sasvim je normalno što je Federera krenuo da pobeđuje nakon što je ovaj napunio 30, ali ne zato što je Federer ostario i slabo igrao, već zato što je Novak napredovao u svojoj igri i došao na nivo igre kojom može da mu parira. Svi oni, i Đoković i Nadal i Federer, ostaće upamćeni kao vrhinski teniseri i čak i da Novak osvoji još neki grend slem, i dalje će svako iz svog ugla procenjivati ko je najveći, najbolji itd, iako formalno ne postoje kriterijumi prema kom bi se to moglo precizno izračunati. Najviše znače brojke naravno, osvojene titule na najvećim turnirima gde je Đoković najuspešniji, ali sigurno da će uvek biti polemike i poređenja baba i žaba, ko je kad igrao i ko su mu bili najveći rivali. Prilično je izvesno i da Štefi Graf ne bi osvojila 22 grend slem titule da Monika Seleš nije napadnuta čime joj se nasilno stalo na put baš kada je bila najbolja, a Štefi je upravo nakon tog zločina osvojila sva preostala tri grend slema 1993, a polovinu, tj. 11 titula je uzela nakon tog događaja, tako da ako uzmemo u obzir tu činjenicu, nije jednostavno proglasiti je za GOAT-a.​
 
GOAT debata je veoma subjektivna stvar. Svako ima nek svoj argument zbog kojeg bi rekao da mu je baš taj igrač GOAT. Ako koristimo samo statistiku onda stvari postaju jasnije ali uvek će postojati neko ko će probati i statistiku da ospori sa nekim drugim argumentima. Upoređivati ere je takođe besmisleno zbog toga što se u različitim erama igrao drugačiji tenis. To nije isti sport sada i recimo 80tih. Drugačiji reketi, loptce, tereni, i sami igrači imaju sada bolju tehnologiju nego što je to tada bilo dostupno.

Recimo ja volim Borga, Mekinroa, Konorsa, Lenda, Bekera, Wilandera, Edberga i njihovu eru. Konstantno su se takmičili jedni protiv drugih i mečevi su im bili baš zanimljivi za gledanje. Dobro je pa imamo youtube pa se većina mečeva može odgledati. I gledajući njihove mečeve primetićete koliko se tenis razlikuje sad i tad. Ne može da se uporedi. To će vam reći bilo koji od tenisera koje sam naveo. Isto tako upoređivati sve njih sa recimo Lejverom i ostalima iz ere 50tih i 60 tih je isto toliko besmisleno. Opet drugačiji tenis i drugačiji uslovi.

U ženskom tenisu pogotovo nema smisla upoređivati ni ere a kamoli teniserke. A ovo što su pokušali da uporede ženske rekorde sa muškim je tek besmisleno. To su radili dok nije premašio Stefi Graf po broju nedelja kao broj 1. A njena era a i sam tenis je potpuno drugačiji od muškog :D Njihovi rekordi veze nemaju sa muškim rekordima.

Svako će imati svog GOATA i meni je to ok. Osporavati nekome neke rekorde, konstantno spinovati priču kako nije najbolji i kako to što osvaja sve turnire ništa ne znači jer nije dovoljno voljen kao osoba, e to mi nije ok i ružno je.

Novak je tu gde jeste jer je konstantno napredovao u onome što radi. Svaka mu čast na tome i neka nastavi da se bavi time koliko god može i želi. :)
 
Tacno je da su to dva razlicita sporta , nekada tenis i danas. Ali ovaj nacin igre, ovaj tenis je nesto nerealno, ovo je vanzemaljski i tenis i napor, i tracanje, i udarci...ne moze da se uporedi sa nekadasnjim tenisom, i drvenim reketima.Tenis je napredovao mnogo. Zato je ovo neponovljivo i zato su ova trojica nesto sto ce se tesko ponoviti, presli su igricu, u stvari izmislili su novu igricu.
 
jer su različite žene potpuno dominirale različitim Erama (Vils 20-ih, Kort 60-ih, Evert 70-ih, Navratilova 80-ih, Graf 90-ih i Vilijams 2000-ih i 2010-ih). Recimo da Graf ima najkompletniji rezime i pored toga je bila najdominantnija i imala najjači kontinuitet u rezultatima za vreme svog vrhunca,
Fali ti Monika tu.

Možda se ne sećaš s koliko sigurnosti je pobeđivala Štefi na šljaci i na tvrdim podlogama u poslednjih godinu dana do nesreće...
Rezultatski je tu bilo klackalica, ali ona je uvek delovala kao mašina.
Nije je džabe onaj idiot napao 😭

Monika je velika zvezdica pored polovine tih uspeha Štefi.

Serena nema takvu zvezdicu...
Nijedan njen fan nije morao da osakati bolju da bi Serena pobeđivala.
 
Ko zna koliko bi titula Monika imala da je nije onaj manijak napao, a i ko zna ko je i šta je iza svega toga. Tako da, Štefi stvarno treba da ima zvjezdicu pored svojih titula nakon tog napada.

A što se tiče GOAT-a, ne znam evo, valjda se uzimaju u obzir statistika i rezultati, a ne ko se kako kreće, oblači, šta je u horoskopu itd.

Nisam ja dobio nagradu po završetku mastera jer me najviše ljudi prati na IG u poređenju sa drugim kolegama (pošto je argument hE wiLl nEvEr Be As LoVeD aS RoGeR and RafA), nego zato što sam najbolje ocjene i prosjek imao. Tako je i sa tenisom.

