Izbori

Najveca mana opozicije sto se takmici medjusobno i sto ima toliko zavisti izmedju "lidera".
Najbitnije je ko ce biti pojedinacno najjaci. Ja to ne mogu da shvatim.
 
Al najjači trend mi je to "na Balkanu", kao da nije tako isto u apsolutno svakoj drugoj državi na svetu
 
Pa mi komentarišemo kako je kod nas, šta nas briga za tamo neku Estoniju.
 
Pa mi komentarišemo kako je kod nas, šta nas briga za tamo neku Estoniju.
Tako je uređena politika, još gori su mi ovi što prvi radni dan dođu biciklom da ispadne kao da tobože nisu odnarođeni.

Uglavnom to nisu realni problemi naroda
 
Ja mislim da je tačno ono da narod u uređenim državama ne zna ni ko je predsednik, a kamoli ministri i poslanici lol
 
Al najjači trend mi je to "na Balkanu", kao da nije tako isto u apsolutno svakoj drugoj državi na svetu

Upravo to, tako je svuda, negde možda za nijansu manje, ali većinom se čuvaju fotelje i gleda lični interes. Mnogim političarima je to jedini posao u životu, ne znaju ništa drugo niti ih zanima, i zato je ta fotelja njima jako važna.

Ja mislim da je tačno ono da narod u uređenim državama ne zna ni ko je predsednik, a kamoli ministri i poslanici
To je povezano sa standardom. Tamo gde je on solidan, ljude ne zanima ko je na vlasti, te ne prate politiku pomno, kao neki kod nas jer su i dokoni, ali i "mučeni" zbog lošeg standarda, pa se logično više i prati i kuka.
 
Mnogim političarima je to jedini posao u životu, ne znaju ništa drugo niti ih zanima, i zato je ta fotelja njima jako važna.
to je sve legitimno, pa čak i gledanje svojih interesa ako bi svoje interese mogao da uklopiš u kolektivne interese, to je onda najbolja situacija.
 
Mnogim političarima je to jedini posao u životu, ne znaju ništa drugo niti ih zanima, i zato je ta fotelja njima jako važna.

Politika je zanimanje, da ne kazem profesija. A svrha svakog politickog angazovanja i organizovanja je osvajanje vlasti kako bi se imao uticaj na donosenje odluka i pristup budzetu/fondovima, za sebe ili partiju. Normalno da ce onda onaj koji je u toj poziciji traziti nacin da se odrzi na vlasti. Problem nastaje u drzavama gde je princip smenjivosti misaona imenica, kao sto je kod nas.

To je povezano sa standardom. Tamo gde je on solidan, ljude ne zanima ko je na vlasti, te ne prate politiku pomno, kao neki kod nas jer su i dokoni, ali i "mučeni" zbog lošeg standarda, pa se logično više i prati i kuka.

Ovo nije tacno jer pre svega zavisi od toga koliko je u odredjenoj drzavi izrazena personalizacija politike. Ni kod nas prosecan stanovnik ne zna ko su ministri ili poslanici, znaju za Vucica i jos pokojeg politicara, uglavnom lidera partije. Svajcarska nije dobar primer jer oni imaju vrlo specifican ustavni poredak.

Kad biste uzeli da citati istrazivanja mnenja o tome koliko je prosecan stanovnik Srbije politicki pismen i informisan, prenerazili biste se. To sto prosecan Srbin ima misljenje o svemu ne znaci da je upoznat sa tim o cemu prica.
 
Pa šta nije tačno? Ne moraju se znati svi ministri, ne znam ih ni ja sve, pogledam po potrebi. Mislim da je političarenje, makar i na primitivnom nivou, daleko češće na ovim prostorima nego u nekim razvijenijim zemljama. Kod nas se previše stvari gledaju kroz prizmu političkih partija umesto kroz funkcionisanje države, to je vrlo primetno i među forumašima. Ali kako god, činjenica je da je političarima ili onima koji se predstavljaju da su to, ali su samo nekakve marionete u sistemu, veoma bitna fotelja i da se rado otimaju oko funkcija. Ima i onih koji ne jure da budu vlast, jer to nosi i više odgovornosti, ali se otimaju oko nekih drugih funkcija koje im donose korist. Nekad se pitam i ko finansira te ljude, posebno one koji nisu na funkcijama, i u opoziciji su, a to im jedino "zanimanje". Isto i za onu diskusiju kako su svi evropski političari iskreni u odnosu sa Ukrajinom, samo kao naši nisu. To je zaključivanje bez osnova. Valjda je većini jasno da sukob u Ukrajini zapad koristi da se indirektno suprotstavi Rusiji, a ne samo da pomogne tako što daruju oružje i produžavaju rat.​
 
