ESC 2024 – Malme, Švedska: opšte, arena, grafika, scena

Dosta nasih iz dijaspore koje znam su ove i prosle godine glasali za Hrvate "jer imaju konkurentnije i zabavnije pesme" 🤷‍♂️
 
Definitivno se slažem da poređenje Breskvice i Bese (naročito nje) i Lune nisu na mjestu, pogotovo kad znamo koliki je bum izazvala ova naša u dijaspori i kako se kotirala sedmicama i prije i poslije PzE tamo na YT. Imala bi 0 ko kuća od žirija a od publike mislim da bi nagurala oko 80, dovoljno za top 10 kod njih a ukupno 14. ili 15. mjesto, dakle, ne nešto mnogo bolje a tenzija bi bila mnogo veća, otprilike ista koliki bi bio i hajp u narodu i dijaspori. Tako da, nismo nešto mnogo izgubili po pitanju plasmana a dobili smo manje stresa i raznoraznih prozivki (ja i dalje GO poslušam nekad, dobra stvar).

Ono sa čim se ne slažem je to da bi Teya mnogo bolje prošla kod publike da nije bilo ove drame sa Breskvom. Sumnjam, možda bi nagurala još 10ak poena ukupno od publike, isto nedovoljno za neki bolji rezultat, tj. možda bi ukupno bila za mjesto više, opet, ništa mnogo jače. Glasanje je bilo takvo kakvo je bilo da je top 3 dobio skoro milju poena (!) a ako nisi bio upečatljiv kao Nemo i Sliman, nisi mogao neke ogromne poene da pokupiš. Otprilike kao Nevena 2019, samo što je imala i CG i Sjevernu Makedoniju pa je zbog njih imala 50ak poena publike, a bez njih bi prošla kao i Teya sad. Jeste bilo drame i kritika od strane naših u inostranstvu, ali opet je i dobila okej bodove i glasove na kraju.

Ono što mene i dalje zanima, pošto se uglavnom RTS kritikuje zbog kadriranja nastupa, jeste pitanje - zašto se Teya i njen tim nisu više iscimali oko promocije pjesme preko društvenih mreža, prije svega TikToka? Kako nikom nije palo na pamet da uradi mashup te dve pjesme i pravi klipove i kači na profil da podigne vidljivost pjesme? Šta se desilo u Malmeu pa skoro niko od novinara/ESC medija nije imao kršten intervju sa Teyom ili razgovor uopšte (bar se meni tako čini, ne znam jesam li šta propustio jer nisam bio tu za to vrijeme)?

U svakom slučaju, očito je da su svi zadovoljni, i ona i RTS, čim je i ona presrećna i uživa (drago mi je što je tako) a i RTS pripremio žurku zbog prolaska u finale.

Eno sad Sinan najavljuje da će se potruditi da Srbija pobijedi dogodine i organizuje 2026. Brat naš bugarsko/tursko/njemački ne znam odakle je tačno
 
@Majsta94
Ma ne mislim da bi Teya puno bolje prošla da nije bilo drame sa Breskvom, ali ono, kapiram da oni najzagriženiji Breskvy fanovi koji žive preko grane namjerno nisu htjeli pustiti glas za lilu ramondu u inat tome što nije pobijedila njihova miljenica iako im se sviđa i ova druga pjesma a takvih ima podosta, mi kao narod volimo da se inatimo a pogotovo sami sebi i na svoju štetu, rezultatski to ne bi promijenilo stanje na tabeli jer je između Teje i Donsa razlika od 10 poena...

Po pitanju Breskvinog televotinga - ti kažeš 80 a ja ću biti skroman i reći 70... 😂 Recimo, ako su Uraganke sa Makedonijom skupile 82 poena, onda bi vala i Breskva sa ''svesrpskom'' himnom isto toliko ako ne i više, doduše tada je i Bugarska učestvovala ali ove godine smo imali Luksemburg od koga bi sigurno bilo poena za ''Gnezdo'', našoj dijaspori nastup ne igra nikakvu presudnu ulogu u tome da li će glasati nego da li ih pjesma dira ili ne, pa i ''El diablo'' je pojeo ''Loco loco'' pa je Srbija imala skoro duplo više od Kipra zahvaljujući dijasporcima...

Sve u svemu, Breskvy bi se poklala sa Marinom i Ladanivom oko televota, možda ne bi imala k'o one ali više od Silvestera sigurno, neko 10. mjesto.
 
Definitivno se slažem da poređenje Breskvice i Bese (naročito nje) i Lune nisu na mjestu, pogotovo kad znamo koliki je bum izazvala ova naša u dijaspori i kako se kotirala sedmicama i prije i poslije PzE tamo na YT. Imala bi 0 ko kuća od žirija a od publike mislim da bi nagurala oko 80, dovoljno za top 10 kod njih a ukupno 14. ili 15. mjesto, dakle, ne nešto mnogo bolje a tenzija bi bila mnogo veća, otprilike ista koliki bi bio i hajp u narodu i dijaspori. Tako da, nismo nešto mnogo izgubili po pitanju plasmana a dobili smo manje stresa i raznoraznih prozivki (ja i dalje GO poslušam nekad, dobra stvar).

