ESC 2024 – Malme, Švedska: opšte, arena, grafika, scena

Pa strani autori su dozvoljeni, jedino to oko jezika se može dodatno olabaviti. Nema smisla da sami izvođači budu strani državljani.
Moglo bi se razmotriti, ako je upitanju grupa ili duet gde recimo jedan član nema naše državljanstvo...npr. Zera i Desingerica 😅
 
Mislio sam prvenstveno na državljane srpskog porijekla koji žive po inostranstvu bez obzira da li ujedno imaju i srpsko državljastvo ili ne, nikad se ne zna ko bi se htio prijaviti da predstavlja Srbiju sa nekom pjesmetinom na engleskom a zbog PZE pravila morao bi mijenjati tekst na srpski čime bi se možda izgubila smisao i originalnost...

Sa žirijem smo završili za sva vremena po pitanju nekih očekivanja da će se smilovati na nas i progledati pogotovo nakon ovog što su ostali gluvonijemi na lilu ramondu svrstavajući je u rang Španije, Finske i ostale gologuzanije, ja baladu više nikad ne bih slao ma koliko god bila jaka i epic niti neku darkersku i eksperimentalnu pjesmu jer predstavljaju rizik od ispadanja u televote only polufinalu + organizatori bi jedva dočekali da nam uvale po ko zna koji put neku ''poziciju smrti'' sa koje ćemo se jedva iščupati kako bi imali alibi da nam u finalu zbog toga ponovo šuknu sa nekim bezveznim brojem i tako u krug...

Treba naći formulu za neki veseo i razigran entry poput ''Trenuletul'' koji bi bio pola na srpskom a pola na engleskom sa folk motivima i miksom žanrova ali opet da bude univerzalna sprdnjica (nikako jock act) kako bi se zadovoljili apetiti i dijaspore i stranaca, da se konačno pošalje nešto oko čega nećemo mozgati da li ćemo proći u finale nego da se isto podrazumijeva i da nam ne mogu ništa pa tamo sa 0 od žirija i preko 100 televota lijepo ubodemo lijevu stranu k'o ljudi, dosta mi je više pjesama sa globalnim i istorijskim porukama za koje Evropu boli dupe. 🫴
 
Sledeće godine testiramo dijasporu.

Mr Rogers Clown GIF
 
Pa sad... ne sviđa mi se što nam se nakon ovogodišnjeg razočarenja stavovi dosta razilaze...ali ja recimo nisam za turbo folk u takvom nekom obliku sa trubama...!
 
Iduće godine pošaljemo Desingericu (sa motornom testerom u jednoj i patikom u drugoj ruci) uz neku trol pjesmu da se posprda sa Jevropom, oni preko noći vrate žiri u polufinala, nama zapadne teža grupa bez ex-yu i Austrošvice, budemo 12. u polufinalu xexe. 💀

Sad ozbiljno, pa ni ja nisam bio za trube i frule mislivši da je to prevaziđen recept sve do pretprošle godine vidjevši kako su Moldavci ra-zva-li-li televoting sa melosom koji je bukvalno dio i naše tradicije tako da ako mogu oni zašto ne bi mogli i mi, pri tom ono nije bio klasični turbo folk već neko ludilo mozga sa primjesama roka, sve je stvar da li je upakovano sve kako treba i da izvođač ima kakvu-takvu harizmu...

Ukoliko bi ganjali neki jak plasman, više bi simpatija (a i glasova) iz cijele Evrope pokupili sa tako nečim što je seljana fazon ali zarazno i pitko nego slati napucanu pop-folkerku na koju bi otkinula samo naša dijaspora i niko više (kao u slučaju Uraganki), zapravo najbitnije mi je da malo o'ladimo od dubokoumnih tekstova i sporih/tužnih pjesama sa mračnim stejdžinzima i da ne lelujamo ni na nebu ni na zemlji, na ovom takmičenju se mora gristi naoštrenih zuba inače nas nema.
 
Slanje Desingerice bi bilo ravno slanju Karleuše. Koja btw stalno postavlja kako bi razvalila. Pa šta čekaš ženo?Žao mi je ,na PZE sam rekao i dalje pri tome stojim, Zorja je bila izbor koji bi imao najbolji plasman. Moguće u top 10 ali to sada nije bitno. Teya Dora je bila divna , dostojno je predstavila svoju zemlju.Bitno je da uvijek ima kandidata i evo Baby Lasagna iz HR je jedan divan primjer nekoga za kojeg nisu znali prije Dore i kako upao jedva na tu Doru,kako se može uz mali kreativni tim doći do 2.mjesta na ESC ,zamalo pobjeda i jeste kod milijuna glasiva publike ,ito zemlja koja do lani godinama s malim šansama za finale.
 
Moglo bi se razmotriti, ako je upitanju grupa ili duet gde recimo jedan član nema naše državljanstvo...npr. Zera i Desingerica 😅
Zar to za duete ne važi već sad, da je dovoljno da samo jedan ima državljanstvo?

Ne vidim u konkursu ništa o državljanstvu, ali se toga sećam kao kroz maglu...

A što se dotičnog tiče, radije bih i da ostanemo u polufinalu nego da crvenim zbog predstavnika...
 
Pisalo je u konkursu "Tekstovi pesama moraju biti pisani na jezicima koji su u zvaničnoj upotrebi u Republici Srbiji i to minimum 51%. Autori mogu za izvođače kompozicija odabrati isključivo državljane Republike Srbije".
 
Anpopjular opinion ali smatram da bi Zorja najvjerovatnije ispala u televote only polufinalu i to pogotovo ako bi i njoj dali broj 2 koji je očigledno ove godine bio rezervisan za Srbiju šta god poslali, Teji je stejdžing bio efektan zbog stijene i koliko-toliko primamljiv za gledaoce pa je osim dijasporskih dobila još i po 5-6 poena iz Azerbejdžana i Kipra što je bilo dovoljno da upadne...

