Tenis

Ženski tenis je totalno nebitan postao nakon povlačenja sestara Vilijams, Ameli Morezmo, Kim Klajsters, Žastin Enan i kompanije

Ja sam lično stava da nijedan igrač nije veći od same igre, tako da prvenstveno volim tenis kao igru/ sport. Ova godina je bila prilično jaka sa dve igračice koje su skupile preko 9000 poena i sa čak pet koje su skupile 6000 (kod muškaraca su to samo trojica uspela). Kod žena se to nije desilo od 2012. koja takođe važi za izuzetno jaku sezonu.

Takođe, gde nađe baš Ameli Morezmo? 😂 Švjontek je dosta bolja teniserka od Morezmo kao i dosta drugih teniserki koje su igrale nakon njene penzije.

Pritom, sve ove teniserke su se penzionisale u značajno velikom vremenskom rasponu (Morezmo 2009, Enan 2011, Klajsters efektivno 2012, Serena 2022, a Venus je i dalje aktivna) tako da tvoj argument nema mnogo smisla.
 
Last edited:
Ja sam lično stava da nijedan igrač nije veći od same igre, tako da prvenstveno volim tenis kao igru/ sport. Ova godina je bila prilično jaka sa dve igračice koje su skupile preko 9000 poena i sa čak pet koje su skupile 6000 (kod muškaraca su to samo trojica uspela). Kod žena se to nije desilo od 2012. koja takođe važi za izuzetno jaku sezonu.

Takođe, gde nađe baš Ameli Morezmo? 😂 Švjontek je dosta bolja teniserka od Morezmo kao i dosta drugih teniserki koje su igrale nakon njene penzije.

Pritom, sve ove teniserke su se penzionisale u značajno velikom vremenskom rasponu (Morezmo 2009, Enan 2011, Klajsters efektivno 2012, Serena 2022, a Venus je i dalje aktivna) tako da tvoj argument nema mnogo smisla.

Slažem se da je ova sezona ženskog tenisa bila uzbudljiva i drago mi je da konačno imamo da kažem bar 3 igračice ako ne i više koje igraju vrhunski tenis i takmiče se međusobno. Dugo nismo imali u ženskom tenisu nekog tako dobrog poput Ige, Sabalenke i Ribakine. Tu su i Jabuer i Pegula i mala Gauff ali videćemo kako će se sve to razvijati. Iga i Sabalenka su mi nekako konstantne a ove ostale ne baš. Radujem se narednim sezonama.

PS: Kad Iga osvoji Wimbledon kao Morezmo onda možemo da ih upoređujemo.

Šalim se :D
 
Slažem se da je ova sezona ženskog tenisa bila uzbudljiva i drago mi je da konačno imamo da kažem bar 3 igračice ako ne i više koje igraju vrhunski tenis i takmiče se međusobno. Dugo nismo imali u ženskom tenisu nekog tako dobrog poput Ige, Sabalenke i Ribakine. Tu su i Jabuer i Pegula i mala Gauff ali videćemo kako će se sve to razvijati. Iga i Sabalenka su mi nekako konstantne a ove ostale ne baš. Radujem se narednim sezonama.

PS: Kad Iga osvoji Wimbledon kao Morezmo onda možemo da ih upoređujemo.

Šalim se :D
Mislim da je Švjontek samostalno podigla nivo ženskog tenisa ove godine. Bila je toliko izuzetna i ispred svih drugih teniserki prošle godine (imala je više poena od 2. i 3. na svetu zajedno) da mislim da je to primoralo druge teniserke da podignu svoj nivo, što je rezultiralo prilično jakom sezonom za najbolje igračice. Nema tu auru alfa ženke kao Vilijams ili Graf i nekad vrlo očigledno pati od nedostatka samopouzdanja, ali je neverovatno konstantna (na 15 od 17 turnira ove godine je stigla do bar četvrtfinala a jedina dva poraza pre toga su joj bila od Ribakine koja je bila nisko plasirana jer na Vimbldonu prethodne godine nisu dodeljivali poene i od Ostapenko koja je uvek opasna za velika imena). Takođe, u retkim prilikama kad zapravo igra najbolji tenis, deluje zastrašujuće i kao da igra drugi sport, kao sad na završnom kada je izgubila samo 20 gemova u 5 mečeva protiv top 8 teniserki, što se nikad u istoriji nije desilo. Biće zanimljivo pratiti njen razvoj, jer mislim da ima potencijal da bude ATG (ta neka kategorija u kojoj su Venus, Enan, Gulagong, Seleš i Konoli), ali videćemo.

