Offtopic

A da ne pricaom o nestancima Srba pre samog pocetka rata, gde se i dan danas ne zna gde su...ali da o tome se ne prica.
 
Sada se opet poteže priča ko je kriv, nije kriv, ko je veća žrtva... Ako se prizna da si grešio, to ne znači da se ti sam nisi napatio. Srpski narod se kroz istoriju i vekove napatio više nego mnogi drugi u Evropi. To su istorijske činjenice. Ali nanosili smo mi takođe štete drugima kao što su oni nama.

Cela ta politička garda iz 90ih upravo obožava da poteže iste teme, jer se zna da je narodu iz ovog regiona to bolna tačka, dovoljno je reći dve tri reči na tu temu i već si ih osvojio.
 
Ako ne idete sutra na koncert Ramštajna, možete otići na Trg republike gde u okviru Dana porodice nastupaju:
  • 20:00 Ivana Boom Nikolić
  • 21:00 Tijana Dapčević
  • 22:00 Vesna Zmijanac
  • 23:00 Marija Mikić
  • 00:00 Tropico band
 
ja imam utisak da su bas nase komsije te koje bi stalno da se otkopavaju ratne sekire i prica o proslosti i tom ratu 90tih
A zanimljivo kako narodi bivše Jugoslavije među sobom nemaju ratne sekire i uglavnom su na istoj strani. Samo sa nama svi imaju neke probleme. Treba se zapitati zašto je to tako.
 
Vode se ratnohuškačke teme oduvek na ovim prostorima, jednostavno mi smo društvo koje je vekovima na ivici civilizacija i kao takvi smo uvek bili na udaru više strana. Od toga je i ponikao taj mentalitet konstantne ugroženosti, što dalje izaziva gnev i revanšizam.

Ne slažem se da su 90tih izmišljene, nego su nakon 4 dekade suzbijanja istih (što je jedna od retkih pozitivnih stvari autoritativnog režima) isplivale na površinu kada je uvedeno višestranačje i kada su politički zarobljenici pušteni na slobodu. Jednostavno je taj sentiment postojao, a političari koji su uzeli pozicije 90tih su ga samo iskoristili. Možda ne svuda u istoj meri, ali dovoljno da pokrene lavinu konflikta.

Opšte je poznato koliko incidenata je bilo u "prvoj" Jugoslaviji (kraljevini), ubistvo Stjepana Radića, zabrana rada komunističkoj partiji, raznorazne bune Albanaca na Kosovu i Makedoniji itd. itd.

Nažalost, dosta ljudi i dalje živi kao da se rat juče završio, a ne prije 29 godina.
ovo takođe, jednostavno društvo koje je duboko istraumatizovano ratnim dešavanjima i krivce će uvek tražiti u onom drugome.

s druge strane, srećni smo da živimo u vremenima kada su granice sve tanje (bar prema zapadu) i kada svako može da živi normalno ako se ne zamara politikom. Barijere su pre svega mentalne.

A zanimljivo kako narodi bivše Jugoslavije među sobom nemaju ratne sekire i uglavnom su na istoj strani. Samo sa nama svi imaju neke probleme. Treba se zapitati zašto je to tako.
pa ne baš, postoje konflikti između Hrvata i Bošnjaka u Bosni, između Albanaca i Makedonaca u Makedoniji itd.

samo što su manjeg obima pošto su Srbi ti koji su pristali (svojevoljno) da budu ti koji će da "čuvaju" Jugoslaviju, dok će drugi da se "izbavljaju" iz nje pa je logično da će najviše biti i u žiži
 
Kada dodju ovakve teme u prvi plan, stvarno mi je zao sto nisam neki neutralni Svajcarac. :)
 
pa ne baš, postoje konflikti između Hrvata i Bošnjaka u Bosni, između Albanaca i Makedonaca u Makedoniji itd.

samo što su manjeg obima pošto su Srbi ti koji su pristali (svojevoljno) da budu ti koji će da "čuvaju" Jugoslaviju, dok će drugi da se "izbavljaju" iz nje pa je logično da će najviše biti i u žiži
Uh, meni tu ništa nije logično. Postoje konfliktni slučajevi među njima svakako, ali su uglavnom na istoj strani istorije od raspada, što se ne može reći i za nas.
 
Mislim da je to više narativ kod nas da smo sami protiv svih da bi ratna psihoza imala jači uticaj

Recimo konflikt između Hrvata i Bošnjaka u Srednjoj Bosni je odneo više žrtava nego konflikt između Srba i Hrvata u Bosni

Jednostavno tamo gde je bilo etnički pomešano bilo je stani-pani. U delovima Srbije, Hrvatske, Slovenije gde je živeo jedan narod (srpski, hrvatski, slovenački) nikad se nije zapucalo.
 