Kod Zorje pitanje je na šta bi ličio nastup u Malmeu zbog (nažalost) ograničenog budžeta, isto bi vjerovatno bilo mračno i sa onim ogledalima kao na PZE-u tako da ne znam ko bi se uhvatio telefona da glasa za preozbiljnu i tešku žensku baladu na jeziku koga ne razumije no sve kad bi i prošla, možda bi imala koji poen više od žirija na konto vokalnih sposobnosti a od publike otprilike k'o i Teja što mu ga dođe na isto, ovakva bondovska pjesma jednostavno mora biti na engleskom da bi je žiri zapazio.

Pretpostavljam da bi samo Breskvica ostvarila bolji plasman, polufinale bi lagano preplivala a u finalu sa jednocifrenim brojem od žirija i nekih 70-ak televota bilo bi taman za neki top 15, u svakom slučaju ne žalim što smo poslali Teodoru pa sve i da je završila kao posljednja. :coffee:
 
Teorije nema da bi Pljeskica sa nastupom sa priredbe uzela poene publike kao Zari i Luktelk. Nemamo toliku dijasporu. Videli smo koliko je dijaspora bila nebitna ove godine u slučajevima iz Poljske i Albanije.
 
Teorije nema da bi Pljeskica sa nastupom sa priredbe uzela poene publike kao Zari i Luktelk. Nemamo toliku dijasporu. Videli smo koliko je dijaspora bila nebitna ove godine u slučajevima iz Poljske i Albanije.
Uraganke su uzele toliko
 
Ahaha, smiješna priča... Itekako imamo preogromnu dijasporu samo što se ta ista dijaspora neće aktivirati oko glasanja svaki put i na sve što šaljemo, izignorisali su ''In too deep'' i ''Samo mi se spava'' jer nemaju ništa ''srBsko'' u sebi i zbog anonimnih izvođača koji pjevaju na engleskom ali zato smo sa Balkanikom i Uragankama tj. sa etno zvukom i turbo-folkom koji je njima blizak i na maternjem jeziku izvukli maksimum od dijaspora televota.

K'o da je Uglješi građevincu iz Duizburga bitno da li je nastup za ''Gnezdo orlovo'' školska priredba ili je nabudžen i skupocjen pa čak naprotiv - dijasporaši bi upravo i otkinuli na onakav non-event sa PZE-a jer im je Breskva bukvalno servirala sve što oni žele od Srbije na Evroviziji - anđeoska krila, etno naricaljka, čika Ljuba u pozadini i cviljenje o Kosovu a i Balkanikina priredba je bolje prošla na televotingu od onih Bugara koji su imali nastupčinu tako da ne vidim što i ''Gnezdo'' ne bi bolje prošlo od ''Luktelka''.

Od publike su Uraganke imale 82 poena i to bez Crne Gore, ove godine nema ni Makedonije tako da je 70-ak televota minimum minimuma što bi Breskvica dobila a pjesma je daleko više patriotska i obojena srpstvom od ''Loco loco'' pa bi vjerovatno uzela i znatno više.

Po pitanju Albanije i Poljske, pa logično je da su ispušili kad su im pjesme bile nikakve da im ni dijaspora nije mogla pomoći dok je Breskva ultra popularna pjevačica sa rodoljubivom žalopojkom, znači poređenje niđe veze.
 
Da je otišla Breskvica sa onim krilima koje je kupila u kineskoj radnji i sa onim svetosavskim nastupom, meni bi to bio veći blam nego Moje 3. Ono je bar moglo da se svede pod neku neshvaćenost, avangardu, ludilo, a ovaj 2002. non event je samo blam.
 
Last edited:
Ma krindžara do bola, bukvalno bih njen svetosavski nastup odgledao na jedno poluotvoreno oko da je otišla u Malme al' srećom nije + ni pjesma mi se nikad nije uspjela svidjeti...

No to ne umanjuje činjenicu da bi pokupila sve dijasporske poene i usisala sve što se može usisati (Austrija, Italija, Malta, Njemačka, Švajcarska a možda nešto i od ROW-a), to što su nama pjesma i scena blamantni ne znači da tako gledaju i naši gastarbajter, štaviše - posvršavali bi.

Svakako 1-2 mjesta više od Teje je nebitno, opet bi bila desna strana tabele.
 
Apsolutno je i meni nebitno, svakako ni sa jednim PZE paketom ove godine očigledno ne bi mogli preći na lijevu stranu, ovako nas je predstavljala djevojka zbog koje se nisam crvenio i sa pjesmom koja mi je ujedno bila i favorit na našem izboru...

Polemika je krenula kad je Regulus uporedio Breskvu sa nebitnarama Lunom i Besom koje nisu imale diaspora bait pjesme za razliku od Breskve koja bi bila u top 10 televotinga k'o od šale jer joj je stvar upravo i rađena da gađa duše i srca Srba u inostranstvu.

Tejin televote takođe treba uzeti sa rezervom jer ono nije ni trećina našeg stvarnog dijasporskog dometa, zaboravlja se da su gastarbajteri prijetili bojkotom i pisali peticije protiv lile ramonde, na dan polufinala sam se već pripremao na ispadanje jer su po fejsbuk grupama dijasporaši masovno pljuvali Teju govoreći kako ona nije njihova predstavnica već da je to zurla-frula Breskvetina sa ''Gnezdo Kosovo'' pa ipak se izvukosmo sa njihovom minimalnom podrškom a da nije bilo te drame vjerovatno bi i ''Ramonda'' bolje prošla.
 
Back
Top