Danas u RIK-u na sastanku su bili poprilično uzdržani apropo izbora, kapiram da se i oni drže na leru, mora sve da bude "na gotovs" za Decembar, ako padne dogovor za tada, ali ništa ne znaju sa sigurnošću..
Iz konzulata u Minhenu su mi danas poslali mail da nemaju još administrativca i kontakt osobu za izbore, otišla je devojka na porodiljsko, mada obično mora da ima dvoje minimum za to, zbog dežurstava... I ja ću da se preporučim da idem tamo. 😁😁 Jooj to bi mi bilo vrh, ali nema šanse, nemam ja koga da mi sredi to... Mada u Minhenu je Vučurević konzul to je ona struja SNS, baš iz SRS, ona stara njihova radikalna klika, to mi je geeeeez, ali opet bih išao, šta malo promenim, radim u Minhenu, promuvam se, pet puta lakši posao nego ovde za izbore sa svim ambasadama i konzulatima.. 🙄🥵
 
Nekad se pitam i ko finansira te ljude, posebno one koji nisu na funkcijama, i u opoziciji su, a to im jedino "zanimanje".​
pa javna tajna je da se neke političke opcije finansiraju preko NVOa, koje finansiraju ambasade nekih država.
 
Pa šta nije tačno?​

To je povezano sa standardom. Tamo gde je on solidan, ljude ne zanima ko je na vlasti, te ne prate politiku pomno, kao neki kod nas jer su i dokoni, ali i "mučeni" zbog lošeg standarda, pa se logično više i prati i kuka.

Imas dosta primera razvijenih zemalja sa visokom politickom pismenoscu, informisanoscu i participacijom. Nije tacno ni da se kod nas vise prati politika jer smo "muceni", nego svi imamo iskustva zivljenja u ovoj zemlji pa smo samim tim bolje upoznati sa prilikama ovde. Donosis proizvoljne zakljucke i ne znam na cemu ih temeljis. Ako je samo misljenje, ok.

Mislim da je političarenje, makar i na primitivnom nivou, daleko češće na ovim prostorima nego u nekim razvijenijim zemljama.​

Misljenje, ok, ne znaci da je tacno.

Kod nas se previše stvari gledaju kroz prizmu političkih partija umesto kroz funkcionisanje države​

Te dve stvari su u osnovi neodvojive u drustvima sa nestabilnim ili nepostojecim institucijama, i pogotovo u malim zemljama koje su na geopolitickim procepima ili polukolonijalnom polozaju.

Ali kako god, činjenica je da je političarima ili onima koji se predstavljaju da su to, ali su samo nekakve marionete u sistemu, veoma bitna fotelja i da se rado otimaju oko funkcija.​

Oportunisticko ponasanje je u opisu zanimanja, ne znam sta je to toliko skandalozno. Zato i imaju groznu reputaciju, samo sto se to u zapadnim zemljama mnogo umivenije radi.

Isto i za onu diskusiju kako su svi evropski političari iskreni u odnosu sa Ukrajinom, samo kao naši nisu.​

Stvar tajminga i pozicije. Nama se vrv ne bi verovalo ni da smo prvi uveli sankcije.

Valjda je većini jasno da sukob u Ukrajini zapad koristi da se indirektno suprotstavi Rusiji, a ne samo da pomogne tako što daruju oružje i produžavaju rat.​

To je vec domen vrednosnog i ideoloskog. Ako neko misli da je jedna strana moralno superiorna i jedina ima prava na svoj interes, a da su svi ostali pogresni, nema tu mnogo pomoci. Neka veruje u Deda Mraza.

pa javna tajna je da se neke političke opcije finansiraju preko NVOa, koje finansiraju ambasade nekih država.

