ESC 2024 – Malme, Švedska: opšte, arena, grafika, scena

Ako upoređujem prošlu i ovu godinu, moram reći da su mi pjesme 2024. godine bile prilično bolje nego lani ali s druge strane učesnici nit' smrde nit' mirišu (čast izuzecima), class 2023 je pucala od harizme i više su mi prirasli k srcu od ovogodišnjih...

Voditeljke su mi bile kao ok ali nekako previše suzdržane i ukočene kao da vode predizbornu debatu a ne najveće muzičko takmičenje koje je samim tim u domenu zabave, preko ekrana se prosto osjetila napetost zbog mogućih terorističkih napada i cijele te neizvjesnosti oko Izraela i Holandije pa se činilo kao da jedva čekaju da se takmičenje završi i da svako ode svojoj kući...

Kada poredim ovu organizaciju sa Stokholmom 2016-e kao nebo i zemlja, Petra je samo blijeda kopija one od prije 8 godina kad su ona i Mans bili brutalno skladan voditeljski par sa sve onim legendarnim interval act-ovima koji su neprevaziđeni i dan-danas, kapiram da ima i toga jer je ostarila a i sva ta ratna dešavanja su djelovala stresno na sve u organizaciji.

Liverpul mi je imao bolju scenu i režiju a Malme grafiku (sviđaju mi se i oni noviteti prilikom proglašenja finalista), ovogodišnje razglednice totalno neinspirativne i korak unazad u odnosu na prethodne... Revijalni dio simpatičan ali više bumerski kao da je sklepan za PZE no drago mi je bilo vidjeti Sertab i Helenu, jbt kad se sjetim one atmosfere sa Džastinom Timberlejkom i koliko su svi bili srećni i pozitivni u toj areni dok mi je ovo više ličilo na sahranu, možda je i u meni problem jer sam omatorio pa više ne gledam stvari istim očima i teže se oduševljavam. 😁

Sve u svemu, jedino preostaje nadati se da će do iduće godine ovaj kuršlus sa Izraelom i Palestinom biti okončan i da nećemo pratiti ovoliko tenzično takmičenje!
 
Mislim da smo imali odlične ili dobre nastupe: 2007. 2008. 2011, 2012. 2019. i 2022.godine

Korektne ili pristojne nastupe smo imali čak i 2009. 2016., 2015. 2023 i 2024.godine

Nisam zadovoljan 2013.godine i 2021.godine, jer su kostimi bili loši, neumesni i kičasti, a 2010.godine i 2018.godine mi nije bilo baš loše, ali moglo je to ipak biti dosta bolje.
 
Valjda je istina da je 6 zemalja htjelo da se povuče prije finala - među njima i Švica.
A i Britanija i Norveška, znači opet u najbolju ruku 14. mjesto za Teyu. Baš nas nije htjelo!!!
 
Izgleda da sam ja jedini koji je voleo Novu Decu 2018.

Sto se tice Cipele - nije bilo spasa pesmi ni sa kakvim nastupom
Moje 3 - najgori nas nastup
Najbolji scenski nastupi i iskorisceni svi potencijali pesme- Marija, Zeljko, Nevena, Konstrakta
 
Volim i ja Novu decu, mada nastup je mogao biti bolji, pre svega u koreografskom smislu. Kako su dobri vokali, nije bilo potrebe za nekim čudnim pokretima i poskakivanjem. Vizuelno je ta Evrovizija bila malo osakaćena bez led ekrana.
 
Meni je Zeljkov nastup 2012. malo promenjena verzija nastupa iz 2004. Uz tu pesmu se moglo osmisliti stosta bolje od onog glumatanja.
 
Hoćemo li dobiti neku temu po pitanju budućnosti Srbije na Evroviziji?

Valjda je istina da je 6 zemalja htjelo da se povuče prije finala - među njima i Švica.
A i Britanija i Norveška, znači opet u najbolju ruku 14. mjesto za Teyu. Baš nas nije htjelo!!!
Da su zaista hteli povukli bi se...!

Lako je biti junak posle bitke..!
 
Last edited by a moderator:
Biće teme, čemu žurba, do sledećeg PZE-a ima 9 meseci. Malo strpljenja samo.
 
Kako čemu žurba? Pa bolje krenuti što ranije o tome, ove godine smo imali sreće i sa konkurencijom i sa žrebom...! Tako da se već dve godine provlačimo kroz iglene uši... Sledeće možda nećemo biti te sreće ako se nešto ne promeni! Mislim da do sada se nije desilo da smo se dve godine zaredom jedva provukli u finale...😓
 
Pa krenule su već pripreme. Ne kreću otvaranjem teme na forumu i iznošenjem različitih mišljenja koje idu iz krajnosti u krajnost. Biće i tema uskoro, a treba i malo da se predahne od ESC "obaveza".
 
Iskreno, ja iz nekog razloga nisam optimističan po pitanju nas iduće godine na Evroviziji, naravno da je prerano i suludo uopšte sad i komentarisati ko bi se sve mogao prijaviti na PZE i kakve bi pjesme mogle biti jer se ni ovogodišnje izdanje još uvijek nije ohladilo nego prosto takav mi je trenutni osjećaj...

Meni je PZE kao festivalski format postao drag i navikao sam se na njega jer od decembra/januara pa sve do marta mi preokupira pažnju i upotpuni sezonu (interesantnije nego kad se čeka jedna pjesma mjesecima da bude interno objavljena), pjesme su mi svake godine do sad bile manje-više dobre u globalu i sviđa mi se kako smo birali, ali sem Konstrakte rezultatski smo nevidljivi...

Problem je što su sve kompozicije za lokalnu upotrebu, sa domaćim autorima i na srpskom jeziku kao da je u pitanju neki regionalni festival a ne Evrovizija, po kvalitetu možda fakat ove zadnje dvije godine i imamo najjači nacionalni izbor u Evropi ali nam očigledno fali ''ona jedna'' pjesma za top rezultat, malo su nas i fanovi razmazili u Lukinom i Tejinom slučaju uvjeravajući nas svojim glasovima po onim aplikacijama i topovima da ćemo dobro proći pa ipak dobismo šipak u oba slučaja od publike u finalu (samo dijaspora glasala), Dora fazon najgora selekcija pa ove godine iznjedrila vicešampiona jer im se dogodila ta jedna pjesma vrijedna vrha iako su sve ostale bile krševi.

RTS bi mogao malo da olabavi svoj pravilnik ako hoće da im potraje PZE i postane plodonosan, neka puste i strane autore i državljane te dozvole da se pjeva i na engleskom jeziku, moraju naći sponzore koji će učestvovati u promociji našeg predstavnika i u tom periodu između PZE-a i Evrovizije a ne da im se PZE-om završe sve aktivnosti i da izvođača prepuste samog sebe, dvije godine smo na ivici ispadanja u polufinalu a možda već sljedeće ne budemo imali sreće sa žrebom i konkurencijom ako oni ne mrdnu prstom. 🤌
 
Pa strani autori su dozvoljeni, jedino to oko jezika se može dodatno olabaviti. Nema smisla da sami izvođači budu strani državljani.
 
  • Like
Reactions: FFM
Back
Top