Ono sa čim se ne slažem je to da bi Teya mnogo bolje prošla kod publike da nije bilo ove drame sa Breskvom. Sumnjam, možda bi nagurala još 10ak poena ukupno od publike, isto nedovoljno za neki bolji rezultat, tj. možda bi ukupno bila za mjesto više, opet, ništa mnogo jače. Glasanje je bilo takvo kakvo je bilo da je top 3 dobio skoro milju poena (!) a ako nisi bio upečatljiv kao Nemo i Sliman, nisi mogao neke ogromne poene da pokupiš. Otprilike kao Nevena 2019, samo što je imala i CG i Sjevernu Makedoniju pa je zbog njih imala 50ak poena publike, a bez njih bi prošla kao i Teya sad. Jeste bilo drame i kritika od strane naših u inostranstvu, ali opet je i dobila okej bodove i glasove na kraju.

Ono što mene i dalje zanima, pošto se uglavnom RTS kritikuje zbog kadriranja nastupa, jeste pitanje - zašto se Teya i njen tim nisu više iscimali oko promocije pjesme preko društvenih mreža, prije svega TikToka? Kako nikom nije palo na pamet da uradi mashup te dve pjesme i pravi klipove i kači na profil da podigne vidljivost pjesme? Šta se desilo u Malmeu pa skoro niko od novinara/ESC medija nije imao kršten intervju sa Teyom ili razgovor uopšte (bar se meni tako čini, ne znam jesam li šta propustio jer nisam bio tu za to vrijeme)?

U svakom slučaju, očito je da su svi zadovoljni, i ona i RTS, čim je i ona presrećna i uživa (drago mi je što je tako) a i RTS pripremio žurku zbog prolaska u finale.

Eno sad Sinan najavljuje da će se potruditi da Srbija pobijedi dogodine i organizuje 2026. Brat naš bugarsko/tursko/njemački ne znam odakle je tačno
Razumem donekle misljenje pojedinih forumasa da bi Breskvica ispala pre svega zbog zelje sa tim, jer je jasno da je mnoge clanove foruma ovde iritirala. Ipak, mnogo kontroverzniji su prolazili u finale i belezili solidne rezultate. I dalje smatram, rezultat bi bio bodovno i po pitanju plasmana nesto bolji, ali zanemarljivo. Finale garantovano.
 
Ja mislim da bi Konstrakta prosla najbolje, taj koncept niti novo niti bolje je sam po sebi fenomen. Ali ne zalim uopste sto smo poslali Teyu, delom zato sto je RTS razotkriven, pa znamo sad na cemu smo i na sta treba da se fokusiramo. Da smo poslali Konstraktu jos bi nam malo mazali oci.
 
Niko ne bi postigao značajniji plasman, to je sigurno. Konstrakta bi možda prošla najbolje, bila bi tipa 13. ili 14. mesto, ali uveren sam da bi to bio krajnji domet.
 
Bilo je previše tele bejtova, ipak mislim da Konstraktin ne bi toliko privukao pažnju pored ostalih, pogotovo Irske koja bi joj u tom nekom avangardnom stilu verovatno bila glavna konkurencija.
 
Upravo to, u godini sa možda i najviše tele bejtova ikada neko bi morao da izvisi, a to bi verovatno bila ona. Prvo što bi se vratila rano, a drugo što je izostao taj viralni efekat kakav je imala ICS. Nemam ništa protiv da se vrati kroz par godina recimo i sa pesmom sa drugačijim koceptom potpuno.
 
Da je neki drugi javni servis u pitanju skroz bih bio za to da drugi ljudi dobiju priliku da dobro prodju, ali sa ovima salji sta god moze dobro da prodje sa 500 evra, inace cemo svake godine gledati jedan te isti ishod.
 
Što se tiče Konstrakte, svakako će ostati misterija na kom mjestu bi završila da smo nju poslali... Finale bi bilo neupitno, ali sigurno ne bi ostvarila onakav efekat kao sa prvom pjesmom.

Konceptualno su slične, performansi podjednako unikatni i jedinstveni ali je ove godine drugačija konkurencija sa previše tele-bejtova te mislim da bi se izgubila u toj masi s obzirom da bi je zasjenila i Irska i Hrvatska i Švajcarska i ko zna još ko, no top 10 na televotingu bi valjda trebao da se podrazumijeva...

Žiri bi je logično spustio do nekog 15. mjesta tako da bi bila na nekom 13. ili 14. mjestu, dakle ili dno lijeve ili vrh desne strane tabele, svakako bolje i za nju i za nas što nije otišla jer bi samo ukaljala uspomenu na prethodni rezultat.
 
Stvarno je dosadno ovo “sta bi bilo, kad bi bilo”. Ne treba se vracati u proslost, proslo je kako je proslo i to je to. Videcemo sta ce nam ponuditi PZE 2025.
 
Konstrakta bgi ostvarila najbolji plasman koji bi bio naravno mnogo bolji nego ovogodišnji, ove godine je trebalo jedva preko 50 poena ZBIRNO za 17.mesto u finalu, a ona bi samo od publike dobila naravno u najgorem slučaju nekih 150 poena, uz makar 40 do 50 poena stručnog žirija, saberite to i dobićete na kojoj poziciji bismo bili ove godine.
Ako je Balkanija imala 113 poena, šta onda mislite koliko bi imala Konstrakta u ne baš jakoj evrovizijskoj godini??

Ukoliko je Balkanika dobila preko 80-90 poena publike pre nekoliko godina, onda bi Konstrakta logično pa čak i na osnovu svog imena i toga što je se publika seća(to se videlo i kada je čitala glasove i dobila najveće ovacije ubedljivo) prosla dosta bolje od publike nego random pesma grupe Balkanika.
 
Back
Top