Gof je naravno talenat i već 3 godine je u vrhu, sa relativno konstantnim rezultatima, ali joj je domet nekako uvek četvrtfinale, eventualno polufinale i onda uglavnom izgubi od najbolje rangiranih teniserki. Ove godine je napravila iskorak u rezultatima i pošto ima tek 19 godina, normalno je očekivati velike stvari od nje. Talenat je tu, ali mislim da ima neke velike rupe u igri (forhend je i dalje jedan od najlošijih u top 50) i onda je svaka dobra teniserka spamuje na isti. Ipak i dalje očekujem da napreduje i bori se za Slemove.

Sabalenka i Ribakina su dobre teniserke, posvećene i velike radnice, ali mislim da nisu kapacitet za više od 2-3 Slema. U nekoj jačoj eri verujem da bi obe bile bez Slema.

Žaber i Pegula za par meseci pune 30 godina, tako da sumnjam da će uspeti da ugrabe Slem osim ako se žreb potpuno ne raspadne u njihovu korist, što se nije desilo poslednje dve godine. Žaber je imala priliku života na Vimbldonu, ali se stvarno izblamirala protiv Vondrušove i zaista ne bih voleo da je vidim u još jednom finalu Gren Slema jer uvek igra kao potpuni klovn i upropasti svako finale u kojem se nađe.
 
Mislim da je Švjontek samostalno podigla nivo ženskog tenisa ove godine. Bila je toliko izuzetna i ispred svih drugih teniserki prošle godine (imala je više poena od 2. i 3. na svetu zajedno) da mislim da je to primoralo druge teniserke da podignu svoj nivo, što je rezultiralo prilično jakom sezonom za najbolje igračice. Nema tu auru alfa ženke kao Vilijams ili Graf i nekad vrlo očigledno pati od nedostatka samopouzdanja, ali je neverovatno konstantna (na 15 od 17 turnira ove godine je stigla do bar četvrtfinala a jedina dva poraza pre toga su joj bila od Ribakine koja je bila nisko plasirana jer na Vimbldonu prethodne godine nisu dodeljivali poene i od Ostapenko koja je uvek opasna za velika imena). Takođe, u retkim prilikama kad zapravo igra najbolji tenis, deluje zastrašujuće i kao da igra drugi sport, kao sad na završnom kada je izgubila samo 20 gemova u 5 mečeva protiv top 8 teniserki, što se nikad u istoriji nije desilo. Biće zanimljivo pratiti njen razvoj, jer mislim da ima potencijal da bude ATG (7+ Slemova), ali videćemo.

Gof je naravno talenat i već 3 godine je u vrhu, sa relativno konstantnim rezultatima, ali joj je domet nekako uvek četvrtfinale, eventualno polufinale i onda uglavnom izgubi od najbolje rangiranih teniserki. Ove godine je napravila iskorak u rezultatima i pošto ima tek 19 godina, normalno je očekivati velike stvari od nje. Talenat je tu, ali mislim da ima neke velike rupe u igri (forhend je i dalje jedan od najlošijih u top 50) i onda je svaka dobra teniserka spamuje na isti. Ipak i dalje očekujem velike stvari od nje.

Sabalenka i Ribakina su dobre teniserke, posvećene i velike radnice, ali mislim da nisu kapacitet za više od 2-3 Slema. U nekoj jačoj eri verujem da bi obe bile bez Slema.

