Offtopic

Da, zdravstveno stanje joj se pogorsalo i zavrsilo se fatalno u roku od 24 h :(

Inace je vrlo karakteristicno (bioloski) za poodmaklu starost da se upravo ovako sve zavrsi. Osobe koje su bioloski izrazito stare (90+) jako brzo "propadaju" i umiru, ne mrcvare se kao vecina ljudi koja umire od starackih bolesti sa recimo 60-70-80 godina.

Ali sama patologija je u osnovi potpuno ista.

U svakom slucaju tuzno, obelezila je jednu eru :( Ostace upamcena kao najveci monarh u 21. veku. I svakako jedan od najvecih u 20.
 
Žao mi je što nas je ta vest iznenada dočekala, ali živela je i vladala lepo. Mnogi u ovom trenutku pišu i kače razne "smešne" i one manje smešne stvari povodom smrti jer smatraju je za privilegovanim kolonijalistom. Što je pogrešan pristup i nedostatak kritičkog mišljenja. Neko ko je rođen u toj privilegiji koristio je svoju moć i bogatstvo na najbolji mogući način, samo jedan osvrt kako se ponašaju sve one zvezde što misle da su iole relevantne zbog para, ona je ipak relevantnija za tok istorije. To je druga kategorija celebrity-ja, ako ikako može da se ubaci u taj kontekst.
 
Ja bih rekao da je vrlo pozitivna pojava u engleskoj istoriji, s obzirom na razne intrige kraljevskih porodica vekovima unazad. Vladala je bez skandala, svrstala se na pozitivnu stranu istorije.
 
Nikad necemo moci da svarimo da Anglosaksonci kao grupacija vode glavnu rec i uvek cemo da se lazemo nekim floskulama, nazalost
 
Реално била је политички фикус и британским политичарима је њено мишљење значило колико и временска прогноза за Антарктик. У глобалу била је симпа бакица, мада мислим да је зајебавала своје укућане на максимум и да нико није смео да прдне од ње. И имам осећај да је тукла мужа 😁😂
 
Politički fikus da, jer se ne meša u politiku po ustavu. Niko ne pominje ekonomiju, zemljoposedništva i pristup berzi da je zabranjeno da se mešaju. S te strane bila je soft power diplomata, znala je šta se očekuje od nje kao dužnosti, a uz to je razvila Komenvelt kao uniju veoma uticajnoj poput EU.
To što nije imala aktivnu političku moć i iznošenje sopstvenog mišljenja u javnost je upravo njena moć. Vladala je pozitivnim mišljenjem kod naroda. Imala je najbolje uslove da sačuva sopstvenu privatnost što i jeste za razliku od ostalih članova porodice ona nije nijedan intervju za života dala. Smatram da je pametno odigrala ulogu kraljice, s obzirom na to šta je suština savremene monarhije.
 
Dobro ne moramo sad ni dizati u nebesa bilo kog monarha samo zato što je bio mirna fina stabilna ličnost i mudra glava, a ne bahata alava agresivno imperijalistička svinja kakvi su znali da budu monarsi u prošlosti. To jeste pohvalno, ali je valjda i normalno.
Pa sad kao oduševljavamo se što je vodila mudru politiku u svojim okvirima i mogućnostima i što nije imala ishitrene autokratske poteze u državi i sistemu koji bi joj to dozvolili samo u nekoj teoriji, i što nije direktno započela nijedan rat u ime UK, ili što nije imala skandale oko svog lika i dela (a u porodici vala jeste). A svakako je vladala u drugoj polovini 20. i početkom 21. veka kad su monarsi i kraljevske porodice u zapadnoj civilizaciji devoluirali u tek neki tradicionalistički ukras i simboličnu strukturu. Naravno da nije pravila očigledne zvrčke i svinjarije kao njeni prethodnici vekovima unazad jer to zapadni monarsi prosto decenijama ni ne rade, nit mogu da rade sve i da hoće.
A i ta "popularnost u narodu" koja se zasniva na bivanju hot temom za matore impotentne rojalofilske drkače dok fantaziraju o alternativnim istorijama i hipotetičkim budućnostima, i za dokone Slavice iz srednje klase što gledaju šta je ko od visočanstva obukao i da l' je prop'o il' se dobro drži i kad će ko da rikne i ko je na kom rednom broju u liniji nasleđivanja prestola :rolleyes:
Ne znam, glupo mi je da se hvali prevaziđena i skrajnuta struktura i institucija samo zato što, gle čuda, nije (as far as we know) pravila probleme i haos nego se kao vodila dostojanstvom i mudrošću, dok pritom svakako ima vrlo ograničene mogućnosti danas.
 
