Forum Song Contest - Pravilnik

Starije pesme ne znače nužno da su svima poznate.
Zašto bi se slušale samo novije kad i starije mogu biti itekako otkrića i edukacija mnogima?
I zašto uništavati raznovrsnost na FSC-u?
 
Slažem se da bi trebalo ograničiti. Ne mora sad striktno da se gleda da li je 10 godina ili 10 godina i mesec dana... ali poena je da nema potrebe za svom tom starudijom na FSC-u.
Jasno je da se neće svima dopasti ova ideja, ali mislim da je fer da se pokrene anketa pa kako bude.
 
Predlažem da se zabrani slanje pesama koje su nastale u poslednjih 10 godina, iz dva razloga: :p

1. Većina današnje muzike je teško smeće
2. Ako nešto od ovoga vredi, toga će se ljudi sećati i posle 10 godina, za razliku od većine današnjih hitova kojih se niko ne seća ni posle godinu dana.
 
FSC postoji koliko, 15 godina? Sasvim dovoljno vremena je bilo za Deep Purple i Led Zeppelin. Okrenimo #NoviList. 🥰
 
Podržavam ideju! Belci podrumari iz Južnoafričke Republike sa kliše kič pesmama are a way to go!
 
Ja se slažem i podržavam vremensko ograničenje.

Ne mora da bude fiksno i stalno pravilo, može nekad tema da bude slobodna i vremenski nedefinisana (kao što su npr. bile sve ovogodišnje do sada), može i tematska posvećena određenim decenijama i erama.

Nego čisto ako postoji npr. često ograničenje da ne sme top 5 ili top 10 izvođač, ako često postoje teme koje nas ograničavaju prostorno/geografski/jezički, apsolutno sam za to da često postoje i one koje nas ograničavaju vremenski. Pa neka i to ograničenje bude stalno prisutno, a da varira u skladu sa temom i zahtevnošću njenih drugih ograničenja (tipa 1, 5, 10 ili 15 god.)

Najviše sam za to zato što nije fer paralelno ocenjivati nešto odavno poznato i "provereno" sa nečim novim.

Ako neko smatra da je starija muzika apriori bila kvalitetnija, neka nam to bar nekad dokaže slanjem starijih stvari koje ne znamo masovno (i idealno u temama planski koncipiranim za stariju muziku), a ne slanjem dobro poznatih starih hitova, jer je i to bila komercijalna muzika tog vremena (koju je isto tako neko tada pljuvao kao prekomercijalnu i nekvalitetnu u odnosu na nešto pre nje).
Sigurno da većina ljudi i danas ceni neke klasike iz '70-ih, '80-ih, '90-ih, nije upitan kvalitet, samo mi je potpuno suludo da ravnopravno ocenjujemo megahitove od tada, sa najčešće ne baš megahitovima u poslednjih par godina.
 
Zar nije onda rešenje da organizator po svojoj volji i želji u temu kao dodatno ograničenje doda godinu proizvodnje..
Donekle vas i razumem, volim i ja da čujem nove pesme, ali šta ću kad su mi nekada kao npr na ovom FSC Afrika neke starije pesme za 3 klase bolje od svih od ostalih.. Da mi je neka pesma iz recimo 2020. bila u nivou sa Sade, predpostavljam da bi više bodova dao toj mlađoj.
Mislim da takva ograničenja nemaju smisla. Danas su pevačice Maca Diskrecija i Ava Karabatić, to pre 40 godina nije moglo.
 
Sugerisanje organizatorima da dodaju vremensko ograničenje zvuči kao odlična ideja ako u anketi pobedi opcija Ne!

Inače, dodao bih još da se na stranim takmičenjima ovog tipa sve češće javlja pravilo da se šalju pesme stare godinu do dve, tako da je i ovih 10 godina velikodušni kompromis. Prosto su se ljudi zasitili jednih te istih pesama koje se vrte u krug.
 
Rintintin sve je to lepo, ali mnogi na FSC namerno ne daju bodove poznatim starim pesmama, tako da ako to "provereno" dobro prodje, sigurno je u pitanju veliki kvalitet, a ne to sto je pesma stara komercijala. Tako da ako je nepravedno to ocenjivanje, onda ide u suprotnom smeru od od toga sto ti tvrdis tj. ja smatram da su starije pesme ostecene.
 
Jeste da uglavnom šaljem novije pesme, ali nisam za to vremensko ograničenje. Ne, najbolje bi bilo da ste rekli da se ne šalju pesme koje su "napunile" preko 18 godina. Neka šalje ko šta voli, a sve dalje od toga je na organizatoru..
 