Žaber i Pegula za par meseci pune 30 godina, tako da sumnjam da će uspeti da ugrabe Slem osim ako se žreb potpuno ne raspadne u njihovu korist, što se nije desilo poslednje dve godine. Žaber je imala priliku života na Vimbldonu, ali se stvarno izblamirala protiv Vondrušove i zaista ne bih voleo da je vidim u još jednom finalu Gren Slema jer uvek igra kao potpuni klovn i upropasti svako finale u kojem se nađe.

Ne znam da li bih rekao da Sabalenka ne bi uzela više od 2 slema u jačoj eri. Deluje mi snažno i konstantno i što kažeš velika je radnica. Iga je prosto kao robot, dominatna i ma kolko god da mi više paše Sabalenkin tenis ja Igu volim upravo zbog te dominatnosti. Samo što mislim da ona neće dostići taj nivo dominatnosti poput Serene Vilijams i to upravo zbog teniserki poput Sabalenke i Ribakine.

Što se Ons tiče, jako mi je žao što ću ovo reći ali delim mišljenje sa tobom. Raspadne se u finalu kao da je igračica iz top 200 a ne igračica u top 10 već par godina. To je definitivno problem u glavi i da prosto ne zna da igra finale slema. Znamo da se Nole borio sa tim između 2012ste do 2014ste ali čak i tada je uspevao da uzme makar jedan slem u godini i posle toga je mentalno još više sazreo i postao ubica kakvog vidimo danas.

Za nju sumnjam da može to postati, što kažeš puni 30 godina i možda joj prestoji još sezona ili dve da igra dobro ali sumnjam da ćemo je ikada više videti u prilici da igra finale slema osim možda Wimbledona opet jer njena igra je kao stvorena za travu.
 
Ne znam da li bih rekao da Sabalenka ne bi uzela više od 2 slema u jačoj eri. Deluje mi snažno i konstantno i što kažeš velika je radnica. Iga je prosto kao robot, dominatna i ma kolko god da mi više paše Sabalenkin tenis ja Igu volim upravo zbog te dominatnosti. Samo što mislim da ona neće dostići taj nivo dominatnosti poput Serene Vilijams i to upravo zbog teniserki poput Sabalenke i Ribakine.

Što se Ons tiče, jako mi je žao što ću ovo reći ali delim mišljenje sa tobom. Raspadne se u finalu kao da je igračica iz top 200 a ne igračica u top 10 već par godina. To je definitivno problem u glavi i da prosto ne zna da igra finale slema. Znamo da se Nole borio sa tim između 2012ste do 2014ste ali čak i tada je uspevao da uzme makar jedan slem u godini i posle toga je mentalno još više sazreo i postao ubica kakvog vidimo danas.

Za nju sumnjam da može to postati, što kažeš puni 30 godina i možda joj prestoji još sezona ili dve da igra dobro ali sumnjam da ćemo je ikada više videti u prilici da igra finale slema osim možda Wimbledona opet jer njena igra je kao stvorena za travu.
Sabalenka je uzela prvi Slem sa 25 godina i ako se ne varam, nikad se nije desilo da neka teniserka osvoji više od 3 Slema a da je prvi uzela sa 25. Naravno, uvek može da se desi izuzetak, ali već je imala baš dosta šansi. Ona je stigla do polufinala na 7 od poslednjih 9 Slemova koje je igrala i uspela je da osvoji “samo” jedan.

Konstantna je Sabalenka i ume da igra odlično na svim podlogama i ona i Ribakina svakako mogu da oduvaju Igu sa terena kada igraju najbolji tenis, ali Iga je i dalje mnogo veći potencijal zbog mentalne snage i šampionskog mentaliteta, koji su u ovom trenutku jedinstveni njoj.

Postoji razlog zašto njih dve imaju po 1 Slem, a Iga već 4, iako je mlađa od obe. Kada Iga igra protiv njih, šanse su 50-50 (protiv Ribakine još manje pošto je izgubila 4 meča zaredom od nje), ali Iga ima taj ubilački instinkt u najvećim trenucima/ finalima, dok Arina i Elena nemaju i mislim da će u narednim godinama Iga da im dosta pobegne po broju Slemova.