Last edited:
Bese nam je sada vec aktuelni kralj bio u poseti tamo 2016?
 
Сад кад нам РТС буде преносио сахрану јер је то од битног значаја за српски народ и кад онај наш несрећник буде тамо јер му је умрла кума.
 
Marija u novom katalogu Lidla reklamira krofne i pecivo 🍞🍩

TB7BMTD.png


P5TK3mt.jpg
 
Branimo demokratiju......tako sto glasamo za njih iz sazaljenja svake godine? Najbolje da i dogodine pobede, da bi "odbranili Evropu". Ako bude tako, da znam odmah da ne gledam. I ovako mi je ogadjena Evrovizija poprilicno nakon ovogodisnjeg finala.

Ako neko zna sta je rat i kako to izgleda, znamo mi ovde.

Ja sam se 1999. krio u podrumu, za rodjendan sam slusao sirene po prvi put. Ne bih pozeleo nikome takvo iskustvo.

Svaki dan smo se bojali da ce nas gadjati jer imamo veliku kasarnu ovde u gradu.

Za to vreme na ESCu apsolutno nikoga nije bila briga kroz sta mi prolazimo niti nam je iko pruzao podrsku osim nekih izuzetaka. Tad niko nije rekao da treba da se odbrani Evropa iako su bombe tehnicki padale bas oko centra Evrope. Naprotiv, propaganda tih istih humanista koji se sada busaju u grudi je bila takva da smo mi trebali da nestanemo sa lica Zemlje.

Kad smo se vratili na ESC, nijednog trenutka nismo kmecali i pevali o 1999. nego smo dostojanstveno birali pesme i nismo mesali politiku sa muzikom. Imali smo doduse incident 2006. sa No Name-om ali to je vec druga prica i desilo se u trenutku raspada SCG. Ali izuzev BiH pesme iz 1993. apsolutno nijedna pesma nije imala politicku konotaciju sto se ex-yu zemalja tice i hvala Bogu pa mi sa ovih prostora imamo neko dostojanstvo a vala svi zajedno smo prosli kroz prilicno teske trenutke.

Ovo sto Sovjeti (svi Sovjeti generalno a Ukrajinci posebno) rade sa ESCom je zlocnin prema umetnosti. Privatizovali su ovo takmicenje i pretvorili ga u svoju privatnu prciju a sve to uz blagoslov EBU-a. Naravno da nam je svima zao zbog svega sto se sada tamo desava jer kako rekoh........i mi sami znamo kako je to, ali hocemo da uzivamo u muzici i izglasamo najbolju pesmu. Mislim da ne trazimo previse. Ne intresuje me odbrana demokratije na muzickom festivalu, hocu da glasam i da podrzim pesme koje mi se svidjaju.
 
@Choda

Evrovizija nije tvoja ni moja privatna soba, ne kapiram...
Ne bih se dalje raspravljao ovde jer vidim da je potrebno da se ljudi osveste da živimo u poluratnom vremenu, ništa nije tako normalno kao što je bilo pre npr 10 godina...
Ne znam šta treba da se dogodi još pa da shvati većina šta se oko nas dešava...
Moramo da prestanemo da zabijamo glavu u pesak i zatvaramo oči pred onim što se dešava..

Branimo demokratiju......tako sto glasamo za njih iz sazaljenja svake godine? Najbolje da i dogodine pobede, da bi "odbranili Evropu". Ako bude tako, da znam odmah da ne gledam. I ovako mi je ogadjena Evrovizija poprilicno nakon ovogodisnjeg finala.

Ako neko zna sta je rat i kako to izgleda, znamo mi ovde.

Ja sam se 1999. krio u podrumu, za rodjendan sam slusao sirene po prvi put. Ne bih pozeleo nikome takvo iskustvo.

Svaki dan smo se bojali da ce nas gadjati jer imamo veliku kasarnu ovde u gradu.

Za to vreme na ESCu apsolutno nikoga nije bila briga kroz sta mi prolazimo niti nam je iko pruzao podrsku osim nekih izuzetaka. Tad niko nije rekao da treba da se odbrani Evropa iako su bombe tehnicki padale bas oko centra Evrope. Naprotiv, propaganda tih istih humanista koji se sada busaju u grudi je bila takva da smo mi trebali da nestanemo sa lica Zemlje.