Prosto su se ljudi zasitili jednih te istih pesama koje se vrte u krug.

Ima i nas kojima je dosadilo ovo sto slusamo svaki dan na svakom cosku, i onda nas slicnom muzikom pocaste i na tematskom FSC. Nisam primetio da klasici nesto bajno prolaze, a bilo je starijih pesama koje nisu toliko komercijalno zapazene i pogotovo mladji forumasi mozda i nisu imali priliku da ih cuju (ako ne zele da cuju nesto od pre, ok). Otkrivanje muzike ide i u kontra smeru, druga stvar je sto su forumasi koji salju "stariju" muziku originalni koliko i ovi koji salju novokomponovanu pa se ponekad zalomi zicer klasik.
 
Vax, zar to ne bi upravo bio argument da je nefer i da takve pesme ne zaslužuju da budu bačene u zapećak pored mase novijih?
Mada, ja lično ne mislim da nužno budu, npr. prethodno izdanje ih je imalo više i neke su skroz ok prošle.
S druge strane, neretko se i trenutni ili svežiji poznati hitovi gledaju još negativnije i ne daju im se bodovi.

Pritom se ne radi o oštećivanju ili plasmanu, meni je ova pokrenuta priča više stvar koncepcije, principa, i pristupanja slanju pesama i vrednovanju istih, nego koliko će šta bodova da dobije.

Mogla bi da padne anketa, pa ćemo videti većinsko raspoloženje.
 
Nece biti nikakve ankete po ovom pitanju.

Stav kompletnog rukovodstva je da bi ovakvo ogranicavanje izbora pesama po defaultu bilo lose za takmicenje i ovakav predlog se, shodno tome, nece razmatrati.

Sasvim je u redu, recimo, imati izdanje na kojem bi se slale samo moderne pesme ili recimo izdanje gde bi slusali pesme iz 80ih i slicno. Dakle, imati takva tematska izdanja je u redu. U redu je i u sklopu neke teme ograniciti vremensko razdoblje. Ali de facto zabraniti neke pesme zato sto pripadaju vremenskom periodu koji nama nije zanimljiiv nije u duhu FSCa i ne zelimo da ogranicavamo ljudima izbor pesama u tom kontekstu.

Svako ima pravo da salje sta hoce a isto tako i da rangira pesme shodno svom ukusu. Ogranicenja koja zasebno postoje za svako izdanje su sasvim dovoljna. Ovo je takmicenje na kojem ima prostora za sve zanrove i za sve pesme, nebitno koliko su stare. I tako treba i da ostane.

Uvek su dobrodosli predlozi i sugestije. Medjutim, u ovom slucaju, stav rukovodstva je jedinstven i ne mislimo da je predlog dobar za takmicenje pa shodno tome se ni anketa nece pokretati.
 
U čemu je razlika između deset i više godina starih pjesama i ovih koje su nastale ove ili prošle godine a stilom podsjećaju na pjesme iz osamdesetih, devedesetih i slično, a pritom uglavnom odlično prođu na FSC-u što znači da vam taj zvuk ipak prija? Usput je kao riječ o nekom nejednakom tretmanu, a u prvom redu ne dajete priliku tim starijim pjesmama da vam se zapravo i svide (naravno, one koje ne znate ali ih etiketirate jer su “stare”). Nema mi logike. Potpuno protiv tog prijedloga i drago mi je da je zapravo u startu odbijen.
 
Evo i tabele koju sam obećala, a kopiraću i objašnjenje sa primerom koji sam napisala na temi 233. FSC-a. Mada, posle tabele, ne verujem da će se većina vas truditi da se zainteresuje. :D Uzela sam u obzir zasad slučajeve do maksimalno 50 učesnika, a sad ako se i ovde pojavi neko kome će biti na prvom mestu da "juri" što više učesnika, zapostavljajući one važnije stvari, gledaću da nadogradim po potrebi. :D

Untitled.jpg

Ne gleda se broj pesama u polufinalu, već ukupan broj učesnika od koga se oduzme direktni finalista. U ovom slučaju 34/2=17, ali se zaokružuje na bliži paran broj, u ovom slučaju 18, kako bi bio jednak broj finalista iz oba polufinala ne računajući direktno plasiranog.
 
Ali čekaj ako se ne računa taj direktni finalista, po ovom primeru iz jednog polufinala prolazi 9, a iz drugog 10.
Zar se onda ne može pretpostaviti ko je direktni finalista?
Confused Thinking GIF
 
Back
Top