Zbog preciznosti, ne misli se iskljucivo na prozapadne, isti princip je i za ove druge.
 
Zbog preciznosti, ne misli se iskljucivo na prozapadne, isti princip je i za ove druge.
obe strane, s tim što ova sa istoka ima mnogo manje para za proxy ratove van svoje sfere interesa, a i narod je generalno više orijentisan na tu stranu zbog 90tih pa ne moraju toliko da se trude.
 
@Pokahontas

Ti si baš potkovan za svoje godine, politički, ti da se angažuješ stranački, daleko bi dogurao.. Sad ću ja možda zvučati kao ona što je meni rekla da se ukljičim, da ću postati narodni poslanik.. 🤭🤭😂
 
Ti si baš potkovan za svoje godine, politički, ti da se angažuješ stranački, daleko bi dogurao.. Sad ću ja možda zvučati kao ona što je meni rekla da se ukljičim da ću postati narodni poslanik.. 🤭🤭😂
nisam dovoljno namazan jbg, mada sve se to uči vremenom :cool:

Oportunisticko ponasanje je u opisu zanimanja, ne znam sta je to toliko skandalozno. Zato i imaju groznu reputaciju, samo sto se to u zapadnim zemljama mnogo umivenije radi.
ovo je suština.

Još jednu stavku koju treba navesti da ne prave političari narod, već obrnuto. Politika se prilagođava nekim verovanjima naroda.

Da se sutra probudimo i 80% bude za ulazak u NATO, sankcije Rusiji itd. sve političke opcije bi se prilagodile toj retorici (pa i one desne), a predsednik bi se pohvalio da je on to prvi hteo da uradi pre svih :sneaky:



Ili floskula "Političari su krivi za mržnju, narod je miroljubiv". Ne nisu Nebojša, neka okruženja te jednostavno vaspitaju da budeš bezpogovorni ksenofob i to je tako.
 
pa javna tajna je da se neke političke opcije finansiraju preko NVOa, koje finansiraju ambasade nekih država.
O tome se trubi, a retko da se pruži neki konkretan dokaz. Preko koje NVO se finansiraju Zavetnici? Koja ambasada ih finansira, možda ruska usred rata? Možda nam otkrije Mica kada postane predsednica Vlade. :LOL:

@cinque Sve to što si i ti napisao, može se samo smatrati mišljenjem, a ne i da je tačno.

Te dve stvari su u osnovi neodvojive u drustvima sa nestabilnim ili nepostojecim institucijama, i pogotovo u malim zemljama koje su na geopolitickim procepima ili polukolonijalnom polozaju.
Zbog čega su nedovojive? Na osnovu čega to tvrdiš? Evo ja odvajam to, i jako mi smeta isključivost, pa je nekima apsolutno sve dobro kod jednih, a apsolutno sve loše kod drugih. Svaki potez bilo koga gledaju kroz partiju, podsmevaju se i kad treba i kad ne treba.

To je vec domen vrednosnog i ideoloskog. Ako neko misli da je jedna strana moralno superiorna i jedina ima prava na svoj interes, a da su svi ostali pogresni, nema tu mnogo pomoci. Neka veruje u Deda Mraza.
Pa to radi Zapad, zar ne? Da ne misle da je jedino njihov stav oko svega ispravan, pa i sankcija Rusiji, bar ne bi pritiskali nas da i mi sledimo njihovu politiku. Štaviše, ne bi to radili ni u okviru EU, potrebno je imati i malo slobode prilikom donošenja odluka, jer nemaju baš sve zemlje jednak interes. I šta sad, to se kaže da Zapad veruje u Deda Mraza?
Još jednu stavku koju treba navesti da ne prave političari narod, već obrnuto. Politika se prilagođava nekim verovanjima naroda.
To da, zato i svako može da priča i daje mišljenje ma koliko nelogično bilo, jer nema nekih posledica po to. Danas se svako bavi politikom na neki način, a malo je onih koji to rade ozbiljno i temeljno.​
 
O tome se trubi, a retko da se pruži neki konkretan dokaz. Preko koje NVO se finansiraju Zavetnici? Koja ambasada ih finansira, možda ruska usred rata? Možda nam otkrije Mica kada postane predsednica Vlade. :LOL:
bilo je tvrdnji da se neke desne stranke (Zavetnici, Dveri) finansiraju iz Ruskog doma u Beogradu. Ne znam koliko je utemeljeno, ali ima raznih pričanja.