Kad smo se vratili na ESC, nijednog trenutka nismo kmecali i pevali o 1999. nego smo dostojanstveno birali pesme i nismo mesali politiku sa muzikom. Imali smo doduse incident 2006. sa No Name-om ali to je vec druga prica i desilo se u trenutku raspada SCG. Ali izuzev BiH pesme iz 1993. apsolutno nijedna pesma nije imala politicku konotaciju sto se ex-yu zemalja tice i hvala Bogu pa mi sa ovih prostora imamo neko dostojanstvo a vala svi zajedno smo prosli kroz prilicno teske trenutke.

Ovo sto Sovjeti (svi Sovjeti generalno a Ukrajinci posebno) rade sa ESCom je zlocnin prema umetnosti. Privatizovali su ovo takmicenje i pretvorili ga u svoju privatnu prciju a sve to uz blagoslov EBU-a. Naravno da nam je svima zao zbog svega sto se sada tamo desava jer kako rekoh........i mi sami znamo kako je to, ali hocemo da uzivamo u muzici i izglasamo najbolju pesmu. Mislim da ne trazimo previse. Ne intresuje me odbrana demokratije na muzickom festivalu, hocu da glasam i da podrzim pesme koje mi se svidjaju.
Ja sam šokiran šta čitam ovde...
ŠOKIRAN...
Pa zašto je došlo do rata 1999, nažalost Rusija je danas ono što smo mi bili 90-ih.
Ovo poređenje je šokantno, ovako nešto se danas u Evropi samo u Srbiji može pročitati, nažalost.. :(
I zato se pitam kako ćemo završiti, nadam se samo da ima još uvek nekih razumnih glava ovde u vrhu koje nas neće uvesti komplet u 90-e...tiha jeza.. :(
 
Last edited:
Mislim da je tvoje poredjenje nas 99. sa Rusijom ono sto je zaista sokantno. Bukvalno ne znam sta bih rekao na tu paralelu.

Svasta sam do sada cuo ali ovo...bez komentara zaista.
 
Ne 1999, možda sam to pogrešno naveo, nego u periodu od 91 do 99, SR Jugoslavije i zvanična politika iz Beograda tada..
 
Ja ne vidim tu ništa šokantno. Apsolutno lepo i precizno napisano @Milos-S. Šta je to Srbija radila 1999. da bismo bili toliko krivi i "zasluženo" bombardovani? Neko ko pokušava da sada bude toliko isključiv i staje na stranu Ukrajine po svaku cenu, ne bi trebalo da piše takve besmislice i pljuje sopstvenu zemlju bez razloga. Naravno da nikom nije do rata, a Srbija je inače imala ok odnose i sa Rusijom i sa Ukrajinom, nije ničiji neprijatelj, pa je zaista suvišno komentarisati na takav način. U ratu nema nevinih, ima samo manje i više krivih, pa upravo zbog toga je šokantno da neko kaže da treba podržati demokratiju tako što će ponašanje Ukrajine predstavljati odbranom Evrope i punom demokratijom, a pritom smo svi svesni da su oni daleko od toga, čak su daleko i od Srbije po pitanju demokratije da budemo realni.​
 
@Mrm Dotakao sam se i tog perioda pre 99. i konstatovao da smo svi zajedno sa ovih prostora prosli kroz teske trenutke 90-ih (fakat jesmo), i ne samo 90-ih vec i ranije......... ali na ESCu prakticno nikada nismo mesali politiku i ESC. Nismo imali pesme o Srebrenici, Jasenovcu itd.........i hvala Bogu sto je tako.

Samo se jedan izuzetak desio a to je Fazla 1993. za Bosnu. Ali zanimljivo, eto sad sa tom pesmom jedna paralela, te godine za Bosnu nije vladala masovna histerija i nije postojalo uverenje da im se mora pokloniti pobeda kako bi se odbranila demokratija. Pesma je i generalno slabo prosla na takmicenju te godine.

S druge strane, ove godine svi koji nisu podrzali Ukrajinu kao pobednika su hladnokrvni monstrumi koji nista ne razumeju i nemaju srca. Nece biti da je tako.
 
1993 su i Hrvatska i Slovenija poslali pesma sa istom tematikom...
 
OK, moze da se kaze da je i "Don't Ever Cry" pesma sa politickom pozadinom, tacno, ali sustina je ista.

Ta pesma je zavrsila na 15. mestu. Bosna je bila 16. Niko ni blizu pobede.

Zasto niko tada nije pozivao da se glasa za jednu ili za drugu pesmu kako bi one pobedile nego je rezultat bio onakav kakav bi bio i da se nije desavalo sve sto se tada desavalo ovde a za Ukrajinu ove godine nista drugo sem prvog mesta nije dolazilo u obzir?
 
Back
Top