Za Igu se slažem da najverovatnije nema kapacitet da bude u toj kategoriji Graf/ Vilijams/ Evert/ Navratilova, ali ne znamo kako će da se razvija dalje. Možda smo već videli njen vrhunac i možda više nikad ne bude dobra kao 2022, a možda i nastavi da napreduje, tenis je nepredvidiv. Serena je od 2004. do 2008. (znači period kada je imala 23-27 godina) bila u teniskoj divljini i bila rangirana uglavnom oko 7-10. mesta na rang listi, a imala je i veće padove i ispadala iz top 100). Svakako mislim da je Iga mnogo veći potencijal od Arine i Elene.
 
Last edited:
Ja sam lično stava da nijedan igrač nije veći od same igre, tako da prvenstveno volim tenis kao igru/ sport. Ova godina je bila prilično jaka sa dve igračice koje su skupile preko 9000 poena i sa čak pet koje su skupile 6000 (kod muškaraca su to samo trojica uspela). Kod žena se to nije desilo od 2012. koja takođe važi za izuzetno jaku sezonu.

Takođe, gde nađe baš Ameli Morezmo? 😂 Švjontek je dosta bolja teniserka od Morezmo kao i dosta drugih teniserki koje su igrale nakon njene penzije.

Pritom, sve ove teniserke su se penzionisale u značajno velikom vremenskom rasponu (Morezmo 2009, Enan 2011, Klajsters efektivno 2012, Serena 2022, a Venus je i dalje aktivna) tako da tvoj argument nema mnogo smisla.
Ja nisam postavio nikakav argument već sam jednostavno izneo svoje mišljenje. I to mišljenje da ženski tenis odavno nema istinsku zvezdu i vrhunsku igračicu, je opet moje mišljenje. Bilo je i ranije mnogo igračica poput Ige, blesnule bi tu i tamo i to bi bilo sve. Da Ana i Jelena danas igraju tenis bile bi bez problema u top 3.
 
Ja nisam postavio nikakav argument već sam jednostavno izneo svoje mišljenje. I to mišljenje da ženski tenis odavno nema istinsku zvezdu i vrhunsku igračicu, je opet moje mišljenje. Bilo je i ranije mnogo igračica poput Ige, blesnule bi tu i tamo i to bi bilo sve. Da Ana i Jelena danas igraju tenis bile bi bez problema u top 3.
Pa ne zvuči kao mišljenje ako napišeš “ženski tenis je postao nebitan”. To zvuči prilično apsolutno i kao nešto što se podrazumeva da je tačno.

Iga već četvrtu godinu zaredom igra na visokom nivou, a tri od četiri poslednje sezone je uzela Slem, tako da ne bih rekao da je bljesnula.

Što se tiče Ane i Jelene, odakle mišljenje da bi bile u top 3? Nisu ništa konstantnije bile od sadašnjih najboljih teniserki. Ana i Jelena iz 2007/2008 bi svakako ponovo bile u vrhu ženskog tenisa, ali Ana i Jelena iz recimo 2011, 2012 veoma teško.
 
  • Like
Reactions: Mrm
Steta sto se Esli Barti po drugi put povukla iliti otisla u penziju, jer mislim da bi dugo vladala. Ona se, dok je bila najbolja, jednostavno povukla i tenis joj vise nije bio zabavan.
Od mladjih, treba obratiti na mladu ruskinju Miru Andrejevu. Trenutno je tu oko 50 mesta, ali kako igra i kako se bori protiv bolje plasiranih teniserki, govori da bi mogla biti vrhunska teniserka. Gledao sam je. Iako je ovako nekako mala i krhka, primeti se njena jacina u udarcu, a i lepo je gledati kako igra. E, sad koliko ce psihicki da izdrzi, ne znam.
 