Last edited:
pa to je normalno jer smo mi jedina republika koja se nije otcepila od Jugoslavije... cak se nismo otcepili ni od krnje Jugoslavije nego je to ucinila Crna Gora. Probleme imamo samo sa ex Yu komsilukom, kako to da sa svim drugim komsijama nemamo ratne sekire?
 
Recimo konflikt između Hrvata i Bošnjaka u Srednjoj Bosni je odneo više žrtava nego konflikt između Srba i Hrvata u Bosni
Rat između Bošnjaka i Hrvata su presjekli Ameri '94 jer im nije odgovarala svesrpska dominacija u BiH s obzirom da su Srbi pod svojom kontrolom držali fazon 70% BiH, natjerali su ih za pregovarački sto u Splitu gdje su potpisali sporazum o prekidu međusobne vatre i usmjeravanju svih svojih vojnih snaga ka srpskim položajima...

NATO je ujedno krenuo sa bombardovanjem R. Srpske i vojnih objekata u vlasništvu Srba i tako omogućio neprijateljskim vojskama da napreduju, glavni cilj je bio da se okupiraju zapadnokrajiške opštine koje su bile sa preko 90% srpskog stanovništva (Glamoč, Grahovo, Drvar, Petrovac) kako bi u novonastaloj Federaciji Bošnjaci imali kompaktnu teritoriju i povezanost sa Bihaćem i Cazinskom krajinom, da nisu imali logističku pomoć najvećih svjetskih sila Hrvati bi i dan-danas Knin gledali samo na karti.

A što se tiče toga ko je na kojoj strani istorije u prethodnim ratovima - pa meni je iskreno i logično da ne budemo na istoj strani sa Albancima, Bošnjacima i Hrvatima, bilo bi bolesno da se svrstavamo u isti koš sa njima lol. (y)
 
Kada god je neka kriza, (kriza diktatorskih rezima) pocinju da se serviraju nacionalisticke price. Ova rezolucija je samo dupli pas na relaciji Sarajevo - Beograd i sluzi za sludjivanje vec sludjenih ljudi. Niti ce bilo kome dobra doneti, osim politicarima kojima sluzi kao gorivo za potpirivanje nacionalistickih bajki i mitova.
Najteze mi je palo skrnavljenje zastave nase zemlje od strane sns kartela. Pa onda ono organizovano vozenje po gradu, a auti nijedan ispod 10k eura po tim kolonama. U kakvom mi paralelnom svetu zivimo.
 
Uh, meni tu ništa nije logično. Postoje konfliktni slučajevi među njima svakako, ali su uglavnom na istoj strani istorije od raspada, što se ne može reći i za nas.
Pa ono, situacija u Mostaru je vjerovatno najgora što se tiče tih nacionalističkih momenata između 3 naroda a ne uključuje Srbe. A i kad god se spomene ideja o trećem entitetu diže se frka i izvlače se stvari iz fioke


Кад смо код тога
 
Mi smo se u poslednjih godinu dana zamerili svim EX YU zemljama, to treba umeti. Slovence Vučić nazvao odvratnim, pa kao nije. Prepucavanja sa Hrvatima na gotovo dnevnom nivou. Sa Bošnjacima znamo kako je. Crna Gora i Severna Makedonija jedva čekaju da negde glasaju protiv nas, a da nije nas kreč bi jeli stanovnici obe zemlje. Itd itd.
 
Od jutros slušam narativ kako je ovo zapravo pobeda Srbije i da većina nije glasala za nas, pritom zemlje koje su glasale protiv S.Koreja, Eritreja i tako te zemlje sa ekstremnim režimima. I to je za pohvalu? Blam.
Naravno, uvek ide upiranjem prstom u druge i nesposobnost da se priznaju sopstvene greške. Ovo je poraz diplomatije i još će ih biti, al neka se mi kitimo uspesima koje ne postoje, samo u paralelnom diskursu.
 
Meni nikad neće prestati da bude fascinantno laganje sebe. Al ne treba da nas čudi kad ceo politički establishment počiva na laži.

Politika je davno izgubila smisao, vizionari ne postoje, samo populisti i birokrate.
 
Ne treba smatrati pobedom, jer to nije, ali itekako treba primiti k znanju podeljenost u svetu, i pored brojnih pritisaka jačih zemalja. Da nije toga bilo, vrlo moguće da bi bilo više zemalja protiv, ali i one koje su uzdržane, smatrale su da nije baš trenutak da se to usvaja sada, a da će samo doprineti dodatnim tenzijama, a nikako pomirenju naroda, vidimo već danas.​
 
Ne vidim problem da se informacija prenese tako kako jeste, nego uvek mora da se iskrivi realnost kao takva i da se ubeđuju ljudi u suprotno. Sam politički performans naših zvaničnika je komedija za neki sitkom.
 
Back
Top