Zbog čega su nedovojive? Na osnovu čega to tvrdiš? Evo ja odvajam to, i jako mi smeta isključivost, pa je nekima apsolutno sve dobro kod jednih, a apsolutno sve loše kod drugih. Svaki potez bilo koga gledaju kroz partiju, podsmevaju se i kad treba i kad ne treba.
Neozbiljno se pristupa politici, gleda se kroz prizmu sporta i navijanja. To + već imamo tradiciju deljenja i stavljanja u torove zbog međuetničkih konflikta koji su se dešavali u prošlosti.

Pa to radi Zapad, zar ne? Da ne misle da je jedino njihov stav oko svega ispravan, pa i sankcija Rusiji, bar ne bi pritiskali nas da i mi sledimo njihovu politiku. Štaviše, ne bi to radili ni u okviru EU, potrebno je imati i malo slobode prilikom donošenja odluka, jer nemaju baš sve zemlje jednak interes. I šta sad, to se kaže da Zapad veruje u Deda Mraza?​
Pa dobro, ne vidim problem. Zapad vodi proxy rat protiv Rusije i jako im je bitno da u celoj Evropi ima stabilnost kako se ne bi otvarala nova žarišta, a ta stabilnost će se ostvariti tako što će svi narodi i države sa različitim tradicijama i interesima da se okupe oko jedne zajedničke.

Establišment EU je procenio da je taj "jedna stvar" netrpeljivost prema Rusima, tj ruskom uticaju u Evropi.

Stoga je logično da države poput Srbije, CG, Bugarske, Moldavije koje tradicionalno imaju najviše rusofilije takođe budu i na najjačem udaru, s tim što ne smeju da preteraju jel će to da zaokrene u drugu stranu, tj u još veću rusofiliju.



Srbija kao država na granici uticaja bi trebala da izbalansira te dve strane kako bi dobijala benefite od obe ukoliko je to moguće.
 
Sve to što si i ti napisao, može se samo smatrati mišljenjem, a ne i da je tačno.

Jeste misljenje, ali u velikoj meri utemeljeno u teoriji i potkrepljeno empirijskim istrazivanjima.

Zbog čega su nedovojive? Na osnovu čega to tvrdiš?

Teorije i istrazivanja, komparativne analize. Ne pricam napamet.

Evo ja odvajam to, i jako mi smeta isključivost, pa je nekima apsolutno sve dobro kod jednih, a apsolutno sve loše kod drugih. Svaki potez bilo koga gledaju kroz partiju, podsmevaju se i kad treba i kad ne treba.

Vracam se na deo o vrednostima i ideologijama, mogu da se delimicno slozim sa tobom no to sto ih ti odvajas ne znaci da su i objektivno odvojeni. Primere mozes naci u svakodnevnom zivotu, ne moram ici dalje od toga. Samo dok citas Mrmijeve price nadjes gomilu primera.

Pa to radi Zapad, zar ne? Da ne misle da je jedino njihov stav oko svega ispravan, pa i sankcija Rusiji, bar ne bi pritiskali nas da i mi sledimo njihovu politiku. Štaviše, ne bi to radili ni u okviru EU, potrebno je imati i malo slobode prilikom donošenja odluka, jer nemaju baš sve zemlje jednak interes. I šta sad, to se kaže da Zapad veruje u Deda Mraza?​

Kolektivni Zapad je geopoliticki entitet sa internom logikom, interesima i pravilima. Rusija je geopoliticki protivnik a Srbija je deo slagalice koji se nije do kraja uklopio. Deda Mraz se odnosio na pojedince i grupe koji mogu neke stvari promovisati iz razloga sto su korisni idioti ili zaista veruju u to, ili imaju neki interes da to rade.
 
Back
Top