Steta sto se Esli Barti po drugi put povukla iliti otisla u penziju, jer mislim da bi dugo vladala. Ona se, dok je bila najbolja, jednostavno povukla i tenis joj vise nije bio zabavan.
Od mladjih, treba obratiti na mladu ruskinju Miru Andrejevu. Trenutno je tu oko 50 mesta, ali kako igra i kako se bori protiv bolje plasiranih teniserki, govori da bi mogla biti vrhunska teniserka. Gledao sam je. Iako je ovako nekako mala i krhka, primeti se njena jacina u udarcu, a i lepo je gledati kako igra. E, sad koliko ce psihicki da izdrzi, ne znam.

Mlada je. Ima tek 16 godina Mira. Takođe je i stvar do njenog ponašanja. Tako mlara a već je dobila novčane kazne zbog nesportskog ponašanja. Videćemo kako će se njena karijera razvijati. I mala Coco je ja mislim sa 15 godina imala odličan prvi wimbledon pa joj je trebalo eto 4 godine da dođe do prvog slema.

Slažem se ovo za Barti. I ja mislim da bi dugo još bila prva, i žao mi je što nećemo videti njene mečeve sa Igom. Igrale su dva puta i oba puta je Barti pobedila. Ali to je bilo sve pre početka Igine dominacije.
 
Pa, da. Neverovatno koliko je mentalna snaga bitniji deo od fizicke snage.

Meni bi bilo interesantno videti kako bi se odvijale stvari da je tu Esli Barti. Inga je, odlaskom Esli, videla slobodan vrh i moguce da je dobila na samopouzdanju. Iako Inga svoje meceve zavrsava relativno lagano u dva seta, bilo je momenata kada je znala da se vrati iz losijeg polozaja. Ali ocigledno joj Ribakina, tj. njen stil igre ne odgovara.
 
Pa ne zvuči kao mišljenje ako napišeš “ženski tenis je postao nebitan”. To zvuči prilično apsolutno i kao nešto što se podrazumeva da je tačno.

Iga već četvrtu godinu zaredom igra na visokom nivou, a tri od četiri poslednje sezone je uzela Slem, tako da ne bih rekao da je bljesnula.

Što se tiče Ane i Jelene, odakle mišljenje da bi bile u top 3? Nisu ništa konstantnije bile od sadašnjih najboljih teniserki. Ana i Jelena iz 2007/2008 bi svakako ponovo bile u vrhu ženskog tenisa, ali Ana i Jelena iz recimo 2011, 2012 veoma teško
To što si ti tako doživeo taj post ne znači i da je to bilo njegovo značenje
 
Dobro je, Siner jedva pobedio Runea sa 2:1 (6:2, 5:7, 6:4) i na taj način progurao i Đokovića u polufinale.

Dakle, u polufinale idu Siner, Đoković, Medvedev, a četvrtog ćemo saznati sutra, da li će to biti Zverev ili Alcaraz.
 
Hvala Janiku. Nije morao da pobedi. Mogao je da preda i da odmara za polufinale ali ispao je fer!
 
Ne znam da li bi mogao, imao pravo da igra naredni mec ukoliko bi predao.
Ali da izgubi namerno, tj. da se ne trudi previse i da dozira tokom meca, to da.
A sa druge strane, nije za baciti 200 poena, sto je skoro osvajanju nekog manjeg ATP turnira (250) ili recimo 1/4 f. ATP 1000. Sto nije za baciti.
 
Ne znam da li bi mogao, imao pravo da igra naredni mec ukoliko bi predao.
Ali da izgubi namerno, tj. da se ne trudi previse i da dozira tokom meca, to da.
A sa druge strane, nije za baciti 200 poena, sto je skoro osvajanju nekog manjeg ATP turnira (250) ili recimo 1/4 f. ATP 1000. Sto nije za baciti.
Svaki dobijen meč, čak i izgubljeni meč nosi i novčanu nagradu.. Naravno dobijeni znatno više.. Mislim na ovaj atp finals turnir..
 
Alcaraz pobedio Medvedeva, tako da će Đoković sa njim igrati u polufinalu.

Biće zanimljivo u polufinalu:
  • Đoković - Alcaraz
  • Medvedev - Siner
 
Last edited:
Back
Top