Ne mora neko da ti bude omiljeni da bi priznao da je najjači, meni Mesi nije omiljeni fudbaler ali je činjenica da je osvojio sve živo i zaslužuje titulu NaSVa.
 
Fali ti Monika tu.

Možda se ne sećaš s koliko sigurnosti je pobeđivala Štefi na šljaci i na tvrdim podlogama u poslednjih godinu dana do nesreće...
Rezultatski je tu bilo klackalica, ali ona je uvek delovala kao mašina.
Nije je džabe onaj idiot napao 😭

Monika je velika zvezdica pored polovine tih uspeha Štefi.

Serena nema takvu zvezdicu...
Nijedan njen fan nije morao da osakati bolju da bi Serena pobeđivala.

Krenuo sam da pišem i celu istoriju o Moniki i Stefi ali sam shvatio da bi mi post u tom slučaju premašio 1000 karaktera :D

Ima tu toliko toga da se kaže ali već ste sve rekli na veoma jednostavan način. To što se njoj dogodilo je jedna tragedija i ja se nadam da se tako nešto nikada neće ponoviti.

Najgora stvar tada pored toga što je izbodena je bio način na koji su se ponašali prema njoj. I tadašnji wta i igračice. Bilo je da se glasa da li da Monika ostane u top 10 tj da joj se ranking zamrzne dok se ne vrati i igračice su to odbile i ona je morala sve ispočetka, težim putem. A opet je i težim putem uspela i nakon tog događaja da osvoji GS. Tako da Stefi ima ogromnu zvezdicu ili ti asteriks u svojoj karijeri. Jedini asteriks koji Serena ima su njene povrede. Jer da ih nije imala ona bi imala bar 30 GS-a.
 
I Ivaniševiću sam jedva tek skoro oprostila onu kampanju da joj se zabrani da igra tokom sankcija 😭

Bila su šugava vremena, a i on je bio klinac...


ona je morala sve ispočetka, težim putem. A opet je i težim putem uspela i nakon tog događaja da osvoji GS.
Možda me sećanje vara, ali čini mi se da se na kraju ipak vratila s prvog mesta, po cenu američkog državljanstva 😭
 
  • Like
Reactions: Mrm
Jedini asteriks koji Serena ima su njene povrede. Jer da ih nije imala ona bi imala bar 30 GS-a.
Dobro, sa povredama se mnogi suočavaju tokom karijere. Sve to što je uglavnom reakcija organizma na opterećenja i slično, ne može se baš podvesti pod zvezdice, jer nekad treba znati i kada se zaustaviti i ne preforsirati se, a drugo je kada na organizam deluje spoljni (ljudski) faktor, ili pak se desi teža saobraćajna nesreća i sl. Isto je i kod košarkaša, ne može se stavljati zvezdica pored nekog ko je prirodno viši od ostalih, pa time stekao određenu prednost (u nekim slučajevima može biti i mana), sve dok je to u okviru propozicija sporta. Pa i kada dođe vreme da Nole napusti profesionalno igranje tenisa zbog godina i forme, to će takođe biti prirodan tok stvari i ne može se reći e da je uspeo da se održi u formi kakvu je imao pre 5 godina, mogao bi još da igra i osvaja titule. Sve to jeste mali faktor sreće jer ne napuštaju sport svi u isto vreme, odnosno organizam drugačije reaguje, ali pošto je pod prirodnim uticajem, ne bi trebalo dovoditi ga u pitanje. Jedino ako se neko trajno i teže razboli, pa da se malo više uzme u obzir, iako i to dolazi uglavnom prirodnim putem.​
 
Šta misliš @Miloš za OI u Parizu, hoće li moći tamo da se izbori?
 
Rano je prognozirati jer forma se može promeniti i u relativno kratkom periodu, posebno kako se stari, ali sa ove tačke gledišta mislim da će biti konkurentan za medalju.​
 
Sad kad si to rekao Miloše, sjetio sam se onog lika koji je napisao da Novak nije GOAT jer je zdraviji, fizički spremniji i izdržljiviji od Nadala i Federera te da je to prednost velika zbog koje nije pošteno da se njegovi uspjesi toliko veličaju 😂😂😂
 
To je svakako besmisleno, jer kao što rekoh to su sve mali faktori koji utiču, što zbog uticaja "više prirodne sile" što zbog neadekvatnog treninga, tako da ne mogu biti presudni niti uzeti u obzir prilikom poređenja.
 
Poenta svega je da moraš biti dobar da bi konstantno osvajao titule i bio na vrhu. Svakom igraču se nekada može posrećiti da dođe do neke značajnije titule. Ali na sreću se ne može osvojiti 10 gren slem trofeja. Besmisleno je porediti različite periode u istoriji tenisa i sam kvalitet i način igre, ali titule su titule i za svaku je potrebno dosta truda, rada i talenta.
 
Sad kad si to rekao Miloše, sjetio sam se onog lika koji je napisao da Novak nije GOAT jer je zdraviji, fizički spremniji i izdržljiviji od Nadala i Federera te da je to prednost velika zbog koje nije pošteno da se njegovi uspjesi toliko veličaju 😂😂😂
Omg našli smo muža za onu finger lady sa Vimbldona 2019. 🥰
 
Back
Top